گزارش کارگاه آموزشی مجازی مورخ 99/1/5
چهارشنبه 6 فروردین 1399 ساعت 09:29 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر معصومه | ( نظرات )

کارگاه آموزشی مجازی با استادی کمک راهنمای محترم؛ همسفر منیره روز سه شنبه مورخ 99/1/5 با «دستورجلسه اهمیت خواب شب و بیداری در صبح زود»


سخنان استاد:

سلام دوستان منیره هستم یک همسفر

خیلی خوشحالم که امروز در این جایگاه هستم و از خانم آنی عزیزم بسیار سپاسگزارم که بنده را لایق این خدمت و این جایگاه دانستند و از مرزبان‌ها و نگهبان عزیز سپاسگزارم و اینکه من برای این دستور جلسه انتخاب شدم اتفاقی نیست و من هم بی‌خوابی کشیدم هم کم‌خوابی و هم بدخوابی و دیر از خواب بلند شدن و تمام این تجربه‌ها را پشت سر گذاشتم

دستور جلسه امروز به دو بخش تقسیم می‌شود: خواب شب و بیداری، صبح و خواب چیست؟

چرا خواب شب اهمیت دارد در زمان خواب ازنظر مکانیزم چه اتفاقاتی در بدن می‌افتد عوارض بی‌خوابی شبانه چیست؟

با نگاهی به طبیعت درمی‌یابیم بخش مهمی از حیات همه جانداران اعم از نبات، حیوان و انسان در خواب سپری می‌شود درواقع خواب یک نیاز فیزیولوژیک است. مثلاً گیاهان و بعضی از حیوانات به خواب زمستانی می‌روند، بعضی از حیوانات مثل جغدها روز به خواب می‌روند و بعضی دیگر مثل اکثر پرندگان شب‌ها به خواب می‌روند.

در زندگی انسان هم مسئله خواب نقش مهمی ایفا می‌کند. به‌طوری‌که یک فرد بالغ حدود یک‌سوم زندگی خود را در خواب سپری می‌کند و این مسئله در دستور جلسات سالیانه کنگره هم گنجانده‌شده است؛ پس لازم است بیشتر در مورد خواب بدانیم البته در خصوص خواب و فواید آن به دلیل پیچیدگی ساختار وجودی انسان در صور آشکار یعنی جسم و صور پنهان یعنی نفس، حس و روان که قابل‌رؤیت نیست هنوز مجهولات زیادی وجود دارد ولی تحقیقات و شناخت حاصله تاکنون خود نشان از اهمیت این موضوع دارد که تا حدودی به آن می‌پردازم تا به کمک هم بتوانیم در این زمینه به تعادل برسیم.

مثلثی داریم به نام مثلث حیات، تنفس و تغذیه خواب نیازهای بنیادی جسم برای حیات و بقا هست به همین خاطر اختیاری هم نیستند. اگر تنفس یادمان برود می‌میریم، بدن نیاز به خواب داشته باشد یک‌دفعه بی‌هوش می‌شویم، گرسنه باشیم ضعف می‌کنیم و مجبوریم یک‌چیزی بخوریم.

 خواب چیست؟ خواب مکانیسم طبیعی و یکی از نیازهای اصلی بدن انسان هست درواقع نوعی از بیهوشی هست که در آن ۳ ماده به نام استیل کولین سروتونین و آدرنالین وارد جریان خون می‌شوند و فرایند خواب اتفاق می‌افتد.

چرا خواب شبانه اهمیت دارد؟ بدن انسان مثل موبایل می‌ماند موبایل روزها کار می‌کند و شب‌ها باید شارژ شود بدن هم یک مقداری که کار می‌کند باید استراحت و بازسازی شود چون در طی روز مقداری مواد شیمیایی در بدن ترشح می‌شود که زائد است و باید دفع شود تا بدن به حالت تعادل دربیاید و برای همین خداوند شب را برای استراحت جسم خلق کرد. بنابراین مهم‌ترین مطلب در خواب این است که خواب باید قطعاً در شب باشد و هیچ‌وقت خواب روز جواب خواب شب را نمی‌دهد. کسانی که روز می‌خوابند و شب‌ها بیدار هستند چهره‌شان پف‌کرده و زرد می‌شود و تعادل روحی و روانی ندارند و مشکلاتی که در آن‌ها به وجود می‌آید.

مغز در طول مدت خواب شبانه یکسری ارتباطات را ایجاد می‌کند بدون داشتن خواب کافی مغز و بدن نمی‌توانند عملکرد خوبی داشته باشند بنابراین خواب خوب شبانه باعث بهبود عملکردهای بدن می‌شود و تعادل‌های شیمیایی را بازسازی و برقرار می‌نماید.نکته بسیار مهم در مقوله خواب این است که بدن ما یک‌ساعتی به نام ساعت بیولوژیک دارد که ناحیه‌ای کوچک در هیپوتالاموس مغز است و کنترل خواب‌وبیداری بدن را بر عهده دارد این موضوع بسیار حائز اهمیت است و این‌طور نیست که هر وقت خواستیم بخوابیم خوابمان ببرد چون هورمون‌های خواب سر یک ساعت مشخص برای هر فردی ترشح می‌شود و اگر در آن زمان نخوابد دچار مشکل خواهد شد.

یکی از مسائل مهم در خواب، زمان خواب است ما اگر بخواهیم خوابمان را درست کنیم باید به زمان مناسب توجه کنیم و برای درست کردن خواب باید از صبح اقدام کنیم. نکته مهم دیگر این است که ما در زمان خواب یک چرخه ۹۰ دقیقه‌ای را طی می‌کنیم که این چرخه بین خواب عمیق و خواب سبک تغییر می‌کند خواب سبک بیشتر در نیمه دوم شب که به سمت روز می‌رود رخ می‌دهد بنابراین هر چه ما دیرتر به خواب برویم و شب بیشتر بیدارباشیم خواب عمیق را از دست می‌دهیم و همهٔ چرخه خوابمان در حالت خواب سبک خواهد بود و خواب سبک به بازسازی سلول‌ها کمک نمی‌کند موضوع دیگر در فرایند خواب هورمونی در بدن هست که باعث خواب‌آلودگی می‌شود این هورمون ملاتونین است که در مقابل روشنایی سرکوب می‌شود و در تاریکی ترشح آن زیادتر است بنابراین خوابیدن در مکان روشن باعث عدم ترشح این هورمون می‌شود.

حالا می‌خواهیم ببینیم در زمان خواب ازنظر مکانیزم چه اتفاقاتی در بدن می‌افتد؟ شاید خواب خیلی ساده به نظر برسد و فقط به جنبه استراحت بدن توجه شود ولی این‌طور نیست بالاترین سطح فعالیت بدن در زمان خواب است در فرایند خواب ازنظر فیزیولوژی دو مرحله انجام می‌شود سم‌زدایی؛ بازسازی فرآیند سم‌زدایی از ساعت ۹ تا ۱۱ شب است که بدن برای از بین بردن مواد سمی و غیرضروری شروع به فعالیت می‌کند حدود ساعت ۱۱ تا ۴ صبح برخی هورمون‌هایی که برای سلامت بدن بسیار ضروری هستند در خواب ترشح می‌شوند و اگر فردی در این ساعت بیدار باشد این هورمون‌ها قادر به فعالیت نخواهند بود این عملیات توسط آنتی‌اکسیدان‌ها انجام می‌شود و هر یک ساعت مربوط به هورمون خاصی است و بهتر است بدن در حال آرامش باشد در غیر این صورت اثر منفی زیادی بر سلامت بدن دارد بین ساعت ۱۱ تا ۱ بامداد مواد سمی در حال دفع شدن از کبد هستند دو ساعت بعدی تا ساعت ۳ بدن در حال سم‌زدایی از کیسه صفرا است ساعت ۳ تا ۵ صبح زمان از بین بردن مواد سمی از ریه است که در این ساعت احتمال عطسه یا سرفه در خواب زیاد است همچنین فرآیند خون‌سازی در مغز استخوان انجام می‌شود ساعت ۵ تا ۷ صبح عملیات پاک‌سازی و دفع مواد از روده بزرگ شروع می‌شود بنابراین دیر خوابیدن و دیر بلند شدن از خواب باعث می‌شود فرایند سم‌زدایی به‌درستی انجام نشود و در ادامه بیماری‌های مختلفی را رقم بزند.

عوارض بی‌خوابی‌های شبانه چیست؟ سطح انسولین خون را به هم می‌ریزد که افزایش قند و چربی در خون می‌شود که خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می‌دهد خون‌رسانی مختل می‌شود و رگ‌های خونی آسیب می‌بینند درنتیجه خطرات ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی افزایش پیدا می‌کند اشتهای ما افزایش می‌یابد و ما ولع زیادی نسبت به خوراکی‌های مضر و پرکالری پیدا می‌کنیم یعنی مغز خسته هورمون گرسنگی بیشتری تولید می‌کند و در ادامه اضافه‌وزن پیدا می‌کنیم.

 سرماخوردگی و آنفولانزا، یکی از دلایل کم‌خوابی شبانه است استرس، اضطراب و افسردگی در طول روز دلیلش کم‌خوابی شبانه است چون خواب هورمون‌های استرس را متعادل می‌کند سلامتی سیستم عصبی را تأمین می‌کند.

نتیجه می‌گیریم سه پارامتر مهم در خواب زمان مناسب مکان مناسب افکار مناسب است بنابراین مرتب بودن خواب یعنی سالم بودن فیزیولوژی و سالم بودن افکار و اندیشه خواب هم به‌اندازه خوراک مهم است خواب خوب شبانه باعث می‌شود ازنظر روحی و احساسی نیز احساس خوب و خوشایندی داشته باشیم آقای امین در صحبت‌های خود در سی دی اهمیت خواب شبانه فرمودند تفکر و جهان‌بینی در خواب تأثیرگذار است و اینکه درست کردن خواب از صبح نه از شب هست، جهت خوابیدن روبه‌قبله نیست چون قراردادی است بر اساس مغناطیس زمین تعریف‌شده است هاله یا کالبد دوم در ارتفاع یک متر از جسم قرار دارد در حین خواب و شروع به شارژ می‌کند بخشی از شارژ شدن با مغناطیس زمین است جهت مغناطیس شمال به جنوب است و برای شارژ شدن باید عمود به این میدان یعنی شرق به غرب قرار بگیرد.

برای کنترل خشم و عصبانیت و ناراحتی انسان‌ها سه لایه دارند لایه اول ماسک دارند لایه دوم تاریکی و پلیدی که یعنی خورده شیشه پشت ماسک دارند لایه سوم آن خوبی که توسط آن بدی اسیرشده و خودش دارد خون گریه می‌کند. برای به آرامش رسیدن و نزدیک شدن به ذهن آرام، انسان باید از لایه دوم عبور کند در لایه سوم انسان دیگر به خودش فکر نمی‌کند او به منافع خودش فکر نمی‌کند و اینکه خواب سحر شیرین‌ترین خواب است چون قوی‌ترین مواد شبه افیونی در آن زمان تولید می‌شود و با خوابیدن در آن هنگام آن مواد می‌سوزد حالا اگر یک ساعت خواب را از صبح درست کنیم در طول روز تأثیرش را حس می‌کنیم و خواب اصلاح می‌شود.

و در آخر وعده خداست؛ دستانت را به من بده تا فتح کنی دنیا را و ممکن کنی ناممکن‌ها را و به دست بیاوری دست نایافتنی‌ها را پس خودت را به خدا بسپار تا بیداری‌ات آرام شود همچون خواب خوابت شیرین شود چون رؤیا رؤیاهایت قابل‌لمس شوند چون واقعیت و واقعیت‌های زندگی‌ات زیبا شوند چون آرامش و آرامشت از جنس عشق شود چون خدا و خدا همراهت شود مثل همیشه از همیشه تا همیشه خداوندا انتهای این قصه دیدنی است خداوندا توکلم به توست.

 

ویراستاری: همسفر فروغ

تهیه و تنظیم: همسفر مریم و همسفر معصومه

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
چهارشنبه 13 فروردین 1399 04:30 ب.ظ
سال نو برهمه عزیزان مبارک باشد
ازهمه عزیزانی که نظر گذاشتند سپاسگزارم ممنونم ازاینکه این همه انرژی ناب به سمتم فرستادیدخدارو شکر میکنم تاثیر این جلسه انقدر خوب بوده ازخدای مهربانم سپاسگزارم ازگروه وبلاگ نهایت تشکررو دارم
بهترینهارو براتون خواستارم
مریم همسفر محمد لژیون دوازدهم دوشنبه 11 فروردین 1399 02:12 ق.ظ
درود وخدا قوت راهنمای بزرگوارم سرکار خانم منیره.
بسیار بهرهمند گشتم از مطالب کامل وجامعی که بیان کردید.
خدا را شاکرم که در این روزهای بحرانی از از دانش روان وپویای کنگره بهرهمند هستیم.
وافتخار می کنم که رهجوی شما بانوی بزرگوار می باشم.
در این روزهای پرتنش بعد از یاد خدا ارتباط باشما وکنگره دلم را قرص می کند.
خدمتت پر برکت بانوی عزیز.
راهت پرستاره موفق وموید باشی.
خدا قوت به وبلاگ نویسان عزیز.
همسفر ربابه لژیون یکم یکشنبه 10 فروردین 1399 01:30 ب.ظ
خدا قوت خدمت کمک راهنمای محترم خانم منیره عزیز،مثل همیشه بسیار عالی و آموزنده بود سپاسگزارم.
خدا قوت خدمت وبلاگ نویسان محترم
ثریا ۱۲ یکشنبه 10 فروردین 1399 02:07 ق.ظ
راهنمای عزیزم بسیار عالی بود .نکات بسیار مهم و کلیدی زیادی را فرا گرفتم .
چند وقتی هست که خواب من هم بهم ریخته وقتی که عوارض کم خوابی را می خواندم به واقع تمام آنها را در وجودم می دیدم امیدوارم با خواندن این مطالب بتوانم مشکلم را حل کنم .
من به داشتن راهنمایی چون شما می بالم‌. با وجود این شرایط سخت شما مثل همیشه عاشق ومشتاق خدمت کردن هستید امیدوارم اجر خدمتهایتان ارامش باشد .
با سپاسی و تشکر فراوان از گروه وبلاگ
همسفر فتانه لژیون ۱۵ شنبه 9 فروردین 1399 01:01 ب.ظ
خداقوت خدمت استاد بزرگوار ، با دیدن جلسه شما مطالب جدیدی را آموختم و برایم درس های بسیار داشت ممنون از شما به پاس آنچه که می آموزید و به دیگران هم می آموزید تنتان همیشه سلامت

خداقوت وبلاگ نویسان مهربان
فروغ کرمی شنبه 9 فروردین 1399 12:04 ق.ظ
خدا قوت خانم منیره عزیز مثل همیشه عالی و شیرین بود مطالب زیبای شما بهترین ها برای شما و قلب مهربانتان رقم بخورد خدا قوت به وبلاگ نویسان
سمیه9 جمعه 8 فروردین 1399 12:23 ب.ظ
خانم منیره عزیز خداقوت مثل همیشه عالی.امیدوارم همیشه سالم وتندرست باشید.
همسفر سکینه24 جمعه 8 فروردین 1399 04:05 ق.ظ
خانم منیره عزیز ،بسیار عالی در مورد اهمیت خواب شب صحبت کردید،خدا قوت.
با تشکر از وبلاگ نویسان عزیز
همسفر شمسیان پنجشنبه 7 فروردین 1399 12:19 ق.ظ
خدا قوت خانم منیره عزیزم.
عالی بود. نکات جدیدی را یادآور شدید.

مدت ها بود که به دنبال دلیل خواب سبک مسافرم بودم. ممنونم که با توضیحات تان مسئله را برایم روشن نمودید.
ممنون از عزیزان وبلاگ
الهه لژیون ۱۲ چهارشنبه 6 فروردین 1399 10:42 ب.ظ
سلام و درود خدمت راهنمای عزیز و بزرگوارم خانم منیره گلم⚘⚘⚘⚘⚘
استاد عزیزم بهتون تبریک میگم از شنیدن و دیدن جلسه لذت بردم و بهتون افتخار میکنم وبه خود می‌بالم از مطالب جامع و کامل شما بزرگوار آموزش گرفتم شما همیشه بهترین هستین خیلی خیلی دوستون دارم پیروز و کامیاب باشید ⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘
⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘ ⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘
❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤
معصومه عزیزم خیلی ممنونم خداقوت
با تشکر از گروه وبلاگ ⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘
همسفر زینب لژیون یکم چهارشنبه 6 فروردین 1399 09:01 ب.ظ
با عرض سلام و خداقوت خدمت کمک راهنمای محترم خانم منیره عزیز بسیار کامل وجامع درمورد دستور جلسه صحبت کردید استفاده کردم ازشما متشکرم وازوبلارگ نویسان هم بسیار بسیار سپاسگزارم
نسرین.اسیستنت چهارشنبه 6 فروردین 1399 07:44 ب.ظ
خانم منیره عزیز بسیار عالی ،مبسوط و بی کم و کاست در مورد خواب شب و نقش آن در فرآیند ریکاوری جسم و همینطور تاثیر خواب شب در عملکرد روزانه و داشتن تفکری سالمتر و ذهنی آرام صحبت کردید بسیار استفاده کردم از شما بسیار متشکرم و برایتان سلامتی روزافزون مسئلت دارم.
تشکر از گروه وبلاگ
پوران همسفرعباس 1 چهارشنبه 6 فروردین 1399 05:28 ب.ظ
خداقوت خدمت کمک راهنمای فعال وپرتلاش سرکار خانم منیره عزیز ،جلسه بسیارعالی وپرباری بود وسرشار از انرژی ودانش واگاهی بسیارمفید ومثل همیشه عالی ومفید بود ،استفاده کردم ممنون .
خداقوت به گروه وبلاگ .
عزیزه۱۵ چهارشنبه 6 فروردین 1399 03:13 ب.ظ
خانم منیره عزیزم سال جدید را ب شما تبریک میگویم وسالی همراه با سلامتی وارامش برای شما وخانواده محترمتان تز خداوند خواستارم سخنان شما برای من خیلی اموزنده بود انشالله بتوانم کاربردی کنم
فاطمه الیاسی چهارشنبه 6 فروردین 1399 01:52 ب.ظ
خدا قوت خانم منیره عزیز عالی بود از صحبتهای شما استفاده کردم جلسه خوبی را برگزار کردید موفق و موید باشید و با تشکر از عزیزان وبلاگ.
همسفر سمانه ۱۷ چهارشنبه 6 فروردین 1399 01:40 ب.ظ
خدا قوت به کمک راهنمای محترم خانم منیره عزیز بسیار عالی به نکات مهم اهمیت خواب شب و بیداری صبح زود اشاره کردید و مثل همیشه از صحبتهای مفیدتون استفاده کردم امیدوارم همیشه پایدار باشید با تشکر از وبلاگ نویسان محترم که این گزارش را تهیه کردند و در اختیارمان گذاشتند.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات