فضای مجازی ؛ شمشیر دولبه
دوشنبه 26 اسفند 1398 ساعت 05:00 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر مریم | ( نظرات )
سال بعد که برادرم رهایی گرفت، تازه فضای مجازی آمده بود. من در آن زمان تازه گوشی اندروید خریده بودم، وقتی مطالب مفید را در فضای مجازی می‌خواندم فهمیدم که زیاد هم بد نیست و می‌تواند خیلی مفید هم باشد؛ البته مطالبی هم بود که وقت آدم را می‌گرفت و مثل زمان کودکی نباید وقتم را برای آنها هدر می‌دادم.
استفاده از اینترنت و فضای مجازی مثل شمشیری دو لبه است، هم ضرر دارد و هم فواید بسیار و بستگی به خودمان دارد که چگونه از آن استفاده کنیم.

یا رحمان
سلام دوستان معصومه هستم همسفر
از کودکی همیشه به یاد داشتم زیاد نباید سمت وسایل الکترونیکی بروم؛ چون همیشه می‌گفتند که این وسایل وقت آدم را می‌گیرد، به همین دلیل همیشه از کودکی یک الی دو ساعت تلویزیون می‌دیدم. بزرگتر که شدم علم و تکنولوژی که پیشرفت کرد و وسایل مختلف که آمد ناخودآگاه برای انجام کار به آنها احتیاج پیدا کردم؛ مثلاً از کامپیوتر برای شرکت در آزمون‌های مختلف و یا از تلویزیون برای برنامه‌های کمک آموزشی و سی دی های آموزشی؛ ولی بازهم به دلیل سنگین شدن درس ها زیاد وقت خود را به آنها اختصاص نمی‌دادم، با گوشی مثل دیکشنری کارهای درسی خود را انجام می‌دادم. دانشگاه را که به اتمام رساندم با پیشرفت علم، قابلیت‌های گوشی هم فراتر رفت؛ مثل استفاده از اینترنت که قبلاً فقط با کامپیوتر امکانپذیر بود یا برنامه‌هایی که با آن با اطرافیانمان ارتباط برقرار می‌کردیم که بعدها اسمش شد فضای مجازی.
حالا دیگر خواسته یا ناخواسته، اینترنت و فضای مجازی وارد زندگی‌مان شده بود و برای انجام کارهایمان از آن استفاده می‌کردیم.
وقتی برادرم مصرف‌کننده شد، تازه، وارد کنگره شده بودم و لژیون ها به‌صورت حضوری بود و فضای مجازی نبود و همدیگر را می‌دیدیم و سی دی ها را مرور می‌کردیم و واقعاً برایم جذابیت داشت؛ چون هیچ کجا جایی مثل کنگره ندیده بودم که اینقدر با نظم مثل دانشگاه سطح بالا باشد و وقتی به خانه می‌رفتیم، از نعمت کنگره بی بهره بودیم، مخصوصاً برای من که در آن زمان حال روحی خوبی نداشتم و نیاز داشتم با کسی حرف بزنم و از او درخواست کمک کنم و در آن زمان سی دی ها خیلی به من کمک کردند و دلنوشته هایی که راهنماها از ما می‌خواستند.
سال بعد که برادرم رهایی گرفت، تازه فضای مجازی آمده بود. من در آن زمان تازه گوشی اندروید خریده بودم، وقتی مطالب مفید را در فضای مجازی می‌خواندم فهمیدم که زیاد هم بد نیست و می‌تواند خیلی مفید هم باشد؛ البته مطالبی هم بود که وقت آدم را می‌گرفت و مثل زمان کودکی نباید وقتم را برای آنها هدر می‌دادم.
یکی دوسال بعد برنامه‌های تلگرام و واتساپ هم اضافه شدند و مطالب کنگره بیشتر در دسترس مان قرار گرفت یا کتاب می‌خواندیم و یا در فضای مجازی هرچه می‌خواستیم پیدا می‌کردیم و بدی بزرگی که داشت این بود که مدام سرمان توی گوشی بود و ضرر بزرگی به چشممان وارد می‌کند؛ البته برای کسانی که بتوانند تعادل را برقرار کنند مفید است.
از اوایل اسفند ماه که بیماری کرونا دامنگیر کشور عزیزمان شد، جلسات کنگره برگزار نگردید و خیلی ناراحت بودم که بازهم از کنگره فاصله می‌گیرم؛ چون به دلیل شرایط کاری برایم سخت بود هر جلسه در کنگره حاضر شوم؛ ولی با شیوع این ویروس کلاً  امکان همان جلسات حداقلی را در کنگره از دست می‌دادم.
خانم نسیم راهنمایم به من پیام داد و گفت لژیون ها را در فضای مجازی برگزار  می‌کنیم. ابتدا با خود گفتم چه فایده، همدیگر را نمی‌بینیم یا شاید کسی نخواهد و یا نتواند در ساعت مشخص در جلسه حاضر شود؛ اما با شروع جلسات، نظرم به کلی تغییر کرد. دوستان هر جلسه مطالب خود را بهتر از قبل حاضر می‌کنند و سر ساعت در جلسه مجازی حاضر می‌شوند و می‌توان با دقت مطالبی که ضبط می‌کنند را مرور کرد و حتی چندبار گوش داد. الان واقعاً نظرم نسبت به فضای مجازی تغییر کرده و بعد از هر جلسه منتظر حضور در جلسه بعدی هستم؛ البته می‌دانم که مانند زمان کودکی نباید وقت زیادی را صرف وسایل الکترونیکی کنم؛ ولی اگر بتواند مطالب مفیدی به من بیاموزد چه اشکالی دارد که وقت مرا بگیرد. البته فضای مجازی بدیهایی هم دارد؛ اینکه امکان دیدن حضوری افراد فراهم نمی‌شود؛ ولی در شرایطی که نتوان حضوری در کنگره حاضر بود فضای مجازی بهترین راه است.
و کلام آخر ؛
استفاده از اینترنت و فضای مجازی مثل شمشیری دو لبه است، هم ضرر دارد و هم فواید بسیار و بستگی به خودمان دارد که چگونه از آن استفاده کنیم.

نگارنده : همسفر معصومه احمدی لژیون یازدهم
ویراستاری : همسفر الهام
تایپ : همسفر نسیم


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
ربابه لژیون پنجم چهارشنبه 28 اسفند 1398 10:50 ب.ظ
خانم معصومه عزیز
از مطلب شما نکات خوبی را آموزش گرفتم
استفاده از ابزار و امکانات در دوره پیشرفت الکترونیک نیاز به آموزش و آگاهی کافی و لازم دارد که اگر علم استفاده را ندانیم چه بسا باعث تخریب های جبران ناپذیر خواهد شد. از شما بسیار ممنونم خدا قوت
گروه وبلاگ خدا قوت
همسفر نسیم چهارشنبه 28 اسفند 1398 05:48 ب.ظ
معصومه جانم لذت بردم از دلنوشته ات
|خداروشکر که با وجود مشکلات قوی و مستحکم در کنار ماهستی، موفق باشی
عزیزان وبلاگ سپاس
همسفر سمانه ۱۷ سه شنبه 27 اسفند 1398 02:30 ب.ظ
خدا قوت به خانم معصومه عزیز بسیار عالی به نکات مهم اشاره کردید واینکه فضای مجازی شمشیر دولبه است بسیار تشبیه به جایی بود و من خدا را شکر میکنم که آقای مهندس عزیز تدبیر به جایی را برایمان دیدند که ما در این فضا انرژی میگیریم.با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
نسرین.اسیستنت سه شنبه 27 اسفند 1398 08:49 ق.ظ
خانم معصومه عزیز تشبیه بسیار بجایی برای فضای مجازی داشتید دلنوشته تان به انسان تسکین و امید برای روزهای بهتر پس از این سختی را میدهد از شما بسیا سپاسگزارم.
گروه وبلاگ دست مریزاد
صغری همسفر یوسف سه شنبه 27 اسفند 1398 01:14 ق.ظ
معصمومه عزیز بسیار عالی بود مثل همیشه حد اقوت موفق باشیدوبللاک نویسان خدا قوت
الهه لژیون ۱۲ سه شنبه 27 اسفند 1398 01:13 ق.ظ
سلام و درود خدمت خانم معصومه عزیز چقدر عالی مطالب را بیان کردین از خواندن مطالب لذت بردم پیروز و کامیاب باشید ⚘⚘
با تشکر از گروه وبلاگ ⚘⚘
پوران همسفرعباس 1 دوشنبه 26 اسفند 1398 10:20 ب.ظ
خداقوت خانم معصومه عزیز ؛بسبار عالی بیان کردید .همینطور که شما اشاره کردید درفۻای مجازی اگر علم ودانش ان را نداشته باشید وبدون علم ودانش وارد این مرحله شوید ممکن است به خود واطرافیان اسیب وارد کنید پس اگاهانه باید عنل کنید .
خداقوت خانم نسیم عزیز
خداقوت به گروه وبلاگ .
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic