ظرفیت بالاتر، قدرت بیشتر ؛ مصاحبه با دستیار دیده بان خانم مژگان
جمعه 15 فروردین 1399 ساعت 06:02 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر شمسیان | ( نظرات )
جناب مهندس می‌فرمایند : هرچه ظرفیت بالاتر برود خداوند به شما قدرت بیشتری می‌دهد، این جمله را چگونه تفسیر می‌کنید؟
برداشت من از سخن جناب مهندس دژاکام این است که زمانی ظرفیت بالا می‌رود که با تفکر و اندیشه و تلاش و حرکت سالم همراه باشد. در این صورت است که خداوند به ما یاری می‌رساند؛ چراکه خودش گفته که در هر مسیری که باشی خواه تقوا و درستی و خواه فسق و فجور تو را یاری می‌کنم؛ چون ما حق انتخاب و اختیار داریم؛ پس زمانی که ما در راه درست و صراط مستقیم قرار می‌گیریم قطعاً خداوند نیروی بیشتری در این مسیر به ما می‌دهد.


یا علیم
عرض ادب و سلام دارم خدمت همه خوانندگان عزیز و گرامی. سپاسگزارم که مطالب ما را دنبال می‌کنید و این نشان از لطف شما بزرگواران دارد.
به بهانه دستور جلسه؛ ظرفیت، مسئولیت، قبله گم کردن در خدمت یکی از خدمتگزاران کنگره 60 هستیم تا از تجربیات ایشان استفاده کنیم و آموزش بگیریم، باشد که با هر جمله دری از مجهولات در باب این دستور جلسه برایمان باز شود و گامی برداریم در راهی که در پیش گرفته‌ایم.

ضمن تشکر و سپاس در ابتدا از ایشان خواهش می‌کنیم که خودشان را معرفی نمایند.
 سلام دوستان مژگان هستم همسفر فرزاد
آنتی ایکس مصرفی تریاک، روش درمان DST، داروی درمان اپیوم، مدت سفر ۱۰ماه و ۱۸ روز، با راهنمایی آقای مهدی سهیلی و سرکار خانم سودابه کبیر رضایی، آزادی ۱۵ سال

خانم مژگان، لطفاً برداشت تان را از این جمله بفرمایید؛ ندانی را بدان تا بدانی را بدانی.
فردی که وارد کنگره می‌شود حتماً باید ظرف وجودی خود را خالی از دانسته‌ها و اطلاعات گذشته اش کند و آنها را بیرون درب کنگره گذاشته و به عبارتی آنها را رها کند؛ مثلاً اگر یک لیوان آب را در نظر بگیریم که پر باشد و به آن آب اضافه کنیم سرریز می‌شود؛ اما اگر خالی باشد می‌توانیم آن را با آب پر کنیم. لحظه ورود ما به کنگره هم همین طور است، اگر ظرف وجودیِ خود را خالی نکنیم و به داشته ها و اطلاعات گذشته خود اصرار داشته باشیم، نمی‌توانیم چیزی دریافت کنیم؛ چون اگر دانسته‌های ما سودی برایمان داشت؛ پس خیلی وقت پیش باید مشکلات ما هم حل می شد. اگر ظرف ما خالی باشد از همان بدو ورود به کنگره، آماده گرفتن آموزش‌ها و یادگیری مطالب می‌شویم و سعی می‌کنیم در جهت درست و صحیحِ درمان اعتیاد حرکت کنیم و به رهایی برسیم.

خدمت داوطلبانه در کنگره چه ارتباطی با افزایش ظرفیت دارد؟
خدمت؛ یعنی مسئولیت. فرد خدمتگزار ابتدا باید ظرفیت و دانایی لازم را کسب و بعد خدمت در کنگره را که داوطلبانه است را بپذیرد. افراد با ظرفیت پایین دچار سندرم خود بزرگ بینی یا برعکس می‌شوند.

 لطفاً بفرمایید چرا در کنگره به مسافر یا همسفرِ سفر اولی خدمت های زیادی داده نمی‌شود؟
یک فرد سفر اولی به دلیل آشنایی نداشتن با قوانین و حرمت ها و به دلیل اینکه با داشته‌های متفاوت وارد کنگره می‌شود باید زمان لازم برای مَچ شدن و در مسیر آموزش قرارگرفتن به او داده شود. در زمان ورود، فرد با سطح انرژی بسیار پایین وارد کنگره می‌شود و بیشتر آماده دریافت خدمت از دیگران به خودش است تا آماده پذیرش خدمتگزار بودن تا کم کم ظرفیت لازم در او بوجود آید.

شما در جایگاه دستیار دیده بان چه پیامی برای همسفران سفر اولی دارید تا هم بتوانند به خوبی خدمت کنند و هم قبله خود را گم نکنند؟
خب، افراد که وارد کنگره ۶۰ می‌شوند و سفر اول خود را برای درمان اعتیاد و رهایی آغاز می‌کنند، حداقل ۱۰ ماه سفر اول خود را پشت سر می‌گذارند و درطول این مدت حداقل ۴۰۰ ساعت حضور در کنگره ۶۰ و در کلاس‌های آن و آموزش‌های همه جانبه آن را می‌گذرانند و بسیاری از مسائل را تجربه می‌کنند، می‌آموزند؛ که یکی از آنها آمادگی برای پذیرش مسئولیت‌هایی چون مهمانداری، نگهبان نظم یا آبدارخانه است؛ زیرا همین مسئولیت‌ها بعضاً می‌تواند باعث قبله گم کردن فرد شود. تعجب نکنیم، دیده شده است که حتی مسئولیت آبدارخانه هم باعث از تعادل خارج شدن فرد شده است و ظرفیت پذیرش این مسئولیت را نداشته است.

به نظر شما فقط در جایگاه های بالای خدمتی ممکن است فرد قبله خود را گم کند؟
خیر، قبله گم کردن یعنی از تعادل خارج شدن و این از به هم ریختگی درون خبر می‌دهد.
بحث، بحث ظرفیت انسان‌هاست. انسانی که یک پول سیاه ندارد اگر یک مرتبه به او پول هنگفتی بدهند ممکن است توانایی هضم آن پول را نداشته باشد و در او تخریب ایجاد شود. اگر انسان بخواهد هر چیزی را بدست آورد باید ظرفیت آن را پیدا کند، از جمله پول، علم، مسئولیت و مقام. اگر ظرفیت‌ها فراهم نشده باشد؛ حتی ساده‌ترین کارها که به شخص واگذار می‌شود باعث تخریب او می‌گردد.


در اطرافمان شاهد انسان‌هایی هستیم که توانایی و استعدادهای زیادی دارند و تلاش زیادی هم می‌کنند؛ ولی نتیجه‌ای نمی‌گیرند، به نظر شما مشکل کجاست؟
ما یاد گرفتیم که مثلث زندگی از اضلاع خواست، تقدیر و فرمان الهی تشکیل شده و این را هم می‌دانیم در مسیر زندگی اگر ظرفیت لازم را بوجود نیاوریم و از درون خود را آماده پذیرش نکنیم فرمان داده نمی‌شود؛ پس خواست و تلاش و بالا بردن ظرفیت و در مسیر درست قرار گرفتن ما را به هدف خواهد رساند.

جناب مهندس می‌فرمایند : هرچه ظرفیت بالاتر برود خداوند به شما قدرت بیشتری می‌دهد، این جمله را چگونه تفسیر می‌کنید؟
برداشت من از سخن جناب مهندس دژاکام این است که زمانی ظرفیت بالا می‌رود که با تفکر و اندیشه و تلاش و حرکت سالم همراه باشد. در این صورت است که خداوند به ما یاری می‌رساند؛ چراکه خودش گفته که در هر مسیری که باشی خواه تقوا و درستی و خواه فسق و فجور تو را یاری می‌کنم؛ چون ما حق انتخاب و اختیار داریم؛ پس زمانی که ما در راه درست و صراط مستقیم قرار می‌گیریم قطعاً خداوند نیروی بیشتری در این مسیر به ما می‌دهد.

تجربه خدمتهای متعدد در کنگره چه تاثیری بر روند زندگی شخصی شما داشته است؟
 خدمتهای متعدد در کنگره باعث شده تا من بیشتر با علم کنگره آشنا شوم و راه و روش درست زندگی کردن را بیاموزم و بتوانم حال خوش بدست آمده را به خانواده‌ام منتقل کنم و بی‌نهایت خداوند بزرگ را شاکر هستم.

به نظر شما چه ارتباط بین دانایی موثر و قبله گم کردن وجود دارد؟
 دانایی مؤثر؛  یعنی از قوه به فعل درآوردن؛ یعنی هر سه ضلع مثلث دانایی که تفکر، تجربه و آموزش است به طور مساوی رشد کند. در این مرحله است که فرد به اندازه کافی آموزش می‌بیند، تجربه می‌کند و تفکر او هم درحد مطلوب می‌باشد و در مسیر تزکیه به جایگاهی می‌رسد که می‌تواند به دانسته‌های خود عمل کند؛ پس فردی با چنین خصوصیاتی اگر در جایگاه خدمت و مسئولیت قرار بگیرد قطعاً مسئولیت خود را به نحو احسن انجام می‌دهد و هیچ‌وقت از مسیر درست دور نمی‌شود و قبله خود را گم نمی‌کند.

در آخر لطفاً اگر مسئله‌ای در باب این دستور جلسه دوست داشتید بیان نمایید و ما پرسشی در آن زمینه نداشتیم، بفرمایید.
 در آخر این نکته که ظرفیت گاهی در مسیر نادرست و منفی هم بالا می‌رود و قبله از ابتدا به غلط انتخاب می‌شود؛ پس قبله باید آگاهانه انتخاب شود و یاد بگیریم ظرفیت بوجود آمده را در چه موردی بالا ببریم. قبل از اینکه خدمتی را بخواهیم به عهده بگیریم باید ببینیم توانایی انجام دادن آن خدمت را داریم یا نه!؟ آیا ظرفیت مسئولیتی که قبول می‌کنیم را داریم یا نه؟
اگر قبول کنیم و ظرفیت آن را نداشته باشیم منیت به سراغ ما می‌آید و نمی‌توانیم درست از پسِ آن مسئولیت برآییم و نتیجه آن می‌شود که هم باعث تخریب خود و هم تخریب دیگران می‌شویم. زمانی که ظرفیت فرد، کمتر از مسئولیتی باشد که به او داده شده این یعنی قبله گم کردن.

 از خانم مژگان بی‌نهایت سپاسگزاریم، باتوجه به اینکه مشغله کاری زیادی دارند، قبول زحمت فرمودند و تجربیاتشان را در اختیار ما گذاشتند. در ادامه راه برایشان بهترین ها را آرزو می‌کنیم و امیدواریم خیر و برکات تمامی خدماتشان همواره در زندگیشان جاری و ساری باشد، آمین.

تهیه و تنظیم : همسفر شمسیان و همسفر سولماز
ویراستاری : همسفر الهام


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سمانه ۱۷ دوشنبه 18 فروردین 1399 11:37 ب.ظ
خدا قوت خدمت سرکار خانم مژگان بسیار پاسخ های کامل وجامعی در این مصاحبه ارائه دادید استفاده کردم امیدوارم من هم در راستای جوابهای کامل شما و آموزشهای کنگره بتوانم ظرفیت خود را بالا ببرم تا بتوانم خدمت کنم و حال خوش دریافت کنم.امیدوارم همیشه پایدار باشید با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
همسفر رعنا دوشنبه 18 فروردین 1399 03:20 ب.ظ
از خانم مژگان عزیز سپاسگزارم نکات بسیار آموزنده و مهمی را از ظرفیت و مسئولیت مطرح کردن خصوصا در انتخاب قبله و هدفمان که باید بسیار دقت کنیم تا ظرفیت به دست آمده را در جهت تخریب خود و دیگران بکار نبریم. خیر و نورالهی شامل حالشان.موفق باشید.
عزیزان گروه وبلاگ خدا قوت.
همسفر زهرا از لژیون یکم دوشنبه 18 فروردین 1399 01:48 ق.ظ
خانم مرجان ممنون از پاسخهای خوب و ارزشمندتان ،همواره موفق و پیروز باشید
ممنون از وبلاگ نویسان
عزیزه 15 یکشنبه 17 فروردین 1399 09:27 ب.ظ
خانم مژگان عزیز ممنون از پاسخ های خوبی که به سوالات دادید بسیار اموزنده بود سپاس از وبلاگ نویسان
همسفر شمسیان یکشنبه 17 فروردین 1399 08:26 ق.ظ
خانم مژگان عزیز. سپاسگزارم که آموزش هایتان را بی منت و با عشق در اختیار ما گذاشتید. به یقین هر خواننده ای به اندازه ظرفیتش از این خوان برای باز کردن گره وجودی خود، برداشت کرده. سپاسگزارم.
سپاسگزارم بابت تمامی خدمات شما در جایگاهایی که خدمت نمودید و در حال خدمت هستید.
آرامش و حال خوش روزیتان باشد انشا
همسفرسکینه24 یکشنبه 17 فروردین 1399 02:42 ق.ظ
خانم مژگان عزیز،مصاحبه خوبی بود.پاسخ ها بسیار هوشمندانه و آموزنده بود.لذت بردم.
خدا قوت گروه وبلاگ.خدمتتان پر برکت.شادی و سلامتی مهمان همیشگی زندگی تان
همسفر نجیمه شنبه 16 فروردین 1399 06:31 ب.ظ
سلام و خداقوت به خانم مژگان عزیز
مطالبتون بسیار عالی بود و درسته باید در انتخاب قبله هم باید دقت کنیم تا به بیراهه نریم موفق باشی
نسرین.اسیستنت شنبه 16 فروردین 1399 02:55 ب.ظ
خانم مژگان عزیز همواره از عمل سالم شما در جایگاههای مختلف خدمتی در کنگره ۶۰ بسیار آموخته ام گفتار دلنشین و پر از عشق شما در پاسخ به سوالات مصاحبه مانند کردارتان برایم آموزشی راستین در بر داشت از اینکه در کنار بزرگواری چون شما ۱۵ سال آموخته ام بسیار بر خود می بالم و خرسندم همواره از روی دست شما تقلب عمل سالم کرده ام و این افتخری بزرگ برایم بوده ممنون از اینکه همیشه با صورت مهربان و لبخند پرمهرتان قوت قلب در راه ماندگان هستید.
گروه وبلاگ و گروه مصاحبه خدمتتان همواره سبز و پربار باد
همسفر فاطمه لژیون سوم شنبه 16 فروردین 1399 02:25 ب.ظ
خداقوت به شما خانم مژگان عزیز. گاسخ سوالها بسیار قابل فهم و عالی بود و خود من واقعآ لذت بردم.
خسته نباشید به وبلاگ نویسان عزیز
پوران همسفرعباس 1 شنبه 16 فروردین 1399 12:14 ب.ظ
خداقوت خانم مژگان ؛بسیارسپاسگزارم از پاسخهای جامع وکاملتون بسیار عالی ومفید بودواز مطالبی که بیان کردید مسئله ظرفیت ومسئولیت را به خوبی درک کردم که قبل از قبول هر مسئولیت اول علم ودانش واگاهی درمورد ان جایگاه را بدست اورم که باعث تخریب خود ودیگران نشوم .
خداقوت خانم شمسیان سوالهایی که مطرح کردید عالی بود .
خداقوت به گروه وبلاگ .
همسفرمریم لژیون سوم شنبه 16 فروردین 1399 10:28 ق.ظ
خانم مژگان عزیز این مصاحبه بسیار در دل و جان من نشست و بسیار پربار و پر معنی بود خدا قوت به شما و گروه وبلاگ عزیز
فاطمه همسفر ابوالفضل 18 شنبه 16 فروردین 1399 09:39 ق.ظ
خانم مژگان بسیار عالی جامع پاسخ دادید خداقوت
خداقوت به وبلاگ نویسان
سیده زهرالژیون 2 شنبه 16 فروردین 1399 09:26 ق.ظ
خانم مژگان عزیزبسیار بجافرمودین که درابندای ورود به کنگره اگر دانسته های قبلمان راپشت درنگذاریم نمیتوانیم اموزش جدیدی دریافت کنیم.براستی من این رابخوبی تجربه کردم وتا زمانیکه درحال مقایسه دانش کنگره بودم نمیتوانستم جلو بروم.عالی بود پاسخهایتان.بهره بردم.خداقوت به گروه وبلاگ و ویراستاران عزیز.
لیلا طاهری شنبه 16 فروردین 1399 07:12 ق.ظ
سرکار خانم مژگان.ضمن عرض ادب وسلام خدمت شما بزرگوار.بسیار سپاسگزارم که با سخنان دلنشینتان، و پاسخهای جامع ما را بیشتر با خدمت وظرفیت آگاه کردید.از زحمات شما بسیار بسیار ممنونم و امیدوارم هر روز موفقتر ودرخشانتر باشید.با تشکر از گروه پر تلاش وبلاگ.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic