کارگاه آموزشی خصوصی همسفران روزسه شنبه مورخ 98/3/28
چهارشنبه 29 خرداد 1398 ساعت 12:38 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر لیلا | ( نظرات )
این جلسه سیزدهمین جلسه از دوره پنجاهم سری کارگاه‌های آموزشی خصوصی کنگره 60، ویژه همسفران نمایندگی شادآباد روزهای سه‌شنبه مورخ 98/3/28 با استادی همسفر مریم، نگهبانی همسفر زهرا و دبیری همسفر مرضیه با دستور جلسه «چگونه از کنگره 60 قدردانی کنم؟» رأس ساعت 16:00 آغاز به کار نمود.

سخنان استاد:

سلام دوستان مریم هستم همسفر

خدا را شکر می‌کنم، یک‌بار دیگر این فرصت را به من داد در این جایگاه قرار بگیرم و خدمتگزار شما عزیزان باشم. امیدوارم که یک جلسه خیلی خوب پر از انرژی و آگاهی در کنار همدیگر داشته باشیم.

دستور جلسه همان‌طور که می‌دانید این هست که چگونه در کنگره ۶۰ قدردانی کنیم؟

ابتدا در مورد شکرگزاری صحبت کنیم. شکرگزاری یکی از صفاتی هست که در قران خیلی راجع به آن صحبت شده و خداوند بارها ذکر کرده که بندگان شکرگزار خودش را خیلی دوست دارد.

یکی از راه‌های شکرگزاری از خالق شکرگزاری از مخلوق است؛ و شکرگزاری هم به سه شکل، به‌صورت غریزی، روانی و عملی هست؛ یعنی اول در قلب ما شکرگزاری ایجاد می‌شود، به زبان ما جاری می‌شود و بعد در رفتار و کردار ما این شکرگزاری خودش را نشان می‌دهد.

اما آنچه من می‌خواهم در موردش صحبت کنم؛ اینکه آیا این شکرگزاری و قدردانی کردن فایده‌ای برای خود ما هم دارد در درجه اول این فایده شکرگزاری در چی هست؟

من فکر می‌کنم این مسئله خیلی شباهت به موضوع انتقال صفات داشته باشد که آقای امین فرمودند: انتقال صفات تابع فاعل نیست بلکه تابع فعل است یعنی زمانی که من یک فعلی را دوست داشته باشم، یعنی مسئله‌ای را دوست داشته باشم و از انجام آن خوشحال باشم قطعاً اول برای خود من اتفاق می‌افتد، اول صفت و آن ویژگی به من منتقل می‌شود چرا این‌طور می‌شود؟ چون هستی بر پایه عشق و محبت و دوست داشتن بناشده است.

حال لحظه شکرگزاری چطوری است؟

زمانی که نعمت‌هایی به ما داده می‌شود و یا افرادی بر سر راه ما قرار می‌گیرند که افراد خوبی هستند و به ما خدمت می‌کنند اگر ما از این افراد قدردانی کنیم، شکرگزار این نعمت‌ها باشیم، هستی باز هم این نعمت‌ها را در مسیر ما قرار می‌دهد و ما باز هم از این نعمت‌ها بهره‌مند می‌شویم؛ اما اگر ناسپاسی کنم این خوبی‌ها را نبینم و به عبارتی کفر بورزم، هستی هم در مقابل این نعمت‌ها و مقابل این انسان‌های خوب سدی ایجاد می‌کند و دیگر در مسیر زندگی من قرار نمی‌گیرند.

در واقع مصداق بارز همان شعری که خیلی شنیده‌اید؛ شکر نعمت، نعمت افزون کند کفر نعمت از کفت بیرون کند. پس در درجه اول این قدردانی کردن به نفع خود ما هست.

و اما دستور جلسه ما در کنگره ۶۰ چگونه باید قدردانی کنیم؟

به نظر من اولین راهی که برای قدردانی کردن در کنگره ۶۰ وجود دارد آن خدماتی هست که ما انجام می‌دهیم. حالا این خدمت‌ها می‌تواند خدمت مالی یا خدمت علمی باشد و یا اینکه من از وقت خودم و انرژی خودم می‌گذارم و داخل کنگره می‌شوم و کارهای خدماتی انجام می‌دهم قطعاً این‌ها همه جزء خدمات و هر خدمت حتی کوچک هم باشد خیلی باارزش است. برای کنگره یکی از این خدمت‌هایی که من می‌خواهم راجع به آن صحبت کنم و فکر می‌کنم شاید گاهی اوقات ما از کنارش بی‌تفاوت عبور می‌کنیم مشارکت کردن است.

آقای امین در صحبت‌هایشان فرمودند: آن‌کسی که جلسات کنگره ۶۰ را اداره می‌کند استاد جلسه نیست بلکه کسایی هستند که مشارکت می‌کنند استاد جلسه فقط موضوع را مطرح می‌کند. به عبارتی فتح باب می‌کند ولی اعضاء هستند که با مشارکت خودشان و آن انرژی که به جلسه می‌دهند در بهتر اداره شدن جلسات کنگره تلاش می‌کنند و این واقعاً قدردانی بزرگی است که ما بتوانیم ذر جلسات کنگره داشته باشیم.

یکی دیگر از راه‌های قدردانی این‌که من حافظ و نگهبان قوانین و مقررات کنگره ۶۰ باشم و این‌که تابع و درواقع فرمان‌بردار راهنمایم باشم. هرچقدر که ما از راهنمایمان فرمان بردادی کنیم و آن آموزش‌هایی را که می‌گیریم کاربردی کنیم و به آن آموزش و آن صلح درونی نزدیک بشویم قطعاً راهنمایمان از ما راضی‌تر است و این‌طور بهتر می‌شود قدردانی از راهنمایمان را نشان بدهیم.

و اما راه دیگری که در کنگره برای قدردانی وجود دارد به شکل نمادین در چهار جشنی که در کنگره انجام می‌شود. قدردانی به‌صورت نمادین و با پاکت‌ها هست و این شیوه‌ای هست که آقای مهندس آن را در نظر گرفتند برای اینکه هم اعضاء خیلی راحت باشند و زحمت نیفتند و هم اینکه این‌قدر دانی مفید فایده باشد و هدر نرود.

طبق صحبت‌های روز چهارشنبه ایشان که حتماً گوش دادید و نکته‌ای که هست اینکه هرکسی برحسب توان مالی و وسع خودش به بهترین شکل و زیباترین شکل می‌تواند این قدردانی را انجام بدهد و آن چیزی که فکر می‌کنم همهٔ ما واقعاً از صمیم قلبمان به آن باور داریم این هست که کسانی که در کنگره ۶۰ خدمت می‌کنند هیچ نیازی به قدردانی ندارند. بی‌منت و بی‌دریغ این کار را انجام می‌دهند و می‌بخشند ولی ما هستیم که به این قدردانی کردن‌ها نیاز داریم و باید این کار را حتماً انجام بدهیم.

هفته بعد هفته دیده‌بان و جشن دیده‌بان هست فکر می‌کنم بهترین فرصت هست که این دستور جلسه را کاربردیش کنیم. از دیده‌بان‌های محترممان که ستون‌های کنگره ۶۰ هستند و خیلی زحمت می‌کشند و برای پیشبرد اهداف کنگره ۶۰ خیلی تلاش می‌کنند، برای اینکه آرامش در زندگی‌های ما حاکم شود. به بهترین و زیباترین شکل قدردانی کنیم.

من فکر می‌کنم دیده‌بان‌های محترم واقعاً مصداق بارز این جمله هستند که عاشق را حساب با عشق هست با معشوق چه حساب دارد، بی‌دریغ می‌بخشند.

امیدوارم بتوانیم به بهترین شکل قدردانی کنیم تا باز هم تقدیر افراد این‌چنین از جنس نور از جنس بخشش و واقعاً از جنس خداوند در مسیر ما قرار بدهد و ما باز هم بتوانیم از آن‌ها بهره ببریم و استفاده کنیم.

از خداوند می‌خواهم که ما را جزو بندگان شکرگزار خودش قرار بدهد نه جزو بندگان ناسپاس و فراموش‌کارش.

در پایان صحبت‌هایم می‌خواستم برای همه عزیزانی که در آخر هفته امتحان کمک راهنمایی دارند آرزوی موفقیت کنم. امیدوارم آنچه به خیر و صلاح شماست به فضل خداوند برایتان رقم بخورد و در انتها همه شما عزیزان را به خدا می‌سپارم.

ممنونم که به صحبت‌های من گوش دادید.

 

تهیه گزارش: همسفر نجیمه لژیون 14

عکس: همسفر فریده

 


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مهدی صافی یکشنبه 2 تیر 1398 12:32 ب.ظ
راهنمای گرامی و همسفر گرانقدر، بسیار عالی و زیبا در مورد دستور جلسه بیانِ مطلب فرمودید. درود بر شما.
وبلاگ نویسان گرامی تشکر
☆دَرپَناه‌ِحَق‌باشید اِن‌شاءَالله☆
همسفر نسیم شنبه 1 تیر 1398 05:36 ب.ظ
خانم مریم عزیز جلسه بسیار عالی بود، ممنون و خداقوت
عزیزان وبلاگ خداقوت
ربابه لژیون پنجم شنبه 1 تیر 1398 03:20 ب.ظ
خانم مریم کمک راهنمای محترم
از بیانات شما بسیار استفاده کردم مخصوصا قسمتی که فرمودید مشارکت هم جزو خدمت است .جایگاه استادی را به شما تبریک میگویم .
لیلا محمدلو شنبه 1 تیر 1398 08:58 ق.ظ
سپاس و خداقوت خانم مریم عزیزم بسیار عالی، کامل و روان درباره دستورجلسه بیان نمودید. استفاده کردم و آموزش گرفتم.
زهرا لژیون شانزدهم پنجشنبه 30 خرداد 1398 07:48 ق.ظ
خدا قوت خدمت کمک راهنمای محترم خانم مریم عزیز جلسه بسیار خوبی را برگزار کردید استفاده کردم انشاالله در جایگاههای بالاتر شما را ببینیم موفق و پیروز باشید
همسفر زهرا چهارشنبه 29 خرداد 1398 03:39 ب.ظ
خانم مریم عزیز بسیار عالی راجع به دستور جلسه صحبت کردید ،استفاده کردم و از شما سپاسگزارم بابت خدماتی که در کنگره انجام میدهید ،هر آنچه خیرو خوبی هست را از خداوند برایتان خواستارم ،همواره موفق و موید باشید
چهارشنبه 29 خرداد 1398 03:38 ب.ظ
خانم مریم عزیز بسیار عالی راجع به دستور جلسه صحبت کردید ،استفاده کردم و از شما سپاسگزارم بابت خدماتی که در کنگره انجام میدهید ،هر آنچه خیرو خوبی هست را از خداوند برایتان خواستارم ،همواره موفق و موید باشید
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic