ظرفیت و مسئولیت؛ مسیری برای تکامل
چهارشنبه 13 فروردین 1399 ساعت 03:00 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر فریده | ( نظرات )
نکته‌ای که در این بین مهم است این است که فرد در درجه اول دانش و توانایی انجام آن مسئولیت را داشته باشد و در ادامه بداند با چه دلیل و هدفی مسئولیت را می‌پذیرد؛ چون این دانستن باعث می‌شود که فرد از ابتدای راه با توجه به هدفش، سختی‌های مسیر را تحمل کرده و با تفکر و صبر و استقامت طی طریق نماید. کسی که این‌گونه حرکت کند هیچ‌وقت به بیراهه کشیده نمی‌شود یا اصطلاحاً قبله‌اش را گم نمی‌کند.

به نام قدرت مطلق الله 

ظرفیت لازمه‌ حیات است. کل هستی اعم از انسان‌ها، حیوانات، گیاهان، نباتات، جامدات و حتی کره‌ زمین بر مبنای ظرفیت خاص خودشان در حال به انجام رساندن مسئولیت خود هستند و جایگاه هر چیزی بر اساس ظرفیت آن است. تمام سیستم ها حتی در کائنات به دنبال انسانهایی هستند که ظرفیتشان رو به افزایش است تا به آنها مسئولیت داده شود؛ اما آنچه مسلم است تا ظرفیت و دانایی موثر ما افزایش پیدا نکند، مسئولیت پذیری ما رشد نمی‌کند؛ چراکه ظرفیت و مسئولیت در کنار هم است که می‌تواند مسیر انسان را برای رسیدن به تکامل هموار نماید.


مشارکت اعضاء: 

سلام دوستان خدیجه هستم همسفر ما شاء الله
ظرفیت؛ یعنی ظرفی که ما داریم تا مسئولیت را در آن بریزیم؛ اما گاهی اوقات انسان‌ها مسئولیتی را قبول می‌کنند که ظرفیت آن کار را هنوز به دست نیاورده‌اند. این حرکت مانند کسی است که با چشم‌های بسته دارد حرکت می‌کند و این کار باعث می‌شود هم به خود و هم به دیگران آسیب بزند. در حقیقت انسان به‌نوعی دچار منیت و تکبر می‌شود و به چنین فردی در اصطلاح می‌گویند قبله‌اش را گم‌کرده یا هدفش را گم‌کرده؛ اما اگر ظرفیت و دانایی انسان به‌اندازه مسئولیت‌هایش باشد درنتیجه به هدف و به تعادل می‌رسد.


سلام دوستان فریده هستم همسفر آرش 
بارها و بارها در باب این دستور جلسه مطالعه کردم و آموزش گرفتم و مشارکت کردم؛ اما این بار با توجه به شرایط زندگی‌ام درسی دیگر به من داد که اولین وظیفه یک انسان نسبت موجودیت خودش می‌باشد. وظایفی مثل حفظ و سالم نگه‌داشتن جسم و روان با رعایت نظافت فردی و تغذیه مناسب و ورزش مفید و خواب کافی و دوری ازآنچه برای سلامتی مضر است. تحصیل علم و تجربه، کسب معرفت و تزکیه و پالایش جهت برخورداری از حس سالم، تفکر سالم، عقل سالم، عمل سالم و رسیدن به آرامش و...
و من هنوز نتوانستم در برابر شهر وجودی خودم و جانم مسئولیت‌پذیر باشم یا روشن‌تر بگویم هنوز ظرفیت وجودی ام حتی اندازهٔ پذیرش و احیای خودم نشده چه رسد به دیگران و جهان اطرافم؛ البته که نسبت به گذشته‌ام و سال‌های پیش بسیار بهتر شدم؛ اما همچنان در این وادی دست‌وپنجه نرم می‌کنم و حیرانم از عظمتش و مکانیسم و قوانین حاکم بر آن!
ما مسئولیم در برابر خودمان و سپس دیگران و جهانی که در آن زیست می‌کنیم و باید این رسالت را پذیرا باشیم. این اتفاق رخ نمی‌دهد؛ مگر اینکه مراتب را به‌درستی طی کنم؛ یعنی اول افزایش ظرفیت و دانایی برای پذیرش مسئولیت جسم و جان خودم و احیای آنها (با درک وادی سوم) و سپس خانواده‌ام و سپس جهان پیرامونم و جهانیانی که برای تکامل هم خلق شدیم (با درک وادی چهارم) و در کنارش برای افزایش ظرفیت خود و شکوفایی این مسئولیت‌پذیری بسیار تا بسیار به وادی نهم و درک آن نیازمندیم.
و چه بسیار ارزشمند است و عظیم، تفکر و انجام احیای زمین با کاشت درخت و اجرای اردوهای درختکاری که سال‌هاست در کنگره ۶۰ آغازشده است و چه ظرفیتی دارد بنیان‌گذار این جریان و سنت نیکو!


سلام دوستان ربابه هستم همسفر ناصر
خدا را شکر می‌کنم به خاطر اینکه در لژیون مجازی کنار هم هستیم. ظرفیت به معنای میزان دانایی است و هر فردی ظرف و گنجایش خود را دارد. ما برای انجام هر خدمتی و پذیرفتن هر مسئولیتی بایستی ظرفیت انجام آن را داشته باشیم، به عبارتی آموزش لازم را در مورد آن کسب کرده باشیم.
به انسان‌ها باید برمبنای ظرفیتشان مسئولیت داد، کسی که ظرفیت ندارد اگر به او مسئولیت بدهیم خرابش می‌کنیم. شخصی ممکن است تا امروز سفر دوم بوده خیلی خوب و مهربان بوده و الآن مرزبان می‌شود اخلاقش کلی بد می‌شود و مشکل ایجاد می‌کند؛ پس در هر کاری باید ظرفیت را آماده کنیم. انسان‌ها تا زمانی که ظرفیت جایگاهی را پیدا نکنند به آنها جایگاهی داده نمی‌شود.
قبله گم کردن یک نوع بی‌تعادلی است و ناسپاس بودن است که شخص هر اعمالی که می‌خواهد انجام بدهد را می‌دهد. قبله گم کردن؛ یعنی انسان ظرفیت ندارد و به او مسئولیت می‌دهند و دیگر نمی‌داند چه‌کار باید بکند و مشکل ایجاد می‌کند و بیشترین ضربه را به خودش می‌زند؛ بنابراین اول سعی کنیم ظرفیت داشته باشیم بعد مسئولیت قبول کنیم.
ان‌شاءالله در این سال نو الهامات خوبی را دریافت کنیم و خداوند ما را در رسیدن به جایگاه والای انسانی یاری کند و قبل از جایگاه به ما ظرفیتش را بدهد.


سلام دوستان پوران هستم  همسفر عباس
ریشه اصلی ظرفیت از ظرف است. هر ظرفی دارای یک گنجایش محدود می‌باشد؛ مانند یک استکان که ظرفیتش مشخص است و اگر بیش از ظرفیت آن داخلش آب ریخته شود سرریز می‌شود. ظرفیت لیوان، سطل، حوض، دریاچه و دریا مشخص است و متفاوت؛ درنتیجه هر ظرفی یک گنجایش و اندازه دارد. اندازه و گنجایش را ظرفیت می‌گویند. 
انسان‌ها نیز هرکدام یک ظرفیت دارند که اگر از آن ظرف تجاوز کنند اوضاع‌واحوالشان خراب می‌شود. هر جایگاهی نیز دارای ظرفیت است. کسی که مسئول آبدارخانه می‌شود باید ظرفش اندازه آن آبدارخانه باشد، اگر نبود حالش خراب‌شده و باعث اذیت دیگران می‌شود. کسی که راهنما می‌شود باید ظرفیت راهنما شدن را داشته باشد. کسی که تا دیروز یک مصرف‌کننده مواد مخدر بوده و امروز به رهایی رسیده و درمان شده است باید ظرفیت خوب شدن را داشته باشد. فردی که درمان شده و به‌سلامتی رسیده و اکنون نیز کمک راهنما شده است اگر ظرفیت نداشته باشد در او تخریب ایجاد می‌کند و برخوردش با دیگران به شکلی دیگر خواهد بود. زمانی که طرز برخوردش با دیگران به شکل دیگر باشد قبله و هدف خود را گم خواهد کرد؛ بنابراین هرکسی باید در تمام سطوح زندگی ظرفیت داشته باشد. اگر ظرفیت نداشته باشد با کوچک‌ترین احترام خراب می‌شود و یا با کوچک‌ترین بی‌احترامی به هم می‌ریزد.


سلام دوستان حوریه هستم همسفر محمد
این یک دستور جلسه مهم و کلیدی در کنگره 60 می‌باشد. این دستور جلسه سه کلیدواژه دارد مسئولیت، ظرفیت، قبله گم کردن.
حالا این سه کلمه چه ارتباطی می‌توانند باهم داشته باشند. یک مثالی می‌زنم.
ما در تاریخ گذشته خود انسان‌های زیادی داشته‌ایم که ثروت‌های فراوانی روزی‌شان شده بود؛ ولی آنان که ظرفیت نداشتند دچار عُجب و عصیان شدند و به‌جای شکرگزاری و خدمت به خلق، ادعای خدایی کردند و به بیراهه رفتند و در آخر دچار عذاب الهی شدند؛ مثل فرعون و قارون؛ ولی کسانی هم بودند که نه‌تنها شاکر بودند بلکه تمام ثروت خود را برای ترویج دین اسلام و خدمت به مخلوقین استفاده کردند؛ مثل حضرت خدیجه، حضرت یوسف و...
حالا من هم اگر ظرفیت نداشته باشم و جایگاهی و یا مالی به من برسد ممکن است تخریب ایجاد کنم و برای جلوگیری از این اتفاق باید دانایی خودم را بالا ببرم و آموزش بگیرم تا هم قدرت تشخیص پیدا کنم و هم نقطه تحمل خود را بالا ببرم که خدا را شاکرم در کنگره 60 این سفره پر خیر آموزش پهن‌شده و این من هستم که به‌اندازه خواسته‌ام از آموزش‌های پر خیر برداشت می‌کنم و امیدوارم اگر مسئولیتی به من واگذار می‌شود به نحو احسن انجام دهم و قبله خود را گم نکنم؛ یعنی دچار منیت و غرور نشوم.


سلام دوستان الهام هستم همسفر جواد
مسئولیت‌ها در زندگی انسان نقش سازنده‌ای دارند و انسان باید وارد مسئولیت‌ها شود تا گره‌های درونی خود را بشناسد؛ ولی نکته‌ای که در این بین مهم است این است که فرد در درجه اول دانش و توانایی انجام آن مسئولیت را داشته باشد و در ادامه بداند با چه دلیل و هدفی مسئولیت را می‌پذیرد؛ چون این دانستن باعث می‌شود که فرد از ابتدای راه با توجه به هدفش، سختی‌های مسیر را تحمل کرده و با تفکر و صبر و استقامت طی طریق نماید. کسی که این‌گونه حرکت کند هیچ‌وقت به بیراهه کشیده نمی‌شود یا اصطلاحاً قبله‌اش را گم نمی‌کند؛ اما افرادی که بدون هدف، بدون تفکر و بدون دانش لازم مسئولیتی را قبول می‌کنند در ادامه با کوچک‌ترین مشکلی، هم برای خود و هم برای دیگران تخریب ایجاد کرده و قطعاً به بیراهه هم کشیده خواهند شد و قبله گم کردن از اولین آثار مخرب این پذیرش نا به‌جای مسئولیت خواهد بود؛ چراکه این مسئولیت و حرکت مه برای خودِ فرد و نه دیگران، حرکت سازنده‌ای نخواهد بود و به‌جای سازندگی، ویرانی را در پی خواهد داشت.
انسان با آموزش و خدمت می‌تواند به این مهم دست یابد و به‌مرورزمان ظرفیت را در خود ایجاد نماید. درواقع ظرفیت را می‌توان همان دانایی دانست و به هر میزان که دانایی فرد در مسائل مختلف بالاتر باشد به همان میزان هم نقطه تحمل و ظرفیتش در رؤیایی با مشکلات و سختی‌ها بیشتر خواهد بود.
ان‌شاءالله که با دریافت آموزش‌ها و کاربردی کردن و رسیدن به دانایی مؤثر در انجام مسئولیت‌هایمان موفق عمل کنیم.


سلام دوستان الهام هستم همسفر محمود
طبق وادی نهم، هر چیزی نقطه تحملی دارد که اگر نیرویی بیش از نقطه تحملش بر آن وارد کنیم، از تعادل خارج می‌شود.
همه ما در زندگی مسئولیت‌هایی داریم و بزرگ‌ترین مسئولیتی که ما داریم، مسئولیت خودمان است تا بتوانیم اختیار خودمان را پس بگیریم. 
قبله گم کردن، همان خارج شدن از حالت تعادل است.
دانایی ظرفیت و نقطه تحمل ما را بالا می‌برد. ما که الآن در کنگره هستیم مسئولیت داریم و در مورد حضور ما در کنگره از ما سؤال می‌شود. ما باید امانت‌دار باشیم و این امانت را به نفر بعدی برسانیم. همیشه باید حواسمان باشد که قبله خود را گم نکنیم، ظرفمان را برای خداوند بازکنیم و همیشه پشت دعاها و خواسته‌هایمان خداوند را در نظر بگیریم.
 آقای امین در سی دی قلعه عقل فرمودند: حس برای ما مثل قطب‌نما می‌ماند که اگر در اطرافش آهن ربا باشد، جهت صحیح را نشان نمی‌دهد؛ پس باید از حاشیه‌ها در هر جایگاهی که هستیم دوری‌کنیم.
خداوندا غم‌های دنیا را از ما بگیر و غم دوری خودت را به ما عنایت کن و ما را در زندگی به هر چه قسمتمان کردی راضی و خشنود ساز.تهیه و تنظیم : همسفر فریده
ویراستاری : همسفر الهاممی توانید دیدگاه خود را بنویسید
عزیزه 15 شنبه 16 فروردین 1399 10:41 ب.ظ
خدا قوت خدمت همه ی همسفران لژیون یکم خیلی عالی مشارکت کردید ممنونم امیدوارم ظرفیت مسئولیتی که بما داده میشود داشته باشیم تا قبله مان را گم نکنیم سپاس از وبلاگ نویسان
همسفر سمانه ۱۷ شنبه 16 فروردین 1399 08:19 ب.ظ
خدا قوت به همسفران گرامی لژیون ۱بسیار عالی به نکات مهم و کلیدی این دستور جلسه اشاره کردید استفاده کردم و لذت بردم امیدوارم همیشه پایدار باشید و برکات این خدمتها همواره در زندگیتان جاری باشد و با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
همسفر شمسیان جمعه 15 فروردین 1399 02:55 ب.ظ
سپاس و تشکر از تک تک مشارکت کنندگان.
هر یک از مشارکت ها نکته مهمی را برایم یادآور شد. این که یادم نرود کنگره امانتی است در دستان من و ...تا قبول مسئولیت باعث می شود گره هایِ درونی خودمان را ببینیم و باز ... .
از انتقال آموزش هایتان بی نهایت سپاسگزارم. پیروز باشید
فاطمه همسفر ابوالفضل 18 جمعه 15 فروردین 1399 12:56 ب.ظ
از خواهرای عزیزم ممنونم و خدا قوت بسیار عالی بیان نمودید
خدا قوت به وبلاگ نویسان
همسفر بهناز جمعه 15 فروردین 1399 04:47 ق.ظ
عرض خدا قوت خدمت دوستان گرامی
از صحبتهای شما خواهران عزیزم بسیار استفاده کردم ، همواره موفق و موید باشید
تشکر از وبلاگ نویسان عزیز
همسفر اکرم پنجشنبه 14 فروردین 1399 02:20 ب.ظ
خواهران عزیزم از مشارکت های آموزنده شما ممنونم ،
موفق و پاینده باشید.
وبلاگ نویسان عزیز خدا قوت
پوران همسفرعباس 1 پنجشنبه 14 فروردین 1399 01:32 ب.ظ
خداقوت به همه دوستان مشارکتها بسیار عالی بود امیدوارم درمسیر اموزشهای کنگره حرکت کنم تا درهر جایگاهی که قرار می گیریم اول ظرفیت ودانایی ان جایگاه را پیدا کنیم وباعث تخریب خود ودیگران نشویم .
خداقوت به گروه وبلاگ
همسفر فتانه لژیون ۱۵ پنجشنبه 14 فروردین 1399 12:33 ب.ظ
خداقوت به همه شما همسفران عزیز که همیشه در جایگاه خدمتی خود حرکتی درست دارید و از تک تک شما عزیزان در نوشته تان درس گرفتم .

وبلاگ نویسان عزیز خداقوت بر شما
ربابه لژیون پنجم پنجشنبه 14 فروردین 1399 11:12 ق.ظ
همسفران لژیون یکم
از شما خیلی ممنونم که نکات مهمی را در مورد مسئولیت قبول کردم فرمودید. این دستور جلسه ارتباط مستقیمی با دستور جلسه دانایی دارد.
گروه وبلاگ خانم فریده و خانم الهام خدا قوت و سپاس فراوان از زحمات شما
نسرین.اسیستنت پنجشنبه 14 فروردین 1399 10:05 ق.ظ
همسفران خوب لژیون یک مشارکتهای خوبتان حاوی پیامهای ارزشمندی هست از تک تک شما تشکر و قدردانی دارم.
گروه وبلاگ خداوند عوض خیر عطایتان کند.
سیده زهرالژیون 2 پنجشنبه 14 فروردین 1399 09:48 ق.ظ
خواهران عزیز از مشارکتتان استفاده کردم.مطلب خانم فریده بسیار برایم مفید بود واستفاده کردم .خداقوت به همگی .دلتنگ همه شماهستم.
همسفرسکینه24 پنجشنبه 14 فروردین 1399 09:35 ق.ظ
خواهران عزیز و مهربانم از مشارکت اموزنده تان سپاسگزارم.عالی بود.دلتنگتان هستم.موفق باشید.
الهام نازنینم خدا قوت
مریم از لژیون 1 پنجشنبه 14 فروردین 1399 08:13 ق.ظ
خدا قوت به خواهرهای عزیزم از خواندن مشارکتهای شما عزیزان آموزش گرفتم ولذت بردم ممنونم از تک تک شما عزیزان و خدا قوت به خانم فریده عزیز وخانم الهام عزیز وسپاسگزارم .
همسفر نجیمه پنجشنبه 14 فروردین 1399 07:13 ق.ظ
سلام و خداقوت به دوستان عزیز مطالبتون بسیار عالی بود
خداقوت ویژه به عزیزان گروه وبلاگ نویس
موفق باشید
همسفرخدیجه م پنجشنبه 14 فروردین 1399 12:25 ق.ظ
خواهران عزیزم خدا قوت بسیار تکرار خوب و پر محتوایی بود و باعث درک بیشتر این مطلب در ما شدید انشاءالله همیشه ظرفیتمان در حد مسئولیتمان حفظ شود و بتوانیم در مسیر درست باشیم و قبله مان را هیچوقت گم نکنیم تا ب تعادل برسیم
چهارشنبه 13 فروردین 1399 11:05 ب.ظ
ممنون از مشارکتهای خواهران خوبم ،الهی ما را در انجام دادن مسئولیت هایمان توانا و یاریمان کن ،آمین
با تشکر از وبلاگ نویسان
لیلا طاهری چهارشنبه 13 فروردین 1399 11:01 ب.ظ
به دوستان گل وعزیزم در لژیون یکم خدا قوت میگم.تک تکتکون خیلی خوب در مورد دستور جلسه مشارکت کردید.به خانم صبای عزیزم تبریک میگم وامیدوارم همینطور از آموزشهای خوب راهنمایتان بهره مند باشید.سپاسگزارم از گروه وبلاگ.
همسفر مهدیه از لژیون ۴ چهارشنبه 13 فروردین 1399 10:43 ب.ظ
خدا قوت خدمت همسفران لژیون اول ممنون بابت مشارکت خوبتون
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic