دانایی، دانایی موثر، سواد ؛ مشارکت لژیون بیست و چهارم
سه شنبه 12 فروردین 1399 ساعت 07:00 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر شمسیان | ( نظرات )
وقتی ما به دانایی می‌رسیم باید بتوانیم نقاط ضعف خودمان را پیدا کنیم و آنها را به نقاط قوت تبدیل کنیم و ریشهٔ مشکلات را در اطرافیانمان نبینیم و آنها را در خودمان جستجو کنیم و بدانیم نزدیکانمان آینه ما هستند و ایراد ما را یادآوری می‌کنند. وقتی یک سفر اولی مسافرش را رها کرد، یک سفر دومی به فکر تغییر خودش بود و یک راهنما خودش را کامل ندانست و از رهجویانش آموزش گرفت؛ یعنی تغییر نگاه در او اتفاق افتاده است.

بسم‌الله الرحمن الرحیم
الحمدالله رب‌العالمین

سلام دوستان سکینه هستم همسفر
خداوندا از فضل و رحمت خود بر ما ارزانی دار، علم ما را زیاد کن و کمکمان کن با بودن در کنگره و گرفتن آموزش‌ها، تجربه‌ها و تفکرهای سالم، حرکت‌های خوبی در راستای رسیدن به دانایی و دانایی مؤثر داشته باشیم. آمین
امام علی می فرمایند؛ دانش اندکِ همراه با عمل، بهتر از علمِ بسیارِ بدون عمل است.
بعد از مدتی که ما در کنگره قرار می‌گیریم، دانایی در ما اتفاق می‌افتد و اینکه چه زمانی دانایی ما مؤثر می‌شود، بستگی به خواست ما دارد.
منظور از دانایی، سواد نیست بلکه تغییر افکار و اندیشه‌های انسانی ماست. داشتن تحصیلات آکادمیک، نشان از تک‌بعدی بودن ما دارد. این‌طور هم نیست که بگوییم سواد خوب نیست، سواد میل به تکامل و رشد را در انسان بیشتر می‌کند و سواد بدون دانایی انسان را دچار منیت می‌کند و شخص تصور می‌کند که فرد دانایی است. هر چقدر که دانش ما زیاد شود، نادانی ما کم می‌شود، به این دلیل است که پیامبر فرموده: ز گهواره تا گور دانش بجوی.
دانسته‌های ما زمانی ارزش پیدا می‌کند که بتوانیم آنها را عملیاتی کنیم و آن‌وقت باعث توانمندی ما می‌شود؛ وگرنه عالم بی‌عمل خواهیم بود. فردی که ادعای دانایی می‌کند، خودش دلیل بارزی بر نادانی اوست. فردی که در همهٔ کارهایش تعادل دارد، نشان می‌دهد که دانایی‌اش به دانایی مؤثر تبدیل‌شده است.
وقتی ما به دانایی می‌رسیم باید بتوانیم نقاط ضعف خودمان را پیدا کنیم و آنها را به نقاط قوت تبدیل کنیم و ریشهٔ مشکلات را در اطرافیانمان نبینیم و آنها را در خودمان جستجو کنیم و بدانیم نزدیکانمان آینه ما هستند و ایراد ما را یادآوری می‌کنند. وقتی یک سفر اولی مسافرش را رها کرد، یک سفر دومی به فکر تغییر خودش بود و یک راهنما خودش را کامل ندانست و از رهجویانش آموزش گرفت؛ یعنی تغییر نگاه در او اتفاق افتاده است.
ما خودمان را دانای مطلق ندانیم؛ زیرا دانایی ما در مقابل دانایی هستی اندک است و انسان در زمینه‌هایی دانایی دارد و در زمینه‌هایی نیاز به یادگیری دارد و باید قدرت و توانایی را در زندگی کسب کند؛ وگرنه مثل کتابی می‌ماند که فقط اسم قشنگی دارد و دیگران را جدی می‌کند و خواندنش جذابیت  ندارد. 
توانایی؛ یعنی من بتوانم انتقام بگیرم؛ ولی ببخشم. بتوانم از مالم بگذرم. بتوانم مسافرم را اذیت کنم یا از جدا شوم؛ ولی به کنگره بیایم و زندگی‌ام را بسازم. بتوانم سکوت کنم، خودداری کنم.با نگاه کردن به وقایع زندگی، تغییر نگرش، دیدگاه‌های رشد و هدایتمان را فراهم می‌کنیم.
مهم‌ترین نکته‌ای که در رابطه با آموزش، تفکر و تجربه وجود دارد این است که فعل‌های اجرایی آنها را که فرمان‌برداری، آموزش پذیری و رابطه داشتن و اجتماعی بودن است را داشته باشیم. بدون آموزش پذیری نمی‌توانیم آموزش‌ها را از راهنما بگیریم و اگر در جمع نباشیم تکامل پیدا نمی‌کنیم و تک‌بعدی می‌شویم.
ان شاءلله بتوانیم ایام نوروز و روزهایی که بیشتر در کنار خانواده هستیم، دانسته‌هایمان را عملی کنیم وعشق و محبت بیشتری به نزدیکانمان داشته باشیم.
با تشکر از وبلاگ نویسان عزیز که با عشق و بدون توقع خدمت می‌کنند

سلام دوستان فاطمه هستم همسفر
برای به دست آوردن دانایی باید روی سه ضلع تفکر، تجربه و آموزش تمرکز کنیم و اینها در کنار هم یعنی دانایی و اگر سه ضلع تفکر، تجربه و آموزش مساوی رشد کرده باشد دانایی موثر شکل می‌گیرد و ما می‌توانیم به دانسته‌های خود عمل کنیم؛ یعنی زمانی که چیزی را بدانیم و یا بلد باشیم، در صورت عملی کردن آن به دانایی موثر می‌رسیم.
ما هر لحظه باید تفکر کنیم، در تفکر سوالهایی در ذهن از خود می‌پرسیم و در پی تفکرات و سوالات ذهنمان، به دنبال آموزش می‌رویم.
چیزی که در کلاس‌های درسی و دانشگاه به ما یاد می‌دهند سواد است و چیزی که در کنگره یاد می‌گیریم دانایی است و این دانایی است که روی ما تاثیرگذار است. دانایی در صورتی اتفاق می‌افتد که ما از ضدارزش‌ها دور باشیم. 
در مسئله اعتیاد، سواد و تحصیلات به معنی دانایی نیست، برای مثال شخصی که تحصیلات بالایی دارد ممکن است دانا نباشد و در درمان اعتیاد موفق نشود؛ ولی شخصی سواد نداشته باشد و خیلی دانا باشد و موفق شود.
در مقابل مثلث دانایی، مثلث جهالت قرار دارد که از سه ضلع منیت که مانع آموزش، ناامیدی که مانع تجربه و ترس که مانع تفکر است تشکیل شده و باید مراقب مثلث جهالت باشیم.‌
ویراستاری : همسفر الهام

.
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سمانه ۱۷ جمعه 15 فروردین 1399 02:37 ب.ظ
خدا قوت به دوهسفر گرامی که بسیار عالی درباره دستور جلسه مشارکت کردن و استفاده کردم امیدوارم همیشه پایدار باشید با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
همسفر فتانه لژیون ۱۵ پنجشنبه 14 فروردین 1399 12:18 ب.ظ
خانم سکینه و خانم فاطمه عزیز ممنون از مطلب خوبتان و تعریف زیبا از دانایی که باعث شد با خواندن مطلبتان با خود بیندیشم که در این مسیر چند چند هستم .

عزیزان وبلاگ نویس خداقوت
همسفر مهدیه از لژیون ۴ پنجشنبه 14 فروردین 1399 10:06 ق.ظ
سلام وخداقوت خدمت خانم سکینه عزیز کمک راهنمای محترم وخانم فاطمه عزیز ممنون بابت مشارکت خوبتون
همسفرسکینه24 پنجشنبه 14 فروردین 1399 10:01 ق.ظ
خانم فاطمه عزیزم،سپاسگزارم بابت مشارکت خوبتان.ان شاالله در تمام مراحل زندگی موفق باشید و در مسیر اهداف کنگره قدم بردارید.و با حضور مستمر ،دانایی تان را بیشتر و بیشتر کنید.
نسرین.اسیستنت پنجشنبه 14 فروردین 1399 12:20 ق.ظ
خانم سکینه و خانم خانم فاطمه عزیز از مشارکتهای خوب شما پیداست که در مسیر درست آموزش هستید به شما تبریک صمیمانه دارم و برایتان در ادامه موفقیت بیشتر خواستارم.
با سپاس فراوان از گروه وبلاگ
همسفر حوریه چهارشنبه 13 فروردین 1399 11:41 ب.ظ
خدا قوت خدمت خانم سکینه وفاطمه عزیز بابت مشارکتهای عالی وآموزنده تان.ان شالله در مسیر حرکت به سوی دانایی موفق باشید.
خدمت وبلاگ نویسان عزیز خدا قوت.
پوران همسفرعباس 1 چهارشنبه 13 فروردین 1399 09:38 ب.ظ
خداقوت به تک تک دوستان لژیون ۲۴وکمک راهنمای خانم سکینه عزیز مشارکتهای دوستان بسبار عالی بود .موفق باشید .
خداقوت به گروه وبلاگ .
همسفر نجیمه چهارشنبه 13 فروردین 1399 12:52 ب.ظ
سلام و خداقوت به دو عزیز و بزرگوار خانم سکینه و خانم فاطمه برداشتهاتون از مقوله دانایی و چگونه رسیدن به دانایی موثر عالی بود از مطالبتون استفاده کردم ممنون
خدا قوت به خانم شمسیان بزرگوارم و خانم فروغ عزیزم موفق باشید
لیلا طاهری سه شنبه 12 فروردین 1399 10:49 ب.ظ
خانم سکینه عزیزم بسیار سپاسگزارم؛نکات خوبی را یادآوری کردید.امیدوارم همانگونه که گفتید در هر جایگاهی که هستیم خود را کامل ندانیم و همیشه بدنبال دانایی بیشتری باشیم والبته کاربردی کنیم. از همسفرگرامی خانم فاطمه هم ممنونم وامیدوارم در ادامه، در مسیر رسیدن به دانایی موثر پیروز وسربلند باشند.از گروه وبلاگ متشکرم.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic