اهمیت خواب شب
یکشنبه 3 فروردین 1399 ساعت 10:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر الهام | ( نظرات )
کته بسیار جالبی درزمینهٔ القاء افکار منفی وجود دارد که این موضوع در زمان شب و صبح رابطه معکوس دارد. به این صورت که شب‌ها بیشترین میزان القاء منفی برای افرادی که بیدار هستند، وجود دارد و هنگام صبح بیشترین میزان القاء منفی برای افرادی است که در خواب هستند و بسیار تأکید شده است که در بین الطلوعین یعنی زمان بین سحر و طلوع خورشید خواب نباشیم و در روایات و احادیث هم به این موضوع تأکید شده است.


به نام خداوند بخشنده مهربان


یکی از تجربیات لذت بخشی که همه ما در طول شبانه‌روز داریم، تجربه خوابیدن است. اهمیت خواب شب آن‌قدر بالاست که آقای مهندس در روز رهایی و قطع مصرف مسافران در مورد خواب آنها سؤال می‌کنند که آیا خواب مسافران منظم و مرتب هست یا خیر؟
بدن انسان به‌گونه‌ای خلق‌شده است که می‌تواند خودش را ترمیم و بازسازی کند. یکی از مسائل مهمی که به بازسازی و کارکرد درست جسم انسان بسیار کمک می‌کند، مسئله خواب شب است و خواب مناسب یکی از عواملی است که باعث بهبود عملکرد سیستم ایکس انسان می‌شود.
عدم خواب کافی باعث ناکارآمد بودن جسم در طول روز می‌شود و هم‌چنین خستگی، پرخاشگری و به هم ریختن خلق‌وخو از نتایج کمبود خواب است و خواب نامناسب باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود و همین مسئله بدن را برای ابتلا به بیماری‌های مختلف مساعد می‌کند.
عواملی که در به هم ریختن خواب مؤثر هستند عبارتند از: مشکلات مختلف، استرس، اضطراب و همین‌طور مصرف قهوه و کافئین و مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا. در مقابل، ورزش کردن به‌صورت منظم و مدیریت کردن استرس و اضطراب و عدم مصرف قهوه و کافئین در اواخر شب در بهبود کیفیت خواب مؤثر است.
بین 7 تا 9 ساعت خواب کافی باعث بهبود عملکرد مغز و فعالیت‌های بدن می‌شود. بهترین ساعت خواب از ساعت 11 شب می‌باشد. هورمون ملاتونین که با تاریک شدن هوا شروع به ترشح می‌کند باعث خواب عمیق در انسان می‌شود. ترشح این هورمون از ساعت 11 شب شروع می‌شود و پزشکان معتقدند که از این ساعت تا چهار صبح هورمون‌هایی که برای سلامت بدن ضروری است ترشح می‌شوند و اگر ما در این ساعات بیدار باشیم این هورمون‌ها به‌خوبی ترشح نخواهند شد.
از ساعت 11 تا 1 شب مواد زائد و سمی که در کبد است از بین می‌رود و از ساعت 1 تا 3 نیمه‌شب سم‌زدایی در کیسه صفرا اتفاق می‌افتد و از ساعت 3 تا 5 صبح سم‌زدایی در ریه انجام می‌شود.
نکته مهم این است که در هنگام خواب یک چرخه‌ای اتفاق می‌افتد که بین خواب عمیق و خواب سبک تغییر می‌کند و خواب سبک بیشتر در نیمه دوم شب که به سمت روز می‌رود، رخ می‌دهد؛ بنابراین هرچه دیرتر به خواب برویم و شب بیشتر بیدار باشیم، این خواب عمیق را از دست خواهیم داد و این خواب سبک به بازسازی سلول‌ها کمک نمی‌کند.
علاوه بر این اتفاقاتی که هنگام خواب در جسم رخ می‌دهد، انرژی‌های کیهانی هم از نیمه‌شب تا طلوع آفتاب منتشر می‌شوند و برای اینکه این انرژی‌ها را دریافت کنیم باید در خواب باشیم. زمان خواب، کالبد دوم از جسم جدا می‌شود و در بالای جسم قرار می‌گیرد و این انرژی‌ها را دریافت کرده و به جسم منتقل می‌کند.
نکته بسیار جالبی درزمینهٔ القاء افکار منفی وجود دارد که این موضوع در زمان شب و صبح رابطه معکوس دارد. به این صورت که شب‌ها بیشترین میزان القاء منفی برای افرادی که بیدار هستند، وجود دارد و هنگام صبح بیشترین میزان القاء منفی برای افرادی است که در خواب هستند و بسیار تأکید شده است که در بین الطلوعین یعنی زمان بین سحر و طلوع خورشید خواب نباشیم و در روایات و احادیث هم به این موضوع تأکید شده است.
امام صادق می‌فرماید: خواب بین الطلوعین نامبارک است، روزی را پس می‌زند، رنگ انسان را زرد می‌کند و چهره را زشت می‌کند. مبادا در آن‌وقت بخوابید.
در هنگام صبح هم هورمون‌هایی در بدن ترشح می‌شود که شادی‌آفرین و محرک هستند و باعث می‌شوند که در طول روز انرژی لازم را برای انجام کارهای روزمره داشته باشیم. اگر ما صبح خواب باشیم این مواد در هنگام خواب می‌سوزند و قسمت بیشتر آن به‌صورت مُسَکن مصرف می‌شوند. به همین علت است که خواب صبح بسیار لذت‌بخش است ؛ولی پس از بیداری احساس کسالت زیادی داریم؛ زیرا هورمون‌هایی که باید در طول روز مصرف می‌شد، هنگام خواب از بین می‌رود.
آقای امین در سی دی اهمیت خواب شب، نکات بسیار ارزشمندی را در این رابطه بیان کردند؛ ازجمله اینکه خواب و حس، بسیار باهم در ارتباط هستند و انسان‌هایی که آرامش دارند، خواب بهتری دارند و به دیگر سخن باید دل انسان صاف باشد؛ بنابراین تفکر و جهان‌بینی در نحوه خواب بسیار مهم است.
در مورد جهت خوابیدن، آقای امین فرمودند که می‌بایست در جهت مغناطیس زمین باشد و بهترین حالت خواب شرق به غرب می‌باشد.

نویسنده : کمک راهنما همسفر مریم 


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
لیلا طاهری چهارشنبه 6 فروردین 1399 04:54 ب.ظ
خانم مریم عزیزم خیلی زیبا و درست تکات را یادآور شدید.مچکرم.سلامت باشید و موفق.قلم زیبایتان بابرکت.گروه وبلاگ خدا قوت و ممنون.
فاطمه الیاسی سه شنبه 5 فروردین 1399 08:42 ب.ظ
کمک راهنمای محترم خانم مریم عزیز مثل همیشه عالی بود
خدا قوت .
همسفر رعنا سه شنبه 5 فروردین 1399 05:35 ب.ظ
خانم مریم عزیز کمک راهنمای عزیز نکات دقیقی و مفیدی از ساعت خواب و کسب انرزی را بیان نمودید.متشکرم
غزیزان وبلاگ خدا قوت.
نیلوفر دوشنبه 4 فروردین 1399 04:12 ب.ظ
خداقوت مثل همیشه از مطالبی که بیان میکنید نهایت استفاده روبردم و امیدوارم درهمه مراحل بدرخشید
همسفر نرگس لژیون چهارم دوشنبه 4 فروردین 1399 10:40 ق.ظ
خانم مریم عزیزم خیلی زیبا بود نوشتهاتون خدا قوت میگم بهتون و امیدوارم بتونیم زمان خوابمون درست کنیم ممنون
همسفرسکینه24 دوشنبه 4 فروردین 1399 01:10 ق.ظ
کمک راهنمای گرامی خانم مریم عزیز مقاله بسیار خوبی بود.نکات مهمی را بیان کردید.مسئله خواب بسیار مهم است.که اکثرا با ان مشکل داریم.ان شاالله بتوانیم با اموزشهای کنگره در این مسئله هم به تعادل برسیم.
با تشکر از وبلاگ نویسان محترم و بسیار فعال.خدا قوت
همسفر سمانه ۱۷ دوشنبه 4 فروردین 1399 12:58 ق.ظ
خدا قوت به راهنمای محترم خانم مریم عزیز بسیار عالی ساعات خواب را بیان نمودید و استفاده کردم امیدوارم همیشه پایدار باشید با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
الهه لژیون ۱۲ یکشنبه 3 فروردین 1399 10:17 ب.ظ
باعرض سلام و درود خدمت خانم مریم عزیز کمک راهنمای بزرگوار ⚘⚘
خداقوت ممنون از مطالب خوبتان .آرزوی بهترینها برای شما بزرگوار ⚘⚘⚘⚘⚘
با تشکر از گروه وبلاگ ⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘
همسفر مهدیه از لژیون ۴ یکشنبه 3 فروردین 1399 05:25 ب.ظ
سلام وخسته نباشی خدمت راهنمای عزیزم خانم ممنون بابت مطلب زیباتون در مورد اهمیت خواب مثل همیشه لذت بردم از صحبتهاتون
همسفر شمسیان یکشنبه 3 فروردین 1399 05:04 ب.ظ
ممنون خانم مریم.
نکاتی را که اشاره فرمودید، نکات مهمی بود. مخصوصا دلیل سرخوشی هنگام صبح. ممنونم
مریم نظری یکشنبه 3 فروردین 1399 03:05 ب.ظ
خدا قوت خانم مریم عزیزم، بسیار عالی و علمی أهمیت خواب شب و بیداری در صبح زود را توضیح دادید.
آموزش گرفتم
خدا قوت الهام عزیزم
همسفر فتانه لژیون ۱۵ یکشنبه 3 فروردین 1399 01:18 ب.ظ
خداقوت و‌سپاس خدمت کمک راهنما محترم بسیار آموزنده بود
خواب مکانیزم بدن می باشد که با شناخت و اطلاع درست می توانیم از اهمیت آن پی برده و برای سلامتی خود او را ارج نهیم و در تنظیم و‌کار کرد درستش برنامه درست داشته باشیم .
الهام همسفر.لژیون ۴ یکشنبه 3 فروردین 1399 12:31 ب.ظ
سلام خانم مریم راهنمای عزیزم بسیار عالی بود مثل همیشه از سخنان شما لذت بردم اموزش گرفتم
نسرین.اسیستنت یکشنبه 3 فروردین 1399 10:51 ق.ظ
خانم مریم عزیز چقدر خوب، دقیق و کاربردی از دلایل خواب راحت و نتایج خواب شب وهمچنین ساعات پاکسازی سیستم جسم بیان کردید بسیار برایم مفید بود از شما بابت مطالب خوبی که ارائه کردید ممنونم.
گروه وبلاگ ممنون بابت زحمات بی دریغتون
پوران همسفرعباس 1 یکشنبه 3 فروردین 1399 10:41 ق.ظ
خداقوت خانم مریم عزیز؛کمک راهنمای موفق ،بسیار عالی بود ودرمطلبی که بیان کردید نکات بسباراموزنده داشت که هم برایم درس بود وهم مرابه تفکر واداشت که بیشتر به خواب وساعت بیدار شدن بیشتر اهمیت بدهم .ممنون
خداقوت به گروه وبلاگ . 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات