کرونا ویروس ؛ تهدید سلامت جهانی
چهارشنبه 7 اسفند 1398 ساعت 05:30 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر الهام | ( نظرات )
با توجه به نوع کروناویروس، علائم می‌تواند از نشانه‌های سرماخوردگی عادی تا سردرد، تب، سرفه،آبریزش بینی، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی باشد. همچنین بیمار ممکن است سرفه‌های چند روزه ظاهراً بدون دلیل نیز داشته باشد که در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.
 کروناویروس نه تنها دستگاه تنفس بلکه ارگان‌های حیاتی دیگر بدن مثل کلیه و کبد را نیز درگیر می‌کند. در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی خون و نارسایی کلیه نیز گزارش شده‌است که این مورد می‌تواند بیمار را به همودیالیز نیازمند کند.


به نام قدرت مطلق 


واژه "کروناویروس" از کلمه لاتین "corona" به معنی تاج یا هاله گرفته شده‌است. این واژه به مشخصه ظاهری این ویروس اشاره دارد که یادآور تصویری از یک تاج سلطنتی یا تاج خورشیدی است. از این رو کروناویروس را “ویروس تاج‌دار“ نیز می نامند.

کرونا ویروس‌ها که پس از راینو ویروس‌ها، بزرگترین عامل ابتلا به سرماخوردگی هستند، بیشتر در زمستان و بهار باعث سرماخوردگی می‌شوند. اگرچه کرونا ویروس‌ها بیشتر در حیوانات دیده می‌شوند؛ اما هفت نوع از آنها دستگاه تنفسی بدن انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ساختار این ویروس از دو لایه تشکیل شده است؛ هسته این ویروس را مواد ژنتیکی و لایه بیرونی آن را تاج‌های پروتئینی تشکیل داده‌اند.

خانواده ویروس کرونا همیشه از گونه حیوانی به گونه دیگری منتقل شده‌است. این ویروس برای انتقال آسان‌تر ممکن است تکامل پیدا کند و موجب بیماری سخت‌تری شود. کروناویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها و زیرمجموعۀ کروناویریده هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری‌های شدیدتری همچون سارس، مرس و کووید ۱۹ را شامل می‌شود.
کروناویروس‌ها در سال ۱۹۶۵ کشف شدند که آخرین نوع آنها، در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین با همه‌گیری در انسان شیوع پیدا کرد؛ اما انواع دیگری از این ویروس هستند که با علائمی شدیدتر همراه می شوند؛ مانند سارس، مرس و کووید ۱۹.


کرونا ویروس سارس: 
این ویروس که تصور می‌شود از خفاش در چین ناشی شده باشد در سال ۲۰۰۲ اپیدمی جهانی سارس را موجب شد که حدود ۸۰۰ نفر را به کام مرگ کشاند. سارس با نام علمی SARS-CoV موجب سندرم حاد و شدید تنفسی در میان مبتلایان شد.


کرونا ویروس مرس:
گونه ای جدیدتر از این ویروس با نام سندرم نارسایی تنفسی خاورمیانه در سپتامبر ۲۰۱۲ در مردی ۶۰ ساله در عربستان سعودی کشف شد که به مرگ بیمار انجامید و دومین مورد در مردی ۴۹ ساله در قطر که او نیز در گذشت.این ویروس موجب مرگ ۸۵۸ نفر در خاورمیانه شد.


کرونای جدید (کووید ۱۹) 2019-nCoV:
در نهایت، در دسامبر ۲۰۱۹ نیز برای اولین بار در شهر ووهان چین، پس از اینکه مردم بدون علت مشخصی دچار سینه پهلو شدند و واکسن‌ها و درمان‌های موجود مؤثر نبودند، نوع جدیدی از کروناویروس با همه‌گیری در انسان شناسایی شد.
از میان نخستین افرادی که به این ویروس آلوده شده‌اند، مشخص شد که دو سوم آنها با بازار عمده‌فروشی غذاهای دریایی هوانان که در آن حیوانات زنده نیز به فروش می‌رسد، ارتباط داشته اند.
 تا ۳۰ بهمن، این کروناویروس جدید، جان بیش از ۲۰۰۰ نفر را گرفته‌ و بیش از ۷۳٬۳۳۲ نفر به این ویروس در ۳۰ کشور تأیید شده که از جمله در تایلند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، استرالیا، سنگاپور، نپال، ویتنام، اندونزی، آلمان، روسیه، فیجی، فرانسه، ایران و آمریکا مبتلا شدند. با عبور تعداد قربانیان ویروس کرونا از مرز ۱۰۰۰ نفر سازمان جهانی بهداشت برای بیماری ناشی آن، نام رسمی انتخاب کرده‌است" کووید ۱۹ (۱۹-COVID)" که اشاره‌ای دارد به «کرونا»، «ویروس»، «بیماری» و سال ۲۰۱۹.
این نوع کرونا ویروس قبل از این همه‌گیری، در انسان دیده نشده بود. برآوردهای نخستین نشان می دهد که درصد مرگ و میر این ویروس بین ۲ تا ۳ درصد مبتلا شدگان است.


منشأ ویروس:
منشأ ویروس‌های کرونا که در گذشته همه‌گیر شده بود، در حیوانات بود. ویروس سارس اول در خفاش شروع شد و بعد به گربه‌های ولگرد منتقل شد و بعد هم به انسان رسید. ویروس مرس هم در خاورمیانه موجب مرگ ۸۵۸ نفر از ۲۴۹۴ بیمار مبتلا شد که از شتر به انسان رسیده بود. آخرین نوع آن، طبق تحقیقات پژوهشگران، مورچه‌خوار است. البته ممکن است جانوران دیگری هم در شیوع نقشی داشته باشند.


علائم اصلی بیماری کرونا:
با توجه به نوع کروناویروس، علائم می‌تواند از نشانه‌های سرماخوردگی عادی تا سردرد، تب، سرفه،آبریزش بینی، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی باشد. همچنین بیمار ممکن است سرفه‌های چند روزه ظاهراً بدون دلیل نیز داشته باشد که در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.
 کروناویروس نه تنها دستگاه تنفس بلکه ارگان‌های حیاتی دیگر بدن مثل کلیه و کبد را نیز درگیر می‌کند. در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی خون و نارسایی کلیه نیز گزارش شده‌است که این مورد می‌تواند بیمار را به همودیالیز نیازمند کند.


نحوه انتقال بیماری کرونا:
بسته به نوع کروناویروس، روش‌های انتقال آن متفاوت است. در برخی از موارد روش‌های انتقال بیماری از انسان به انسان شبیه بیماری آنفلوآنزا از طریق سرفه و عطسه است. با این حال احتمال انتقال بیماری در فضای باز بسیار محدود بوده و موارد انتقال انسان به انسان در مواردی رخ داده‌است که افراد به مدت طولانی در فضای بسته در کنار فرد بیمار بوده‌اند؛ مانند افرادی که در بیمارستان‌ها با بیماران در ارتباط هستند.


مدت حیات در محیط:
ویروس کرونا می‌تواند در محیط تا مدت ها زنده بماند و از طریق سطوح پلاستیکی و فلزی آلوده که در تماس مستقیم با فرد بیمار هستند منتقل شود. همچنین یافته ها نشان می دهد رطوبت بالای هوا طول عمر ویروس کرونا را افزایش می‌دهد. این مطالعات بیان می کنند که کروناویروس‌ها می‌توانند روی سطح مختلف به طور میانگین بین چهار تا پنج روز زنده بمانند. برخی از آنها نیز می‌توانند تا ۹ روز خارج از بدن و در دمای اتاق دوام بیاورند.

درمان:
اگرچه تلاش های بسیاری برای تولید واکسن این ویروس انجام شده است؛ اما هنوز واکسن یا داروی مخصوصِ ضدِ ویروسی برای ریشه کن کردن، درمان قطعی، جلوگیری و یا مقابله با عفونتهای ناشی از کروناویروس به طور عام وجود ندارد؛ بنابراین تنها راه، جلوگیری از سرایت آن، تشخیص زودهنگام و درمان بیمار در قرنطینه است.

امید است که با آگاهی درست و رعایت دستورالعمل های بهداشتی از شیوع رو به رشد این بیماری جلوگیری کنیم  . به امید فردا و فرداهای بهتر.

بااحترام - همسفر الهام قدیری

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر مرضیه لژیون یکم پنجشنبه 8 اسفند 1398 07:49 ق.ظ
الهام جان ممنونم که اطلاعات خوب و موثقی را جمع آوری کردی، خدا قوت
انشالله همه مردم دنیا سرشار از آرامش باشند
نسرین.اسیستنت پنجشنبه 8 اسفند 1398 07:49 ق.ظ
خانم الهام عزیز اطلاعات جامع و کامل از کرونا ویروس را برای آگاهی سالم و درست دادن به خواننده ارائه کردید از این بخشش بی توقع شما بسیار سپاسگزارم و برایتان سلامتی همیشگی از خداوند خ‌واستارم
همسفرسهیلا لژیون دهم پنجشنبه 8 اسفند 1398 06:32 ق.ظ
خانم الهام ،ممتون از اطلاعاتی که دادید .انشاالله با توکل به خدا ومراقبت های بهداشت فردی هر چه زودتر از این بحران خارج بشیم
عزیزه 15 پنجشنبه 8 اسفند 1398 05:22 ق.ظ
خانم الهام ممنونم از اطلاعاتی که ب ما دادید انشالله هرچه زودتراین بحران راب سلامتی پشت سر بگذرانیم
زهرا بیگدلی لژیون 12 پنجشنبه 8 اسفند 1398 01:51 ق.ظ
خدا قوت خانم الهام عزیز
بسیار از شما ممنونم که اطلاعات خوبی را در اختیار ما قرار دادید. امیدوارم همه عزیزان در صحت و سلامت باشندو هر چه زودتر شاهد ریشه کن شدن این ویروس خطرناک باشیم.
ممنون از گروه وبلاگ.
همسفر زهرا چهارشنبه 7 اسفند 1398 11:59 ب.ظ
خانم الهام عزیز ممنون از مقاله کامل شما
انشاالله هر چه زودتر این بیماری ریشه کن شود و آرامش به جامعه برگردد
پوران همسفرعباس 1 چهارشنبه 7 اسفند 1398 10:49 ب.ظ
خداقوت الهام عزیزم که همچنان درپی اگاهی دادن هستید ممنون از اطلاعاتی که دراختیار ما قرار می دهید خدمتت پربرکت .
امروز داشتم درمورد کرونا می خوانم؛به این نتیجه رسیدم که این ویروس مانند نفس اماره است یک دفعه امد وخیلی پر سرصدا است نظر وهمه را به خودش جلب کزد وارامش واسایش همه را درگیر کرده است .امیدوارم هرچه زودتر این بیماری رفع شود تاارامش به کل هستی برگردد وماهم بتوانیم با ارامش درکلاس حۻور داشته باشیم .
خداقوت به گزوه وبلاگ نویسان .
همسفر حوریه چهارشنبه 7 اسفند 1398 08:46 ب.ظ
خانم الهام عزیز،ممنون بابت مقاله خوب ومفیدتان،با آگاهی بهتر میتوانیم مواظب خود واطرافیانمان باشیم،امیدوارم این بحران هر چه زودتر با کمترین مبتلا رفع شود.
همسفر فاطمه چهارشنبه 7 اسفند 1398 07:15 ب.ظ
خانم الهام عزیزم
ممنون بابت اطلاعاتی که در اختیار ما قرار دادی.
به امید خدا و رعایت بهداشت این روزها را نیز پشت سر خواهیم گذاشت.
در ضمن از زحمات شما در وبلاگ در قسمت ویراستاری صمیمانه تشکر می نمایم و امیدوارم پیروز، موفق و سربلند باشید انشاءالله.
سپاس از گروه وبلاگ.
همسفر فاطمه چهارشنبه 7 اسفند 1398 06:59 ب.ظ
خانم الهام عزیزم ممنون از تحقیقات و ارائه ی مطلب جامع شما ، بسیار عالی بود.در کنگره آموختیم در باره ی تمام ابعاد زندگی به علم و آگاهی برسیم.
باید آگاه بود تا در سلامتی ، آرامش و شادی روزگار گذراند.
با آموزش های ناب کنگره 60 ، توانستیم به سلامت زیستن برسیم و آرامش خود را حفظ کنیم. در کنگره 60 علم چگونه زیستن آموختیم.
پس به دانایی رسیدن، هر لحظه ادامه دارد و باید از علم و آگاهی خود مراقبت کرد. تا بتوانیم با تفکرات راستین و علم ،به سلامتی و شادمانی دست یافت .
کنگره به ما آموخت که بتوانیم پایه های علمِ آرامش را در خود تقویت کنیم و همواره به بهداشت و سلامت اندیشید.
با توکل بر خداوند منان این روزها را نیز مانند تمامی فراز و نشیب ها با تفکرات راستین به سلامتی پشت سر خواهیم گذاشت.

سپاسی بیکران از اندیشمند بزرگ بنیان کنگره 60 که همواره در درجه ی نخست به فکر سلامتی اعضا و همگی انسانها هستند.
با اطاعت از قوانین و علم الهی در سایه ی ایزد منان با آرامش به سلامتی پایدار خواهیم رسید.

خانم الهام عزیزم خداقوت اجرتان با خداوند منان.
همسفر سمانه ۱۷ چهارشنبه 7 اسفند 1398 06:02 ب.ظ
خدا قوت خانم الهام عزیز بسیار بسیار سپاس بابت اطلاعات جامع و مفیدی که در اختیارمان گذاشتید امیدوارم هیچ کس دیگر به این بیماری مبتلا نشود البته با مراقبتها و رعایت کردن خودمان و هرچه زودتر ریشه کن شود و باز هم در کنار هم در کارگاههای آموزشی باشیم برای آموزش های ناب کنگره.به امید آنروز.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات