هدف جهان بینی؛ توان انجام عمل سالم
یکشنبه 7 اردیبهشت 1399 ساعت 08:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر الهام | ( نظرات )
انجام عمل سالم، هدف اصلی و مرحلهٔ فینال این آموزش‌هاست که درون و برون را یکی می‌کند و انسان با خودش به وحدت می‌رسد.


یا علیم

سلام دوستان فریده هستم همسفر 
دستور جلسات سالیانهٔ کنگره ۶۰ که متشکل از ۵۲ دستور جلسه است، همه و همه یک هدف را دنبال می‌کنند؛ آموزش جهان‌بینی الهی.
اما به‌راستی جهان‌بینی یعنی چه؟ در ساده‌ترین حالت؛ یعنی جهان را چطور می‌بینی.
منظور کدام جهان است؟ جهان بیرونی که در آن زندگی می‌کنیم؟ جهان درونمان؟ جهان خواب؟ جهان ذهن؟ جهان‌های دیگر یا ... و اصلاً چطور می‌شود این جهان‌ها را دید؟ ما چه ابزاری برای دیدن این جهان‌ها داریم؟
استاد امین در جزوهٔ خود، جهان‌بینی را این‌گونه تعریف کردند: «آنچه انسان از خود و محیط پیرامون خود احساس، دریافت، ادراک و برداشت می‌کند را جهان‌بینی می‌گویند.»
جهان‌بینی دو صور دارد: صور آشکار که مربوط به جهان پیرامونمان است و صور پنهان که مربوط به جهان درونمان است.
اینک از زاویهٔ نگاه خودم پس از مطالعهٔ مقالات، دل نوشته‌ها، مشارکت‌ها و برداشت‌های مختلف به معنای واژه‌هایی که در تعریف این عبارت به کار رفته است می‌پردازم، امیدوارم که بتوانم دریافت خودم را منتقل کنم.
احساس: اطلاعات، پیام‌ها یا سیگنال‌هایی که حواس به ما مخابره می‌کنند.
دریافت: آنالیز پیام‌ها و اطلاعاتی که حس برای ما جمع‌آوری می‌کند به کمک ذهن و تفکر، مغز و عقل
ادراک: دانایی و فهم ما از آنالیز این مطالب و پیام‌ها
برداشت: عملی که درنهایت پس از این روند مشاهده به انجام می‌رسد و محصولی برای ما دارد.

برای مرحلهٔ اول، خداوند ابزاری به نام حواس پنج‌گانه در اختیار ما قرار داده است که عبارت‌اند از حس بینایی، حس شنوایی، حس بویایی، حس چشایی و حس لامسه که به‌تناسب موجودیت ما، هرکدام محدودیت خاص خودش را دارد و البته پنج حس بیرونی که مشابه همین حس‌ها هستند؛ اما بسیار نامحدودتر و فراتر از چیزی که ما بتوانیم تصور کنیم قدرت گیرندگی دارند که برای هر انسان به‌تناسب ظرفیت و خواست و فرمان قابل‌استفاده خواهد شد و همین‌طور یک حس یازدهم یا حس ششم که رابط بین این دو می‌باشد.
هر چه این حس‌ها سالم‌تر باشند می‌توانند پیام‌های درست‌تری را به ما مخابره کنند؛ اما اغلب ما به خاطر عدم نگهداری درست از این حواس، سیستم آنها را مختل می‌کنیم و درنتیجه در لحظه پیام‌ها ناقص یا با تأخیر به دست ما می‌رسند و تأثیر بسیار بالایی در مرحلهٔ بعدی یعنی دریافت می‌گذارند. این اتفاق هم در صور آشکار و هم در صور پنهان ممکن است رخ بدهد. به‌طور مثال؛ در صور آشکار، یک مصرف‌کننده با مصرف مواد مخدر عملکرد یکسری از عصب‌ها و غدد را از چرخهٔ طبیعی خارج می‌کند و آنها آسیب می‌بینند و نمی‌توانند در لحظه پیام‌ها را توسط ترشح یکسری مواد به مغز برسانند یا با تأخیر این پیام را ارسال می‌کنند و همین امر در تصمیم‌گیری و نحوهٔ واکنش آنها تأثیر بسزایی دارد یا در صور پنهان؛ خشم، کینه، ترس، نفرت، حسادت، منیت، ناامیدی و تمام این نیروهای منفی که طبق فرمان الهی ضد ارزش معرفی‌شده‌اند، حس‌های ما را آلوده می‌کنند تا پیام‌ها و سیگنال‌های درست به ما نرسد و ما را دچار انحراف و اشتباه کند.
قدم اول برای تغییر جهان‌بینی، تزکیه و پالایش حس به دو صورت موجی و ذره‌ای است و من نسخه‌ای را می‌شناسم که به‌طور همزمان هم موجی و هم ذره‌ای، حس‌ها را در کوتاه‌مدت و در طولِ موجی باورنکردنی پالایش می‌دهد؛ رمضان و واجباتش!

مرحلهٔ بعدی دریافت است؛ یعنی آنالیز این اطلاعات توسط ذهن و مغز با همکاری تفکر و عقل که بخش‌های متافیزیک این دو قسمت هستند. در این مرحله اگر ورودی‌های ما از حس، ناقص و اشتباه باشد قطع به‌یقین تفکر و عقل هم با تمام مهارت و توانایی خود منحرف خواهند شد و فرمانی نادرست از عقل صادر می‌شود و در صورت دیگر برفرض اینکه حس‌ها سالم باشند و تمام اطلاعات را هم درست به ما مخابره کرده باشد، اگر ما تفکر سالم و قدرت تحلیل درستی نداشته باشیم نمی‌توانیم دریافت درستی از این اطلاعات داشته باشیم و اینجاست که باز عقل نمی‌تواند فرمان درستی صادر کند.
قدم دوم برای تغییر جهان‌بینی، توانمندی چرخهٔ تفکر سالم و کسب مهارت تصمیم‌گیری درست است که پس از هر تفکر، نیروهای القاء، احیا و تحرک شروع به فعالیت می‌کنند. مهندس چگونه اندیشید که روش درمان بر قلبش الهام شد؟! 
برای ارزیابی تفکر خود می‌توانیم این سه نیرو را بررسی کنیم. القائات و الهامات و حرکت‌های ما بسته به ماهیت تفکر ما دارد!

مرحلهٔ سوم ادراک است؛ ادراک مرحله‌ای است که ارتباط مستقیم با دانایی هر فرد دارد و بر همین اساس برای هر فردی متفاوت است، به‌طور مثال یک قانون وجود دارد: «در مسائل حیاتی به خداوند مسئولیت دادن؛ یعنی سلب مسئولیت از خویش است.» درک هر انسان از این جمله، بسته به میزان دانایی، تجربه، آموزش و قدرت تفکر او متفاوت است و هر فرد به‌اندازهٔ ظرفیت خودش این وادی را ادراک می‌کند.
قدم سوم برای تغییر جهان‌بینی، افزایش دانایی است که با دورهٔ سالانهٔ دستور جلسات و میزان درک خود از این آموزش‌ها می‌توانیم میزان دانایی و تغییر ظرفیت خود را بررسی کنیم.

آخرین مرحله برداشت است؛ این مرحله در عرصهٔ عمل بروز پیدا خواهد کرد؛ یعنی حس‌های من، تفکرات من و میزان ادراک من از وادی چهارم در عمل است که ظهور پیدا می‌کند و جهان‌بینی درونی من را نسبت به این قانون به نمایش می‌گذارد و جهان من را تغییر می‌دهد.
قدم چهارم، انجام عمل سالم است. انجام عمل سالم، هدف اصلی و مرحلهٔ فینال این آموزش‌هاست که درون و برون را یکی می‌کند و انسان با خودش به وحدت می‌رسد.
پس از نگارش این مقاله در باور خودم هم نمی‌گنجد که همین یک تعریف قابل‌لمس از جهان‌بینی و توجه به آن می‌تواند من را به معرفت، جهان‌بینی الهی، به صراط مستقیم، به عدالت، به عمل سالم و حقیقتِ خلقتم وصل کند و من در مکان‌ها و فضاها و سراب‌های دگر دست‌وپا می‌زنم و به دنبال خودم می‌گردم!
و باز خدمتی در وبلاگ که جهان مرا تغییر داد...
آب در کوزه و ما تشنه‌لبان می‌گردیم
یار در خانه و ما گرد جهان می‌گردیم
خداوندا مرا بر نعمت‌هایی که دارم بصیر کن و شکرگزار آنها قرارم ده.


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر ربابه لژیون یکم چهارشنبه 10 اردیبهشت 1399 01:08 ق.ظ
خدا قوت خدمت خانم فریده عزیز،مثل همیشه بسیار عالی مطالب را بیان کردید سپاسگزارم،خیلی دوستتان دارم.
خدا قوت خدمت وبلاگ نویسان محترم
افسانه لژیون 3 سه شنبه 9 اردیبهشت 1399 11:51 ب.ظ
ممنونم خانم فریده عزیز و مهربان
مثل همیشه عالی بیان کردید
من شما رو خیلی دوست دارم
ممنون از گروه وبلاگ
فاطمه همسفر ابوالفضل 18 سه شنبه 9 اردیبهشت 1399 09:13 ق.ظ
خانم فریده عزیز مثل همیشه عالی و کامل توضیح دادید خداقوت
خداقوت به وبلاگ نویسان
ناهیدلژیون یکم سه شنبه 9 اردیبهشت 1399 06:52 ق.ظ
فریده عزیزم مثل همیشه کامل وجامع مبحث جهان بینی رابازکردی همیشه کلامتان بردلم نشسته وراهی رابرایم بازکرده امیدوارم درپناه خداوندهمیشه سالم وتن درست باشید وبهترین هارادراین ماه ضیافت برداشت کنید ..خداقوت به وبلاگ نویسان عزیز
پوران همسفرعباس 1 دوشنبه 8 اردیبهشت 1399 04:38 ب.ظ
خداقوت فریده عزیز ؛مثل همیشه عالی بیان کردید همیشه درلژیون واکنون هم ازلژیون مجازی همواره از شما درس می گیرم چرا که به خوبی مسائل را باز می کنید ونوع نگاهتان به مسائل متفاوت است ؛ممنون که درلژیون حۻور دارید .
خداقوت به گروه وبلاگ .
سمیه9 دوشنبه 8 اردیبهشت 1399 06:31 ق.ظ
خانم فریده عزیزم خداقوت.بسیار عالی .امیدوارم همیشه سالم وتندرست باشیدواز زحمات شما وتمام وبلاگ نویسان عزیز سپاسگزارم وآرزوی بهترینهارابرای همه شما عزیزان ازخدای مهربان خواستارم.
مریم نظری دوشنبه 8 اردیبهشت 1399 06:21 ق.ظ
خدا قوت خانم فریده عزیزم، از خواندن مقاله پر بار و بی نقص شما بسیار انرژی و آموزش گرفتم.
خداوند به قلمتان خیر و برکت ببخشد.
برای دعای قشنگت آمین می گویم.
خدا قوت خانم الهام عزیزم
نسرین.اسیستنت یکشنبه 7 اردیبهشت 1399 10:09 ب.ظ
خانم فریده عزیز به زیبایی تمام و کمال جهانبینی را از ابتدا که نطفه شکل گیری آن است تا انتها که مرحله تولد و بروز آنچه دریافت و درک از آن داشته ایم که همان عمل سالم است آنالیز و به تحریر آورده اید بسیار لذت بردم و استفاده کردم آفرین بر وسعت و عمق دیدتان به موضوع جهانبینی.موفق و سربلند باشید
تشکر بی نهایت از گروه وبلاگ
عزیزه۱۵ یکشنبه 7 اردیبهشت 1399 09:01 ب.ظ
خانم فریده عزیز ومهربان اول به دعاینان آمین می گویم بعد تشکرفراوان به خاطر مشارکتهای خوبنان که همیشه اموزنده است وبردل می نشیند من همیشه به مشارکتهای شما بادل وجان گوش میکنم وسعی میکنم کاربردی کنم این نشان از تزکیه وپالایش شماست سپاس گزارم تز گروه وبلاگ نویسان
مریم کرمی یکشنبه 7 اردیبهشت 1399 08:54 ب.ظ
خانم فریده عزیز، مثل همیشه بسیار موشکافانه و عمیق به موضوع نگاه کردید لذت بردم و آموختم.ممنونم از شما.
همسفرنسیم لژیون بیستم یکشنبه 7 اردیبهشت 1399 02:44 ب.ظ
خانم فریده عزیزخداقوت مثل همیشه عالی ودلنشین بیان کردید.
لیلا طاهری یکشنبه 7 اردیبهشت 1399 02:11 ب.ظ
سلام.خانم فریده باز هم عالی.خدا قوت.
فاطمه الیاسی ۱۹ یکشنبه 7 اردیبهشت 1399 01:43 ب.ظ
خانم فریده عزیر خواهر مهربانم ،خدا قوت مثل همیشه عالی بود.
همسفر سمانه ۱۷ یکشنبه 7 اردیبهشت 1399 11:49 ق.ظ
خدا قوت به خانم فریده عزیز همیشه از مشارکت ها و مطالبتان انرژی می گیرم بسیار مقاله جامع و کاملی را ارائه دادید و اینکه رمضان نسخه ای است که هم موجی و هم ذره ای به ما کمک می کند تا تزکیه و پالایش کنیم بسیار برایم قابل تامل بود امیدوارم در این ماه مبارک بهترین بهره ها و برکات را از این ماه ببریم و بهترین تزکیه و پالایش را داشته باشیم.
امیدوارم همیشه پایدار باشید و برکات این خدمات ارزشمند شما در زندگیتان جاری باشد با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
همسفرزهرالژیون دوم یکشنبه 7 اردیبهشت 1399 11:19 ق.ظ
همسفرعزیزفریده گرامی
همیشه از دیدن شما وخدمتهایتان لذت میبرم و انرژی میگیرم.
دیرزمانی است شما را می شناسم و میدانم این قلم و نوشته و برداشت و جهان بینی حاصل سالهاتلاش و تزکیه و پالایش جدی شما و جنگ با نیروهای اهریمنی است که از درکنار یک مسافربودن وسفرکردن بوجود آمده.
خداقوت به شما و همه عاشقان و عزیزان وبلاگ
همه شمارا دوست دارم ودعاگویتان هستم.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic