دانایی و دانایی مؤثر و سواد ؛ مشارکت لژیون بیست و دوم
دوشنبه 11 فروردین 1399 ساعت 08:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر شمسیان | ( نظرات )
در رابطه با دستور جلسه دانایی مؤثر برداشتی که من از دانایی دارم این است که دانایی فقط با پیشرفت هر سه ضلع مثلث دانایی به وجود می‌آید، یعنی تنها داشتن سواد و آموزش گرفتن موجب دانایی انسان نمی‌شود کسی که تحصیلات خیلی بالایی هم داشته باشد ولی در عمل تفکر و تجربه را دخیل نکند نمی‌تواند انسان دانایی باشد.
یا رحمان
 سلام دوستان زهرا هستم یک همسفر
در رابطه با دستور جلسه دانایی مؤثر برداشتی که من از دانایی دارم این است که دانایی فقط با پیشرفت هر سه ضلع مثلث دانایی به وجود می‌آید، یعنی تنها داشتن سواد و آموزش گرفتن موجب دانایی انسان نمی‌شود کسی که تحصیلات خیلی بالایی هم داشته باشد ولی در عمل تفکر و تجربه را دخیل نکند نمی‌تواند انسان دانایی باشد.
در مورد مقوله آموزش باید بدانیم سوادی که کسب کردیم باید بتوانیم از آ ن بهره خوب و درستی را ببریم. آیا این آموزش از همه لحاظ صحیح و علمی است یا نه؟ و یا این آموزش را از چه کسانی دریافت می‌کنیم؟
مرحله‌ی بعد تفکر در مورد آموزشی که گرفتیم و اجرایی و عملی کردن یا همان تجربه کردن است. در این صورت موفقیت به دست می‌آید.
به‌طور مثال ترک مواد مخدر که باید بدانیم چه چیزی را آموزش گرفتیم ترک در سه روز؟ یا ترک با مشروبات الکلی؟ یا درمان اعتیاد با روش تدریجی و آموزش جهان‌بینی و بالا بردن سطح دانش و آگاهی؟ باید بدانیم کدام درست‌تر است؟ باید تفکر کافی و آموزش لازم را در این زمینه کسب کنیم تا با اجرایی کردن این کار پشیمانی برایمان نداشته باشد. این فرمول در تمام مسائل می‌تواند به ما کمک کند و باعث پیشرفت و سعادت ما شود.

سلام دوستان لیلا هستم یک همسفر
در مورد دستور جلسه دانایی و دانایی مؤثر همیشه فکر می‌کردیم دانایی به سواد مربوط می‌شود در صورتی به سواد هیچ ربطی ندارد و سواد می‌تواند روی دانایی اثر داشته باشد اما اثر ژرفی نخواهد داشت و انسان بودن به لباس نیست.
در مورد مسئله اعتیاد ابتدا باید بدانیم اعتیاد چیست و تعریف درستی از اعتیاد باید داشته باشیم و حتی سازمان بهداشت جهانی هم به گفته جناب آقای مهندس تعریف درستی از آن ندارند.
تعریف اعتیاد یعنی جایگزینی. جایگزینی مواد مخدر بیرونی با مواد مخدر درونی، که اگر مسافران به دانایی مؤثر برسند و مفهوم این تعریف را درک کنند می‌تواند کمک بزرگی به رهایی‌شان داشته باشد. اگر ما دستور پخت غذایی را صدبار هم بخوانیم سیر نخواهیم شد بلکه باید دست‌به‌کار شویم و آن غذا را درست کنیم و بخوریم تا سیر شویم.
کسانی که فقط آموزش می‌بینند مثل زنبورهای هستند که فقط شهد گل را می‌خورند و فقط مصرف‌کننده هستند. تولیدکننده کسی که آموزش‌ها را تبدیل به عسل می‌کند.
ارزش انسان به عملکردش می‌باشد و اینکه من یک‌هزارم آنچه می‌دانم را عملی کنم و ۱۴ وادی از کتاب عشق اگر آن‌ها رو هم خوب یاد بگیرم و اجرایی کنم از فرش به عرش خواهم رسید.

سلام دوستان مهناز هستم یك همسفر
دستور جلسه این هفته دانایی و دانایی مؤثر

من قبلاً فکر می‌کردم کسی که تحصیل‌کرده است یا کسانی که کتاب‌های زیادی می‌خوانند خیلی دانا هستند
ولی به لطف کنگره متوجه شدم که برای کسب دانایی باید آموزش ببینم و تجربه کسب کنم و بعد راجع به مسئله موردنظر تفکر کنم  البته از صحبت‌های استاد امین آموختم که این کافی نیست و باید منیت کنار گذاشته شود و با ترس‌ها روبرو شوم تا به آن دانایی لازم برسم در ضمن نسبت به آن موضوع ممکن است به دانایی برسم ولی خیلی موضوعات دیگر وجود دارد که نباید باعث منیت من شوند.
دانایی مؤثر دانایی است که هر آنچه یاد گرفتیم و به دانایی رسیدیم را اجرایی کنیم و به کار ببندیم.
نکته‌ای که همیشه باید به خاطر داشته باشم این است که خدمت کردن تأثیر خیلی زیادی می‌تواند روی دانایی مؤثر من داشته باشد چیزی که از قبل به آن معتقد بودم و استاد امین هم فرمودند هر اتفاقی که صورت می‌گیرد و یا قرار گرفتن در شرایط سخت و دشوار یک پیامی را برای ما دارد مهم این است که ما آن پیام را بگیریم و از آن پیام چه چیزی را متوجه شویم در این صورت قضیه به شکل دیگری درخواهد آمد.
همین شرایط سخت هست که انسان را به سمت تکامل سوق می‌دهد و به دانایی می‌رساند ولی اگر فقط از سه ضلع دانایی یک ضلع را تقویت کنیم مثلاً فقط تفکر کنیم باعث پسرفت ما خواهد شد و تکامل انسان رو به کاهش خواهد رفت پس همان‌طور که این مثلث باید متوازی‌الاضلاع باشد و تجربه و تفکر و آموزش با همدیگر باید تقویت شود تا ما بتوانیم این دانایی را به دانایی مؤثر تبدیل کنیم باید منیت را کنار بگذاریم تا بتوانیم به این مثلث دانایی نزدیک بشویم
ممنونم از همگی دوستان.

سلام دوستان زهرا هستم یک همسفر
لزوماً سواد و دانایی لازم و ملزوم همدیگر نیستند و اگر گمان کنیم سواد موجب دانایی ما است و یا دانایی حتماً باعث سواد ما می‌شود در اشتباه هستیم.هرچند سواد برای دانایی یک زینت است ولی به‌تنهایی نشان‌دهنده دانایی نیست.
بسیار کسانی هستند که کم‌سواد یا بی‌سواد هستند ولی انسان‌های بسیار دانا و فهمیده‌ای هستند و بالعکس کسانی که مدارج بالای علمی را کسب کرده‌اند ولی به‌هیچ‌وجه از روابط صحیح اجتماعی، شخصی و درک و فهم بهره‌ای نبرده‌اند.
دانایی مثلثی است که یک ضلع آن آموزش و دانش است که معمولاً در تمامی دانشگاه‌ها فقط بر روی همین ضلع کار می‌شود درحالی‌که جای دو ضلع دیگر یعنی تفکر و تجربه خالی مانده است و روی این دو ضلع کار چندانی صورت نگرفته تا منجر به دانایی مؤثر شود.
بنابراین مثلث دانایی مثلثی است که ما باید آموزش و تفکر و تجربه را باهم داشته باشیم و در صورتی به دانایی مؤثر می‌رسیم که سه ضلع باهم و به یک اندازه رشد کنند.
در خصوص آموزش باید ببینیم آیا مطالبی که آموزش داده می‌شود درست است یا خیر؟ آیا این آموزش تعصبات و توهمات است یا آموزش درست است و این نکته بسیار مهمی است و یا اینکه آیا این آموزش خروجی مثبتی دارد یا خیر؟ فهم این موضوع زمانی اتفاق خواهد افتاد که انسان از گفتارها و نوشتارها جلوتر باشد در این صورت می‌تواند به صحت‌وسقم مطالب پی ببرد.
بنابراین بسیار مهم است که از قبل چیزهایی در مورد مسئله مورد آموزش بدانیم تا بتوانیم از درستی نادرستی مطالب آموزشی اطمینان پیدا کنیم.
و حال اگر آموزش با تفکر همراه نباشد بازهم دچار مشکل می‌شویم. پس از آموزش نیز باید آنچه آموخته‌ایم را عملاً تجربه کنیم تا به دانایی مؤثر دست پیدا کنیم

تهیه و تنظیم : همسفر ربابه
ویراستاری : همسفر فروغ

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
ربابه لژیون پنجم چهارشنبه 13 فروردین 1399 11:31 ب.ظ
خدا قوت به همسفران عزیز
از نکات خوبتان استفاده کردم .نکته مهمی که در دانایی مهم است باید منیت و ترس و ناامیدی کنار گذاشته شود تا انسان به دانایی برسد.
کمک راهنمای محترم خانم لیلا به شما بابت رهجویان دانا و فهیمتان تبریک میگویم
همسفر سمانه ۱۷ سه شنبه 12 فروردین 1399 03:52 ب.ظ
خدا قوت به همسفران گرامی لژیون ۲۲بسیار عالی بود به نکات خیلی خوب و آموزنده اشاره کردید امیدوارم همیشه پایدار باشید با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
همسفر مینا سه شنبه 12 فروردین 1399 02:34 ق.ظ
خداقوت به اعضای لژیون ۲۲ بابت مشارکت های خوبشان.
همسفر شمسیان سه شنبه 12 فروردین 1399 12:21 ق.ظ
جایِ بسی سپاس و تشکر دارد بابت این همه انتقال دانش.
خانم لیلای عزیز تبریک می گویم به شما بابت رهجویان دانایتان. از صمیم قلب برای شما و رهجویانتان خوشحالم. کوچکترین ارمغانی که نسیب این رهجویان خواهد شد، رهایی است. چند بار مشارکت ها را خواندم و آموختم.
پایدار باشید، انشا
نسرین.اسیستنت دوشنبه 11 فروردین 1399 08:51 ب.ظ
آفرین و هزار مرحبا بر همسفران لژیون بیست و یک تک تک مشارکتهایتان حاوی نکات مهم در کسب دانایی و اجرایی گردن آن برای رسیدن به دانایی موثر است به شما و راهنمای خوبتان تبریک صمیمانه دارم.
خدا یارتان گروه وبلاگ
همسفر فتانه لژیون ۱۵ دوشنبه 11 فروردین 1399 07:46 ب.ظ
خداقوت خدمت عزیزان لژیون بیست و یکم که به خوبی در باب دستور جلسه دانایی و‌دانایی موثر حق مطلب را بیان نمودند و همین خدمت شما و بیان مطلبتان در واقع قدرت به اجرا در آوردن دانایی شما می باشد .

وبلاگ نویسان عزیز خداقوت
همسفر نسرین لژیون ۲۲ دوشنبه 11 فروردین 1399 01:20 ب.ظ
سلام و خداقوت به تمامی خواهر لژیونی های خوبم و همچنین راهنمای شایسته ی خوبمان خانم لیلای عزیز، مطالب ارسالی کلی آموزنده بود و از خواندن آنها کلی لذت بردم دست همگی شما درد نکنه به امید روزی که تمامی دانایی های ما به دانایی موثر تبدیل بشه با تشکر
همسفر نجیمه دوشنبه 11 فروردین 1399 11:27 ق.ظ
سلام و خداقوت به خانم زهرا خانم لیلا و خانم مهناز عزیز مطالبتون بسیار عالی بود
خداقوت به گروه وبلاگ نویس
کمک راهنما فاطمه لژیون ۲۱ دوشنبه 11 فروردین 1399 11:22 ق.ظ
با سلام خدمت شما خانم لیلا عزیز خدا قوت به شما و رهجوهای عزیز تان افرین بر شما برای نابتان و افرین برای جویندگی رهجوهایتان مطمئن هستم همچنین رهجوی با سلامتی به موفقیت خواهد رسید
خدا قوت به همگی و دوستان وبلاگ
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic