آیا سواد، دانایی است؟
سه شنبه 12 فروردین 1399 ساعت 08:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر مریم | ( نظرات )
در کنگره ۶۰ مثلثی وجود دارد به نام مثلث دانایی مؤثر که اضلاع تفکر، تجربه و آموزش باهم برابر هستند؛ یعنی همه به یک اندازه رشد کرده‌اند. در این مرحله ما به‌موقع هر کاری را انجام می‌دهیم و دچار اشتباه نمی‌شویم، اما اگر این سه پارامتر به یک اندازه نباشد گاهی ما در یک ضلع رشد می‌کنیم و اضلاع دیگر را نادیده می‌گیریم مثلاً مدام تجربه می‌کنیم یا فقط آموزش می‌بینیم و... 

«یا حکیم»

ما انسان‌ها معمولاً به‌واسطه تحصیلات، اطلاعات از طریق کتاب‌های مختلف یا اینترنت و... خودمان را دانا می‌دانیم؛ اما آیا واقعاً سواد، دانایی محسوب می‌شود؟ اصلاً دانایی به چه معناست؟
ازنظر کنگره ۶۰ دانایی مثلثی است که از سه ضلع تفکر، تجربه و آموزش تشکیل‌شده؛ یعنی ما برای رسیدن به دانایی به این سه پارامتر نیاز داریم. حال چطور باید این موارد را کاربردی کنیم تا به دانایی برسیم؟
همان‌طور که در جزوه جهان‌بینی گفته‌شده، ابتدا باید آموزش ببینیم، بعد تجربه کنیم و درنهایت تفکر کنیم. حال با ذکر مثال توضیح می‌دهم، ما به‌عنوان همسفر وارد کنگره می‌شویم، راهنما انتخاب می‌کنیم و شروع به گرفتن آموزش می‌کنیم، مثلاً راهنما در لژیون درباره نقش همسفر توضیح می‌دهد و می‌گوید شما کاری به برنامه مسافرتان نداشته باشید و او را دست راهنمایش بسپارید. اگر در این لحظه بخواهم در ذهنم تصویرسازی کنم و مثلاً بگویم از این به بعد مسافرم گریز زد حرفی نمی‌زنم و یا هر چیز دیگری چه خوب چه بد، درواقع من بخشی از آموزشم را از دست می‌دهم پس بهتر است کاملاً به صحبت‌های راهنما گوش کنم و در ادامه تلاش کنم که در کار درمان مسافرم دخالت نکنم که درواقع همان ضلع تجربه می‌باشد و درنهایت تجزیه‌وتحلیل می‌کنم که چه دریافتی داشتم؟ آیا کارم خوب بود یا نه؟ و این‌گونه به دانایی نزدیک می‌شوم.

در ادامه، حال گاهی به دانایی می‌رسیم، مثلاً می‌دانم دخالت درروند درمان مسافرم کار نادرستی است اما چرا گاهی نمی‌توانم جلوی خودم را بگیرم؟ گاهی حتی همه‌چیز را خراب می‌کنم و حال خودم و مسافرم را خراب می‌کنم؟
در کنگره ۶۰ مثلثی وجود دارد به نام مثلث دانایی مؤثر که اضلاع تفکر، تجربه و آموزش باهم برابر هستند؛ یعنی همه به یک اندازه رشد کرده‌اند. در این مرحله ما به‌موقع هر کاری را انجام می‌دهیم و دچار اشتباه نمی‌شویم، اما اگر این سه پارامتر به یک اندازه نباشد گاهی ما در یک ضلع رشد می‌کنیم و اضلاع دیگر را نادیده می‌گیریم مثلاً مدام تجربه می‌کنیم یا فقط آموزش می‌بینیم و... مثل زمانی که در لژیون از راهنما آموزش می‌گیریم و موقع انجام هزار و یک بهانه می‌آوریم و انجام نمی‌دهیم، خب مسلماً نمی‌توانیم عملکرد خوبی داشته باشیم، چراکه مهم‌ترین موضوع در دانایی مؤثر قدرت به اجرا درآوردن و عمل کردن می‌باشد و البته رسیدن به این مرحله کار سختی است چون هدف نیروهای منفی این است که دانایی ما بدون تغییر بماند و رشدش متوقف شود و این کار را حقه‌های مختلفی انجام می‌دهند و به هدف خود می‌رسند.
وقتی این‌گونه به مسئله دانایی نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم این مسئله ربطی به مدرک تحصیلی و... ندارد. هستند انسان‌هایی که مدارج علمی بالایی را طی کرده‌اند اما قدرت اجرایی کردن چیزهایی که آموخته‌اند را ندارند؛ پس مهم‌ترین بخش همان اجرایی کردن آموزش‌هاست که ربطی به سواد ندارد.
اما خدا را هزاران بار شکر، ما در کنگره ۶۰ با آموزش‌های نابی که در اختیارمان قرار دارد این فرصت راداریم تا با کاربردی کردن آن‌ها و فرمان‌برداری از راهنما، روزبه‌روز به دانایی مؤثر نزدیک‌تر شویم.

نگارنده : همسفر مرجان وبلاگ نویس
ویراستاری : همسفر مرضیه

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
الهه لژیون ۱۲ یکشنبه 17 فروردین 1399 12:47 ق.ظ
خداقوت خدمت خانم مرجان عزیز .
سپاس از گروه وبلاگ .
همسفر حوریه چهارشنبه 13 فروردین 1399 11:53 ب.ظ
خداقوت خانم مرجان عزیز ؛بسیار عالی درمورد مثلث دانایی ودانایی موثرتوۻیح دادید ؛ممنون عالی ومفیدبودواستفاد کردم.
خدا قوت خدمت وبلاگ نویسان عزیز
همسفر زهرا از لژیون یکم چهارشنبه 13 فروردین 1399 11:44 ب.ظ
خانم مرجان عزیز ممنون از مطلب ارزشمندتان ،موفق و پیروز باشید
پوران همسفرعباس 1 چهارشنبه 13 فروردین 1399 01:42 ب.ظ
خداقوت خانم مرجان عزیز ؛بسیار عالی درمورد مثلث دانایی ودانایی موثرتوۻیح دادید ؛ممنون عالی ومفیدبودواستفاد کردم.
همسفر فتانه لژیون ۱۵ چهارشنبه 13 فروردین 1399 10:39 ق.ظ
خداقوت خدمت همسفر خانم مرجان عزیز بخاطر مطلب خوبتان و بیان اینکه داشتن سواد به تنهایی به معنی انسان دانا بودن نیست ، بلکه نشانه دانایی در نهایت به تفکرات و اعمال ما منتهی می شود .

خداقوت خدمت عزیزان وبلاگ نویس
همسفرسکینه24 چهارشنبه 13 فروردین 1399 03:10 ق.ظ
خانم مرجان عزیز،بابت مقاله خوبتان تشکر میکنم.ان شاالله خداوند کمکمان کند،بتوانیم دانسته هایمان را اجرایی کنیم و به واسطه ی قرار گرفتن در صراط مستقیم،حس های خوب و مثبت را تجربه کنیم.
خدا قوت وبلاگ نویسان عزیز و تلاشگر شعبه.
مریم کرمی چهارشنبه 13 فروردین 1399 12:13 ق.ظ
خانم مرجان عزیزم، بسیار شیوا و بدون تکلف درباره. دانایی موثر قلم زدید ،از شما سپاسگزارم.موفق و موید باشید.
همسفر سمانه ۱۷ سه شنبه 12 فروردین 1399 04:19 ب.ظ
خدا قوت به خانم مرجان عزیز بسیار عالی بود امیدوارم بتوانم با آموزشهایی که می گیرم تفکر درستی داشته باشم و به درستی اجرا کنم و بهترین تجربه را کسب کنم و روز به روز به دانایی موثر در تمامی سطوح زندگی نزدیک شوم.امیدوارم همیشه پایدار باشید و برکات این خدمتها همواره در زندگیتان جاری باشد با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
لیلا طاهری سه شنبه 12 فروردین 1399 01:23 ب.ظ
خانم مرجان عزیز.از مطلب خوبتان ممنون.امیدوارم سفر اولیها این مطلب را بخوانند چرا که بسیار زیبا وظیفه اولیه یک همسفر را بیان کردید.در ضمن من از خوشرویی شما همیشه انرژی مثبت میگیرم.تشکر از گروه وبلاگ.
همسفر نجیمه سه شنبه 12 فروردین 1399 01:01 ب.ظ
سلام خداقوت به خانم مرجان عزیز
خیلی خوب بیان کردید ان شاءالله با آموزشهایی که از کنگره می گیریم به دانایی موثر برسیم و بتوانیم ودر زندگیمان کاریردی کنیم
خداقوت به همه زحمت کشان گروه وبلاگ نویس
عزیزه 15 سه شنبه 12 فروردین 1399 11:55 ق.ظ
خداقوت خانه مرجان عزیز ممنونم از مطالب خوبتان که بعضی از مسایل را برایم باز کرد بسیار اموزنده بود سپاسکزارم وممنون از وبلاگ نویسان
همسفر شمسیان سه شنبه 12 فروردین 1399 10:27 ق.ظ
ممنونم خانم مرجان عزیز. نکاتی را که به آن اشاره کردید، یکی از بزرگترین اشتباهات من در هنگام آموزش گرفتن می باشد. به محض این که جمله ای می شنوم، به جای این که گوش به ادامه مطلب دهم، غرق در جمله اول می شوم. تصویر سازی ها آغاز می گردد و ... .چه بسا خیلی از آموزش ها را از دست می دهم. مدت زمانی است که روی خودم کار می کنم و در چنین مواقعی بر خودم بانگ می زنم که حواسم را جمع آموزش کنم. از شما نیز بابت روشن تر کردن و یادآوری این موضوع بی نهایت سپاسگزارم.
نسرین.اسیستنت سه شنبه 12 فروردین 1399 08:38 ق.ظ
خانم مرجان عزیز مثال ملموس شما در مورد دانایی بسیار مطلب را قابل هضم کرده حضور تمام و کمال در زمان آموزش و خودداری از تصویر سازی میتواند در اجرایی کردن آموزش که همان ضلع تجربه است در زمان خودش موثرتر باشد.بسیار عالی بود.
گروه وبلاگ خدا قوت
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات