کمال آدمی در گرو انجام مسئولیت‌ها
چهارشنبه 13 فروردین 1399 ساعت 01:00 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر فریده | ( نظرات )
 مسئولیت با قدرت همراه است؛ پس باید بسیار هوشمندانه رفتار کنیم تا دچار گره قدرت و گره مسئولیت نشویم؛ زیرا در هر مرحله‌ای و جایگاهی شیطان به زیباترین شکل ممکن ورود پیدا می‌کند و در جایگاه‌های بالاتر این اتفاق زیرکانه‌تر و ظریف‌تر می‌باشد و همین‌طور سستی در انجام مسئولیت‌ها و بی‌توجهی نسبت به آنها نتیجه‌اش خارج شدن از مسیر و هدف و گام نهادن در کجی‌ها و ناراستی‌هاست. کمال آدمی در انجام مسئولیتش صورت می‌گیرد و اگر در انجام آن کوتاهی کند جز تباهی و سقوط چیزی عایدش نمی‌شود.به نام قدرت مطلق

خداوند متعال در برابر هر نعمتی مسئولیتی را بر عهده انسان قرار داده و به میزان مسئولیت‌ها نیز از انسان بازخواست خواهد نمود. مهم آن است که مسئولیت‌ها را به‌خوبی بشناسیم و در مقام عمل به وظیفه خود عمل نماییم.

«ظرفیت، مسئولیت و قبله گم کردن» نام دستور جلسه این هفته در کنگره ۶۰ می‌باشد. ارتباط بین ظرفیت و مسئولیت چیست؟ چرا این کلمات در کنار هم قرار گرفتند و حامل چه پیامی برای ما هستند؟ برای درک این دستور جلسه ابتدا باید به معنا و مفهوم این واژه‌ها توجه کنیم.

ظرفیت از ریشه ظرف گرفته‌شده و به معنای اندازه و گنجایش و تحمل است؛ مانند یک لیوان و یا یک استخر که هرکدام اندازه و جایگاه مخصوص به خودش را دارد و اگر از حد و اندازه آن بیشتر پر شود سرریز می‌شود؛ زیرا ظرف تحمل و گنجایش آب اضافه را ندارد. انسان‌ها نیز ظرفیت مخصوص به خودشان را دارند و در مقابل مسائل، نقطه تحملشان متفاوت است و خارج شدن از حد و ظرفیتشان باعث عدم تعادل در آنها می‌شود.

مسئولیت از ریشه سئل می‌آید و هم‌خانواده سؤال و مسئول است، به معنای وظیفه، رسالت، تکلیف و پاسخگو بودن؛ یعنی کسی که مسئول است و وظایفی بر عهده دارد و در قبال مسئولیت خود باید پاسخگو باشد. همهٔ انسان‌ها در زندگی، وظایف و مسئولیت‌هایی نسبت به خود، خانواده و اجتماع دارند و باید نسبت به آنها پاسخگو باشند.

قبله به معنای جهت و مسیر حرکت می‌باشد و درواقع قبله گم کردن به معنی جهت و مسیر را گم کردن و به مقصد نرسیدن است.

از کنار هم قرار گرفتن این دو کلمه سه حالت در انسان پدیدار می‌شود:
حالت اول: اگر ظرفیت و نقطه تحمل انسان به‌اندازه مسئولیت‌ها و وظایفش باشد، شخص در وضعیت تعادل قرار دارد و به نحو احسنت و بدون فشار وظایف خود را انجام می‌دهد.

حالت دوم: اگر مسئولیت بیش از ظرفیت و گنجایش انسان باشد، شخص از تعادل خارج‌شده و به هم می‌ریزد و در قبال مسئولیت خود نمی‌تواند پاسخگو باشد و به‌اصطلاح قبله‌اش یا هدفش را گم می‌کند.

حالت سوم: اگر ظرفیت و گنجایش بالاتر از میزان مسئولیت‌های فرد باشد، آن فرد به ارتقاء می‌رسد یا به‌اصطلاح به جایگاه‌های بالاتری می‌رسد.

جایگاه‌ها، ظرفیت خاص خود را طلب می‌کنند. پذیرش مسئولیت و به دست آوردن جایگاه، ظرفیت می‌خواهد که این ظرفیت تدریجی افزایش پیدا می‌کند. افزایش دانایی یا همان مثلث تفکر، تجربه و آموزش باعث بالا رفتن ظرفیت می‌شود؛ یعنی نقطه تحمل انسان را در برخورد با مسائل و ناملایمات به‌مرورزمان افزایش می‌دهد و ما چقدر خوب در کارگاه‌های آموزشی کنگره ۶۰ شاهد این افزایش ظرفیت در وجود خدمتگزاران هستیم که با آموزش و سپس خدمت، در گذر زمان این مهم در آنها حاصل می‌شود.

نکته‌ای که وجود دارد این است که مسئولیت با قدرت همراه است؛ پس باید بسیار هوشمندانه رفتار کنیم تا دچار گره قدرت و گره مسئولیت نشویم؛ زیرا در هر مرحله‌ای و جایگاهی شیطان به زیباترین شکل ممکن ورود پیدا می‌کند و در جایگاه‌های بالاتر این اتفاق زیرکانه‌تر و ظریف‌تر می‌باشد و همین‌طور سستی در انجام مسئولیت‌ها و بی‌توجهی نسبت به آنها نتیجه‌اش خارج شدن از مسیر و هدف و گام نهادن در کجی‌ها و ناراستی‌هاست. کمال آدمی در انجام مسئولیتش صورت می‌گیرد و اگر در انجام آن کوتاهی کند جز تباهی و سقوط چیزی عایدش نمی‌شود.

پیشنهاد می‌کنم برای درک بهتر این دستور جلسه به سی‌دی‌های ظرفیت و مسئولیت، گره قدرت ۱-۲ و گره مسئولیت گوش بدهیم.

ان شاءلله به فضل خداوند و به برکت آموزش‌های کنگره ۶۰ ظرف وجودمان گسترش پیدا کند تا بتوانیم مسئولیت‌پذیر باشیم و به بهترین نحو وظایفمان را انجام دهیم.


نگارنده: همسفر رعنا لژیون یکم
تهیه و تنظیم: همسفر فریده
ویراستاری : همسفر الهام


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
عزیزه 15 شنبه 16 فروردین 1399 11:25 ب.ظ
خانم رعنای عزیز مطالب زیبایی عنوان کردید بسیار اموزنده بود ممنونم
عزیزه 15 شنبه 16 فروردین 1399 10:35 ق.ظ
خانم رعنا عزیز چقدر عالی مقاله تان را در سه بعد شکافتید بسیار اموزنده بود استفاده کردم سپاسگزارم ممنون از وبلاگ نویسان
فاطمه همسفر ابوالفضل 18 شنبه 16 فروردین 1399 09:48 ق.ظ
خدا قوت به خانم رعنا عزیز خیلی خوب بیان کردید امیدوارم اسیر گره ها نباشیم
خدا قوت به وبلاگ نویسان
همسفر شمسیان جمعه 15 فروردین 1399 04:04 ب.ظ
خانم رعنای عزیز. ممنونم بابت مقاله تان.
با نوشته هات سفر کردم و خود را در تمامی نکاتی که بیان نمودید به تصویر کشیدم.
برای دعای آخرتان نیز آمین می گویم.
موفق و سربلند باشید
همسفر سمانه ۱۷ جمعه 15 فروردین 1399 03:20 ب.ظ
خدا قوت خانم رعنا عزیز بسیار عالی و جامع بیان نمودید اینکه آن سه حالت را بیان نمودید بسیار عالی بود و استفاده کردم.امیدوارم پایدار باشید با تشکر از وبلاگ نویسان محترم
همسفر بهناز جمعه 15 فروردین 1399 06:01 ق.ظ
خانم رعنا عزیز بسیار عالی و آموزنده بود امیدوارم بتوانیم مثلث دانایی را در خود تقویت کنیم و ظرفیت مسولیت پذیریمان را ارتقا دهیم ممنون از شما خواهر عزیزم
خدا قوت به وبلاگ نویسان پر تلاش
همسفرسکینه24 جمعه 15 فروردین 1399 01:14 ق.ظ
خانم رعنای عزیز و دوست داشتنی بسیار عالی در مورد ظرفیت و مسئولیت صحبت کردید.خدا قوت.
گروه وبلاگ سپاس
همسفر ربابه لژیون یکم پنجشنبه 14 فروردین 1399 07:58 ب.ظ
خدا قوت خدمت خانم رعنا ی عزیز،مثل همیشه بسیار عالی مطالب را بیان کردید سپاسگزارم. موفق و پیروز باشید .
خدا قوت خدمت وبلاگ نویسان محترم
مریم کرمی پنجشنبه 14 فروردین 1399 07:24 ب.ظ
خانم رعنای عزیز، ممنونم از مطلب خوب و آموزنده اتان ،در پناه خداوند ، سلامت باشید.
پوران همسفرعباس 1 پنجشنبه 14 فروردین 1399 04:38 ب.ظ
خداقوت خانم رعناعزیز ؛بسیارعالی درمورد دستورجلسه توۻیح کامل وجامع دادید سپاس از شما که ظرفیت قرار گرفتن درلژیون سردار را درخود نهادینه کردید ودراین جایگاه قرار گرفتید .
خداقوت به گروه وبلاگ
زهرا جدید ی پنجشنبه 14 فروردین 1399 02:28 ب.ظ
خداقوت
همسفر فتانه لژیون ۱۵ پنجشنبه 14 فروردین 1399 01:30 ب.ظ
خداقوت و تشکر از خانم رعنا عزیز که بسیار مفید سه حالتی که در انسان در باب دستور جلسه ظرفیت و قبله گم کردن ممکن است نقش ببندد را توضیح دادید .


خداقوت و سپاس از وبلاگ نویسان خانم فریده و الهام عزیز
مریم از لژیون 1 پنجشنبه 14 فروردین 1399 09:31 ق.ظ
خانم رعنای عزیزم بابت نوشته شما در مورد دستور جلسه ممنون با بیان سه حالت ظرفیت انسان ونقطه تحمل انسان بسیار عالی بود آموزش گرفتم موفق باشید. وخدا قوت به وبلاگ نویسان عزیز .
خدیجه باقری از لژیون اول پنجشنبه 14 فروردین 1399 07:36 ق.ظ
خانم رعنا عزیز خیلی خوب بوداز شما ممنونم بابت مطالبه خوبتان واز گروه وبلاگ هم تشکر دارم
همسفرخدیجه م پنجشنبه 14 فروردین 1399 01:07 ق.ظ
خواهرعزیزم رعنا بسیار زیبا و کامل درمورد ظرفیت و مسئولیت بیان کردید انشاءالله قبل از انجام هر کاری اول ظرفیتش در ما ب وجود بیاید تا به تعادل برسیم تعادل بهترین و بالاترین جایگاهیست که میتوانیم طلب کنیم قبلا خیلی متوجه این مطلب نمیشدم اما با بیان ریز به ریز شما بهتر متوجه شدم خیلی ازت ممنونم میل همیشه استادانه بود پیروز و بهروز باشی
نسرین.اسیستنت پنجشنبه 14 فروردین 1399 12:39 ق.ظ
خانم رعنای عزیز بسیار موشکافانه در مورد مسولیت و قبله گم کردن و چرایی این مسئله مهم را در طبقه بندی سه گانه بیان نموده اید بسیار استفاده کردم در آینده نیز منتظر مطالعه مطالب کاربردی از شما هستم موید باشید.
گروه وبلاگ خدا قوت
همسفر زهرا از لژیون یکم چهارشنبه 13 فروردین 1399 11:30 ب.ظ
خانم رعنا ممنون از مقاله خوبتان به نکات خوبی اشاره نمودید ، خداوندا قبل از هر مسئولیت و هر خدمتی ظرفیت آن را به ما عطا کن ،آمین
ممنون از وبلاگ نویسان
همسفر حوریه چهارشنبه 13 فروردین 1399 11:29 ب.ظ
خانم رعنای عزبز ممنون بابت مقاله جامع وآموزنده ای که به تحریر در اورده اید،
ان شالله بهترین جایگاهها روزیتان شود
همسفر نجیمه چهارشنبه 13 فروردین 1399 04:44 ب.ظ
سلام و خداقوت خدمت خانم رعنا
خیلی عالی در مورد ظرفیت انسان و جایگاهش صحبت کردید موفق باشید
لیلا طاهری چهارشنبه 13 فروردین 1399 03:34 ب.ظ
خانم رعنای عزیز بسیار هوشندانه در مورد دستور جلسه صحبت کردید.انشالله که همینطور باشد.وبتوانیم با بالا بردن دانایی و ظرفیت،اسیر گره ها نشویم.موفق وپایدار باشید.گروه وبلاگ خدا قوت.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic