راه رسیدن به رهایی ؛ بالا بردن دانایی
شنبه 9 فروردین 1399 ساعت 08:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر مریم | ( نظرات )
تمامی آموزش‌های کنگره برای رسیدن به دانایی است. مابعد از درمان باید به دنبال تعادل باشیم و تعادل نتیجه‌ی دانایی است و تنها با دانایی می‌توانیم مسیر درست را پیدا کنیم.

«به نام خداوندِ دانا و توانا»

سلام دوستان اکرم هستم یک همسفر.
توانا بود هرکه دانا بود ...
از همین یک مصرع شعر کاملاً قابل‌درک است که لازمه‌ی انجام همه امورات داشتن دانایی است. اما این دانایی چیست؟ 
عموماً به‌اشتباه برداشت می‌شود که، وقتی فردی سواد بالا و تحصیلات عالیه داشته باشد، وقتی انسان امروزی باشد، وقتی متمدن و خوش‌تیپ و خوش‌لباس باشد، پس فرد دانایی است. درصورتی‌که این‌ها پیش مقدمه دانایی هستند.
دانایی یعنی اینکه؛ ما بتوانیم از داشته‌های خودمان، از علم و سواد خودمان بهترین وبرترین استفاده را ببریم و به آن‌ها جامه‌ی عمل بپوشانیم. انسان همواره باید دنبال یادگرفتن و آموزش باشد و هیچ‌وقت نباید به میزان دانایی که دارد بسنده کند.
دانایی را به مثلث تشبیه کرده‌اند که اضلاع آن تفکر، تجربه و آموزش می‌باشد.
تفکر؛ حرکتی از سمت نادانسته‌ها به دانسته‌هاست که به کمک عقل انجام می‌شود.
تجربه؛ اتفاقی که ما آن را باوجود خودمان حس می‌کنیم.
و آموزش؛ استفاده از آموخته‌ها و تجربه‌ی دیگران می‌باشد که قبلاً در آن مورد به دانایی رسیده‌اند، مانند حضور راهنمایان در کنگره.
 در دانایی هرکدام از این اضلاع اندازه و درجه‌ی خودش را دارد. مبحث ما در مورد داناییِ مؤثر می‌باشد. برای اینکه دانایی را به دانایی مؤثر تبدیل کنیم باید همواره این سه ضلع مثلث باهم رشد کرده و برابر باشند. اگر یکی از آن اضلاع، از ضلع‌های دیگر عقب بماند و یا جلو بزند دانایی در ابعاد کوچک خودش می‌ماند.
لازمه‌ی رسیدن به دانایی مؤثر این است که؛ تفکر آموزش، تجربه هر سه به‌وقت و در جای خودشان به‌اندازه کافی رشد کنند. نمی‌توانیم هنگامی‌که داریم در مورد موضوعی آموزش می‌بینیم به انتهای آن فکر کنیم چون دیگر از آموزش بهره‌ی کافی نمی‌بریم. و ضلع آموزش رشد نمی‌کند و یا هنگام تفکر کردن باید تمام ذهن و حواس ما پیرامون همان مجهولی باشد که مدنظر است و تمامی تلاش و سعی ما برای رسیدن از نادانسته‌ها به دانسته‌ها باشد.
 هر سه گزینه باید به یک اندازه رشد کند تا هیچ‌کدام از دیگری عقب نماند.
برای رسیدن به دانایی مؤثر ابتدا باید دانایی داشت و سپس این دانایی را پرورش داده و به مرحله عمل برسانیم و تبدیل به دانایی مؤثر کنیم، که هم برای خودمان و هم دیگران قابل‌استفاده باشد. پس دانایی مؤثر مانند مثلث متساوی‌الاضلاعی است که درون مثلث مختلف‌الاضلاع دانایی قرار دارد.
تا زمانی که به دانایی مؤثر نرسیده باشیم، قادر به حل مشکلات و مسائل نیستیم. از چاله‌ای به چاله‌ی دیگر می‌افتیم و اشتباهات تکرار می‌شود. دلیل این تکرار این است که در یک مرحله از دانایی استپ کرده‌ایم.
حضرت علی می‌فرمایند: هرکسی امروزش با فردایش یکی باشد ضرر کرده است. زیرا زمان سپری‌شده، انرژی مصرف‌شده ولی چیز جدیدی نیاموخته و دانایی ما بدون تغییر مانده است.
دانایی را نباید جار زد.همان‌طور که یک گل زیبایی‌اش به‌طور طبیعی قابل‌دیدن است و یا رایحه‌ی عطری خوشبو برای همگان قابل‌استشمام است، دانایی یک فرد هم قابل‌تشخیص است و اگر فرد دانا درصدد این باشد که دانایی خود را به اثبات برساند، قطعاً فرد نادانی است.
در سخن گفتن خطای جاهلان پیدا شود
 تیر کج چون از کمان بیرون رَود رسوا شود.

و اما این‌همه در مورد مبحث دانایی صحبت شده است که ما بدانیم، برای اینکه بتوانیم خود را از جهل و جهالت و آتش خانمان‌سوز اعتیاد به رهایی برسانیم باید دانایی خود را بالا ببریم. بهترین مکان برای بالا بردن دانایی ما، کنگره ۶۰ می‌باشد.
تمامی آموزش‌های کنگره برای رسیدن به دانایی است. مابعد از درمان باید به دنبال تعادل باشیم و تعادل نتیجه‌ی دانایی است و تنها با دانایی می‌توانیم مسیر درست را پیدا کنیم.
امید به اینکه همگان بعد از رسیدن به دانایی و تبدیل آن به دانایی مؤثر هم در زندگی خود و هم در جامعه مثمر ثمر باشیم.
«با تشکر از راهنمای عزیز خانم مینا»

نگارنده : همسفر اکرم لژیون بیستم
ویراستاری : همسفر فروغ


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر شمسیان دوشنبه 11 فروردین 1399 02:46 ب.ظ
ممنون خانم اکرم. عالی با توجه به جهان بینیی، مبحث دانایی و داناییِ موثر را توضیح دادید.
به شما تبریک می گویم بابت درک کامل این مبحث با توجه به این که اندکی بیش نیست به اعضایِ کنگره 60 پیوستید. قلمتان سبز باد.
فرمودید؛ دانایی احتیاج به جار زدن ندارد. مصداق این جمله که عطر آن است که خود ببوید نه آن که عطار بگوید. اولیای خداوند نمونه بارز این مطلب می باشند.
الهه لژیون ۱۲ دوشنبه 11 فروردین 1399 12:08 ق.ظ
خداقوت و درود خدمت خانم اکرم عزیز ⚘
با تشکر از گروه وبلاگ ⚘
همسفرنسیم لژیون بیستم یکشنبه 10 فروردین 1399 11:46 ق.ظ
خانم اکرم عزیزخیلی خوب بیان کردید.براتون خیلی خوشحالم.انشاالله موفق باشید
پوران همسفرعباس 1 یکشنبه 10 فروردین 1399 11:25 ق.ظ
خداقوت خانم اکرم عزیز ،بسیار عالی بودومطالبی که درمورد دانایی باز کردید مفید بود ،استفاده کردم .
خداراشکر که ما با اموزشهای کنگره توانستیم فرق سواد ودانایی را از هم تشخیص دهیم .
خداقوت به گروه وبلاگ .
همسفر سمانه ۱۷ یکشنبه 10 فروردین 1399 12:23 ق.ظ
خدا قوت خانم اکرم عزیز بسیار عالی بیان نمودید و استفاده کردم امیدوارم همه بتوانیم در راستای آموزشهای ناب کنگره دانایی خود را به دانایی موثر تبدیل کنیم تا به حال خوش و تعادل در زندگی دست یابیم.همیشه پایدار باشید با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
همسفر رعنا شنبه 9 فروردین 1399 02:20 ب.ظ
خانم اکرم عزیز ممنون از ارائه مقاله خوبتان همانطور که بیان نمودید برای حل مشکلاتمان باید از دانایی و آموزش هایمان بدرستی استفاده کنیم که موثر باشد تا به چاله دیگری گرفتار نشویم.موفق و سربلند باشید.
وبلاگ نویسان گرامی خیر وبرکت الهی در سراسر زندگی تان جاری باشد.
لیلا طاهری شنبه 9 فروردین 1399 11:37 ق.ظ
خانم اکرم عزیز ممنون که در مورد دانایی به زیبایی سخن گفتید.امیدوارم که همه بتوانیم مثلث متساوی الاضلاع بسازیم، نه مختلف الاضلاع.در نتیجه کمتر به مشکل بر بخوریم.سپاس از گروه وبلاگ.
مریم حسینی شنبه 9 فروردین 1399 10:29 ق.ظ
خدا قوت به وبلاک نویسان عزیز
خدا قوت خانم اکرم عزیز و بسیار عالی و کامل در مورد دانایی بیان نمودید خدا را شکر با آموزشهای کنگره می توانیم کم کم دانایی خود را به دانایی موثر تبدیل کنیم
موفق باشید
نسرین.اسیستنت شنبه 9 فروردین 1399 09:46 ق.ظ
خانم اکرم عزیز بسیار عالی از دانایی و دانایی موثر نوشته اید و تازه ترین مثالی که بسیار هم بجا گفته اید جار نزدن دانایی ست و در پی ثبوت آن نبودن است چراکه دانایی خود خود را مینماید موید باشید.
گروه وبلاگ خدا قوت
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic