دانایی یعنی کیفیت انتخابها در زندگی
سه شنبه 12 فروردین 1399 ساعت 03:00 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر فریده | ( نظرات )
دانایی یعنی کیفیت انتخاب‌های ما در زندگی روزمره‌مان که درنهایت نشانگر تفکرات و شیوه رفتار و کردار ما است.
مبنای تمام آموزش‌هایی که در کنگره می‌گیریم برای دوری از ضد ارزش‌ها است. برای برگشت از ضد ارزش‌ها هم بایستی در آن مقوله‌ها به دانایی برسیم

«یا علیم»

در این دستور جلسه سه کلمه کلیدی گنجانده‌شده که هرکدام معنای خاص خود رادارند و در ارتباط خاصی با یکدیگر قرار دارند.
در سال‌های دورتر سواد به معنای توانایی خواندن و نوشتن بود اما در جدیدترین تعریف از سواد هم یونسکو معنای دیگری برای آن در نظر گرفته است؛ سواد یعنی توانایی ایجاد تغییر و شخصی باسواد تلقی می‌شود که بتواند با استفاده از خوانده‌ها و آموخته‌های خود تغییری در زندگی‌اش ایجاد کند، به عبارتی سواد همان آموزشی است که فرد دریافت می‌کند؛ حال می‌تواند در یک زمینه خاص باشد یا عام، البته بسیار مهم است که آموزشی که فرد دریافت می‌کند آموزش درستی باشد.
دانایی تشخیص ماهیت خواسته‌ها است؛ یعنی همان نوع انتخاب‌های ما در هر مسئله‌ای که درنهایت همان تفکرات و اعمال ما می‌باشد.
دانایی مؤثر هم به این معناست که دانسته‌هایمان با عمل همراه شود یا به عبارتی جامه‌ی عمل پوشانده شود.
پیام استاد سردار در کتاب ۶۰ درجه زیر صفر: «میزان دانایی، سواد نیست، تمدن نیست، مانند انسان بودن به لباس پوشیدن نیست، بایستی؛ انسانی اندیشید.»
تصورات غلطی که در این باب وجود دارد این است که تصور می‌شود که انسان‌هایی با مدرک تحصیلی بالا، حتماً انسان‌های دانایی هم هستند یا نباید معتاد شوند یا افرادی که لباس شیک به تن دارند و ظاهری آراسته دارند، افرادی با میزان فهم بالا هستند؛ درصورتی‌که ممکن است افرادی پریشان و به‌هم‌ریخته باشند و تعادل نداشته باشند. به این دلیل که صرفاً داشتن دانش در یک زمینه خاص به معنای کسب مهارت زندگی و آگاهی در تمام زمینه‌ها نیست.
دانایی یعنی کیفیت انتخاب‌های ما در زندگی روزمره‌مان که درنهایت نشانگر تفکرات و شیوه رفتار و کردار ما است.
مبنای تمام آموزش‌هایی که در کنگره می‌گیریم برای دوری از ضد ارزش‌ها است. برای برگشت از ضد ارزش‌ها هم بایستی در آن مقوله‌ها به دانایی برسیم؛ همان‌طور که آقای مهندس در سی دی روان باختگان گفتند: اگر انسان‌ها دلیل انجام دادن یا ندادن کارها را متوجه شوند، بیشتر در آن جهت تلاش می‌کنند. وقتی انسان می‌فهمد جهان نظام‌مند‌است و قانون‌هایی دارد مثل قانون عمل و عکس‌العمل و می‌داند هر کاری می‌کند نتیجه‌اش به خودش برمی‌گردد، تلاش می‌کند که خوبی کند یا اگر بداند ناامیدی، حسادت، کینه، گذشت نکردن و ... ابتدا خود انسان را نابود می‌کند چون به سیستم ایمنی بدن آسیب می‌رساند، تلاش می‌کند از این کارها دوری کند.
وقتی انسان این حقایق و دلیل اینکه چرا نباید بدی کند را بداند، بهتر می‌تواند خوبی را از بدی انتخاب کند و در دوراهی‌های انتخاب، ماهیت خواسته‌ها را بهتر تشخیص می‌دهد.
حال دانایی یک‌طرف قضیه است و گاهی فاصله بین دانایی تا دانایی مؤثر بسیار زیاد است و سال‌ها و یا شاید بیشتر طول بکشد تا درزمینهٔ ای علیرغم داشتن دانایی به دانایی مؤثر برسیم.
انسان ممکن است درزمینه های زیادی دانایی لازم را کسب کرده باشد اما فقط در همان حد دانستن باشد و توان عمل به آن‌ها را نداشته باشد و درنهایت عدم توانایی برای عملیاتی کردن آن‌ها باعث تجمع حس‌های بد در فرد شود و با مشکلاتی مواجه می‌شود. برای مثال همین موضوع که فرد می‌داند که حسادت کردن و کینه داشتن به چه دلیل نادرست است اما توان عمل به این دانسته‌ها را ندارد و مرتباً این اعمال را در درونش تکرار می‌کند، درنهایت بایستی مدام با حس‌های بد ناشی از این ضد ارزش‌ها دست‌وپنجه نرم کند و این حس‌ها مدام برایش تکرار می‌شود و یکی از دلایلی که برخی مشکلات برایمان تکرار می‌شود همین مسئله است که میزان دانایی مؤثرمان اصولاً خیلی کمتر از دانایی‌مان است یا همه‌ی ما آموزش‌های لازم درزمینهٔ بخشش را کسب کرده‌ایم و می‌دانیم که بخشش از مال چه برکاتی دارد اما گاهی در این زمینه تعلل می‌کنیم و دست‌ودلمان می‌لرزد. زمانی هم که نتوانیم به دانسته‌های خود عمل کنیم، نمی‌توانیم حس‌های خوبی را تجربه کنیم و به تعادل نزدیک شویم.

نگارنده : همسفر مرضیه لژیون یکم
تهیه و تنظیم : همسفر الهام


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
فاطمه همسفر ابوالفضل 18 شنبه 16 فروردین 1399 09:51 ق.ظ
خانم مرضیه عزیز بسیار عالی از دانایی به دانایی موثر رو بیان کردید خدا قوت
خدا قوت به وبلاگ نویسان
همسفر سمانه ۱۷ جمعه 15 فروردین 1399 02:32 ب.ظ
خدا قوت خانم مرضیه عزیز بسیار عالی فاصله بین دانای تا دانایی موثر را بازگو کردید استفاده کردم امیدوارم همیشه پایدار باشید با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
همسفر حوریه چهارشنبه 13 فروردین 1399 11:43 ب.ظ
خانم مرضیه عزیزم مثل همیشه مطلبتان بسیار پرمحتوا وآموزنده است سپاسگزارم
همسفر زهرا از لژیون یکم چهارشنبه 13 فروردین 1399 11:23 ب.ظ
مرضیه عزیزم ،بسیار عالی بود و به نکات خوبی اشاره نمودید ،سپاسگزارم ،در پناه خداوند مهربان سلامت باشی
پوران همسفرعباس 1 چهارشنبه 13 فروردین 1399 09:34 ب.ظ
خداقوت خانم مرۻیه عزیز؛بسیارجامع وکامل بیان کردید وبه خوبی دانایی وتاثیر ان درمسیر زندگی عالی توۻیح دادید .
ان شاالا به زودی شاهد لژیون پربار شما هستیم .
خداقوت به گروه وبلاگ .
همسفر نجیمه چهارشنبه 13 فروردین 1399 12:42 ب.ظ
سلام خانم مرضیه عزیز خداقوت مطالبتون بسیار عالی و با بیان جامع بود ان شاءالله همه ما بتونیم سه ضلع دانایی رو به طور مساوی پیش ببریم یعنی هم در آموزشمون هم در تفکر و هم در زمینه تجربه یکسان عمل کنیم فقط به یک ضلع بسنده نکنیم تا بتونیم به اون دانایی موثر برسیم و رسیدن به دانایی موثر فقط با استقامت در عمل کردن به آموزشهایی که گرفتیم هست و لاغیر
خداقوت به گروه وبلاگ نویسان
همسفر شمسیان چهارشنبه 13 فروردین 1399 11:18 ق.ظ
ممنون خانم مرضیه عزیز. خیلی عالی بود و آن قسمت ، تکرا ر مشکلات نشانه این است که دانایی موثر ما از دانایی کمتر است ، نکته بسیار مهمی بود از دید من.
همه ما می دانیم؛ خشم، کینه، نفرت، حسادت چه بر سر ما می آورد اما باز درگیر این ضدارزش ها می شویم و همه یِ اینها نشان از ناتوانیِ ما در اجرایی کردنِ دانسته هایِ ما است و یا همان تبدیل دانایی به داناییِ موثر.
سپاسگزارم.
همسفر فتانه لژیون ۱۵ چهارشنبه 13 فروردین 1399 10:59 ق.ظ
خانم مرضیه عزیز و مهربان ، پیشرفت شما چه در عرصه سواد و همین طور آموزش دانایی در کنگره مرا یاد جمله ای از استاد سردار می اندازد : اگر بوی گل و یا چمنی حقیقی باشد نیاز به بیان نیست زیرا از فاصله دورتر هم می شود با حس آن را دریافت کرد .

خداقوت و سپاس خدمت وبلاگ‌نویسان محترم
نسرین.اسیستنت چهارشنبه 13 فروردین 1399 09:52 ق.ظ
خانم مرضیه عزیز مقاله جامع و کاملی را ارائه کردید از شما سپاسگزارم.اینکه مسیر از دانایی تا دانایی موثر گاهی سالها طول میکشد چرا که ضلع تجربه در مثلث دانایی هزینه برترین ضلع دانایی ست چه به لحاظ انرژی و چه به لحاظ زمان و خداوند زمان را که معجزه بزرگ خلقت است برای رسیدن به دانایی انسان خلق کرد پس قدردان هر لحظه ای از زندگی باشیم.
گروه وبلاگ خدا قوت
همسفر سکینه24 چهارشنبه 13 فروردین 1399 02:51 ق.ظ
خواهر عزیز و مهربانم،مقاله ی خوبی بود.خدا قوت.
ان شاالله بتوانیم با عمل به دانسته هایمان،حس های خوب را تجربه کنیم و به تعادل برسیم.
خدا قوت وبلاگ نویسان عزیز.
خدیجه باقری از لژیون اول چهارشنبه 13 فروردین 1399 12:11 ق.ظ
خانم مرضیه عزیز خدا قوت خیلی خوب وعالی بود ممنونم از شما وسپاسگزارم از گروه وبلاگ
لیلا طاهری سه شنبه 12 فروردین 1399 10:29 ب.ظ
خانم مرضیه عزیز بسیار ممنون وخدا قوت.از مطلب خوب شما بهره بردم.به امید موفقیت وپیروزی روز افزون.سپاسگزارم از گروه وبلاگ.
عزیزه۱۵ سه شنبه 12 فروردین 1399 03:21 ب.ظ
خانم مرضیه عزیز ممنون از مقاله خوبتان امیدوارم ما هم در مسیر اموزش وزندگی از دانایی ب دانایی موثر برسبم سخنانتان از دل برامده بود بر دل هم نشس سپاسگزارم از وبلاگ نویسان
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic