تفکر و حرکت درست از فضای مجازی
شنبه 24 اسفند 1398 ساعت 06:00 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر مریم | ( نظرات )
یکی از افرادی که به بهترین شیوه استفاده از فضای مجازی را کنترل کرد و آن را با تمام ایرادها و خطراتش به مدیریت خود درآورد، جناب مهندس دژاکام است. ایشان با وجود اینکه سال‌ها کار خود را در زمینه درمان اعتیاد، در فضای حقیقی و به صورت رو در رو انجام می‌دادند و موفق هم بودند
به نام قدرت مطلق الله
 آموزش‌های کنگره در هر شرایطی ادامه دارد. شاید روزی که اولین ایده برای شبکه‌های ارتباطی مطرح شد، کسی فکر نمی‌کرد شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی آنقدر پیشرفت کنند که به بخش مهمی از زندگی مردم تبدیل شوند. بخشی که باوجود تمام مشکلاتی که برای کاربرانش به همراه آورده و تغییرات نامطلوبی که در زندگی آنها به وجود آورده است، فوایدی هم دارد که در شرایط امروز بیشتر از قبل خود را نشان داده است.
اولین شبکه اجتماعی:
اولین ایده اینترنت در سال 1960، توسط یک موسسه تحقیقاتی در آمریکا مطرح شد که فقط در زمینه های تخصصی و تحقیقاتی کاربرد داشت؛ اما از آن زمان به بعد، به مرور کاربرد اینترنت عمومی تر شد و به کشورهای دیگر هم رسید. ایران هم از سال 1371 برای اولین بار در دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه گیلان شروع به استفاده محدود از اینترنت کرد تااینکه یک سال بعد به طور رسمی کشور ما هم به شبکه اینترنت متصل شد. 
در آن زمان این فضا فقط برای انجام کارهای اداری خاص و محدود استفاده می‌شد؛ اما کم کم برای ارتباطات اجتماعی عادی هم از آن استفاده کردند. حدود 16 سال قبل وب سایتی با عنوان Classmates.com در آمریکا راه‌اندازی شد که هم کلاسی‌های قدیمی می‌توانستند از طریق آن بعد از سال‌ها دوباره هم را ببینند و خاطرات قدیم را زنده کنند. همین وب سایت، زمینه ای شد که امروز شبکه‌های مجازی مختلف به وجود بیاید و افراد بتوانند از راه دور و نزدیک در این فضاها با هم ارتباط بگیرند.
شبکه‌های اجتماعی به مرور زمان آنقدر پیشرفت کردند که افراد توانستند از طریق آن بدون محدودیت مکان و زمان، از منزل خودشان با هر کسی در هر جایی از دنیا که باشد، ارتباط بگیرند. از آنجایی که ما انسان‌ها محدود به مکان و زمان حال هستیم و نمی‌توانیم همزمان از چند فضا و زمان مختلف استفاده کنیم، امکانات شبکه‌های مجازی برایمان خیلی جذاب بود و خیلی زود تعداد زیادی از ما جذب آن شدیم؛ حتی خیلی از ما این شبکه‌ها را به زندگی واقعی ترجیح دادیم و ارتباطاتی در این فضاها ایجاد شد که نامتعارف و غیراخلاقی بود. اینجا بود که شبکه‌های مجازی زندگی واقعی را مختل کرد و افراد به استفاده از این فضاها وابسته شدند و هزار و یک عیب و ایراد از فضای مجازی بیرون آمد، تاجایی که حتی در جامعه ما، استفاده از شبکه‌های اجتماعی و راه های ارتباطی مجازی تبدیل شده بود به یک ضدارزش که فساد اخلاقی و اجتماعی به بار می‌آورد و خانواده‌ها نگران این بودند که نکند فرزندشان به سمت استفاده از این شبکه‌ها بروند؛ حتی زمانی رسید که در کافی نت ها و یا سایت‌های دانشگاه ها و مکان‌های عمومی برای اینکه از فساد و ارتباطات مضر جلوگیری کنند، نرم افزارهای ارتباطات اجتماعی را محدود می‌کردند؛ اما غافل از اینکه بیشتر افراد، طرز صحیح استفاده از این امکانات جدید را پیدا نکرده بودند. 

تفکر و حرکت درست، آغاز راه صحیح:
کم کم افرادی پیدا شدند و این موضوع را مطرح کردند که به جای فرار از این فضا، بهتر است محتوای آن را تغییر دهیم. به جای اینکه از فضای مجازی بترسیم و آن را بد بدانیم و از آن فرار کنیم، خودمان وارد آن شویم و آن را بشناسیم و محتویات دلخواه خودمان را وارد آن کنیم. از این زمان به بعد کم کم فضای مجازی از انحصار محتواهای غیراخلاقی بیرون آمد و به مرور آموختیم که آن را کنترل و مدیریت کنیم. یکی از افرادی که به بهترین شیوه استفاده از فضای مجازی را کنترل کرد و آن را با تمام ایرادها و خطراتش به مدیریت خود درآورد، جناب مهندس دژاکام است. ایشان با وجود اینکه سال‌ها کار خود را در زمینه درمان اعتیاد، در فضای حقیقی و به صورت رو در رو انجام می‌دادند و موفق هم بودند؛ اما با همه گیر شدن استفاده از فضای مجازی، فعالیت‌های کنگره 60 را به فضای مجازی هم وارد کردند و البته احتیاط کار خود را در این فضا پیشرفت دادند. طوری که در سال 98 مسئله فعالیت در فضاهای مجازی را به عنوان یک هدف جدید مطرح کردند و این موضوع را به عنوان یک امر مهم، به نوشتار «کنگره 60 چیست؟» اضافه کردند؛ نوشتاری که هر جلسه توسط مسافران یا همسفران خوانده می شود. این باعث شد که همه ما اعضای کنگره، امسال فعالیت بیشتری در فضای مجازی داشته باشیم و بیشتر در این فضا کار کنیم.

کرونا هم جلودار ما نیست:
این روزها که همه دنیا درگیر مبارزه با ویروس کرونا هستند و در قرنطینه به سر می‌برند، اولین نگرانی من به عنوان یک سفر اولی این بود که با تعطیل شدن جلسات کنگره، چه کنم؟ چطور دور ماندن از آموزش‌های کنگره را تحمل کنم؟ اما آقای مهندس دژاکام با تدبیر درست خود، در اولین اقدام دستورجلسات دو هفته اخیر را تغییر دادند و اول راه های مبارزه با ویروس کرونا را گوشزد کردند، بعد هم برای ادامه جلسات آموزشی کنگره، راه استفاده از فضای مجازی را پیشنهاد دادند و با برنامه‌ریزی و تغییر روش، تمام جلسات عمومی را از فضای حقیقی به فضای مجازی منتقل کردند. طوری که من به عنوان عضوی از کنگره، که تا قبل از این از حضور در لژیون و صحبت‌های راهنمای عزیزم استفاده می‌کردم، امروز با شرکت در لژیون مجازی، از طریق واتساپ، همان آموزش‌ها را دریافت می‌کنم، درست مثل همان زمان و سوالات و ابهامات خودم را از طریق ضبط صدا و پیغام صوتی مطرح می‌کنم و راهنمای عزیزم پاسخ من را با پیغام صوتی می‌دهد.
خدا را شکر می‌کنم که شیوه های آموزشی کنگره با تدبیر آقای مهندس دژاکام به روزرسانی می‌شود و من به عنوان عضوی از اعضای کنگره می‌توانم در هر شرایطی از این آموزش‌ها استفاده کنم. 
باتشکر از راهنمای خوبم سرکار خانم عاطفه

نگارنده : همسفر عاطفه از لژیون ششم
ویراستاری : همسفر الهام


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر شهناز لژیون 6 دوشنبه 26 اسفند 1398 10:08 ب.ظ
سلام خدا قوت خدمت خانم عاطفه عزبز بسیار عالی وجامعه وکامل بود وبسیار استفاده کردم
همسفر لیلا از لژیون شش دوشنبه 26 اسفند 1398 05:40 ب.ظ
سلام و خدا قوت خدمت خانم عاطفه عالی بیان نمودید موفق و موید باشی
عاطفه دوشنبه 26 اسفند 1398 05:31 ب.ظ
عاطفه عزیزم خدا قوت . بسیار بهت تبریک میگم اولا ب خاطر همسفر بودن و قرار گرفتن در کنگره ۶۰، دوما به خاطر این تفکر کنگره ای و زیبایتان .
شما خیلی خوب در مسیر آموزشها قدم گذاشته اید و خیلی خوب در حال آموزش هستید .
ممنون از مقاله زیبایتان .
خدا قوت به گروه وبلاگ نویسان عزیز
الهه لژیون ۱۲ دوشنبه 26 اسفند 1398 01:18 ق.ظ
با سلام و درود خدمت خانم عاطفه عزیز ممنون از مطالب خوبتان خداقوت .
با تشکر از گروه وبلاگ .
زهرا بیگدلی لژیون 12 یکشنبه 25 اسفند 1398 05:35 ب.ظ
خدا قوت خانم عاطفه عزیز بسیار جامع و کامل مطالب را بیان کردید، سپاسگذارم و یک خداقوت ویژه خدمت راهنمای بزرگوار خانم عاطفه بابت پرورش چنین رهجوی شایسته ای. به امید رهایی شما دوست عزیز.
پوران همسفرعباس 1 یکشنبه 25 اسفند 1398 11:33 ق.ظ
خداقوت خانم عاطفه عزیز بسبار عالی بود .مننون از اطلاعات بسیار عالی که دراهتیار ناهم قرار دادید سپاسگزارم .
خداقوت به گروه وبلاگ
همسفرسکینه24 یکشنبه 25 اسفند 1398 02:19 ق.ظ
خانم عاطفه عزیز،بسیار کامل و جامع در مورد فضای مجازی و استفاده از آن و تشکیل لژیون مجازی بیان کردید،ممنونم.موفق باشید.
با تشکراز وبلاگ نویسان عزیز
همسفر حوریه یکشنبه 25 اسفند 1398 01:14 ق.ظ
خدا قوت خدمت خانم عاطفه عزیز،مطلبتان آموزنده وجذاب وقابل تامل است سپاسگزارم.
نسرین.اسیستنت یکشنبه 25 اسفند 1398 12:39 ق.ظ
خانم عاطفه عزیز بسیار واضح و روشن سیر تکاملی اینترنت و منفیات و مثبتهای این پدیده تکنولوژی در قرن بیستم را بیان نمودید همچنین سیر تفکر در مسیر عقل را که نتیجه اش استفاده آموزشی از این پهنای وسیع اطلاعاتی،در جهت رشد و تعالی انسان است را ترسیم نمودید بسیار استفاده کردم و لذت بردم برقرار باشید.
گروه وبلاگ دست مریزاد
همسفر سمانه ۱۷ یکشنبه 25 اسفند 1398 12:25 ق.ظ
خدا قوت خانم عاطفه عزیز واقعا عالی بود و سپاسگزارم بابت مطالب مفید و جامعی که درباره اینترنت و فضای مجازی برایمان ارائه دادید خداوند به قلمتان برکت دهد و پایدار باشید و خدا قوت به کمک راهنمای محترم بابت رهجویی مثل شما.با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات