برداشت از سیدی انتقال صفات
جمعه 22 فروردین 1399 ساعت 10:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر مریم | ( نظرات )
در مسئله انتقال صفات باید گفت: هر چیزی قابل‌انتقال است؛ حتی صفات؛ یعنی اگر یک نفر  محبت و خوب بودن خودش را به من انتقال دهد، باید بذرش در وجود من باشد تا قابل‌انتقال باشد؛ اما وقتی یک ویژگی در دیگران اتفاق افتاد و من ناراحت شدم آن قسمت صور پنهان که در درون من است.

یا علیم 
سلام دوستان زهرا هستم همسفر
 استاد امین در ابتدای سی دی می‌فرمایند: هرروز ابعاد مثلث شخصیت بیشتر برایم روشن می‌شود. آن‌گونه که استاد می‌فرمایند ، مثلث شخصیت سه ضلع دارد؛ 1- احساس مسئولیت ۲- احساس شایستگی 3- احساس امنیت  و برعکس، مثلث تخریب شخصیت سه ضلع بی‌لیاقتی، تهدید و احساس گناه را دارا است.
 برای مثال فردی که می‌خواهد اثبات کند من آدم بالیاقتی هستم، می‌فهمم و قدرت دارم که دیگران مرا توانمند بپذیرند؛ مثلاً به دنبال جمع‌آوری مدارک می‌رود و این اهمیت برای مدرک قائل شدنِ او به خاطر احساس بی‌لیاقتی شخص است و اگر تمام مدارک دنیا را جمع کند احساس بی‌لیاقتی او را رها نمی‌کند و این یک عطش است، اگر درون شخص این  احساس وجود داشته باشد شخص نمی‌تواند استعدادها و توانایی‌هایش را ظاهر کند که اینها القای نیروی بازدارنده است.
احساس گناه هم بسیار قدرتمند است. افرادی که چنین احساسی دارند همیشه دنبال متهم می‌گردند و می گویند تقصیر فلانی بود که زندگی من، کار من چنین شد. کسی که دیگران را محکوم می‌کند ابتدا باید خودش را محکوم کرده باشد؛ چون هر چیزی اول ظرف خودش را پر می‌کند و بعد شروع به تراوش به اطرافیانش می‌کند.  اگر مسئله‌ای  وجود نداشته باشد می‌گردد و در گذشته مسئله ای را پیدا می‌کند و تا از این حالت رها نشود احساس آرامش به او برنمی‌گردد.
 اما احساس تهدید؛ این افراد همیشه به دنبال قدرت می‌گردند و می‌خواهند جایگاهی داشته باشند که کسی نتواند به آنها آسیب و ضربه بزند. انسانی که در تعادل شخصیت است زیر بار این حرف‌ها نمی‌رود و اجازه نمی‌دهد که کسی بیاید و احساسات او را تحت تأثیر قرار دهد و ترک خوردن این حس‌ها در انسان بسیار شبیه زخمی شدن صور پنهان است و گذشت زمان نمی‌تواند آنها را خوب کند بلکه تغییر اندیشه و تغییر نگرش و تفکر می‌تواند آنها را درمان کند تابه  چرخه طبیعی زندگی برگردند.
 خیلی انسان‌ها از چیزهایی عصبانی‌اند و رنج می‌کشند؛ اما نمی‌دانند برای چه؟
وقتی یک نفر از ضلع تهدید، مثلث شخصیتش ترک می‌خورد، این آدم یک درِ باز دارد که یکسری افکار و صحبت‌ها می‌توانند وارد شوند و به او القا کنند و خوراک فکری برایش مهیا می‌شود و این افکار و انرژی‌های انباشته در وجود او ممکن است او را در جهت خاصی به حرکت درآورد که بروم انتقام بگیرم، برخورد کنم و حالشان را بگیرم.  این در باز همان زخم و شکاف است؛ اما باید درست شود.
 وقتی من ضلع تهدید را فهمیدم ، متوجه شدم که وقتی دیگران به من احترام نمی‌گذارند و من ناراحت می‌شوم یا وقتی فلانی تحویلم نگرفته یا فلانی جواب سلامم را نداده و من ناراحت شدم ، برایم قابل‌حل شد چون ۵۰ درصد راه را رفتم!
 تعریف شخصیت: باور انسان نسبت به موجودیت خودش است؛ یعنی هر چیزی که در وجود انسان به آنها باور دارد جزء توانایی‌اش هستند و جزء شخصیت اوست و آنهایی که باور ندارد در شخصیت او تأثیری نمی‌گذارد. هنگامی‌که انسان شخصیتش سالم است با زندگی و طبیعت می‌تواند ارتباط خوبی داشته باشد و این سه ضلع مثلث شخصیت در او نمایان است.
1- احساس امنیت؛ یعنی من امنیت دارم و در صلح و صفا و آرامش آنچه در زندگی خواسته دارم، اگر تلاش کنم به دست می‌آورم و انجام می‌دهم.
 2- احساس شایستگی؛ یعنی احساس کنم یکسری توانایی و خصوصیاتی دارم که آن توانایی‌ها در انجام آن کارهایی که می‌خواهم به من کمک می‌کند.
 3- احساس معصومیت؛ یعنی من احساس کنم در زندگی‌ام در جهت پاکی و خیر حرکت می‌کنم و از بدی دوری می‌کنم. 
اگر این سه احساس در درون یک شخص باشد او در حالت تعادل است.

 اما انتقال صفات از یک همسفر چگونه است؟
 همه همسفران در کنگره در دو بخش آموزش می‌بینند؛ دستورالعمل‌های گفتاری و عملکردی و دستورالعمل‌های پندار و اندیشه.
در دستورالعمل گفتاری، راهنما به همسفر می‌گوید با مسافرت این‌طور رفتار کن! این کلمات را نگو، نگو که مواد در کجاست؟ کجا بودی؟ چرا کبود شدی؟ چرا رنگت پریده و صرفاً عمل کردن به این گفته‌ها باعث کمک به مسافر برای رهایی نمی‌شود و چیز دیگری نیاز است که اندیشه و نگرش و تفکر من در مورد دیگران است که باعث ایجاد تغییر یا کمک کردن به مسافر می‌شود.

 من همسفر در مورد مسافرم چگونه فکر می‌کنم؟
من در فکر خود مسافر را محکوم می‌کنم به کسی که اضافه مصرف می‌کند یا برایم نقش بازی می‌کند یا سر من را کلاه می‌گذارد ه این نگاه و اندیشه، توان و نیروی آن شخص را می‌گیرد!
 بین انسان‌هایی که پیوند محبت وجود دارد، به دلیل وجود کانال ارتباطی، افکار بسیار تأثیرگذار است. وقتی فکر همسفر نسبت به  مسافر بد شد، مسافر دیگر نمی‌تواند به‌راحتی عمل کند و ناخودآگاه این حس بد به او منتقل می‌شود و مسافر تلاش می‌کند فکر همسفرش را عوض کند و خودش را از زیر بار فکر او خارج کند و اینجا بخشی از نیروی مسافر از بین می‌رود و دیگر نمی‌تواند آن‌طور که باید پیش برود. خیلی از همسفرها می‌گویند من که چیزی نمی‌گویم و حرفی نمی‌زنم و شکایتی نمی‌کنم؛ اما گفتن ملاک نیست؛ چراکه تو در درون و ذهنت ناراحتی را جمع می‌کنی و نام آن را صبر و گذشت می‌گذاری؛ درصورتی‌که تو فقط جمع و انباشته کرده‌ای و در شرایط خاصی منفجر می‌شوی.
 در مسئله انتقال صفات باید گفت: هر چیزی قابل‌انتقال است؛ حتی صفات؛ یعنی اگر یک نفر  محبت و خوب بودن خودش را به من انتقال دهد، باید بذرش در وجود من باشد تا قابل‌انتقال باشد؛ اما وقتی یک ویژگی در دیگران اتفاق افتاد و من ناراحت شدم آن قسمت صور پنهان که در درون من است با فاعل کارند؛ مثلاً وقتی یک نفر بیمار می‌شود، سرطان می‌گیرد و من می‌گویم خوب شد سرطان گرفت، قسمت پنهان درون من می‌گوید: تو از سرطان خیلی خوشحال شدی؛ پس سرطان خوب است و تو هم حتماً باید آن را تجربه کنی. اینجا تمام نیروی خودش را می‌گذارد تا خواسته من اتفاق بیفتد. کسانی که از موفقیت دیگران خوشحال می‌شوند سیستم بدنشان درست کار می‌کند و در جهتی می‌رود که این صفت را هم به دست آورد. وقتی از بیماری و رنج دیگران ناراحت می‌شوی سیستم درونی تو از آن اتفاق جلوگیری می‌کند؛
 و در آخر اگر بچه در خانواده کار زشت انجام دهد، اگر بخواهیم شخصیت او خرد نشود با فعل او کار داشته باشیم نه فاعل؛ یعنی باید به او بگوییم این چه حرکت بد یا کار بدی بود؟ چون سیستم مکانیسم طبیعی این‌طور است.

نگارنده : همسفر زهرا لژیون دوم
ویراستاری :همسفر الهام

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سمانه ۱۷ دوشنبه 25 فروردین 1399 02:31 ق.ظ
خدا قوت به خانم زهرا عزیز بسیار عالی به نکات مهم سی دی اشاره کردید استفاده کردم و لذت بردم امیدوارم همیشه پایدار باشید و برکات این خدمات ارزشمند شما در زندگیتان جاری باشد و با تشکر فراوان از وبلاگ نویسان محترم.
الهام همسفر لژیون ۴ یکشنبه 24 فروردین 1399 01:32 ب.ظ
سلام خانم زهرا بسیار اموزنده بود که در مورد اموزش همسفرها نوشته بودید موفق باشید
فاطمه همسفر ابوالفضل 18 یکشنبه 24 فروردین 1399 01:36 ق.ظ
خانم زهرا عزیز بسیار عالی سی دی رو توضیح دادید ممنون و خدا قوت
خدا قوت به وبلاگ نویسان
عزیزه 15 شنبه 23 فروردین 1399 05:36 ب.ظ
خداقوت خانم زهرای عزیز ممنونم ازبرداشت خوبتان برای من هم اموزنده بود سعی می کنم تکاتی را کاربردی کنم سپاس از راهنمای گرانقدرتان بابت چنین رهجوهایی ممنون ازوبلاگ نویسان
پوران همسفرعباس 1 شنبه 23 فروردین 1399 02:29 ب.ظ
خداقوت خانم زهرا عزیز ممنون سی دی را بسیارعالی باز کردید .استفاده کردم .
خداقوت به گروه وبلاگ .
همسفر سکینه24 شنبه 23 فروردین 1399 12:49 ق.ظ
خانم زهرای عزیز،بیماریهای گزارم که دانش،آگاهی و تجربه خودتان را در اختیار ما می گذارید و در قسمت وبلاگ فعال هستید.
ان شاالله بتوانیم با تقویت مثلث شخصیت روی توانایی هایمان کار کنیم.خودمان را قبول داشته باشیم .احساس گناه را کنار بگذاریم و به فکر جبران کارهای گذشته مان باشیم.
گروه وبلاگ خدا قوت.خدمتتان پر برکت.
زهرا جدید ی گچ جمعه 22 فروردین 1399 05:04 ب.ظ
عالی بود خداقوت
نسرین.اسیستنت جمعه 22 فروردین 1399 02:48 ب.ظ
همسفر خانم زهرای عزیزی بسیار عالی،ارتباط بین سی دی مثلث شخصیت و سی دی انتقال صفات را یافته و به خواننده ارائه نموده اید ودر آخر،برای حفظ شخصیت فرزندان کار اورا سرزنش کنیم نه شخصیتش را، یادآوری بسیار به جا و مهمی از زبان استاد امین بود.از شما بابت خدمتتان تشکر میکنم.
گروه وبلاگ خداوند عوض خیر به شما عطا کند
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات