بیرون ؛ آینه دورن
شنبه 9 فروردین 1399 ساعت 07:12 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر شمسیان | ( نظرات )
لطفاً تفاوت بین دانایی و دانایی مؤثر را با یک مثال برایمان شرح دهید؟
دانایی؛ میزان اطلاعات و آگاهی است که مادر طول عمر خود کسب کرده‌ایم. مثل دروسی که در مدرسه خوانده‌ایم و یا خیلی مطالب دیگر و کتاب‌هایی که مطالعه کرده‌ایم و تجربیاتی که از نصیحت بزرگان شنیده‌ایم. این‌ها دانایی ما هستند، ولی آن میزان از اطلاعات و آگاهی که ما به اجرا درآورده‌ایم و از آن‌ها استفاده می‌کنیم، دانایی مؤثر ما هستند.


«به نام قدرت مطلق الله»
با عرض ادب و سلام خدمت همه بزرگواران. سپاسگزارم که همدم و همراه ما هستید.
ضمن تبریک مجدد به مناسبت عید سعید باستانی خدمت شما یاران همیشگی و آرزوی بهترین‌ها برای تک‌تک شما.
این هفته در خدمت یکی از کمک راهنمایان عزیز و گرامی شعبه‌مان هستیم تا در باب دستور جلسه؛ دانایی، دانایی مؤثر و سواد مصاحبه‌ای داشته باشیم.
باشد که این پرسش و پاسخ برایتان حال خوش و دانایی به همراه داشته باشد.

کمک راهنمایِ محترم، ضمن معرفی خود بفرمایید؛ دانایی می‌تواند یک مثلث بزرگ و بی‌نهایت باشد ولی مختلف‌الاضلاع، برداشت شما از این جمله چیست؟
سلام دوستان صدیقه هستم یک همسفر.
من نیز سال جدید را خدمت همه اعضای کنگره 60 در رأس به جناب مهندس و خانواده محترمشان تبریک عرض می‌نمایم و آرزویِ سالی پر از خیروبرکت به همراه حال خوش برای همه آرزو می‌کنم.
در جواب سؤال شما باید بگویم؛ همان‌طور که می‌دانیم مثلث دانایی تشکیل‌شده از تفکر، تجربه، آموزش. اگر هرکدام از این اضلاع را بیشتر تغذیه کنیم، یک مثلث مختلف‌الاضلاع خواهیم داشت. درهرصورت خیلی فرقی نمی‌کند، چون این مطالب فقط دانایی هستند و ما هنوز نتوانسته‌ایم آن‌ها را اجرایی کنیم، مثل کسی که خیلی کتاب می‌خواند و بسیار مطالب می‌داند تا وقتی‌که تصمیم به اجرا درآوردن معلومات خود نکند، خیلی تفاوتی ندارد که میزان دانایی‌اش چه میزان است و از کدام ضلع بیشتر رشد کرده.

2-لطفاً تفاوت بین دانایی و دانایی مؤثر را با یک مثال برایمان شرح دهید؟
دانایی؛ میزان اطلاعات و آگاهی است که مادر طول عمر خود کسب کرده‌ایم. مثل دروسی که در مدرسه خوانده‌ایم و یا خیلی مطالب دیگر و کتاب‌هایی که مطالعه کرده‌ایم و تجربیاتی که از نصیحت بزرگان شنیده‌ایم. این‌ها دانایی ما هستند، ولی آن میزان از اطلاعات و آگاهی که ما به اجرا درآورده‌ایم و از آن‌ها استفاده می‌کنیم، دانایی مؤثر ما هستند.

3-این دستور جلسه چگونه می‌تواند در این روزها که در بحران بیماری هستیم به ما همسفران کمک کند؟
مادر کنگره آموخته‌ایم که دانایی مراتب دارد و ما با استفاده از این مراتب باید بدانیم که این بیماری و ویروس ترس ندارد، ترس و استرس سیستم ایمنی ما را ضعیف می‌کند و با ترسیدن از موضوعی دقیقاً همان موضوع را جذب می‌کنیم، این روزها صحبت از این بیماری و ویروس که همه ما را نگران کرده بیشتر حالمان را خراب می‌کند و با ترسیدن و استرس داشتن نمی‌توان از این بحران عبور کرد و در ضمن با پشت گوش انداختن توصیه‌های ایمنی هم این امر میسر نمی‌شود، فقط و فقط با گوش دادن به دستورات و توصیه‌های پزشکان و مسئولین می‌شود این روزها را به‌سلامت گذراند.

4-جناب مهندس تأکید زیادی به نوشتن سی‌دی‌ها و مطالعه جزوات و کتب کنگره‌دارند، نظرتان در این مورد چیست؟
با توجه به تجربه‌ای که از حضورم در این سال‌ها کسب کرده‌ام به این امر یقین دارم که هر امر و دستوری از جانب آقای مهندس و قوانین کنگره باتدبیر و تفکر خاصی انتخاب‌شده و من سعی می‌کنم بدون چون‌وچرا آن‌ها را انجام دهم، ولی به لطف خدا معمولاً بعد از مدتی حکمت آن‌ها برایم آشکار می‌شود، چندین نکته برای خودم اثبات‌شده اینکه: مکتوب کردن دانسته‌هایمان و دانایی که کسب می‌کنیم باعث می‌شود تا آن‌ها را به دانایی مؤثر نزدیک کنیم.
با نوشتن این مطالب در ضمیر ناخودآگاه ما ثبت می‌شود و در مواقع لزوم آن‌ها را به خاطرمی آوریم و می‌توانیم اجرا کنیم.
دومین مطلب اینکه زمانی که برای نوشتن می‌گذاریم ذهن ما چون روی نوشتن تمرکز دارد کمتر افکار منفی در ذهنمان خودنمایی می‌کند.
و اینکه در نوشتن به خاطر ارتباطی که بین مغز و دست برقرار می‌شود باعث تقویت حافظه و سیستم اعصاب ما می‌شود این‌ها بخش اندکی از معجزات نوشتن است که برای من آشکارشده است

5-به نظرتان، چرا در کنگره تأکید می‌شود بی‌سواد پذیرش نکنید یا حداقل تعهد بگیرید که ظرف چند ماه خواندن و نوشتن فرابگیرند؟!
به نظرم برای اینکه برداشت‌هایی که از نوشتن برای همسفر پیش می‌آید، اتفاق نمی‌افتد؛ و همسفر بی‌سواد حکم تماشاچی را دارد و از آموزش‌های کنگره لذت کافی ر ا نمی‌برد.

6-استاد امین می‌فرمایند: فرآیند دانایی در کسانی اتفاق می‌افتد که روی نقطه‌ضعف خودشان کار کنند، آیا تجربه‌ای در این مورددارید؟
من در اوایل ورودم به کنگره با گوش کردن به سی‌دی‌ها و آموزش گرفتن همیشه این‌ها را خطاب به مسافرم می‌دانستم و انگشت اشاره‌ام را به سمت ایشان گرفته بودم، برای همین در من اتفاق خاصی رخ نمی‌داد تا اینکه پی بردم وقتی انگشت اشاره‌ام به‌طرف یک نفراست سه انگشت دیگرم به سمت خودم نشانه رفته و من باید اول از خودم شروع کنم، کم‌کم سعی کردم آموزش‌ها را اول روی خودم اجرا کنم.
وقتی شروع به حرکت کردن کردم و آموزش‌ها را به اجرا درآوردم مسافرم هم شروع به تغییر کرد که مصداق این جمله که بیرون آینه درون است، وقتی از درون تغییر در من ایجاد شد همان تغییر در بیرون از من و در اطراف من هم رخ داد.

و کلام آخر:
و در آخر از خدا می‌خواهم تا کمکمان کند تا از دانایی به دانایی مؤثر برسیم و آموزش‌ها را به اجرا درآوریم و با استفاده از این دانایی بتوانیم از این بحران و روزهای سخت به‌راحتی بگذریم، در این روزها که زمان بیشتری داریم با نوشتن سی‌دی‌ها به حال خوب برسیم.

از کمک راهنمای محترم خانم صدیقه بی‌نهایت سپاسگزاریم که وقتشان را در اختیار ما قراردادند. امیدوارم خیروبرکت این خدمتشان در زندگی‌شان جاری باشد.

تهیه و تنظیم : همسفر شمسیان و همسفر سولماز
ویراستاری : همسفر فروغ
عکس : همسفر فریده

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
فهیمه۱۸ دوشنبه 11 فروردین 1399 02:06 ب.ظ
خداقوت خانم صدیقه عزیززز سپاسگزارم مطالبتون عالی وبسیار آموزنده بود
همسفر سکینه24 دوشنبه 11 فروردین 1399 01:50 ق.ظ
کمک راهنمای گرامی ،خانم صدیق،بسیار بسیار عالی بود.لذت بردم،ان شاالله بتوانیم توصیه های شما را کاربردی کنیم.
با تشکر از گروه وبلاگ.
نسرین.اسیستنت دوشنبه 11 فروردین 1399 12:46 ق.ظ
خانم صدیقه عزیز از پاسخهای پخته و متفکرانه شما نهایت بهره را بردم مثال زیبایی زدید که اگر به کسی اشاره میکنیم سه انگشت دیگر به سوی خودمان است در واقع دیگران تغییر نخواهند کرد مگر من تغییر کنم.از شما سپاس فراوان دارم.
گروه وبلاگ واقعا خداقوت
فروغ کرمی یکشنبه 10 فروردین 1399 05:18 ب.ظ
سلام خانم صدیقه عزیز بسیار عالی و شیرین بود مطالب شما خدا قوت
پوران همسفرعباس 1 یکشنبه 10 فروردین 1399 01:22 ب.ظ
خداقوت خدمت کمک راهننای پرتلاش وتوانمند سرکار خانم صدیقه عزیز ،درمورد دانایی وتبدیل ان به دانایی موثر بسیارعالی ،جامع وکامل توۻیح دادید .همیشه از مشارکتها وگفته های شما درس واموزش می گیرم .خداوند را سپاس برای وجود راهنماهایی همچون خانم صدیقه وبقیه راهنماهای عزیز که وقت خود را صرف اموزش رهجوها می کنند .
خداقوت به گروه وبلاگ .
همسفر فتانه لژیون ۱۵ یکشنبه 10 فروردین 1399 12:07 ب.ظ
خداقوت خدمت راهنمای فرهیخته و فرزانه خودم خانم صدیقه عزیز که بار دیگر با خواندن این مصاحبه ، علم آموزی شما چراغ روشن هدایت بر خانه وجودیم فروزان شده .


خداقوت وبلاگ نویسان عزیز و‌پر تلاش
سیده زهرالژیون 2 یکشنبه 10 فروردین 1399 11:30 ق.ظ
خانم صدیقه عزیزم شماهمیشه برای من ومسافرم الگو بودین.البته این را حدود 6ماه است که متوجه شده ام.روزی که حال خرابی داشتم وناامید از شماکمک گرفتم .وتصمیم گرفتم حرکتم راشروع کنم تا به جایگاه های بالابرسم.همیشه از دیدن شما انرژی ولذت برده ام.شمابسیار باتجربه و با آرامش وصبورهستید.مطالبتان هم غنی و مفید.خداقوت
عزیزه 15 یکشنبه 10 فروردین 1399 12:50 ق.ظ
خداقوت خدمت راهنمای گرانقدرم خانم صدیقه عزیز ممنونم از پاسخ های خوبی که بیان نمودید جواب بعضی از سوالهایم را دریافت کردم با دیدن چهره شما وسخنانتان خیلی انرژی گرفتم سپاس از گروه وبلاگ نویسان
همسفر سمانه ۱۷ یکشنبه 10 فروردین 1399 12:41 ق.ظ
خدا قوت به راهنمای محترم خانم صدیقه عزیز بسیار مصاحبه مفید و پرمحتوایی بود واقعا استفاده کردم امیدوارم من هم بتوانم بیشتر خودم را ببینم و آن سه انگشتی که فرمودید را بیشتر به طرف خودم بگیرم و تغییر کنم امیدوارم همیشه پایدار باشید و برکات این خدمتها همواره در زندگیتان جاری باشد با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
همسفر نجیمه شنبه 9 فروردین 1399 09:57 ب.ظ
سلام و خداقوت خدمت خانم صدیقه عزیز وهمه خدمتگذاران کنگره دارم
سال نو و اعیاد شعبانیه رو به تمام اعضاء کنگره تبریک می گم ان شاءالله سال خوبی برای تک تک همسفرها باشه و پر از اتفاقهای خوب براشون باشه
خانم صدیقه مطالبتون بسیار عالی بود و مثل همیشه پر از آموزش برای من بود
ان شاءالله همه ما با آموزشهایی که از کنگره گرفتیم با کاربردی کردن آنها بتونیم از این بحرانی که پیش آمده به خوبی رد بشیم
خداقوت به تمام عزیزان وبلاگ نویس
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic