عقل ؛ میزان و ترازو سنجش اعمال
یکشنبه 20 بهمن 1398 ساعت 06:48 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر فریده | ( نظرات )
زمانی که حسهای ما آلوده هستند و در مراتب پایین دانایی قرار داریم و درگیر حسهای منفی چون کینه و نفرت، قیاس و قضاوت و.... هستیم، به مانند این است که روزنه ها و پنجره‌های وجودی ما غبارآلودند و زنگار گرفته‌اند و به همین علت ما نمی‌توانیم از نور خورشید و یا همان عقل کل بهره مند شویم؛ پس برای رسیدن به فرمان عقل ابتدا باید ...


به نام قدرت مطلق


تیتر یا عنوان وادی ششم، حکم عقل را در قالب فرمانده کاملاً اجرا نماییم. 
در این وادی با دو پارامتر اصلی و اساسی شهر وجودی مان آشنا می‌شویم، عقل و نفس، عقل یکی از اجزای صور پنهان است که ما نمی‌دانیم جنسش از چیست و قدر مسلم از موادی نیست که ما در جهان فیزیکی و بُعد زمینی می‌شناسیم و همچنین نمی‌دانیم که جایگاه عقل کجاست؟ بعضی از انسان‌ها به اشتباه اعتقاد دارند که جایگاه عقل در مغز است؛ اما در این وادی می‌آموزیم که مغز جزء صور آشکار است و مانند یک مترجم و اپراتور است که رابطه عقل را از صور پنهان با صور آشکار برقرار می‌کند،
نعمتی به نام عقل که خداوند به تمام ما انسان‌ها داده است، قدرتش را از قدرت الهی می‌گیرد وبه همین دلیل در این وادی گفته شده که فَّر یا شکوه ایزدی دارد. عقل همان پیامبر درونی ماست که ما را به راه درست و نیکی ها و خوبی ها هدایت می‌کند. عقلِ کل مانند نور خورشید است که به تمام هستی و نیستی میتابد و اما عقلهای ما مانند روزنه ها و یا خانه هایی است که می‌توانند از این نور بهره ببرند. 
ریشه کلمه عقل از عقال می‌آید که عقال طنابی است که به بینی شتر می‌بندند و با آن طناب شتر را مهار می‌کنند؛ پس عقل در ما انسان‌ها هم مهار کننده‌ خواسته‌های نامعقول نفس اماره است.
درواقع حرکت ما در کنگره و رسیدن به وادی ششم، پس از شروع حرکتمان در وادی پنجم در جهتی است که می‌خواهیم به فرمان عقل نزدیک بشویم تا بتوانیم مراتب نفس را از نفس اماره به سمت نفس سرزنش‌کننده یا لوامه طی کنیم که در این نفس تازه می‌توانیم صدا یا ندای عقلمان را بشنویم و بعد بتوانیم به نفس مطمئنه برسیم؛ یعنی به اجرایی کردن فرمانهای عقل برسیم.
عقل به مانند میزان و ترازویی است که سنجش اعمال ما را بر عهده دارد، خواسته‌هایی که از نفس صادر می‌شود اگر مورد تایید قوه‌ عقل باشد، خواسته‌های معقول اند و اگر مورد تایید این فرمانده وجودی نباشند، خواسته‌های  نامعقول هستند. 
اما چه می‌شود که ما نمی‌توانیم فقط خواسته‌های معقول نفسمان را اجرا کنیم و اسیر خواسته‌های نامعقول نفس اماره می‌شویم؟! 
استاد جهان‌بینی مان آقای امین به خوبی این مطلب را در جزوه های جهان‌بینی با استفاده از مدل قلعه عقل و سربازان دانایی بیان می‌کنند که چگونه می‌شود فرمانروای عادل شهر وجودی ما دچار اشتباه می‌شود. زمانی که حسهای ما آلوده هستند و در مراتب پایین دانایی قرار داریم و درگیر حسهای منفی چون کینه و نفرت، قیاس و قضاوت و.... هستیم، به مانند این است که روزنه ها و پنجره‌های وجودی ما غبار آلودند و زنگار گرفته‌اند و به همین علت ما نمی‌توانیم از نور خورشید و یا همان عقل کل بهره مند شویم؛ پس برای رسیدن به فرمان عقل ابتدا باید حس هایمان را با استفاده از پله های وادی پنجم تزکیه کنیم و به عبارتی غبارها و آلودگی‌ها را از روزنه‌های نفسمان پاک کنیم و با آموزش صحیح و تفکر و تجربه، دانایی مان را افزایش دهیم؛ چراکه حس اولین شروع به کارگیری قوه عقل است و به همین دلیل است که فرمان ها درست صادر نمی‌شوند، با تزکیه وپالایش می‌توانیم صدای عقلمان را بشنویم. 
در متن وادی ششم گفته شده که عقل در تکامل مانند ماشین تابع خود می‌باشد؛ یعنی قوه عقل می‌تواند ذره ذره خودش را کامل کند و گسترش بدهد؛ اما این مهم چگونه‌ امکان‌ پذیر است؟ با اجرای فرمانهای عقل در مسائل کوچکی که به خودمان قول انجام آنها را می‌دهیم؛ مثل اینکه هر شب مسواک می‌زنم یا امروز حتما سی دی ام را گوش می‌دهم و می‌نویسم و... می‌توانیم به فرمان عقل و یا همان شو شود برسیم؛ یعنی اگر می‌خواهم الان مسواک بزنم، این فرمان اجرا می‌شود و همین باعث می‌شود در مسائل بزرگتر زندگی هم صدای عقلمان را بشنویم و بتوانیم با اجرای فرمانهای او به صلح و آرامش در زندگی برسیم. 
و اما هرچه بیشتر به سمت ارزش‌ها و صراط مستقیم حرکت کنیم، قدرت عقل ما بیشتر می‌شود و برعکس هرچه به سمت ضدارزش‌ها و مسائل منفی حرکت کنیم، از قدرت عقلمان کاسته می‌شود. 
امیدوارم که بتوانیم در این وادی همانگونه که در دعاهایمان در کنگره از خداوند می‌خواهیم به فرمان عقل نزدیکتر بشویم. 


نگارنده: کمک راهنما همسفر سمیه 
ویراستار: همسفر الهام

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
پوران همسفرعباس 1 پنجشنبه 24 بهمن 1398 01:20 ب.ظ
خداقوت خانم سمیه عزیز؛کمک راهنمای موفق به شما تبریک می گویم که به این زیبایی عقل ونفس را توۻیح دادید وبسیار عالی بود خیلی مفید بود واستفاده کردم .
شما همیشه الگوی یک هنسفر ویک کمک راهنمای موفق برایم هستید .
امیدوارم با کاربردی کردن اموزشها وحرکت درصراط مستقیم بتوانیم اول حسهای الوده را پالاش کنیم ؛چون حس اولین نیروی به کار گیری قوه عقل است پس باید اول حس سالم داشته باشیم ودرمراحل بعد به عقل سالم ودرنهایت به عشق سالم هم می رسیم .
خداقوت به گروه وبلاگ نویسان.
همسفر ربابه لژیون یکم پنجشنبه 24 بهمن 1398 09:12 ق.ظ
خدا قوت خدمت کمک راهنمای محترم خانم سمیه عزیز،مطالب بسیار عالی و آموزنده بود سپاسگزارم.
خدا قوت خدمت وبلاگ نویسان محترم
چهارشنبه 23 بهمن 1398 12:13 ب.ظ
خدا قوت خانم سمیه عزیز خیلی مطالب زیبا و دلنشین از جناب مهندس و استاد امین در جهت رشد و دانایی و رسیدن به قوه عقل بیان کردین امیدوارم همیشه در جهت رشد و شکوفایی همه عزیزان همین قدر ثابت قدم باشید با تشکر از وبلاگ نویسان
همسفرسمیه( ۱۶) چهارشنبه 23 بهمن 1398 07:55 ق.ظ
راهنمای عزیزم از نوشته زیبایتان بسیار اموزش گرفتم همانند اموزشهایی که هرهفته درلژیون ازشما میگیرم وممنونم که همیشه خیلی جامع و کامل یک مسئله راتوضیح میدهید و کاملا مسئله برایم باز میشود.انشاالله خداوند به همه ما کمک کند تا اسیر نفس اماره نباشیم و بتوانیم با حرکت در صراط مستقیم و بالابردن دانایی به فرمان عقل نزدیک شویم.
ممنون از وبلاگ نویسان محترم.
همسفر حوریه سه شنبه 22 بهمن 1398 09:32 ب.ظ
خانم سمیه عزیز خدا قوت وممنون بابت مطلب آموزنده تان.
خانم الهام عزیز خدا قوت.
مریم نظری سه شنبه 22 بهمن 1398 08:10 ق.ظ
خدا قوت خانم سمیه عزیز،راهنمای توانا و صبور
بسیار عالی و شیوا قلعه عقل و رسیدن به فرامین عقل را بیان کردین، براستی زمانی که ما درگیر ضدارزشها هستیم نمی توانیم صدای عقل را بشنویم.
خداقوت عزیزان گروه وبلاگ
همسفر سمانه ۱۷ سه شنبه 22 بهمن 1398 12:50 ق.ظ
کمک راهنمای محترم خانم سمیه عزیز
بسیار عالی بیان نمودید امیدوارم برکات خدمات ارزشمند شما در زندگیتان جاری باشد و همیشه پایدار باشید.خدا قوت به وبلاگ نویسان محترم.
همسفر رعنا دوشنبه 21 بهمن 1398 05:08 ب.ظ
کمک راهنمای عزیز خانم سمیه سپاس از شرح این وادی و توضیح در خصوص شو شود و نزدیک شدن به فرمان عقل که بایستی از ضدارزشهایی چون قضاوت و قیاس و...دوری کنیم تا حسهایمان پالایش شود.موفق باشید.
عزیزان گروه وبلاگ خدمتتان سرشار از برکت الهی.
همسفر مرضیه لژیون یکم دوشنبه 21 بهمن 1398 03:29 ب.ظ
خانم سمیه عزیز بسیار آموزنده و عالی بود، سپاس و خدا قوت
الهام جان و فریده عزیزم زندگی تان پر از خیر و برکت، سپاس
نسرین.اسیستنت دوشنبه 21 بهمن 1398 07:18 ق.ظ
خانم سمیه کمک راهنمای محترم بسیارروان و واضح تصویر قلعه عقل و چرایی شنیده نشدن صدای عقل را بیان نمودید از شما خیلی متشکرم.
گروه وبلاگ ممون از زحمات شما
سیده زهرالژیون 2 دوشنبه 21 بهمن 1398 12:13 ق.ظ
خانم سمیه عزیز چه عکس زیبایی و چه متن دلنشینی.امیوارم همه به فرمان عقل نزدیک شویم.
فهیمه ۱۸ یکشنبه 20 بهمن 1398 10:23 ب.ظ
خانم سمیه خداقوت عالی بود ممنونم بسیار قلم زیبا وتوانایی دارین لذت بردم
همسفرنسیم لژیون بیستم یکشنبه 20 بهمن 1398 07:00 ب.ظ
خداقوت خانم سمیه عزیز.بسیارلذت بردم ازنوشته زیباتون
همسفرنسیم لژیون بیستم یکشنبه 20 بهمن 1398 07:00 ب.ظ
خداقوت خانم سمیه عزیز.بسیارلذت بردم ازنوشته زیباتون
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic