درختکاری ؛ مشارکت مکتوب لژیون یازدهم
سه شنبه 6 اسفند 1398 ساعت 08:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر مریم | ( نظرات )
وقتی درختی می‌کاریم درواقع توان از نو شروع کردن و از نو تولد یافتن را به مسافران می‌آموزیم تا آنها بدانند می‌توانند مثل یک نهال می‌شود همه چیز را از نو شروع کرد فقط باید اراده و خواست قوی وجود داشته باشد.


به نام خداوند بخشنده مهربان

سلام دوستان فاطمه هستم یک همسفر
در کنگره هرساله هفته ای به نام درختکاری وجود دارد که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
در این هفته به دستور آقای مهندس درختانی از طرف اعضای کنگره 60 کاشته می‌شود، هم برای جبران خسارتی که به زمین و درختان در هنگام بودن در ضدارزش‌ها زده شده و هم اینکه زمین را برای آیندگان آماده کنیم تا آنها هم بتوانند از این نعمت بزرگ و عظیم برخوردار شوند.
الانه بر اثر ساخت و سازهای غیرمجاز هر روز از تعداد درختان کم می‌شود و با کم شدن هر درخت، زندگی تمام موجودات هستی به خطر می‌افتد. اکسیژن کمتر تولید می‌شود و خیلی از موارد دیگر؛ مانند استفاده از میوه و ... که برای زندگی لازم و ضروری هستند؛ البته هر درختی هم برای کاشت مناسب نیست و بعضی درختان به جای مفید بودن مضر هم هستند و باعث فرسایش خاک می‌شوند.
امیدوارم همه ما به نوعی در این امر شریک باشیم و بتوانیم خساراتی که به طبیعت وارد کرده‌ایم را جبران کنیم.

سلام دوستان معصومه معصومی هستم همسفر
 روز درختکا‌ری یکی از روزهای سال است که در آن مردم تشویق به کاشتن نهال می‌شوند. این روز معمولاً در روزهای پایانی زمستان یا روزهای نخست بهار است و در ایران ۱۵ اسفندماه هر سال است.
هفته درختکاری فرصت بسیار خوبی است که بتوانیم کمکی به طبیعت کنیم، شاید این کمترین کار برای طبیعت باشد. درختکاری از لحاظ معنوی هم بسیار عالی است و می‌گویند اگر شما درختی را کاشتید و بعدها که آن درخت رشد کرد و میوه ای داد و شخصی از آن میوه و یا حتی از سایه آن استفاده کرد شما هم ثواب خواهید کرد.

سلام دوستان بیتا هستم یک همسفر
درختکاری حرکت بسیار زیبایی است که چند سالی است به لطف آقای مهندس به دستور جلسات کنگره ۶۰ اضافه شده است و هر مسافر که به رهایی می‌رسد سالی یک درخت می‌کارد.
کار کنگره احیاء انسان‌هاست و زندگی دوباره به مسافران می‌دهد و این کار هم باعث احیای طبیعت می‌شود که بسیار با هم همخوانی دارد.
کاشت نهال باعث می‌شود به محیط زیست اهمیت بدهیم و کاری است که شاید سال‌ها طول بکشد تا جا بیفتد؛ اما امیدواریم هرساله تکرار شود و من به‌عنوان همسفر می‌توانم در محلی نزدیک این کار را انجام دهم و نهالی بکارم که بتوانم از آن مراقبت کنم و آرزو می‌کنم که از سال بعد همسفران هم اینکار را انجام دهند؛ البته من شخصاً سال‌هاست این کار را کرده ام و کمی درباره کشاورزی می‌دانم و هر زمان احساس ناامیدی و یأس کردم، این کار را انجام دادم. حالا به درختانی که کاشته ام نگاه می‌کنم می‌بینم که این درختان را زمانی در ناامیدی کاشته ام؛ اما امروز درختانی بزرگ شده اند و لذت می برم. درختکاری و در کل کشاورزی به من امید می‌دهد. جوانه زدن دوباره درختان به من امید می‌دهد. شکوفه دادن روحم را تازه می‌کند. سال ها اینکار را انجام داده‌ام و بازهم تکرار خواهم کرد، به امید روزی که روحم خالی از یاس و ناامیدی شود و هر روز جوانه ای تازه بزنم.

سلام دوستان سمیه علیزاده هستم همسفر
عزیزان من سال اولی است که با این دستورجلسه در کنگره هستم، خیلی کار خوب و قشنگی است که هر کسی این کار را انجام دهد. ما همسفران هم می‌توانیم هر جایی نهال بکاریم و به گفته آقای مهندس می‌توانیم برای نهال خود نشانه بگذاریم تا بتوانیم از آن مراقبت کنیم و همین‌طور مسافران عزیز که در دوره تخریب خسارت‌هایی که زدند می‌توانند یک نهال بکارند و به جامعه خدمت کنند. خودشان نهال را آبیاری کنند، در جاهایی که بایر است و نهالی یافت نمی‌شود نهال بکارند و از آن مراقبت کنند. 
همین‌طور  آقای مهندس در کتاب عشق،  وادی دوازدهم درباره این موضوع صحبت کردند و توصیه کردند که برای آبادانی زمین و محیطی پاکیزه و سالم برای خودمان می‌توانیم که همه ساله یک درخت بکاریم از هر نوع که باشد و در هر کجا که بروید تا شاید ذره‌ای از فرمانِ در آخر امر، امر اول اجرا می‌شود را با بزرگ شدن درختانی که خود کاشته اید روئیت کنید.

سلام دوستان سمیه حیدری هستم همسفر
در وهله اول خدارا شکر می‌کنم که در مسیر کنگره قرار گرفتم تا آموزش‌های  بسیاری را از آقای مهندس و سایر عزیزان خدمتگزار بیاموزم.
یکی از مناسبت‌هایی که در کنگره هر سال برگزار می‌شود هفته درختکاری است که اسفند ماه هر سال همه در کنگره تشویق به کاشتن نهال و درخت می‌شوند. هفته درختکاری در کشورهای زیادی مورد اهمیت است، در کنگره هم همین‌طور که با مشارکت مسافران در این امر مهم، با کاشتن نهال به چرخه تولید اکسیژن کمک می‌کنند و با کاشتن یک نهال و بزرگ شدنش تا تبدیل شدن به درختی تنومند به این نتیجه می‌رسند که هرچه بکارند ثمره و نتیجه‌اش را هم می‌بینند و در مسیر کنگره قدم‌های محکمتری برمی‌دارند و از یک نهال کوچک به درختی تنومند و عظیم رو به جلو حرکت می‌کنند و امید است که همچنان مهره‌های کلیدی برای کنگره۶۰ باشند.
حضرت علی هم چندین نخلستان را به دست خودشان احداث کردند و در کاشت درختان و کشت و زراعت حتی در گرمای تابستان کوتاهی نمی‌کردند و الگوی مناسبی برای ما هستند.
امیدوارم همه ما بتوانیم در حفظ و نگهداری درختان سهیم باشیم؛ حتی با کاشتن یک نهال کوچک.
با تشکر از همه عزیزان در گروه وبلاگ.

سلام دوستان معصومه احمدی هستم یک همسفر 
دستور جلسه راجع به روز درختکاری است. همانطور که  همه ما می‌دانیم حفظ محیط زیست وظیفه همه ماست. محیط زیست محیطی است که ما در آن زندگی می‌کنیم، از هوای آن تنفس می‌کنیم و از امکاناتش برای هرچه بهتر کردن زندگی بهره می‌بریم؛ ولی ما با استفاده نادرست از امکاناتی که در اختیارمان قرار داده‌اند به محیط زیست ضربه می‌زنیم، درختان را قطع می‌کنیم، آب را گل آلود می‌کنیم، هوا را آلوده می‌کنیم و هزاران افعال دیگر که گفتن آنها در این مقوله نمی‌گنجد. 
حال می‌خواهم در مورد یکی از این موضوعات؛ یعنی قطع درختان به بهانه استفاده از آن برای بهتر شدن زندگی صحبت کنم. زمانی که درختی را قطع می‌کنیم تا از چوب و برگ آن برای امکانات خود بهره ببریم، درواقع یکی از شریان‌های تنفسی خود را قطع می‌کنیم. اگر همین‌طور هر روز هزاران درخت قطع شود و درخت دیگری به جای آن کاشته نشود بعد از چندین سال دیگر درختی باقی نمی‌ماند تا هوا را تصفیه کند و قطعاً بعد از چندین سال ما انسان‌ها دیگر هوایی برای نفس کشیدن نخواهیم داشت و انسان‌هایی با انواع و اقسام بیماری‌های تنفسی و سرطان‌ها خواهیم شد. 
به همین مناسبت، روزی با عنوان روز درختکاری در کنگره و در تقویم ایران وجود دارد که روز بسیار مهمی است. در این روز علاوه بر کاشتن درخت و کمک به نسل‌های آینده برای اینکه بتوانند از هوایی سالم بهره ببرند، در کنگره نماد سرآغاز زندگی جدید برای مسافران است. وقتی درختی می‌کاریم درواقع توان از نو شروع کردن و از نو تولد یافتن را به مسافران می‌آموزیم تا آنها بدانند می‌توانند مثل یک نهال می‌شود همه چیز را از نو شروع کرد فقط باید اراده و خواست قوی وجود داشته باشد.

سلام دوستان صغری هستم همسفر
نشانه حیات و آبادی در درختان، جنگل‌ها و دشت هاست و ما با دیدن آنها سرشار از شادابی می‌شویم و روحیه می‌گیریم.
درخت، موجودی جاندار است، نفس می‌کشد و به ما هم اکسیژن می‌رساند. وقتی نهال کوچکی است باغبان به آن رسیدگی می‌کند تا درختی تنومند، قوی و پرباری شود تا ما انسان‌ها از آنها استفاده کنیم؛ ولی ما انسان‌ها ناسپاس هستیم و آنها را برای رفع مایحتاج خود نابود می‌کنیم، درحالی که اگر آنها (درختان) نباشند ما اکسیژن لازم را دریافت نمی‌کنیم.
من درخت را تشبیه کردم به انسانی که در تاریکی بوده و حالا باید از تاریکی خارج شود؛ ولی یک مرتبه نمی‌شود. باید از تاریکی و یخبندان ها و طوفان‌ها عبور کند تا آرام آرام به سلامتی برسد و تبدیل به انسانی قوی و تنومند شود تا در برابر ناملایمات و سختی‌ها محکم و استوار باشد و هستی و حیات را دوست داشته باشد.
کاش می‌شد با به دنیا آمدن فرزندی، ما هم یک نهال می کاشتیم تا به طبیعت خدمت کنیم.

ویراستاری : همسفر الهام

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر نسیم جمعه 9 اسفند 1398 06:05 ب.ظ
عزیزانم به تک تک تون افتخار میکنم و خدارا هزاران بار شکر که در کنار هم روزهای بی نظیری داشتیم و آموزش های بسیاری گرفتیم
خداقوت وبلاگ نویسان بزرگوار
همسفر فاطمه چهارشنبه 7 اسفند 1398 12:23 ب.ظ
تبریک. تبریک. تبریک.
خانم نسیم عزیزم تبریک ویژه ابتدا خدمت شما. مطالب پر از آموزش بود. هر مشارکتی چند نکته مهم و درسی به همراه داشت. به شما تبریک می گویم بابت رهجویانی ساعی و دانا.
امیدوارم همه این عزیزان در ادامه، درختی تنومند شوند و از میوه هایِ خود به دیگرانی که در راه رسیدن هستند هدیه نمایند.
با سپاس از گروه وبلاگ
همسفر سمانه ۱۷ چهارشنبه 7 اسفند 1398 01:36 ق.ظ
خدمت کمک راهنمای محترم خانم نسیم عزیز و رهجوهای فرمانبردارشان خدا قوت میگم و سپاس بابت مشارکت های مفید وجامعی که درباره درخت و درختکاری ارائه دادید.با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
همسفر حوریه سه شنبه 6 اسفند 1398 10:54 ب.ظ
خدمت کمک راهنمای محترم خانم نسیم ورهجوهای عزیز تبریک وخداقوت عرض میکنم.مشارکتها عالی وآموزنده بود ،سپاسگزارم
همسفر رعنا سه شنبه 6 اسفند 1398 05:18 ب.ظ
از مشارکت آموزنده و برداشتهای مفید همسفران عزیز لژیون یازدهم سپاسگزارم.موفق و برقرار باشید.
خانم نسیم عزیز کمک راهنمای محترم همواره در این جایگاه بدرخشید.موفق و سربلند باشید.
خدا قوت به عزیزان خدمتگزار وبلاگ.
پوران همسفرعباس 1 سه شنبه 6 اسفند 1398 03:05 ب.ظ
خداقوت به کمک راهنمای توانمند سرکار خانم نسبم
خداقوت به رهجویان لژیون ۱۱بسبار عالی مشارکت کردید .امیدوارم همواره مانند درخت سرو سرسبز وسربلند باشید .
خداقوت به گروه وبلاگ نویسان
زهرا جدید ی سه شنبه 6 اسفند 1398 03:03 ب.ظ
خداروشکر خوب عمل کردید سپاسگزارم
نسرین.اسیستنت سه شنبه 6 اسفند 1398 02:02 ب.ظ
همسفران خدمتگزار لژیون ۱۱ از مشارکتهای خوبتان که هر کدام جداگانه پیام طراوت و شادابی به نحوی خاص خود را داشت لذت بردم برایتان موفقیت در مسیر زندگی آرزو دارم.
به خانم نسیم عزیز بابت پرورش رهجویان خدمتگزار تبریک صمیمانه دارم.
از گروه وبلاگ برای تمام زحماتشان تشکر فراوان دارم.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات