جهان بینی ؛ علم خودشناسی
پنجشنبه 4 اردیبهشت 1399 ساعت 09:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر مریم | ( نظرات )
علم جهان‌بینی، علم خودشناسی است، اینکه اول خودمان را تحلیل کنیم، اشکالات و نواقص خودمان را برطرف کنیم، از شکست نترسیم، حرکت کنیم، با ناامیدی و احساس‌های منفی مبارزه کنیم و اول در جهت سازندگی خود، سپس جهان بیرون تلاش کنیم. وقتی همین کارهای کوچک را که برعهده ماست به‌درستی انجام دهیم می‌توانیم راه صحیح شناخت خود را پیدا کنیم و نیازی به انجام کارهای بزرگ نیست. همین که عقل می‌گوید فلان کار را به‌موقع انجام بده، کافی است انجام بدهیم یا همین‌که بلد باشیم همنوعان خود را همان‌گونه که هستند بپذیریم، خودش قدم بزرگی در جهان‌بینی است.

بسم‌الله الرحمن الرحیم

 جهان‌بینی همان‌گونه که از نامش پیدا است نگرشی به جهان انسان (درون و بیرون) است و پاسخ به سؤالاتی که همواره ذهن کنجکاو بشر را به خود مشغول کرده و شاید بتوان گفت انسان‌ها هنوز آن‌طور که درخور و شایسته است جوابی برای آنها نیافته‌اند.
 اینکه انسان نداند آیا آفریدگاری حکیم و توانا، کل این نظام هستی را آفریده است یا اینکه خود به وجود آمده است؟! آیا این جهان غایتی دارد و به‌سوی هدفی معین در حرکت است؟ انسان کیست؟ آیا مختار و مسئول در قبال اعمال خویش است؟ مرگ چیست و آیا نابودی است یا تغییر و تبدیل به همراه دارد؟ آیا انسان حیات جاودانه دارد؟ چه عواملی باعث سعادت و خوشبختی یا فلاکت و بدبختی انسان می‌گردد؟ این سؤالات به همراه هزاران سؤال دیگر قرن‌هاست میهمان این ذهن جستجوگر است، دریغ و صد افسوس که انسان‌ها همچنان در پی یافتن پاسخی مناسب هستند، بی‌آنکه حتی ذره‌ای از این پهنه بیکران را شکافته باشند!
آنچه قطع به‌یقین می‌توان گفت، وجه مشترک بین سؤالات است، یک کلمه: «انسان»
کاوش خود را از همین یک کلمه شروع کنیم که انسان کیست؟ من کیستم؟ آیا این صورت و ظاهری که در هر شخص متفاوت است، می‌تواند پایه و اساس خوبی برای شناختن این «منِ» پرمعنا باشد؟ شاید تشابه و همسانی بیشتری را می‌توان در آن باطن درون یافت. برای شناختن خود واقعی‌ام به چه چیزی نیاز دارم؟ 
خوشبختانه در کنگره ۶۰ استاد جهان‌بینی آقای امین این سؤالات را برای ما به زبان ساده و شیوا بیان فرمودند. ایشان انسان را به دو بخش صور آشکار و پنهان تقسیم کردند و برای درک بیشتر از مدل‌های ساده که در اطراف همه ما هست استفاده کردند، بهترین مثال هم برای انسان همان جهانی است که در آن زندگی می‌کنیم. در جهان‌بینی کنگره 60 ما آموختیم که چرا انسان‌ها مدام اشتباه می‌کنند! چرا دچار رکود و مشکلات می‌شوند! فقط به خاطر اینکه قوانین زندگی را بلد نیستند، اگر هم بلد هستند بدون تفکر اقدام به حل مسائل می‌کنند و بااینکه شاید خیلی بدانند؛ ولی مردِ عمل نیستند. اکنون ما می‌دانیم که اگر برای هر کاری اول خوب فکر کنیم و بعد اقدام کنیم با رعایت اصول و قوانین حتماً نتیجه مطلوبی خواهیم گرفت.
علم جهان‌بینی، علم خودشناسی است، اینکه اول خودمان را تحلیل کنیم، اشکالات و نواقص خودمان را برطرف کنیم، از شکست نترسیم، حرکت کنیم، با ناامیدی و احساس‌های منفی مبارزه کنیم و اول در جهت سازندگی خود، سپس جهان بیرون تلاش کنیم. وقتی همین کارهای کوچک را که برعهده ماست به‌درستی انجام دهیم می‌توانیم راه صحیح شناخت خود را پیدا کنیم و نیازی به انجام کارهای بزرگ نیست. همین که عقل می‌گوید فلان کار را به‌موقع انجام بده، کافی است انجام بدهیم یا همین‌که بلد باشیم همنوعان خود را همان‌گونه که هستند بپذیریم، خودش قدم بزرگی در جهان‌بینی است.
در جهان‌بینی 1، مدل‌سازی را آموختیم و به شناخت صور پنهانی چون نفس، عقل و حس پرداخته شد. مراحل نفس آموزش داده شد و دیدگاه ما نسبت به درون انسان روشن شد.
از شاهکارهای مبحث جهان‌بینی استاد امین دژاکام، مطرح نمودن مثلث دانایی و قدرت تشخیص است. با مطالعه جزوهٔ جهان‌بینی ، مثلث جهالت را شناختیم و توانستیم با تفکر، آموزش و تجربه، به‌سوی دانایی حرکت کنیم. شناخت ظرفیت و گنجایش، اجرایی کردن دانایی از نکات ارزشمند جهان‌بینی است.
شناخت چاکراها به‌طور مختصر و هالهٔ تابان از آموخته‌های ما در این مبحث بود و تمامی اینها ذهن و نگاه ما را نسبت به خود و جهان پیرامون تغییر داد و تمامی اینها برای این بود که انسان دانا و توانا شود و آرامش را درک کند و در درون انسان، خانواده و جامعه به‌سوی آگاهی گام بردارد.
در پایان خداوند را بسیار تا بسیار سپاسگزارم که یاری‌مان داد تا در این مسیر آموزشی قرار بگیریم و بتوانیم از تاریکی‌ها کم‌کم به سمت روشنایی‌ها حرکت کنیم. در جهان‌بینی ما به دنبال فراگیری قوانین زندگی هستیم. از استاد بزرگ جهان‌بینی آقای امین تشکر می‌کنم و آرزوی سلامتی برای آقای مهندس دژاکام بنیان کنگره ۶۰ دارم و از گروه زحمت‌کش و خوب وبلاگ بسیار ممنونم که وقت می‌گذارند و پیام و آموزش‌های ناب را از طریق دنیای مجازی به گوش همه خواستاران رهایی، آرامش و دانایی می‌رسانند.  امید است با گرفتن این آموزش‌ها و عمل به آنها بتوانیم به مکانی برسیم که ازآنجا انشعاب یافته‌ایم، آمین.

نگارنده : کمک راهنما خانم لیلا
تهیه مطلب:  همسفر ربابه
ویراستاری: همسفر الهام

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
پوران همسفرعباس 1 دوشنبه 8 اردیبهشت 1399 04:08 ب.ظ
خداقوت خانم لیلا ی عزیز کمک راهنمای با محبت وصبور ومرتلاش ؛بسیار عابی بور وممنون از نطلبی که دراخنیار ما قرار دارید .
خداقوت به گروه وبلاگ
مریم نظری جمعه 5 اردیبهشت 1399 08:42 ب.ظ
خدا قوت خانم لیلای عزیزم، مقاله شما عالی بود، آموزش گرفتم.
برای گرفتن آموزش جهان بینی و سازندگی باید حرکت کنیم ، نواقص خودمان را شناسایی کنیم و از شکست نترسیم و ناامید نشویم.
خدا قوت عزیزان گروه وبلاگ
سیده زهرالژیون 2 جمعه 5 اردیبهشت 1399 12:00 ب.ظ
خانم لیلای عزیز بسیار آموختم.نکته ای برایم جالب بودکه اطرافیان را همانطورکه هستند بپذیرم.ممنون از تلنگرشما.
همسفر سکینه24 جمعه 5 اردیبهشت 1399 04:28 ق.ظ
کمک راهنمای گرامی خانم لیلای عزیز و مهربان بسیار جامع و کامل،جزوه جهان بینی را شرح دادید.برای هر شنونده ای،ملموس و قابل درک است.شما نمونه بارز کسی هستید که جهان بینی را کاربردی کرده است،این از آرامش درون و بیرونتان پیداست.دوستتان دارم.موفق باشید.
گروه وبلاگ خدا قوت.خدمتتان پر برکت.
همسفر سمانه ۱۷ جمعه 5 اردیبهشت 1399 02:47 ق.ظ
خدا قوت خدمت کمک راهنمای محترم خانم لیلای عزیز واقعا عالی و جامع دستور جلسه جهان بینی را بیان نمودید استفاده کردم امیدوارم همیشه پایدار باشید با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
همسفرنسیم لژیون بیستم جمعه 5 اردیبهشت 1399 01:17 ق.ظ
کمک راهنمای عزیزخانم لیلا مهربان ممنون که اینگونه جهان بینی رابازگوکردین.موفق وسلامت باشید.
همسفر نسرین لژیون ۲۲ پنجشنبه 4 اردیبهشت 1399 10:07 ب.ظ
با سلام و عرض خدا قوت خدمت راهنمای عزیزم. باز هم مثل همیشه با کلام گرم و قلم روان خود نوری شدید برای روشن کردن راه تاریک .انشاءالله بتونیم با تمام وجود آموزش های شما راهنمای دلسوز رو در زندگی خود کاربردی کنیم
همسفر نسرین لژیون ۲۲ پنجشنبه 4 اردیبهشت 1399 10:06 ب.ظ
با سلام و عرض خدا قوت خدمت راهنمای عزیزم. باز هم مثل همیشه با کلام گرم و قلم روان خود نوری شدید برای روشن کردن راه تاریک .انشاءالله بتونیم با تمام وجود آموزش های شما راهنمای دلسوز رو در زندگی خود کاربردی کنیم
نسرین.اسیستنت پنجشنبه 4 اردیبهشت 1399 06:56 ب.ظ
خانم لیلای عزیزم بی نهایت خوب و کامل از جهان بینی و کاربرد آن در شناخت انسان صحبت کرده اید تا پاسخ سوالات متعدد کسانی که تازه قدم در این راه نهاده ند باشد.شما همواره با حرکت در صراط مستقیم و فرمانبرداری مطلق از آفریدگار هستی برای من نمونه راستین دانایی بوده اید برایتان از باریتعالی توفیق روزافزون در مسیر سبز کنگره را مسئلت دارم.
از گروه وبلاگ خدمتگزار بی نهایت سپاسگزارم
عزیزه۱۵ پنجشنبه 4 اردیبهشت 1399 05:17 ب.ظ
خدافوت خانم لیلای مهربانم عالی جهانبینی را برای ماشکافتیدبسیار اموزنده بود سپاس از وجود شما واموزشهای نابتان ممنونن از گروه وبلاگ نویسان
سمیه9 پنجشنبه 4 اردیبهشت 1399 01:38 ب.ظ
خانم لیلای عزیز کمک راهنمای مهربان واقعا کامل جهان بینی راباز کردید .امیدوارم همیشه درتمام مراحل زندگیتان موفق باشید.خانم ربابه والهام خداقوت.
سمانه همسفر داود پنجشنبه 4 اردیبهشت 1399 12:38 ب.ظ
بسیار عالی ممنون خانم لیلا عزیز.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات