رمضان؛ یادگرفتن تحمل سختی‌ها
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 ساعت 08:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر فریده | ( نظرات )

اگر من روحم را تزکیه پالایش نکنم روح من همچنان تشنه و گرسنه روح خدایی می‌ماند و آرامش را که رسیدن به کمال واقعی است را درک نمی‌کنم.


به نام قادر متعال

بارالها تو را هزاران بار شکر و سپاس که راه کنگره را بر من گشودی و از طریق آن، درهای رحمت و لطف فراوانت را به روی من و فرزندانم گشودی. تمام گوشه‌کنار این واژه عشق، پر از آموزش، محبت، ایثار، بخشندگی، احیای انسانی، نور خدا و هزاران علم سربسته است که به دست جناب مهندس برای من و تمامی همسفران و مسافران باز می‌شود، اگر در طی روز ، ماه ، سال و سالیان آموزش‌هایمان فراتر می‌شود و پیشرفت علمی، معنوی، تغییر جهان‌بینی در زندگی کسب می‌کنیم، به یمن برکت کنگره و آموزش‌های پی‌درپی و مستمر آن است که به دست همه زحمتکشان کنگره از جناب مهندس گرفته تا اسیسانت ، ایجنت ، راهنما، کمک راهنما ، مرزبان، دیده‌بان و... انجام می‌گیرد، خداوند به همه آنها سلامتی و اجر فراوان قسمت کند.

 اگر بخواهم درباره رمضان و این ماه پربرکت و نزول قرآن اندکی برداشت داشته باشم فقط می‌دانم که خداوند در طول یک سال بندگانش را از خوراکی و آشامیدنی منع نکرده بلکه فقط در یک ماه رمضان از او خواسته که در طول روز به خودش گرسنگی و تشنگی بدهد تا یاد بگیرد از هوای نفس دوری کند و بداند می‌شود قناعت کرد، می‌شود با نبود چندین ساعت آب و غذا هم تعادل داشت و به زندگی با آرامش ادامه داد.

 اگر در قرآن کریم فرمود تشنگان را در روز قیامت بفهمیم نه درد گرسنگی غذا یا تشنگی آب بلکه به گفته جناب مهندس اینها تمثیل است. اگر من روحم را تزکیه پالایش نکنم روح من همچنان تشنه و گرسنه روح خدایی می‌ماند و آرامش را که رسیدن به کمال واقعی است را درک نمی‌کنم.

 الهام از رمضان؛ یعنی وقتی غذا هست نمی‌خوری، آب هست میل نمی‌کنی، گناه هم هست انجام نمی‌دهی و هوای نفس هست آن را با توکل بر خدا مهار می‌کنی؛ پس ماه‌های دیگر سال هم می‌شود این کار را کرد و می توانیم به حد کافی بخوریم و بیاشامیم؛ ولی اسراف نکنیم. می‌توانیم در تمام مراحل زندگی، کنترل نفس خود را داشته باشیم و خود را در مسیر تاریکی قرار ندهیم. شاید در ماه رمضان خیلی افراد باشند که روزه نگیرند یا اهمیت ندهند؛ اما دلشان می‌خواهد یک روز را امتحان کنند که چه مزه‌ای دارد؛ زیرا انسان برگرفته از روح خداوند است و میل به بالا رفتن ، پالایش و کمال قوی‌تر است و هرچه به آرامش و سبک‌بالی نزدیک می‌شود مسیر درست زندگی را بیشتر طی کند و به نفس مطمئنه خود را سوق می‌دهد.

 وقتی شب قدر را شب نزول قرآن و شب سرنوشت‌ساز انسان و بخشیدن گناهان و آمدن ملائکه به نزدیکی زمین می‌نامند، چرا ما این کار را در دیگر ماه‌های زندگی خود انجام ندهیم. هر شب برای بهتر شدن وضع روحی و جسمی و زندگی مان بهترین را از خداوند بخواهیم، هر شب فرازی از قرآن را بخوانیم و با درکی درست، همیشه و در همه حال بر اعمال خود تسلط کامل داشته باشیم تا مرتکب اشتباهات جبران‌ناپذیر نشویم. سرنوشت خود را با اعمال نادرست و ناشایست و هوای نفس به تاریکی رقم نزنیم.

 الهام از رمضان؛ یعنی همان‌طور که برای رسیدن به افطار عشق داریم و احساس نزدیکی به خداوند را داریم، همین احساس را در تمام لحظات زندگی داشته باشیم. من یک همسفر خسته و رنج‌کشیده راه اعتیاد هستم؛ اما وقتی متوجه شدم که جناب مهندس با چه مهارتی برای درمان اعتیاد از ماه مبارک رمضان الهام گرفت، همان‌طور که در وقت افطار و سحر مواد غذایی مفید را به بدن می‌رسانیم تا بتوانیم چندین ساعت را بدون آب و غذا سپری کنیم، برای یک مصرف‌کننده هم این ریتم را در نظر گرفت تا بتوانند لحظه‌شماری کنند برای رسیدن ساعت خوردن مواد لازم بدن که همان شربت OT می‌باشد، با این تفاوت که این مواد در طول زمان در بدن ساخته و تولید می‌شود و از خارج از بدن کم‌کم مقدار آن کم می‌شود و تا جایی که دیگر شخص بیمار، به مواد نیاز ندارند.

 نتیجه دیگری که می‌توان گرفت این است که هر چه از تاریکی، بدی، نیروهای شیطانی، از افیون‌های فراوان، کارهای ناشایست ذره‌ذره دور شویم به جایی می رسیم که دیگر میلی به انجام آنها نداریم و نمی‌خواهیم انجام دهیم.  یک مصرف‌کننده مواد هم به یکباره نمی‌تواند مواد را کنار بگذارد. همان‌طور که برای رسیدن به افطار و برای انجام فریضه الهی تاب می‌آورد؛ پس می‌شود برای سالم شدن و بیرون راندن اهریمن وجود هم صبوری کرد و تحمل کرد.

ماه رمضان تنها تحمل گرسنگی و تشنگی نیست بلکه یادگرفتن تحمل سختی‌هاست. صبوری کردن برای رسیدن به درجات بالا، تحمل در فراز و نشیب سختی‌های زندگی، صبر و مبارزه با خواسته‌های نامعقول زندگی و هوای نفس و از همه مهم‌تر قدر دانستن داشته‌های خود و نعمت‌های فراوانی که خداوند در اختیار انسان قرار داده ازجمله  سلامتی ،داشتن عزیزان و داشتن تمام جوارح بدن و لذت بردن از تمام لحظه‌لحظه زندگی با عشق و محبت.

 رمضان؛ یعنی خدا را بسیار احساس کردن. رمضان؛ یعنی به‌حق خود قانع باشیم و ضعیف و یتیمان و ناتوانان را هم بفهمیم و دستگیری کنیم. رمضان؛ یعنی وقتی گرسنه‌ایم و لقمه‌ای به دهان می‌گذاریم و لذت می‌بریم، می‌توانیم این لذت را به دیگران هم ببخشیم. وقتی می‌شود در یازده ماه خورد و یک ماه نخورد مگر به‌اندازه نیاز؛ پس می‌شود در ۱۱ ماه مثل آن یک ماه ذره‌ذره تمرین کرد و به‌اندازه مصرف کرد و غذای روح را با پاکی و بدون تیرگی به آن رساند و فقط کمی اراده می‌خواهد و میل به خدا رسیدن و این‌گونه دیگر کسی راهش را اشتباه نمی‌رود.

 امیدوارم که همگی با فانوس روشنی‌بخش راهمان که فرامین گران‌قدر مهندس می‌باشد، راه زندگی‌مان را با پیروزی طی کنیم و افطارِ لذت‌بخشِ روزه زندگی‌مان را با رسیدن به کمال واقعی خداوند بگشاییم.

 

نگارنده: همسفر فرشته لژیون ۱۱

تهیه و تنظیم: همسفر مرجان


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر فاطمه شنبه 14 اردیبهشت 1398 09:31 ق.ظ
خداوند به علمتان، به قلمتان برکت دهد. عالی بود. امیدوارم آنچه قرار برداشت نمایم، برداشت کرده باشم.
بعضی جملات عجیب برجان و دل آدمی مینشیند مطالب شما از جمله آن مطالب است.باز خواهم خواند تا عجین شود با گوشت، پوست و استخوانم. سپاسگزارم.
خدا قوت به عزیزان وبلاگ
همسفر لیلا لژیون شش شنبه 14 اردیبهشت 1398 03:22 ق.ظ
سلام خدا قوت خدمت خانم فرشته عزیز عالی بیان نمودید
همسفر نجیمه جمعه 13 اردیبهشت 1398 11:14 ب.ظ
خدا قوت
موفق باشی
همسفر سکینه1 جمعه 13 اردیبهشت 1398 07:15 ق.ظ
خانم فرشته عزیز،ممنون از مقاله خوب و پر محتوایتان.همواره موفق و موید باشید.خداوند یاری گر زندگی تان.
خدا قوت خدمت وبلاگ نویسان محترم و خانم فریده عزیز.
فاطمه الیاسی جمعه 13 اردیبهشت 1398 03:58 ق.ظ
خانم فرشته عزیز بسیار زیبا و کامل بود انشاالله خداوند به علم و آگاهیتان برکت بدهد.
فاطمه همسفر پوریا پنجشنبه 12 اردیبهشت 1398 09:07 ب.ظ
خواهر عزیزم فرشته جان خداقوت
بابت قلم زیبایت آفرین می گویم و از خداوند برایت بهترین ها را خواستارم.
امیدوارم در جایگاه کمک راهنمایی شما را ببینم
همسفر حوریه چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 05:38 ب.ظ
خانم فرشته عزیز خدا قوت،بسیار تبریک عرض میکنم بابت بیان زیبا وتفسیر زیبا از ماه مبارک رمضان.
انشالله موفق وپیروز باشید.
خدمت همه وبلاگ نویسان عزیز خداقوت عرض میکنم.
همسفرمرضیه چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 04:45 ب.ظ
خداقوت عزیزم
M.r چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 04:43 ب.ظ
خداقوت عزیزم
همسفر نسیم چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 04:30 ب.ظ
خانم فرشته مثل همیشه عالی ، شیوا و زیبا مطلب را باز کردید
امیدوارم در جایگاه مقدس کمک راهنمایی به همین زیبایی و زیبا تر بدرخشید
عزیزان وبلاگ سپاس و خداقوت برای شروع فصل جدید مستقل بودن
صغری همسفر یوسف از لژیون یازدهم چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 04:13 ب.ظ
فرشته جان خداقوت خیلی عالی موفق و موید باشید
همسفرسهیلا لژیون دهم چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 12:30 ب.ظ
خانم فرشته عزیز خیلی زیبا در مورد رمضان نوشتید.خدا قوت .
ربابه لژیون پنجم چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 09:21 ق.ظ
خانم فرشته عزیز خدا قوت
خیلی زیباماه مبارک رمضان را توصیف کردید خیلی نکات آموزنده بیان فرمودید انشالله ماه رمضان پر برکتی داشته باشیم.
از خانم مرجان و کلیه عزیزان وبلاگ همسفران تشکر میکنم
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic