خود اندیشی؛ شروع نقطه تفکر
دوشنبه 11 فروردین 1399 ساعت 02:00 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر شمسیان | ( نظرات )
درگذشته بیشتر افراد حالا به هر دلیلی یا بی‌سواد بودند یا کم‌سواد. اما به‌قدری با مسائل و مشکلات خوب و بجا برخورد می‌کردند که نداشتن سواد اصلاً به چشم نمی‌آمد. با خوبی زندگی می‌کردند حتی در مسائل سیاسی هم کارهای بزرگ می‌کردند و بسیار هم موفق بودند. ولی متأسفانه امروزه گاهی می‌بینیم که شخصی تحصیل‌کرده و به‌اصطلاح روشن‌فکر با کلی امکانات رفاهی بالا، در مشکلات غوطه‌ور‌است و باید با کمک و همفکری دیگران کوچک‌ترین کارهای خود را انجام دهد

 یا قاضی
سلام دوستان لیلا هستم یک همسفر.
دانایی، دانایی مؤثر، سواد:

باید ببینیم که واقعاً سواد با خود، دانایی به همراه دارد! قدر مسلم هر چه میزان سواد بالاتر باشد، در میزان دانایی تأثیر بسزایی دارد اما در اینجا یک سؤال پیش میاید، آیا همه‌کسانی که از تحصیلات بالایی برخوردار هستند، از دانایی مؤثر نیز بهره‌مندند؟ حال فرق دانایی با دانایی مؤثر در چیست؟ می‌توان گفت دانایی در حد اطلاعات عمومی است که هرکسی داراست. اما دانایی مؤثر منزلتش بسیار با دانایی متفاوت است. دانایی مؤثر عبارت است از اینکه دانایی خود را به مرحله اجرا بگذاری. البته دانایی که سرانجام عملش ختم به خیر شود. ممکن است در راستای عمل زشت و ضد ارزش‌ها هم شخص به دانایی رسیده باشد، اما قطعاً سر از ناکجاآباد درخواهد آورد. دانایی مؤثر نیازمند پیشرفت همزمان مثلث دانایی است. یعنی شخص با تفکر و با آموزش و تجربیاتی که کسب نموده، در همه مسائل قدم به عمل بگذارد. 
همان‌گونه که ملاحظه می‌کنیم چه بسیار انسان‌هایی که خیلی هم مدارک و مدارج علمی بالایی دارند ولی حتی درست نمی‌توانند با طرف مقابل ارتباط برقرار کنند. زود به هم می‌ریزند و روابط عمومی خوبی با همنوعان خود ندارند و بسیار تنها و گوشه‌گیر هستند. و اما در مقابل کسانی را می‌بینیم که شاید سواد درست حسابی نداشته باشند اما از برخوردشان مشخص است که سرد و گرم روزگار را چشیده‌اند. به‌خوبی تفکر می‌کنند از بزرگان آموزش‌دیده‌اند و از تجربه خود و همنوع خود استفاده می‌کنند و خیلی راحت با دیگران ارتباط برقرارمی کنند و اگر مشکلی سر راهشان پیش آمد، با درایت و آرامش مشکل را حل می‌کنند. مثلاً شخصی مثل آقای مهندس درست است که ایشان تحصیلات و سواد بالایی دارند، اما توانستند با تفکر، تجربه و آموزش، بر مشکل بزرگ اعتیاد فائق آیند و واقعاً هم کار بسیار بزرگی است که همزمان با جسم به جهان‌بینی خیلی اهمیت می‌دهند. چراکه بزرگ‌ترین مشکل اصلی و اساسی بسیاری از انسان‌ها جهان‌بینی است. اگر همه بروی جهان‌بینی خودکار کنند مطمئناً می‌شود گفت میزان دانایی به سواد نیست. و بازهم متذکر می‌شوم که این نکته بسیار مهم است دانایی زیاد است، اما آیا می‌شود گفت همه از دانایی مؤثر برخوردارند؟
درگذشته بیشتر افراد حالا به هر دلیلی یا بی‌سواد بودند یا کم‌سواد. اما به‌قدری با مسائل و مشکلات خوب و بجا برخورد می‌کردند که نداشتن سواد اصلاً به چشم نمی‌آمد. با خوبی زندگی می‌کردند حتی در مسائل سیاسی هم کارهای بزرگ می‌کردند و بسیار هم موفق بودند. ولی متأسفانه امروزه گاهی می‌بینیم که شخصی تحصیل‌کرده و به‌اصطلاح روشن‌فکر با کلی امکانات رفاهی بالا، در مشکلات غوطه‌ور‌است و باید با کمک و همفکری دیگران کوچک‌ترین کارهای خود را انجام دهد. و در روابطش هم با دیگران عصبی است و طاقت کوچک‌ترین رفتار بد دیگران را ندارد و خیلی زود از کوره در می‌رود و رفتاری را که نباید از خود بروز می‌دهد. در آخر نتیجه می‌گیرم که سواد خیلی ربطی به دانایی ندارد همان‌گونه که نشان آدمیت به لباس زیبا نیست. بهتر است که سیرت زیباتر از صورت باشد. در پایان از خداوند بزرگ می‌خواهم هر چه زودتر این ویروس ناخوانده را از بین تمام مردم جهان پاک کند و همانند گذشته همه بتوانند در کنار هم باشند و بدون هیچ ترس و واهمه ایی رفت‌وآمد کنند. به قول جناب مهندس در هر بدی یک خیری وجود دارد. و وعده خدا حق است: قطعاً پس از هر سختی آسانی است.

با تشکر و سپاس فراوان از خدمتگزاران گروه وبلاگ که در این شرایط هم در عرصه هستند و اطلاعات را به گوش همه جهان می‌رسانند.

نگارنده : کمک راهنما خانم لیلا طاهری
ویراستاری : همسفر فروغ
تهیه و تنظیم : همسفر ربابه


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مریم همسفر محمد لژیون دوازدهم پنجشنبه 14 فروردین 1399 10:02 ق.ظ
درود وخدا قوت به کمک راهنمای محترم سرکار حانم لیلای عزیز.
مطالب ارزنده ی شما بسیار به دل نشست مثل همیشه عالی ودرخشان.
بانوی مهربان متانت شما در جایگاههای خدمتتان مصداق بارز دانایی موثر شما بود.
شکر به درگاه قدرت مطلق که حالا در جایگاه خدمت کمک راهنمایی اندیشه های سالم ودانایی موثز خود را به رهجوهایتان انتقال می دهید.
بانوی بزرگوار خدمتتان پر برکت راهت پرستاره سبز وسلامت وسر افراز باشی.
ربابه لژیون پنجم چهارشنبه 13 فروردین 1399 11:47 ب.ظ
کمک راهنمای محترم خانم لیلا
از شما بسیار ممنونم نکات بسیار آموزنده ای بیان فرمودید.
تحصیلات بالا فقط باعث شده فقط ضلع آموزش قدرت پیدا کرده ولی تجربه و تفکر نادیده گرفته شده و خدا را شکر در مکانی آموزش میگیریم که به تفکر تاکید زیاد میشود و خدمت کردن هم ضلع تجربه را رشد میدهد.
از گروه وبلاگ تشکر میکنم
همسفرسکینه24 چهارشنبه 13 فروردین 1399 03:45 ق.ظ
کمک راهنمای گرامی،خانم لیلای عزیز و مهربان،ممنون از مطلب ارزشمندتان.ان شاالله عاقبت همه ما ختم به خیر شود.و با گرفتن آموزشها و کاربردی کردن آنها مردم داری را بیاموزیم.
گروه وبلاگ خدا قوت
همسفر سمانه ۱۷ سه شنبه 12 فروردین 1399 04:13 ب.ظ
خدا قوت خدمت کمک راهنمای محترم خانم لیلا عزیز و مهربان بسیار مقاله آموزنده و پرمحتوایی را ارائه دادید و اینکه پس از هر سختی آسانی است قطعا چنین است به امید خدا بعد از رفع این مشکل همه انسانهای کره زمین قدر داشتهایشان را بیشتر از قبل می دانند و بیشتر شکر گزار پروردگار خودشان خواهند بود به امید روزهای خوب.امیدوارم همیشه پایدار باشید و برکات این خدمتها همواره در زندگیتان جاری باشد با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
عزیزه 15 سه شنبه 12 فروردین 1399 12:04 ب.ظ
خانم لیلای مهربانم ممنون از مقاله پر بارتان بسیار برایم اموزنذه بود امین می گویم ب دعای اخرتان سپاس از گروه وبلاگ نویسان
مریم کرمی سه شنبه 12 فروردین 1399 07:01 ق.ظ
خانم لیلای عزیز، ممنونم از مطلب خوب و آموزنده اتان، عالی بود.پیروز و سربلند باشید.
همسفر مینا سه شنبه 12 فروردین 1399 02:30 ق.ظ
سپاس از مقاله خوب و نکات ارزشمندی که بیان نمودید.
همسفر شمسیان سه شنبه 12 فروردین 1399 12:58 ق.ظ
خانم لیلای عزیز، سپاس بابت مقاله تان.پیرو صحبت های شما عرض می کنم؛ کاش روزی برسد دانایی را در سواد نبینند و وقتی انسان ها به هم می رسند جویایِ حال خوش خانواده هایِ هم باشند به جایِ میزان سواد فرزندان هم.
کاش روزی برسد دانایی و عمل به آن باعث فخرُ مباهات شود نه داشتن مدرک تحصیلی بالا.
کاش آدمی به دنبال انسان شدن باشد.
فهیمه۱۸ سه شنبه 12 فروردین 1399 12:26 ق.ظ
سلام وخداقوت به خانم لیلای عزیززز بسیار مقاله ی عالی یود از مطالب مفیدتون ممنونم ولذت بردم
نسرین.اسیستنت دوشنبه 11 فروردین 1399 09:16 ب.ظ
خانم لیلا کمک راهنمای دوست داشتنی و با محبت از مقاله تحسین برانگیزتان بسیار استفاده و لذت بردم چه زیبا مثال بی سوادان و یا کم سوادان در گذشته را که با سلوک و سازگاری با اطرافیان و حل درست مشکلات خود دانایی شان را به رخ میکشیدند بر خلاف امروز که مدارک تحصیلی وسیله ای شده برای تظاهر به دانایی بدن داشتن دانایی موثر و غوطه خوردن در مشکلات بخاطر منیتی که مدرک به شخص داده و اورا از آموزش باز داشته از شما عزیز دل بی نهایت سپاسگزارم.
گروه وبلاگ زنده باشید الهی
همسفر فتانه لژیون ۱۵ دوشنبه 11 فروردین 1399 07:54 ب.ظ
عرض احترام‌ و‌خداقوت خدمت کمک راهنمای عزیز و‌دوست داشتنی خانم لیلا عزیز از خواندن مطلب زیبایتان لذت بردم .
منزلت آموختن در کنگره ۶۰و فراگیری دانایی بسیار بالا است چرا که مبدا این آموزش از سوی استادی بزرگوار است که‌خود آنچه‌را می آموزد اجرایی کرده‌.

خداقوت وبااگ نویسان همیشه پر تلاش
پوران همسفرعباس 1 دوشنبه 11 فروردین 1399 07:22 ب.ظ
حداقوت خدمت کمک راهنمای ثبور کاردان وبامحبت سرکار خانم لیلا ی عزیز .
سپاس از صحبتهای جامع وکاملتون بسیارعالی ومفید بود استفاده کردم .
خداقوت به گروه وبلاگ .
همسفر حوریه دوشنبه 11 فروردین 1399 04:31 ب.ظ
کمک راهنمای محترم خانم لیلای عزیز،ممنون از مطلب بسیار مفیدتان بسیار برایم آموزنده بود.
همسفر نجیمه دوشنبه 11 فروردین 1399 03:02 ب.ظ
سلام خانم لیلا مطلبتون در مورد دانایی و دانایی موثر عالی بود در حال حاضر اکثر کسانی که تحصیل می کنند در واقع یک ضلع از ضلع مثلث دانایی رو ارتقا می دهند می دهند که همون دانش هست و به ضلعهای دیگر کاری ندارند به خاطر همینه که نمی توانند دانشی رو که به دست آوردند رو در مسیر درست استفاده کنند چون اضلاع دیگر مثلث دانایی رو ارتقا ندادند
خدا قوت به عزیزان وبلاگ نویس دارم موفق باشید
همسفر نسرین لژیون ۲۲ دوشنبه 11 فروردین 1399 02:15 ب.ظ
سلام و خدا قوت خدمت راهنمای عزیزم خانم لیلا طاهری مطالب بسیار شیوا، آموزنده و دلنشین بود امیدوارم بتونم با آموزش های دلسوزانه ی شما بتونم روز به روز مثلث داناییم رو افزایش بدهم و بتونم اون رو به عمل در بیاورم ممنون از بچه های زحمت کش وبلاگ
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic