دانایی ؛ قدرت تشخیص و درک
چهارشنبه 6 فروردین 1399 ساعت 03:00 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر مریم | ( نظرات )
تشبیه خود به دانایی به این نتیجه می رسیم که هرچقدر داناتر باشیم قدرت درک و تشخیص ماهیت خواسته هایمان بیشتر می شود. فرد مصرف کننده با اطلاع به بیماری سوء مصرف مواد مخدر، اصطلاحاً وارد تاریکی شده است یعنی فرآیند رشد دانایی متوقف شده و یا از تعادل خارج گردیده است. بنابراین می گوییم خداوندا ! تاریکی ها را تجربه نموده ایم، ما را با روشنائی ها آشنا گردان.

یا علیم
سلام دوستان فاطمه هستم همسفر ابوالفضل

در واقع انسان دانا، به صورت کلی کسی است که؛ دارای قوه تشخیص می باشد. 
تعریف دانائی در نوشتار جهان بینی این گونه است: دانائی تشخیص ماهیت اصلی خواسته ها است. همچنین در این نوشتاربه مثلث دانایی اشاره شده که اضلاع آن عبارتند از؛ تفکر، تجربه، آموزش.
به این ترتیب برای بالا بردن قدرت تشخیص می توانیم از دانایی دیگران استفاده کنیم در بخشی از دعایِ پایان جلسات کنگره 60 می گوییم؛ خداوندا ! تاریکی ها را تجربه نموده ایم ما را با روشنایی ها آشنا گردان.
در اینجا لازم است اشاره ای داشته باشیم به نور به عنوان واسطه ای برای دیدن یعنی هرچقدر که نور بیشتر باشد دید واضح تر است و بالعکس هرچه نور کمتر باشد درجه وضوح دید کاهش می یابد.
با تشبیه خود به دانایی به این نتیجه می رسیم که هرچقدر داناتر باشیم قدرت درک و تشخیص ماهیت خواسته هایمان بیشتر می شود. فرد مصرف کننده با اطلاع به بیماری سوء مصرف مواد مخدر، اصطلاحاً وارد تاریکی شده است یعنی فرآیند رشد دانایی متوقف شده و یا از تعادل خارج گردیده است. بنابراین می گوییم خداوندا ! تاریکی ها را تجربه نموده ایم، ما را با روشنائی ها آشنا گردان. در تبدیل دانایی به دانایی موثر باید اضلاع مثلث دانایی متعادل گردد. طبق تعریف مثلث دانایی موثر؛ بزرگترین مثلث متساوی الاضلاعی است که می توانیم درون مثلث دانایی ترسیم کنیم.
اکثر انسانها دارای مثلث بزرگی از دانایی هستند؛ یعنی بسیاری از مسائل را می دانند اما مثلث دانایی موثر آنها که در درون مثلث دانایی قرار می گیرد، خیلی کوچک است؛ یعنی میزان دانایی موثر به مراتب کمتراز میزان دانایی است.
در دنیای ما بعضا اینگونه تصور می شود که انسانهایِ با سواد و یا با درجه علم و دانش بالا قطعا انسانهایی دانا هستند اما درمواردی این گونه انسانها رفتارهایی از خود بروز می دهند که نشان از اوج بی تعادلی و حال خرابی آنها است و یا بالعکس با انسانهایی روبه رو می شویم که حتی سواد خواندن و نوشتن هم ندارند اما در رفتارهایِ آنها و تفکرات آنها ممکن است نشانه هایی از تعادل و دانایی ببینیم. پس بی سواد بودن به معنی نادان بودن نیست.
سواد چیزی است که به صورت پتانسیل همه انسانها آن را دارا می باشند اما بایستی از حالت قوه به فعل تبدیل شود و این نیاز به آموزش دارد.
وضعیت ظاهری و لباس و تیپ ما ضمن اینکه بسیار مهم است اما نشانه دانایی ما نیست. نشانه دانایی در نهایت به تفکرات و اعمال ما منتهی می شود.
مسیر کنگره 60و آموزشهای کنگره 60 چیزی جز رسیدن به دانایی نیست و این دانایی در نهایت خود را در رفتارهایِ ما و انتخاب هایِ ما نشان می دهد.
ما در کنگره 60 بعد از درمان اعتیاد به دنبال تعادل هستیم و تعادل نتیجه دانایی است و بدون رسیدن به دانایی نه تنها به تعادل نمی رسیم حتی به درمان هم نمی رسیم.
دانایی است که در هر لحظه به ما می گوید؛ که چه درست است و چه نادرست.
به امید آنکه همه ما در مسیر دانایی حرکت کنیم.

نگارنده : همسفر فاطمه لژیون هجدهم
ویراستاری : همسفر مرضیه


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر فاطمه لژیون سوم دوشنبه 11 فروردین 1399 07:17 ب.ظ
خداقوت به شما فاطمه عزیز. خیلی عالی در مورد دانایی بیان نمودید. خداوند به قلم شما خیر و برکت بدهد.
باتشکر از گروه وبلاگ نویسان
همسفر فتانه لژیون ۱۵ شنبه 9 فروردین 1399 01:07 ب.ظ
خواهر عزیز و مهربانم بسیار عالی در مورد این دستور جلسه نوشتید و دانایی و دانایی موثر را توضیح دادید و من با خواندن مطلب شما به این فکر کردم که حضور همیشه سبزتان در پارک طالقانی و شاهد ورزش کردندتان نتیجه داشتن دانایی موثر شما در امر ورزش می باشد . همیشه سلامت و تندرست باشی .
فروغ کرمی شنبه 9 فروردین 1399 12:02 ق.ظ
خدا قوت خانم فاطمه عزیز ممنون از وبلاگ نویسان
الهه لژیون ۱۲ جمعه 8 فروردین 1399 04:27 ب.ظ
خداقوت خدمت خانم فاطمه عزیز ممنون از مطالب خوبتان ⚘
با تشکر از گروه وبلاگ ⚘
سمیه9 جمعه 8 فروردین 1399 12:25 ب.ظ
خانم فاطمه عزیز ممنون بابت مطلب بسیار مفید شما.امیدوارم در ادامه مسیر موفق باشید.
نسرین.اسیستنت پنجشنبه 7 فروردین 1399 10:50 ق.ظ
خانم فاطمه عزیز چقدر خوب و متفکرانه و عمیق در مورد دانایی موثر نوشته اید اینکه مصرف کننده با دانایی وارد تاریکی اعتیاد شده ولی در کنگره تا به دانایی موثر نرسد به تعادل و درمان نخواهد رسید پیامی روشن برای مسافر در حال درمان است. موید باشید.
باتشکر از گروه وبلاگ
همسفر شمسیان پنجشنبه 7 فروردین 1399 12:01 ق.ظ
عالی بود خانم فاطمه عزیزم. بند بند نوشته هایت حامل پیامی در باب این دستور جلسه بود. در کنگره بعد درمان ما به دنبال تعادل هستیم و تعادل در سایه یِ دانایی موثر امکان پذیر خواهد بود و اگر دانایی نباشد حتی به درماندهم نمی رسیم. یقینا همینگونه است تا به دانایی نرسیم تکاملی نیز نخواهد بود.
سپاس.
همسفر سمانه ۱۷ چهارشنبه 6 فروردین 1399 05:58 ب.ظ
خدا قوت خانم فاطمه عزیزم بسیار عالی بیان نمودید امیدوارم بتوانم با آموزشهای ناب کنگره به دانایی موثر نزدیکتر شوم و به تعادل برسم.امیدوارم همیشه پایدار باشید با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
پوران همسفرعباس 1 چهارشنبه 6 فروردین 1399 05:32 ب.ظ
خداقوت خانم فاطمه عزیز ،بسیار عالی مثلث دانایی را تشریح کردید ومطالبی که بیان کردید بسیارعالی ومفید بود .
خداقوت به گروه وبلاک .
چهارشنبه 6 فروردین 1399 04:25 ب.ظ
فاطمه عبدی لژیون بیست وچهار
خانم فاطمه عزیز
خدا قوت بسیار عالی بود
فهیمه۱۸ چهارشنبه 6 فروردین 1399 04:05 ب.ظ
خانم فاطمه عزیزز خداقوت مطالبتون بسیار عالی ومفید بود امیدوارم همواره موفق وپیروز باشیییین
همسفرنسیم لژیون بیستم چهارشنبه 6 فروردین 1399 03:45 ب.ظ
خانم فاطمه خداقوت ممنون عالی بیان کردید موفق باشید
عزیزه۱۵ چهارشنبه 6 فروردین 1399 03:35 ب.ظ
خانم فاطمه عزیز چقدر خوب دستور جلسه را باز کردید خداوند ب قلمتان برکت دهد ممنون از گروه وبلاگ نویسان
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات