ظرفیت،مسئولیت، قبله گم کردن ؛ مشارکت لژیون پنجم
دوشنبه 18 فروردین 1399 ساعت 07:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر سمیرا | ( نظرات )
برداشت من این بود که ما برای بالا بردن ظرفیتمان باید ابتدا در رابطه با آن مسئولیت شناخت و دانایی پیدا کنیم، آن‌هم از نوع دانایی مؤثر که هر سه ضلع آن به‌اندازه مساوی رشد کرده باشند؛ یعنی آموزش کافی، تفکر مطلوب و تجربه. در این صورت است که ظرفیت ما ذره‌ذره بالا می‌رود و از درون آماده پذیرش آن مسئولیت می‌شویم و در ادامه می‌توانیم در مورد آن پاسخگو باشیم و درنهایت به هدف نزدیک‌تر می‌شویم و دچار قبله گم کردن هم نمی‌شویم.

سلام دوستان پروانه هستم همسفر
برای آنکه درک بهتری از این دستور جلسه داشته باشم، سی دی تغییر جایگاه را انتخاب کردم. در این سی دی گفته‌شده بود هر انسانی یک دایره ظرفیتی دارد، اگر از دایره خود خارج شود در وجودش تخریب ایجاد می‌شود. این تخریب نشان‌دهنده این است که ظرفیت در او شکل نگرفته است، درواقع انسان در همین دایره خود می‌ماند تا تغییر در ساختارش شکل بگیرد و اینجاست که در شخص ظرفیت شکل می‌گیرد و بر ظرفیتش افزوده می‌شود.  انسانی که خواهان تغییر است باید ساختارهای قبلی‌اش خراب شود و ساختار جدید شکل بگیرد.
درسی که من از این سی دی گرفتم این بود که اگر به انسان عشق، پول، جایگاه و ... داده شود اگر ظرفیت و توانایی در او به وجود نیامده باشد به هم می‌ریزد و به‌نوعی در ساختارهایش انفجار رخ می‌دهد.
نکته بعدی من همیشه فکر می‌کردم هر انسانی که استعدادی دارد این استعداد خاص را خداوند در وجودش قرار می‌دهد؛ ولی در این سی دی متوجه شدم که استعدادها خلق می‌شوند و به وجود می‌آیند و هیچ انسانی با انسان دیگر هیچ تفاوتی ندارد و انسان‌ها در ساختار آفرینش یکی هستند؛ یعنی وقتی می گویند فلز وجودی انسانی از طلا است و فلز وجودی دیگری از نقره به این معنی نیست که خداوند یکی را از طلا و دیگری را از نقره آفریده است بلکه به این معنی است که خداوند انسان را آفرید و تمام عناصر را در درونش قرار داد و فقط درجه آگاهی و دانایی اشخاص باهم متفاوت است که یکی فلز وجودی‌اش از طلاست و دیگری از نقره.
برای رسیدن به یک هدف باید خواسته و قدرت و نیروی حرکت ما زیاد باشد تا به آن دست پیدا کنیم؛ یعنی باید در هرلحظه نیروی حرکت را به وجود آوریم تا به هدفمان دست پیدا کنیم ‌.
برداشت دیگر من از این سی دی این بود که من به‌عنوان یک مسئول هستم و نقش همسفر را بر عهده‌دارم تا به مسافرم کمک کنم و بال پروازش باشم. در جایگاه مسئول کسی قرار می‌گیرد که بتواند به سؤالات پاسخ بدهد و دانش و آموزش لازم را گرفته باشد. خداوند را شکر می گویم که در کنگره حضور دارم و آموزش‌های خوبی نصیبم می‌شود تا بتوانم ظرف وجودی‌ام را پر از دانش‌های کنگره نمایم و از مسئولیتی که به‌عنوان همسفر به من داده‌شده به‌خوبی برآیم.

سلام دوستان فرزانه هستم همسفر
 آقای مهندس در سی دی ظرفیت، مسئولیت، قبله گم کردن می‌فرمایند که ما باید برای پذیرش مسئولیت‌ها، ظرفیت خودمان را بالا ببریم تا دچار تخریب و قبله گم کردن نشویم.
برداشت من این بود که ما برای بالا بردن ظرفیتمان باید ابتدا در رابطه با آن مسئولیت شناخت و دانایی پیدا کنیم، آن‌هم از نوع دانایی مؤثر که هر سه ضلع آن به‌اندازه مساوی رشد کرده باشند؛ یعنی آموزش کافی، تفکر مطلوب و تجربه. در این صورت است که ظرفیت ما ذره‌ذره بالا می‌رود و از درون آماده پذیرش آن مسئولیت می‌شویم و در ادامه می‌توانیم در مورد آن پاسخگو باشیم و درنهایت به هدف نزدیک‌تر می‌شویم و دچار قبله گم کردن هم نمی‌شویم.
نکته قابل‌توجه اینجاست که ظرفیت ما در جهت منفی هم می‌تواند بالا برود؛ پس باید در اول راه هدف و قبله را آگاهانه انتخاب کنیم؛ پس قبله گم کردن در صورتی اتفاق می‌افتد که ظرفیت کمتر از مسئولیت انتخابی ما باشد؛ مانند یک لیوان آب که اگر بیشتر از ظرفیتش آب داخلش ریخته شود سرریز می‌شود و دچار تخریب می‌شود.
نکته دیگر اینکه مثلث زندگی ما از سه ضلع خواست، تقدیر و فرمان الهی تشکیل‌شده و تا وقتی‌که ما ظرفیت هر چیزی را در درون خود نداشته باشیم فرمان هم صادر نمی‌شود و آن موهبت به ما نمی‌رسد. همان‌طور که استاد امین در سی دی محرم هم فرمودند که باید حس‌های ما نسبت به آن چیز پالایش‌شده باشد و ظرفیتش شکل بگیرد.
با گوش کردن به این سی دی پی به علت داشته‌ها و نداشته هایم بردم که همه ناشی از وجودِ خودِ من است و من می‌توانم با بزرگ کردن ظرف وجودی ام، دانایی خود را آماده پذیرش موهبت‌های الهی کنم و این برای من کلید بسیار ارزشمندی است که سعی می‌کنم همیشه آن را به خاطر داشته باشم؛ چراکه فکر می‌کنم یک فرمول برای حل بسیاری از مسائل درونی و بیرونی ماست.
درنهایت خدا را شاکرم که مرا در این دانشگاه علم حقیقی اذن ورود داد. امیدوارم دانشجوی خوبی در این راه باشم تا رضایت خداوند را جلب کنم.

سلام دوستان رقیه هستم همسفر
 سی دی انتخابی من برای فهمِ بهتِر این دستور جلسه، سی دی ظرفیت و پذیرش بود.
سخنان آقای مهندس مثل همیشه پر از آموزش‌ها و درس‌های الهی است و درک خیلی از این آموزش‌ها مخصوصاً در این سی دی برای خود من خیلی سخت بود و شاید هنوز ظرفیت لازم این سخنان را ندارم که امیدوارم به‌مرورزمان به درک سخنان حکیمانه آقای مهندس برسم.
در ابتدای سی دی ایشان در مورد آرشیو صحبت کردند و فرمودند که بعضی از انسان‌ها مثل کسانی که پیشگویی می‌کنند وارد آرشیو می‌شوند و یک‌چیزهایی را می‌بینند که حقیقی هستند؛ ولی زمان و مکان آن را نمی‌دانند که چه زمانی ، کجا، چگونه و چه اتفاقی می‌افتد.
نکته‌ای که جالب بود اینکه فرمودند که دست پیدا کردن به اطلاعات برای همه امکان‌پذیراست؛ ولی یک شرط اصلی و اساسی دارد و آن اجازه دادن توسط قدرت مطلق و خداوند است که این اجازه به افرادی داده می‌شود که به تزکیه و پالایش لازم و آن ظرفیت لازم رسیده باشند.
برداشت من از این سی دی این است که یک‌وقت‌هایی انسان سرگرم یکسری کارهای بیهوده در زندگی می‌شود، حالا یا جمع‌آوری پول می‌تواند باشد یا چشم و هم‌چشمی با دیگران یا اینکه برای دیگران زندگی کند و حرف‌های دیگران برایش مهم باشد که سرگرم اینها می‌شود و از آن اصل موضوع که در زندگی و حیاتش مهم است بازمی‌ماند.
گویی این قسمت از سی دی، حال و احوالات من است. من قبل از ورودم به کنگره به‌شدت آدم دهن‌بینی بودم و حرف‌های دیگران خیلی بر رویم تأثیر داشت و به قول آقای مهندس برای دیگران زندگی می‌کردم و با ورودم به کنگره وضعیتم کمی بهتر شد؛ ولی گاهی اوقات هنوز حرف‌های دیگران بر رویم تأثیر می‌گذارد و بعضی‌اوقات به حدی حالم بد می‌شود که از خودم می‌پرسم پس چرا به کنگره می‌روی؟ باز دوباره با این حرف‌ها حالت خراب شد؛ درصورتی‌که نباید قبلهٔ خودم را و مسیر خودم را گم کنم، باید بدانم و این را ملکه ذهنم قرار دهم که راه درمان و رهایی ما و قبلهٔ ما کنگره است و نباید حرف‌های دیگران و رفتارهای دیگران باعث شود که من راه و قبلهٔ خودم را گم کنم.
امیدوارم که این آموزش‌های ناب و الهی که در کنگره هست نوری باشد و به درون تاریکم بتابد و بتوانم برای خوب شدن حالم این آموزش‌ها را کاربردی و عملی کنم نه اینکه فقط شنونده‌اش باشم.

سلام دوستان مریم هستم یک همسفر
سی دی انتخابی من برای درک بهتر این دستور جلسه سی دی جایگاه بود.
ظرفیت، مسئولیت و قبله گم کردن موضوعی است که ما خیلی با آن روبرو می‌شویم. کسانی که مسئولیتی را قبول می‌کنند رفتارشان معقول است و قابل‌احترام و دوست‌داشتنی هستند.
در مسئولیت باید رفتار تغییر کند، به‌طور مثال اگر فردی که قبلاً دوست شما بوده و الان به جایگاه مرزبان رسیده مانند گذشته با شما شوخی کند وعیناً همان‌طور رفتار کند که قبلاً بوده، این دیدگاه غلطی است؛ چون رفتار او هیچ تغییری نکرده است و این یک خیانت می‌باشد؛ زیرا نسبت به حرمت این جایگاه و معنای واقعی آن جایگاه هیچ ارزشی را قائل نبوده است. قرار گرفتن در جایگاه باید تغییراتی در خصوصیات فرد ایجاد نماید و همراه با سازندگی باشد، نه در جهت تخریب خودش و دیگران و در اینجا مسئله ظرفیت پیش می‌آید و باید آن ظرف با آن جایگاه همخوانی داشته باشد.
 یک‌وقت تغییر جایگاه صورت می‌گیرد و فرد با این تغییر جایگاه، انرژی می‌گیرد و اضافه انرژی سرریز می‌شود که به دو صورت ظاهر می‌شود؛ درونی و بیرونی
شکل درونی این قضیه؛ سرخوشی، خودشیفتگی، خود شیدایی را ایجاد می‌کند و کسی که از بیرون نگاه کند متوجه این قضیه نمی‌شود؛ مثل کسی که وقتی عاشق می‌شود با خودش می‌گوید و می‌خندد و مثل منگ‌ها رفتار می‌کند و یا کسی که برای اولین بار مواد مصرفی کرده هم همین‌طور است. در اینجا عقل دیگر کار نمی‌کند؛ چون از حالت عادی خودش خارج‌شده و حس درونی او دچار توهم شده و قسمت‌های احساس از حالت عادی خودش بیرون آمده و حسی که باید از محیط دریافت کند را نمی‌تواند دریافت و جذب کند؛ چون یک حس درونی داریم ویک حس بیرونی و هرکدام کانال‌های خودشان را دارند. وقتی حس درونی خیلی بزرگ می‌شود، حس بیرونی را متوجه نمی‌شود؛ مثل آدمی که گرم است و یک‌مشت هم به او می‌زنی متوجه نمی‌شود.
اتفاق دوم که صورت می‌گیرد؛ شخص رفتارهای خیلی تندی از خودش نشان می‌دهد و با خشم و عصبانیت رفتار می‌کند. در این مواقع باید کمی با جذبه رفتار کرد وهمیشه با مهربانی رفتار کردن هم خوب نیست؛ چون مهر و قهر دو روی یک سکه هستند. مهر زیاد کردن افراد را به‌طرف خرابی پیش می‌برد و در آموزش هم تخریب ایجاد می‌کند و فرد، رشد درست و مناسبی نخواهد داشت.
رفتار انسان غیرمعقول، با تندی و خشم همراه است و معمولاً با حالت امری و دستوری سخن می‌گوید و معمولاً بین ۷۰ تا ۸۰ درصد مواقع این‌گونه رفتار می‌کند. این رفتار تند و خشم زیاد باعث رنجش دیگران می‌شود و باعث پایین آمدن سطح انرژی و ناراحت کردن دیگران و دلخوری می‌شود.
مسئله بعدی قبله گم کردن:
شخصی که در جایگاهی قرار می‌گیرد باید این جایگاه باعث تکامل در فرد شود، چه راهنماها و چه مرزبان‌ها.
هدف ما این است که به حال بهتر و به دانش بهتری برسیم و زندگی بهتری داشته باشیم و جایگاهی که باعث پرتاب انسان شود ازنظر معنوی، فکری و حسی، پله رشد خواهد بود.
گاهی اوقات یک مسئولیتی را قبول می‌کنیم؛ ولی بعد از مدتی حالمان خراب می‌شود. این حال خرابی تغییر چرخش خودمان است؛ پس اگر ظرفیت ما با مسئولیتی که انتخاب می‌کنیم هم‌خوانی نداشته باشد باید آن مسئولیت را قبول نکنیم بلکه باید صبر کنیم تا به ظرفیت لازم برسیم و اگر اختلافی وجود دارد باید تلاش کنیم و خود را هماهنگ کنیم.
چرا یک مسئولیت را قبول می‌کنیم؟
این مسئولیت را قبول می‌کنیم که به ما بگویند مثلاً چه مرزبان خوبی است؟ برای اینکه احترام دارد؟ برای چه می‌باشد؟  زمانی که جواب سؤال را درست پیدا کردید؛ یعنی وقتش رسیده که مسئولیت را انتخاب کنیم.
مسئولیت به انسان اعتمادبه‌نفس می‌دهد و این اعتمادبه‌نفس به نفس می‌تواند در جهت ساختن باشد و یا در جهت سوختن باشد. در کل ما برای رشد کردن و تکامل باید مسئولیت قبول کنیم. اگر مسئولیت به دوش نکشیم به‌اندازه سرسوزن جایگاهمان در هستی رشد نخواهد کرد. اگر بخواهیم رشد و تکامل داشته باشیم، باید آموخته‌هایمان را در قالب مسئولیت به فعل تبدیل کنیم تا بتوانیم به دانایی مؤثر در آن زمینه برسیم.

ویراستاری : همسفر الهام


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سمانه ۱۷ پنجشنبه 21 فروردین 1399 11:40 ب.ظ
خدا قوت به همسفران گرامی لژیون ۵بسیار عالی بود واقعا از مشارکتهای جامع و کامل شما استفاده کردم امیدوارم همیشه پایدار باشید با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
عزیزه 15 سه شنبه 19 فروردین 1399 10:26 ب.ظ
خداقوت خدمت همه ی عزیزان مشارکت کننده خیلی جامع واموزنده بود سپاس گزارم ممنون از وبلاگ نویسان وتشکر از راهنمای گرانقدر خانم سمیرا بابت چنین رهجوهایی
مریم حسینی سه شنبه 19 فروردین 1399 02:51 ب.ظ
خدا قوت به وبلاک نویسان عزیز
1034و راهنما عزیزم خانم سمیرا بسیار سپاسگزارم از آموزش های ناب شما خداوند ما را در عملی کردن این اموزشها کمک کنند از خواهرهای خوبم فرزانه عزیز و پروانه عزیز بابت نوشتن و برداشت سی دی ممون برایتان بهترینها را آرزومندم .
ربابه لژیون پنجم سه شنبه 19 فروردین 1399 01:34 ب.ظ
خواهران خوبم خدا قوت
چقدر عالی به نکات مهم و کلیدی هر سی دی اشاره کردید
از خانم سمیرا هم صمیمانه تشکر میکنم که مثل همیشه با مدیریت درست و هوشمندانه سی دی های خوبی را معرفی نمودند و باعث شد که این دستور جلسه را به خوبی درک کنیم و متوجه شویم که مسئولیت قبول کردن کار ساده ای نیست باید تمام جوانب را به خوبی سنجید تا باعث تخریب و قبله گم کردن ما نشود .باید به خودشناسی لازم رسید تا با دانایی لازم و تشخیص درست برای انجام دادن هر کاری به آمادگی کامل ازدرون برسیم تا آن مسئولیت و خدمت به ما برسد.
گروه وبلاگ خدا یارتان
فروغ کرمی سه شنبه 19 فروردین 1399 01:28 ق.ظ
خدا قوت به لژیون پنجم تشکر از وبلاگ نویسان
همسفر مهدیه از لژیون ۴ دوشنبه 18 فروردین 1399 11:51 ب.ظ
سلام وخداقوت خدمت همسفران لژیون پنجم ممنون بابت برداشت خوبتون
پوران همسفرعباس 1 دوشنبه 18 فروردین 1399 08:02 ب.ظ
خداقوت به تک تک دوستان از لژیون پنجم ؛تک تک مشارکتها درباب دستور جلسه بسیارعالی بود ؛استفاده کردم ودرس گرفتم .
خداقوت خدمت کمک راهنمای پرتلاش سرکارخانم سمیرا
خداقوت به گروه وبلاگ
همسفر رعنا دوشنبه 18 فروردین 1399 01:21 ب.ظ
همسفران عزیز لژیون پنجم بسیار عالی. در مجموع نکات کلیدی و مهمی را از بیانات شما دریافت نمودم و مفید بود.سپاسگزارم.موفق و سر بلند باشید.
عزیزان گروه وبلاگ دست خدا به همراهتان.پاینده باشید.

سیده زهرالژیون 2 دوشنبه 18 فروردین 1399 10:17 ق.ظ
خانم پروانه فرزانه رقیه ومریم عزیز ازمشارکتتان اموختم .خداقوت.دست مریزاد به راهنماتون.احسنت.براتون بهترینهارو ارزو میکنم
نسرین.اسیستنت دوشنبه 18 فروردین 1399 09:43 ق.ظ
همسفران خوب لژیون پنجم بسیار لذت بردم از مشارکتهای بسیار عالی که ارائه دادید به راهنمای خوبتان برای تدریس هوشمندانه سی دی های مرتبط با دستور جلسه برا فهم عمیقتر دستورجلسه تبریک میگویم و برای شما رهجویان فرمان پذیر آرزوی موفقیت و پیروزی دارم.
گروه وبلاگ خدا قوت
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic