کارگاه آموزشی خصوصی همسفران روزسه شنبه مورخ 98/11/29
سه شنبه 29 بهمن 1398 ساعت 10:53 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر لیلا | ( نظرات )
دوازدهمین جلسه از دوره پنجاه و دوم سری کارگاه‌های آموزشی خصوصی کنگره 60 ویژه همسفران شعبه شادآباد، روزهای سه‌شنبه مورخ 98/11/29 با استادی همسفر سکینه، نگهبانی همسفر عزیزه و دبیری همسفر الهام با دستور جلسه «وظایف راهنما و رهجو» رأس ساعت  15:000 آغاز به کار نمود.

سخنان استاد:

سلام دوستان سکینه هستم همسفر

هزاران حمد و سپاس خداوند را که توفیق خدمت داد. ان‌شاءالله جلسه خوب و پرباری را داشته باشیم و از صحبت‌های همدیگر نهایت استفاده و بهره لازم را ببریم.

دستور جلسات کنگره یک هدف و دلیل را دنبال می‌کند، برای تعادل درمان و به آرامش رسیدن جسم، روان و جهان‌بینی ما است که همان مثلث درمان است و همهٔ این‌ها برای احیاء انسان است.

وظایف، قوانین و حرمت‌هایی که در کنگره وضع‌شده شرایط درمان و زندگی بهتر را برای ما فراهم می‌کند. اگر با این دیدگاه نگاه کنیم که این وظایف برای راحتی خودمان است راحت‌تر اجرایی می‌کنیم و اگر دیدگاه ما این باشد که این حرمت‌ها و قوانین، آزادی من را محدود می‌کند از آن فرار می‌کنم.

در هر جایگاهی که هستیم اگر وظایفمان را درست انجام ندهیم، ضررش را خودمان می‌بینیم مثال: اگر کارمند بانک هستم اولین و کوچک‌ترین مسئله این است که لباس رسمی آنجا را بپوشم اگر رعایت نکنم خودم به مشکل برمی‌خورم و از آن چرخانه و گردونه حذف می‌شوم.

یکی از وظایفی که در کنگره‌داریم وظایف بین راهنما و رهجو که دو رکن اصلی کنگره 60 است و این وظایف دوطرفه و مشترک است یعنی هم رهجو باید این‌ها را انجام دهد و هم راهنما و هر چه درست و بهتر انجام دهند باعث می‌شود که پیوند محبت بینشان بیشتر شود.

ما در هر جایگاهی که در کنگره‌داریم رهجوی کنگره هستیم و یک سری وظایفی داریم که عمل می‌کنیم و گاهی عمل نمی‌کنیم؛ تکرار این دستور جلسات تلنگری است برای ما که بیشتر بشناسیم و آن‌ها را عمل کنیم.

اولین مسئله که در راهنما وجود دارد این است که راهنما مالک رهجو نیست همان‌طور که می‌دانیم و شنیدیم همسفرها منتخب و دعوت‌شده از سوی خداوند هستند پس این‌ها امانت الهی دست راهنما هستند و راهنما توفیق خدمت پیداکرده و خدمتگزار رهجو هست و آن قدرت و نیرویی که جایگاه کمک راهنمایی دارد باعث شده است که رهجو مشتاق به یادگیری علوم کنگره می‌شود و آن شخص راهنما نیست. راهنما یک کانالی بین خداوند و رهجو است.

راهنما بودن فقط آموزش دادن نیست اولین کسی که در جایگاه کمک راهنمایی آموزش می‌بیند خود راهنماست.

من خودم زمانی که می‌خواستم تشکیل لژیون بدهم فکر می‌کردم که همه آموزش در لژیون راهنمایم هست و خیلی ناراحت بودم که از لژیون می‌خواستم بروم ولی وقتی‌که تشکیل لژیون دادم متوجه شدم که فقط در آنجا آموزش‌ها را گرفته‌ام والان وقت آن هست که آن‌ها را روی خودم کاربردی کنم و هر عملی (ارزشی و ضد ارزشی) که در جایگاه کمک راهنمایی انجام دهم بازتاب آن به خودم برمی‌گردد.

رهجو خمیر نرم و یا یک ماده خامی است که راهنما می‌تواند آن را در قالب درستی قرار بدهد تا آن رهجو بتواند تولید و زایش داشته باشد یعنی بتواند خدمتگزار باشد و مهم‌ترین ویژگی راهنما این است که عاشق کارش باشد و فکر نکند که چون من رایگان خدمت می‌کنم می‌توانم از وقت و انرژی لژیون و جلسه بزنم و وقت تلف کنم و اینکه عاشق رهایی رهجو باشد وقتی رهایی رهجویش هست انگار رهایی خودش است و به فکر آمار و ارقام رهایی و تأیید نباشد برای همه رهجوها یکسان آموزش دهد، فرق نگذارد.

راهنما رهجو را برای سیستم کنگره تربیت کند نه برای خودش در غیر این صورت اگر راهنما نباشد رهجو از کنگره فاصله می‌گیرد یا نمی‌تواند خدمتگزار خوبی باشد.

راهنما نشان‌دهندهٔ راه و مسیر است و آن بذر و خواستهٔ رهجو را بیرون می‌کشد و گنج درونش را پیدا می‌کند و بقیه کارها با خود رهجو هست که باید تلاش و کوشش کند، حرکت کند تا به رهایی برسد.

راهنما در حوزهٔ علوم و درمان اعتیاد می‌تواند نظر و آموزش دهد، مشاور ازدواج و خانواده نیست و نمی‌تواند وارد حریم شخصی رهجو شود.

آقای مهندس وظایف رهجو را در قالب یک مثلث دسته‌بندی کردند:

الف) وظایف رهجو در مقابل راهنما

ب) وظایف رهجو در قبال کنگره

ج) وظایف رهجو در قبال کار، زندگی و خانواده

اولین وظیفه رهجو دو جلسه تازه واردین را به‌خوبی بگذراند و راهنمایش را با حس و قلب خودش انتخاب کند چون مسئله خیلی مهمی است؛ باید راهنمایش را دوست داشته باشد تا بتواند از او آموزش بگیرد و فرمان‌بردارش باشد.

خواهان رهایی و تغییر باشد، آموزش پذیر باشد. مقام، منصب، ثروت و تحصیلات را پشت در کنگره بگذارد و صفر وارد کنگره شود. همان‌طور که آقای مهندس در سی دی احساس همسفر فرمودند شخص بالباس نمی‌تواند برود حمام تا پاکیزه شود حتماً باید لباس‌هایش را درآورد ما هم این القاب و منصب را داریم باید پشت در کنگره بگذاریم تا بخواهیم آموزش پذیر شویم و این‌طوری باعث می‌شود که منیت نداشته باشیم.

و این‌که سی‌دی‌های کنگره را واو به واو بنویسند مخصوصاً این‌که آقای مهندس تأکید زیاد دارند که این 40 تا سی دی تا رهایی باید نوشته شود سی‌دی‌های هفت وادی و 5 سی دی جدید که آقای مهندس معرفی کردند را باید بنویسند.

اصول قوانین و حرمت کنگره را رعایت کند که دو بار در جلسه خوانده می‌شود و خیلی مسئله مهمی است وقتی‌که ما همه حرمت‌های را رعایت کردیم این مکان و این شعبه برای ما قداست پیدا می‌کند و آن امنیت و آن آرامشی که می‌خواهیم برای همهٔ ما به وجود می‌آورد.

رهجو باید به خاطر خودش به کنگره بیاید، مسافرش را رها کند و از او ایراد نگیرد و همان‌طور که در سی دی وظایف راهنما و رهجو آقای مهندس فرمودند: قوم حضرت یونس، عیسی و محمد چندین سال می‌خواستند قومشان را هدایت کنند ولی نتوانستند. حضرت یونس که قومش هدایت نشد و آن‌ها را نفرین کردند. حضرت نوح که نتوانست پسرش را هدایت کند.

ما باید از این‌ها درس بگیریم و بدانیم که هدایت کردن مسافرمان دست ما نیست اگر بخواهیم مسیر آموزش آن‌ها را تغییر دهیم خودتان دچار عذاب می‌شویم.

و این‌که یک رهجو نباید انتظار و توقع زیادی از خودش داشته باشد همان‌طور که مسافرهایمان با روش Dst درمان شدند به خودش اجازه بدهد که مشکلاتش در طی زمان حل می‌شود و اینکه اعتقاد و ایمان به روش کنگره داشته باشد و اینکه حمایت از سبد و زمین کنگره 60 را داشته باشد.

یک رهجو نیاز به محبت و حمایت راهنما دارد و از آن‌طرف هم یک مسافر نیاز به محبت و حمایت همسفر دارد. اگر این نیاز و پذیرش از طرف همسفر اتفاق نیفتد مسافر نمی‌تواند به راهش ادامه بدهد و سفر درست داشته باشد.

و یک نکته‌ای که خیلی مهم است این است که سپاسگزار و قدردان کسانی باشد که برایش زحمت کشیدند و خدمت‌گزار کنگره هستند (مرزبانان، اسیستانت) اگر این کار را انجام دهد و احترام بگذارد راه برایش باز می‌شود و اینکه یک رهجو در سفر اول باید سرش را با سر راهنما عوض کند حتی اگر راهنما اشتباه بگوید، بگوید که راهنمایم درست می‌گوید آن موقع هست که می‌تواند به درمان و رهایی برسد. در کار مسافرش دخالت نکند و بداند که برای آموزش و درمان خودش آمده است و آقای مهندس می‌فرمایند که ما با قلب‌هایمان می‌توانیم وارد دل‌های دیگران شویم نه بازور اگر ما جاذبه را ایجاد کنیم با مهربانی‌مان باعث می‌شود که خود رهجو آموزش بگیرد.

برای اینکه بیشتر دستور جلسه برایمان باز شود سی دی راهنما و رهجو و صحبت‌های آقای مهندس در روز چهارشنبه را گوش کنید. ان‌شاءالله خداوند کمک کند که از نفس اماره دور شویم و به‌فرمان عقل برسیم و بتوانیم وظایف رهجو بودنمان را درست انجام دهیم و همیشه در صراط مستقیم باشیم.

 

در ادامه به همسفرانی که عضو لژیون سردار شده بودند تقدیر نامه اهدا شد و همسفرانی که با نوشتن بیش از چهل سی دی وارد سفر دوم شده اند توسط اسیستانت محترم شعبه گل نمادین تقدیم شد.

 و همین طور اسیستانت محترم شعبه؛ همسفر نسرین، تجلیل و تودیع دوره خدمت کمک راهنمایی؛ همسفر معصومه را در تاریخ 98/12/6 روز سه شنبه اعلام نمودند.

عکس: همسفر فاطمه

ویراستاری: همسفر لیلا


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر زینب لژیون یکم یکشنبه 4 اسفند 1398 12:14 ق.ظ
کمک راهنمای محترم خانم سکینه خداقوت ممنونم از شما بسیار کامل وجامع موضوع را بیان کردید لذت بردم امیدوارم درتمام مراحل زندگی موفق باشید ازخداوندبزرگ برایتان بهتر ها را آرزومند م
خدیجه باقری پنجشنبه 1 اسفند 1398 03:40 ب.ظ
خدا قوت به خواهر خوبم کمک راهنمای عزیز خانم سکینه جلسه خیلی خوبی بود امیدوارم همیشه موفق باشید واز گروه وبلاگ هم تشکر می کنم
مریم کرمی پنجشنبه 1 اسفند 1398 12:16 ب.ظ
خانم سکینه عزیزم، بسیار عالی به وظایف راهنما و رهجو اشاره کردید.نکته مهمی که در صحبتهای شما بود به نظرم این است که همسفران مسئول تغییر مسافران نیستند و می بایست روی خودشان کار کنند و تغییر یک همسفر می تواند نقطه تفکر مسافر را بیدار کند موفق و موید باشید.
سپاس از گروه وبلاگ.
نسرین.اسیستنت پنجشنبه 1 اسفند 1398 11:00 ق.ظ
خانم سکینه عزیز،سعادت حضور در جلسه و بهره بردن از آموزشهای شما بزرگوار،روزی ام نشد اما از چهره گشاده همسفران،پرواضح بود که:هر کدام بهره ای شایسته از جلسه،نصیب برده اند .برایتان همواره موفقیت آرزومندم.
تشکر از گروه وبلاگ برای پوشش گزارش جلسه
مریم حسینی پنجشنبه 1 اسفند 1398 10:20 ق.ظ
خدا قوت به وبلاک نویسان عزیز
خانم سکینه عزیز کمک راهنما عزیز بسیار عالی بود خدا را شکر بابت راهنمایی مثال شما را داریم برایتان بهترین جایگاهای خدمتی را آرزومندم موفق باشید
پوران همسفرعباس 1 چهارشنبه 30 بهمن 1398 07:20 ب.ظ
خداقوت خدمت استاد ؛نگهبان ودییر محترم
خانم سکینه عزیز کمک راهنمای موفق این جایگاه رابه شما تیریک می گویم .بسیارعالی دستدر جلسه راباز کردید ودرمورد وظایف راهنما ورهجو جامع وکامل توۻیح دارید.
خداقوت به گروه وبلاگ نویسان.
همسفر ربابه لژیون یکم چهارشنبه 30 بهمن 1398 05:27 ب.ظ
خدا قوت خدمت کمک راهنمای محترم خانم سکینه،جلسه‌ای بسیار خوبی بود ممنون از مطالب آموزنده و خوبتان سپاسگزارم.
خدا قوت خدمت وبلاگ نویسان محترم
همسفر سکینه24 چهارشنبه 30 بهمن 1398 04:14 ب.ظ
با تشکر از وبلاگ نویسان عزیز و خانم فاطمه و همه خدمتگزارانی که روز سه شنبه به خوبی خدمت کردند.و سپاسگزار از همه مشارکت کنندگان.
همسفر سمانه ۱۷ چهارشنبه 30 بهمن 1398 01:55 ب.ظ
خدا قوت به راهنمای محترم خانم سکینه عزیز
همیشه از چهره آرام و مهربان شما آرامش میگیرم،واقعا عالی وظائف رهجو و راهنما را بیان نمودید استفاده کردم اینکه باید قدردان باشیم تا راه برایمان باز شود درست است قبل کنگره همیشه از آدم های اطرافمان و همچنین خداوند طلبکار بودیم که من لیاقت زندگی بهتری داشتم و خیلی چیزهای دیگر و هیچ وقت نعمت های خوبی که به ما داده بود را نمیدیدیم و همیشه در تنگنا و سختی های زیادی قرار می گرفتیم اما الان با شکرگزاری و قدردانی از خداوند بخاطر همه نعمتهایش از حال خوش برخورداریم و واقعا خداوند را شاکرم که عضو کوچکی از کنگره هستم.شکر شکر شکر خدا قوت به وبلاگ نویسان محترم.
لیلا طاهری چهارشنبه 30 بهمن 1398 11:30 ق.ظ
خانم سکینه عزیزم خدا قوت.فرصت مشارکت به حقیر نرسید.بهتون تبریک میگم.جلسه بسیار خولی بود.امیدوارم در ادامه پیروز وسربلند باشید.مشارکتها عالی بود.در سفر اول نیروهای بازدارنده بسیار زیادند ومیخواهند جلوی پای رهجو سنگ بیندازند.یک رهجوی وظیفه شناس که در پی خواست وهدفش باشد بخوبی میداند که نباید به آنها توجه کند وکاملا گوش بفرمان راهنمایش باشد.وحضور پی درپی درجلسات جزو وظایف یک رهجوست.ویک کمک راهنما هم موظف است آنچه آموخته با جان ودل دراختیار رهجو بگذارد وهمچنان در آموختن باشد و هرگز خود را بالانداند.با تشکر از همه خدمتگزاران.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات