رمضان امسال فرصتی بیشتر برای تفکر
شنبه 30 فروردین 1399 ساعت 04:18 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر شمسیان | ( نظرات )
"درد فراق لذت وصال را زیاد می‌کند" این جمله را چگونه تفسیر می‌کنید؟
در ماه مبارک رمضان این جمله را بیشتر درک می‌کنیم؛ چون با روزه‌داری  لحظهٔ افطار، وصال و آرامش و لذت را تجربه می کنیم، از اینکه توانسته‌ایم در حد توانمان  یک روز پرهیز کنیم واز خداوند  فرمان‌برداری کنیم و همین‌طور ازلحاظ لذت خوراکی‌ها که همیشه طعم عادی برای ما دارند و روزه‌داری باعث می‌شود که عطر و بو و مزه‌ای دیگر برای ما داشته باشند.
«به نام قدرت مطلق الله»

 خدا را شکر می کنیم که با یک دستور جلسه دیگر در خدمت شما بزرگواران هستیم تا به بهانه طرح چند سوال از تجربیات یکی دیگر از کمک راهنمایان شعبه مان بهره‌مند شویم.
در ابتدا لطفاً به‌رسم کنگره خودتان را معرفی کنید.
حمد و سپاس خداوندی را که یکی از راه‌ها که در برابر ما گشوده است، ماه خود، ماه رمضان است. ماه صیام و روزه‌داری، ماه پاکیزگی از آلودگی‌ها و رهایی از گناهان، ماه نماز و ماه نزول قرآن که راهنمای ما انسان‌هاست.
سلام دوستان سمیه هستم یک همسفر، کمک راهنمای لژیون شانزدهم
 به لطف خداوند، رهایی از اعتیاد 5 سال و 7 ماه و رهایی از سیگار 3 سال و 6 ماه. ابتدا سال نو را خدمت همه اعضای کنگره 60 تبریک می‌گویم و سالی سرشار از سلامتی و برکت را برای همه عزیزان آرزومندم و پیشاپیش فرارسیدن ماه مبارک رمضان را خدمت همگی تبریک می‌گویم. انشا الله که این ماه برای همگی ما پر از دستاوردهای معنوی و نزدیک شدن به خودمان باشد که در سایه  این نزدیکی و شناخت بهتر وجود خودمان، به نزدیکی با خالق خودمان برسیم.


جناب مهندس می‌فرمایند: " در این ماه همه ما باید به دنبال ایجاد تغییر و انجام کاری در جهت تغییر و پالایش باشیم؛ حتی به‌اندازه یک ساعت روزه گرفتن " نظرتان درباره این جمله چیست؟
 در کلام‌الله، خداوند روزه را برای تقوی و پرهیزکاری معرفی می‌کنند؛ یعنی یک ماه فرصت داریم که تمرین کنیم و به خواهش‌های نفسانی‌مان نه بگوییم و در مقابل فرمان خداوند تسلیم باشیم. روزه، تربیت نفس را برای ما به دنبال دارد که بتوانیم به‌نوعی عنان نفسمان را در دست بگیریم و جناب مهندس به همین علت فرمودند برای رسیدن به تقوی و تربیت نفس به هر میزانی که شده و آنچه در حد توانمان است بتوانیم این تمرین را داشته باشیم؛ حتی به میزان یک ساعت روزه گرفتن.


لطفاً برایمان از احساستان نسبت به اولین ماه رمضانی که در کنگره حضور داشتید بگوئید؟
اولین رمضانی که در کنگره 60 بودم خیلی برایم جالب بود که در چنین مکانی که اکثر افراد مصرف‌کننده هستند چقدر به اهمیت روزه‌داری تاکید می شد و مراسم افطاری‌هایی که با نهایت عشق خدمتگزاران تهیه می‌شد و دیدن این‌همه عشق و خلوص نیت بسیار روی من تأثیر گزار بود، باید بگویم سفر خودم تقریباً در ماه مبارک رمضان اتفاق افتاد، در این ماه بود که در لژیون خانم صبا قرار گرفتم و برنامه‌ای معنوی مانند خواندن روزانه قرآن و کتاب 60 درجه و نوشتن حس‌های روزانه و ... برای این ماه توسط راهنمایم به ما داده شد که با اجرای این برنامه، تازه سفر من شروع شد و توانستم قلم در دست بگیرم و از حس‌هایم بگویم و قدم اول را بردارم و تازه با خودم آشنا شدم.


به نظرتان چگونه می‌توانیم با شرایط بحران و دوری از کنگره، رمضان متفاوت و پربرکتی را برای خودمان رقم بزنیم ؟
 امسال هم رمضان را به‌گونه‌ای دیگر تجربه می‌کنیم و قطعاً این رمضان هم برکات معنوی زیادی برایمان خواهد داشت، شاید این رمضان با خلوت‌ها و تنهایی‌هایی که تجربه می‌کنیم فرصت بیشتری برای تفکر و تأمل داشته باشیم. می‌توانیم نذر آگاهی کنیم و چون با در خانه ماندن زمان بیشتری داریم، با خواندن قرآن و گوش کردن به سی‌دی‌ها، مطالعه کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر و کتاب عشق و... آگاهی‌هایمان را بالاتر ببریم یا با محبت‌ها و خدمت‌های کوچک مانند پختن افطاری‌های ساده برای کسانی که غذای گرمی برای خوردن ندارند؛ مثل  کارتن‌خواب‌ها و کودکان کار و... قدمی برداریم.


آیا می‌توانیم از رمضان چیزی یاد بگیریم که کاربردی و عملیاتی باشد و در زندگی‌مان  مؤثر واقع گردد؟ 
بله، رمضان حتماً برای ما درس‌های زیادی دارد. یاد می‌گیریم به نفسمان نه بگوییم و نه گفتن را می‌آموزیم، با گرسنگی و تشنگی حال فقرا را بهتر درک می‌کنیم و انشاالله بخشش و احسان ما بیشتر می‌شود، از منیت ها و غرورهایمان کمتر می‌شود، به خالقمان نزدیک‌تر می‌شویم و انس بیشتری با قرآن داریم و اگر روزه‌داری صحیحی را بتوانیم داشته باشیم، به فرموده استاد جهان‌بینی‌مان، آقای امین باید میل به گناه در پایان روزه‌داری در ما کم شود.


"درد فراق لذت وصال را زیاد می‌کند" این جمله را چگونه تفسیر می‌کنید؟
در ماه مبارک رمضان این جمله را بیشتر درک می‌کنیم؛ چون با روزه‌داری  لحظهٔ افطار، وصال و آرامش و لذت را تجربه می کنیم، از اینکه توانسته‌ایم در حد توانمان  یک روز پرهیز کنیم واز خداوند  فرمان‌برداری کنیم و همین‌طور ازلحاظ لذت خوراکی‌ها که همیشه طعم عادی برای ما دارند و روزه‌داری باعث می‌شود که عطر و بو و مزه‌ای دیگر برای ما داشته باشند.


با توجه به اینکه در کنگره  مسئله تغذیه  بسیار حائز اهمیت است، از شما می‌خواهیم توصیه‌هایی در مورد نحوه تغذیه در این ماه مبارک بفرمائید؟
تغذیه یکی از مهم‌ترین پارامترها برای سلامت جسم ماست که به‌خوبی توسط آقای مهندس در سی‌دی‌های اضافه‌وزن و یا سی‌دی‌های ساختمان جسم و... بیان‌شده است. باید در این ماه هم سعی کنیم با خوردن غذاهای کم‌حجم و مقوی و پرهیز از پرخوری و پر نوشی، استفاده کردن از میوه‌ها و سبزیجات تازه، شیرینی‌جات طبیعی مانند خرما و عسل و ... با روزه‌داری صحیح، به‌سلامت جسممان کمک کنیم.


لطفاً از فواید روزه گرفتن و ارتباط آن با سلامتی جسم نکاتی را بفرمایید؟
با روزه گرفتن و نخوردن و ننوشیدن از سحر تا افطار، سیستم‌های گوارش و کلیه و... فرصت استراحت کردن را دارند و در این زمان یک ریکاوری برای تمام بدن رخ می‌دهد و تمامی رسوب‌های چربی و مواد زائد در مویرگ‌ها و رگ‌های بدن و سمومی که در کبد جمع شده از بدن دفع می‌شود و یا با به هم خوردن زمان خواب‌وبیدار شدن از خواب  و نظم دوباره بعد از هفته اول روزه‌داری سیستم‌های خمر بدن نیز متعادل می‌شود و همه اینها را از نشانه‌هایی که در پایان ماه رمضان احساس می‌کنیم مثل آرامشی که داریم و یا پوستمان بهتر می‌شود و... می‌توانیم متوجه بشویم.


چنانچه مطلبی موردنظرتان بود که در آن زمینه سؤالی نپرسیدیم بفرمایید تا آموزش بگیریم.
  از تیم وبلاگ خیلی ممنونم که فرصت خدمت را به من دادید و برای همه عزیزان رمضان پر از خیروبرکت و آگاهی‌های معنوی و سلامت جسم و تعادل سیستم ایکس و تقویت سیستم ایمنی بدن در اثر روزه‌داری صحیح را آرزومندم و دعا می‌کنم که خداوند ما را از بهترین کسانی قرار دهد که در این ماه زیسته‌اند و این ماه را به سر آورده‌اند و التماس دعا از همه عزیزان دارم.

تهیه و تنظیم : همسفر شمسیان و همسفر سولماز
ویراستاری؛ همسفر الهام

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
پوران همسفرعباس 1 دوشنبه 1 اردیبهشت 1399 07:59 ب.ظ
خداقوت کمک راهنمای پرتلاش وفعال سرکار خاتم سمیه عزیز.بسبار عالی واموزنده بود وسرشار از.انرژی ودرس بود
خداقوت به گروه وبلاگ .
همسفر رعنا یکشنبه 31 فروردین 1399 03:24 ب.ظ
خانم سمیه کمک راهنمای عزیز سپاسگزارم از مطالب خوبی که مطرح کردید خصوصا آموزشهای کاربردی که میتوان از این ماه مبارک گرفت.موفق باشید.
گروه وبلاگ خدا قوت.
سمیه( لژیون شانزدهم) یکشنبه 31 فروردین 1399 02:55 ب.ظ
راهنمای عزیزم چقدر عالی بیان نمودید که ماه رمضان باعث میشود تا از,غرور و منیت دورشویم امیدوارم خداوند به همه ما کمک بکند تا بتوانیم دراین ماه خالص تر بشویم و لایق بندگی خداوند باشیم.
همسفر سمانه ۱۷ یکشنبه 31 فروردین 1399 02:14 ب.ظ
خدا قوت خدمت کمک راهنمای محترم خانم سمیه عزیز بسیار عالی بود و از خانم شمسیان و خانم سولماز عزیز سپاسگزارم بابت سوالهای جامع که طرح کردند و شما جامع و دقیق جواب دادید و استفاده کردم اینکه فرمودید افطاری های ساده تدارک ببینیم برایم قابل توجه بود و به دعاهای قشنگتون آمین میگم.
لیلا طاهری یکشنبه 31 فروردین 1399 01:17 ب.ظ
خانم سمیه عزیز.از مصاحبه خوبتان که از برکات ماه مبارک رمضان مارادبیشتر آشنا کردید ممنون.انشالله بتوانیم از فیوضات این ماه بخوبی استفاده کنیم.سپاس از گروه وبلاگ.
نسرین.اسیستنت یکشنبه 31 فروردین 1399 11:51 ق.ظ
خانم سمیه عزیز کمک راهنمای توانای شعبه از پاسخهای خوب و سنجیده تان بسیار استفاده بردم اینکه در این ایام بیشتر به تفکر بپردازیم واز منابع آموزشی بیشتراستفاده کنیم پیام رسایی برای زدودن بلاتکلیفی ست.گروه وبلاگ خداقوت
سیده زهرالژیون 2 یکشنبه 31 فروردین 1399 12:10 ق.ظ
خانم سمیه عزیزم بسیارعالی بود صحبتهایتان.ممنون از خانم شمسیان وسولماز عزیزو گرامی بابت تلاش وخدمتشان.امیدوارم همه ما و خانواده هایمان از این رمضان خاص بهره های وافر ببریم و گره های درونیمان بازشود نورقدرت مطلق در قلبها وفکرهایمان بیشتربتابد.الهی همه ما طعم مبارزه با نفس و پیروزی را دراین ماه بچشیم.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات