دانایی عام ؛ علم زیستن
پنجشنبه 7 فروردین 1399 ساعت 02:00 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر مریم | ( نظرات )
دانایی عام همان دانستن علم زندگی و چگونه زیستن، اینکه چگونه زندگی کردن و زیستن برای ما یک درس و یک دانایی هست و برای همه انسان‌ها  لازم می‌باشد جدا از هر دین و مذهبی. درواقع دانایی عام همان مردم‌داری و با مردم زیستن یا علم زندگانی می‌باشد. اگر من به مقام و منصبی رسیدم یا تحصیلات بالایی داشتم دیگران را به چشم دیگر نگاه نکردم و از همه انتظار احترام نداشتم و یا به‌اصطلاح خودم را نگرفتم انسان دانایی هستم.                                                                              
«به نام قدرت مطلق الله»
سلام دوستان فاطمه هستم همسفر
این دستور جلسه یکی از دستور جلساتی هست که برای من بار آموزشی بالایی داشت و درواقع جواب خیلی از سؤال‌هایم را از آن گرفتم. د
یعنی دانستن و این دانستن به شکل‌های مختلفی است؛ دانستن عملی، نظری یا تک‌بعدی و شامل یک مثلث می‌باشد و اضلاع آن آموزش، تفکر و تجربه می‌باشد. اگر درزمینه ای ما به‌اندازه کافی تفکر، تجربه و آموزش داشته باشیم می‌توانیم ادعا کنیم که در آن زمینه به دانایی رسیده‌ایم اما اگر اضلاع برابر نباشد، مثلاً تجربه زیاد باشد ولی تفکر کم یا تفکر باشد ولی آموزش نباشد دانایی ما فقط در حد دانستن هست و دانستنی که نمی‌توانیم به آن عمل کنیم فایده‌ای ندارد.
 درواقع فرق یک سی دی یا کتاب با انسان هم در همین است بهترین مطالب و آموزش‌ها در یک سی دی یا کتاب می‌تواند باشد و از انسان هم بهتر می‌داند و فقط آموزش را در بردارد. علاوه بر دانایی و دانایی مؤثر، دانایی شامل دانایی خاص و دانایی عام می‌شود. ما اگر آموزش، تفکر و تجربه را در دانستن یک موضوعی در نظر بگیریم به‌صورت خاص است اما به‌صورت عام مثلاً یک پزشک جراح در عمل قلب باز دانایی خاص دارد در مورد عمل قلب هم آموزش‌دیده هم تفکر کرده وهم تجربه، چون هرروز جراحی انجام می‌دهد پس در مورد عمل قلب به دانایی خاص رسیده پس هرکسی در رشته خاصی به دانایی خاص یا دانایی مؤثر رسیده و ما نباید از یک جراح قلب انتظار داشته باشیم که در تمام رشته‌ها به آن دانایی رسیده باشد. مثلاً اشتباهی که شاید بیشتر افراد ازجمله خود من هم می‌کردم تا قبل از اینکه به کنگره بیایم این بود که به یک فردی که تحصیلات عالیه داشت انتظار داشتم همه‌چیز را بداند ونمی دانستم اگر کسی دکترا را دارد حتماً این‌چنین نیست که در رفتار و آداب اجتماعی هم نمونه باشد. خیلی از انسان‌ها تحصیلات عالیه دارند در یک برج هم زندگی می‌کند ولی روابط عمومی خوبی ندارد و با مردم سازگاری ندارد و هیچ‌کس از او خوشش نمی‌آید پس دانایی خاصش در یک‌رشته خاص است در یک‌رشته عام نیست.
 پس ما انسان‌ها باید دانایی عام هم داشته باشیم. دانایی عام همان دانستن علم زندگی و چگونه زیستن، اینکه چگونه زندگی کردن و زیستن برای ما یک درس و یک دانایی هست و برای همه انسان‌ها  لازم می‌باشد جدا از هر دین و مذهبی.
 درواقع دانایی عام همان مردم‌داری و با مردم زیستن یا علم زندگانی می‌باشد. اگر من به مقام و منصبی رسیدم یا تحصیلات بالایی داشتم دیگران را به چشم دیگر نگاه نکردم و از همه انتظار احترام نداشتم و یا به‌اصطلاح خودم را نگرفتم انسان دانایی هستم. به فرمایش آقای مهندس انسانی داناست که بالاترین دوستان را داشته باشد و دشمنان خود را تبدیل به دوست می‌کند و در کار کسی تجسس نمی‌کند، غیبت کسی را نمی‌کند. انسان دانا نیاز به‌دروغ ندارد و به خدا توکل می‌کند و همه هستی را دوست دارد و به همه هستی احترام می‌گذارد. اگر ما در خانه‌هایمان سفره‌ای پهن کردیم و دور آن سفره کنار هم‌غذا خوردیم این هم برمی‌گردد به دانایی عام یا عمومی ما. 
وهمان طور که در کتاب شصت درجه هم آمده «میزان دانایی سواد نیست تمدن نیست به دین و مذهب هم نیست، مانند انسان بودن به لباس پوشیدن هم نیست باید انسانی اندیشید و به رفتار و عمل و سخن آزمایش الهی بدهیم» این پیام استاد سردار که خیلی زیبا می‌باشد و از آن درس‌های زیادی می‌توان گرفت دانایی نه به دین و مذهب نه به سواد و لباس پوشیدنمان است نه به سوادمان. ما باید محبتمان بیکران باشد، بدون انتظار خدمت کنیم، همه انسان‌ها را به یک‌چشم نگاه کنیم، آدم‌ها را طبقه‌بندی نکنیم باید رفتار و عملمان آزمایش الهی داده بشود نه به حرفمان، انسانی که دانا باشد هیچ نیازی نیست که خودش بگوید من دانا هستم اگر کسی بگوید من دانا هستم نشانه بارزی از نادانی او می‌باشد و دانسته‌ها و دانایی ما زمانی ارزش دارد که به آن‌ها عمل کنیم و این را بدانیم برای پیروز شدن بر اعتیاد تنها اسلحه ما دانایی ماست که آن‌هم تنها در مسیر کنگره شصت و آموزش‌های کنگره شصت به دست می‌آید و این دانایی در رفتار و انتخاب‌هایی که می‌کنیم خودش را نشان می‌دهد و به تعادل می‌رسیم و متعادل بودن نتیجه دانایی می‌باشد وان شاء الله که همه ما در مسیر دانایی حرکت کنیم.

نگارنده : کمک راهنما خانم فاطمه لژیون نوزدهم
ویراستاری : همسفر مرضیه


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سمانه ۱۷ شنبه 9 فروردین 1399 11:55 ب.ظ
خدا قوت به کمک راهنمای محترم خانم فاطمه عزیز
واقعا چهره شما همیشه به من آرامش می دهد.بسیار عالی بیان نمودید امیدوارم همه ما به دانایی موثر برسیم تا حال خوب و تعادل را در زندگی تجربه کنیم.
نسرین.اسیستنت جمعه 8 فروردین 1399 08:09 ب.ظ
خانم فاطمه کمک راهنمای مهربان و مردم دار از وجنات شما به وضوح پیداست که آنچه را از دانایی کسب نموده اید با کربردی کردن آن به دانایی موثر رسیده اید همچنانکه خود به زیبایی فرمودید دانایی موثر یعنی سازگاری با انسانها و خدمت بدون منت و یکسان دیدن همه انسانها.از شما سپاسگزارم.
گروه وبلاگ خداقوت
همسفرلیلا جمعه 8 فروردین 1399 01:31 ب.ظ
خانم فاطمه عزیز،مطالب بسیارمفیدی بیان کردید استفاده کردم ممنون
پوران همسفرعباس 1 جمعه 8 فروردین 1399 01:28 ب.ظ
خداقوت خانم فاطمه عزیز کمک راهنمای صبور وپرتلاش ،بسیار عالی درمورد دانایی توۻیح دادید ممنون بابت مطالبی که بسیا ر مفید بیان کردید .
خداقوت به گروه وبلاگ .
همسفر شمسیان جمعه 8 فروردین 1399 11:34 ق.ظ
خانم فاطمه عزیز، بسیار عالی و خیلی ماهرانه جملات را کنار هم قرار دادید و یک مقاله کامل ارائه دادید. سپاسگزارم.
مقاله تان قابل فهم و درک برای تمام خوانندگان می باشد.
بارها آقای مهندس فرمودند؛ ما در کنگره علم چگونه زیستن را می آموزیم. چگونه بهتر زیستن و به گفتهدشما همان دانایی عام.
امیدوارم به آن مرحله برسیم.
مریم کرمی جمعه 8 فروردین 1399 06:49 ق.ظ
خانم فاطمه عزیزم ممنونم از مطلب خوبتان، خیلی عالی بود و بسیار خوب میزان دانایی و دانایی به مفهوم واقعی را بیان کردید.در پناه حق باشید.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic