باغبان عاشق
سه شنبه 6 اسفند 1398 ساعت 05:02 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر شمسیان | ( نظرات )
من درخت را مثل تمام پدیده هایِ هستی می‌دانم. شاید یکی از اعضایِ خودم. درخت را به خاطر سرسبزی و تازگی اش دوست دارم و بیشتر از همه، ایستادگی‌اش در مقابل تمام اتفاقات طبیعی که جانانه مقاومت می‌کند را تحسین می‌کنم. تحسین می‌کنم او را بابت همه آن چیزی که به ما می‌دهد بی توقع. تازگی، رشد، شکوفایی و مهمتر از همه شادمانی.یا علیم

هرسال که به هفته درختکاری نزدیک می‌شویم ناخودآگاه به یاد باغبان می‌افتم. باغبانی مهربان و ساده که مهربانی در نگاهش موج می‌زند.
باغبانی با موهایی سفید و دستانی چروک شده که یادآورِ یک عمر رنج و  سختی است. باغبانی صبور و آرام. باغبانی از تبار مهر، از تبار عشق.
به راستی چرا هفته‌ای به نام هفته باغبان نداریم؟
دوست داشتم پای حرف‌هایش بنشینم تا برایم بگوید. بگوید از خودش و دستهایِ پینه بسته اش. از نهال هایش، درختانش، گلهایش و هرآنچه که می‌خواهد.
به سراغ باغبانی رفتم که شاعر است. باغبانی که خط زیبایش، دلِ طوفانی را آرام می‌کند. باغبانی که عاشق است. عاشق خدا، عاشق هستی، عاشق خالق، عاشق مخلوق.
پای صحبت‌هایش می‌نشینم. از او می‌خواهم برایم حرف بزند. از باغ بگوید و از باغبانی. از گل ها بگوید، از نهال ها، از درختانش، از پرندگان باغش .
لبخندی از مهر بر لبانش نقش بست و  اینگونه ایراد سخن نمود: من ابتدا با این حدیث از پیامبر شروع کردم، هر کس گیاهی یا درختی سبز کرد و یا کاشت صدقه ای در راه خدا داد.
این حدیث علاقه زیادی در من ایجاد کرد، به طوری که عاشق کار باغبانی شدم. هرسال چندین هزار اصله درخت می‌کارم و سبز می‌کنم. بیشتر به ارزش و زیبایی کار می اندیشم. لذتی که به هنگام پرورش به انسان دست می‌دهد، هیچ پدیده دیگری نمی‌دهد.
حرف‌هایش مرا به فکر فرو برد. تکانه ای شد برایم. میل به کاشتن نهالی در دلم جوانه زد. لبخندی از رضایت بر لبانم نقش بست. تصمیمی گرفتم برای نیمه اسفند امسال.
نهالی برداشت در گلدان گذاشت و در ادامه حرف‌هایش گفت: 
من درخت را مثل تمام پدیده هایِ هستی می‌دانم. شاید یکی از اعضایِ خودم. درخت را به خاطر سرسبزی و تازگی اش دوست دارم و بیشتر از همه، ایستادگی‌اش در مقابل تمام اتفاقات طبیعی که جانانه مقاومت می‌کند را تحسین می‌کنم. تحسین می‌کنم او را بابت همه آن چیزی که به ما می‌دهد بی توقع. تازگی، رشد، شکوفایی و مهمتر از همه شادمانی. درخت به من عشق می‌دهد و من نیز به او. با شوق و اشتیاق در حفظ او می‌کوشم.
روم در باغ تا گل بکارم         برایِ دوستانم حرف دارم
اگر دیدم گلی تنها نشسته      برایش شعر مولانا بخوانم
من بر این باورم که گلها و درختان احساس دارند. شادی و غم را حس می‌کنند. صدایم را می‌شنوند. شعرهایم را، آوازم را گوش می‌دهند.
به نظرم باغی که شاد باشد، پُر می‌شود از گل هایِ رنگارنگ و خوشبو. گل مریم، گل یاس، گل رز ... 
بین من و نهال هایم، بین من و گل هایم الفتی است. من در رشد تک تک این نهال ها تأثیر دارم، همچنان که در رشد بذرها و نهال هایی که خداوند در درونم قرار داده موثر هستم. سعی می‌کنم خود و بذرهایِ خدادادی ام را با راستی و درستی شکوفا کنم. حداقل شکرگذار نعمتهایش باشم.
آنگاه سرش را به سمت آسمان می گیرد و ادامه می‌دهد؛
خدایا ترا شکر که مرا آشنا به طبیعت اطرافم کردی. خدایا می‌خواهم همیشه مرا مثل درخت مفید برای همه قرار دهی و موفق در کار باغبانی تا مواظب خود و درختان باشم.
کارهایش زیاد بود. احساس کردم نباید بیش از این مزاحم باغبانی اش شوم. گشتی در باغش زدم. چند نفس عمیق کشیدم. از او تشکر کردم و از آنجا دور شدم.
در راه برگشت با خود زمزمه می‌کردم.
خدایا بابت این همه نعمتهای زیبا شکر شکر شکر

نگارنده : همسفر فاطمه
ویراستاری : همسفر الهام


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر فتانه پنجشنبه 8 اسفند 1398 11:49 ق.ظ
خانم فاطمه عزیزم بابت مطلب زیبایتان از شما تشکر می کنم و خواندنش مرا بیدار کرد تا با الهام گرفتن از طبیعت و دوستدار بودنش ، کمک کنم که الگویی شود برای پی بردن به درخت وجودیم و تکیه کنم به آن و زیر سایه اش با آرامش زندگی کنم و از طوفان و سیل نهراسم .
زهرا بیگدلی لژیون 12 پنجشنبه 8 اسفند 1398 02:11 ق.ظ
خدا قوت خانم فاطمه عزیز. مطلبتان بسیار زیبا و سرشار از عشق و احساس بود، طوری که هنگام خواندن، احساس کردم من هم در آن باغ همراهتان بودم. واقعا از شما ممنونم. الهی همیشه حال دلتان شاد باشد.
عزیزه 15 چهارشنبه 7 اسفند 1398 11:05 ب.ظ
خانم فاطمه عزیز چقدر زیباباغ وباغبان را توصیف کردیدممنون از نگاه زیبایتان به هستی
همسفر رعنا چهارشنبه 7 اسفند 1398 04:10 ب.ظ
خانم فاطمه همسفر عزیز بسیار زیبا توصیف نمودید و کاملا محسوس و قابل درک بود.موفق باشید.
وبلاگ نویسان عزیز خدا قوت.
همسفر زهرا چهارشنبه 7 اسفند 1398 02:52 ب.ظ
خانم فاطمه ممنون از مطالب و نوشته های لطیفتان و اینکه ابن احساسات لطیف را با ما به اشتراک گذاشتید .
ممنون از وبلاگ‌نویسان
نسرین.اسیستنت چهارشنبه 7 اسفند 1398 10:48 ق.ظ
خانم فاطمه عزیز اینهمه زیبایی و رحمت در وجود یک باغبان دیدن حاکی از درون بی آلایش شماست با نوشته زیبای خود، خواننده را سبکبار تا بهشت همراهی میکنید و برای حتی لحظاتی در میان زیباییها رها مینمایید بسیار حال خوش روزیتان باد که حالمان را خوش کردید
همسفر سمانه ۱۷ چهارشنبه 7 اسفند 1398 01:52 ق.ظ
خانم فاطمه عزیز بسیار عالی حال و هوای باغ را توصیف کردید واحساس باعبان را بسیار زنده توصیف کردید خداوند به قلمتان برکت دهد و پایدار باشید و برکات این خدمتها همواره در زندگیتان جاری باشد.با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
ثریا۱۲ چهارشنبه 7 اسفند 1398 01:26 ق.ظ
خانم فاطمه عزیز بابت مطلب زیبا ودلنشینتان بسیار سپاسگزارم .با خواندن مطلب ناخودآگاه باغی به ذهنم آمد و متصور شدم که در آنجا هستم و مثل یک سناریو در ذهنم تداعی شد حس بسیار خوبی داشتم قطعا برکات خدمتهایتان هست که چنین روح آرام وحس زیبا همراه عشق و محبت دارید .
شکر شکر شکر
باتشکر وسپاس از گروه وبلاگ.
همسفر فاطمه لژیون سوم سه شنبه 6 اسفند 1398 11:41 ب.ظ
خدا قوت خانم فاطمه عزیز. بسیار عالی بیان نمودید صحبت‌های باغبان را. واقعآ خدا را به خاطر ای ن نعمتهای زیبا شکر شکر شکر.
با تشکر از گروه وبلاگ نویسان
همسفر حوریه سه شنبه 6 اسفند 1398 10:44 ب.ظ
خانم فاطمه عزیز،چه زیبا احساس یک باغبان هنرمند وحال وهوای باغ را با نوشته تان به تصویر کشیدید.
احساس کردم در آنجا هستم ونفسم تازه شد.وواقعا احساس شعف کردم.سپاسگزارم.
پوران همسفرعباس 1 سه شنبه 6 اسفند 1398 07:58 ب.ظ
خداقوت خانم فاطمه عزیز ؛مطلبی که بیان کردید سرشار از عشق ومحبت زندگی دران موج می زند .
بسبار عالی بود واستفاده کردم وفتی مطلب را می خوانم حس می کنم درهوای یک باغ تنفس می کنم ممنون بابت حس خوبی که درنوشته شما وجود دارد ومن ان راحس می کنم .
خداقوت به گروه وبلاگ نویسان .
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات