ورزش و مهارت درست زندگی کردن
شنبه 19 بهمن 1398 ساعت 09:23 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر فتانه | ( نظرات )
متوجه شدم در زندگی خود، بدون اینکه مهارت درست زیستن و انجام عمل سالم را داشته باشم چقدر انرژی تلف کردم، چقدر زمان از دست دادم و چقدر خودم را خسته کردم؛ بدون اینکه کارهایم ثمربخش باشد و حس رضایت نسبت به خودم داشته باشم. 

به نام قدرت مطلق 
 
هیچ‌وقت علاقه‌ای به ورزش نداشتم و تنها فعالیتی که از نوجوانی داشتم و دارم پیاده‌روی بوده است و همواره بیشترین لذت را از پیاده‌روی می‌برم.

حدود هشت سال است روزهای جمعه به پارک طالقانی می‌روم؛ اما هیچ‌وقت میلی به انتخاب رشتهٔ ورزشی نداشتم. هیچ ورزش یا فعالیتی مرا جذب نمی‌کرد. چند بار فریزبی و بدمینتون را امتحان کردم؛ ولی جذبم نکرد. وقتی ورزش همسفران اجباری شد، ورزش دارت را انتخاب کردم؛ چون به نظرم بیشتر شبیه بازی بود تا ورزش و اینکه دوست داشتم تمرکزم بالا برود و شنیده بودم دارت به این موضوع کمک می‌کند.
البته یک دورهٔ کوتاه هم پینگ‌پنگ مرا جذب خودش کرد و خیلی زود هم یاد گرفتم و لذت زیادی می‌بردم تااینکه با این ورزش متوجه شدم کتف راست من آسیب بسیار جدی دیده و نیاز به درمان دارد و مدتی است پینگ‌پنگ بازی نمی‌کنم. چند بار هم به باشگاه تیروکمان رفتم و در همان سه جلسه این ورزش و همین‌طور دارت گره‌های درونی بسیاری را برایم نمایان کرد!
متوجه شدم در زندگی خود، بدون اینکه مهارت درست زیستن و انجام عمل سالم را داشته باشم چقدر انرژی تلف کردم، چقدر زمان از دست دادم و چقدر خودم را خسته کردم؛ بدون اینکه کارهایم ثمربخش باشد و حس رضایت نسبت به خودم داشته باشم. زندگی من مانند این گذشت که بدون یادگرفتن فنون بازی دارت یا تیراندازی باکمان، فقط تیرها را برداشته بودم و به سمت سیبل پرتاب می‌کردم!
مطمئناً حداقل نود درصد آنها به خطا رفتند؛ درصورتی‌که من، هم انرژی زیادی صرف کرده بودم و هم با ندانستن اصول بازی و پوزیشن های غلط در زمان پرتاب تیر، به عصب‌ها و ماهیچه‌های بدنم آسیب‌زده بودم و شکست‌های پیاپی مرا ناامید کرده بود. به قول استاد امین وقتی انسانی مفصلش دررفته باشد؛ حتی قادر نیست کارهای خیلی معمولی را انجام دهد و من به خاطر رفتارهای غلطم به قلبم و روحم و جسمم آسیب زیادی زدم. آسیب‌هایی که هیچ‌کس جز خودم در شکل‌گیری آنها مقصر نبوده و نیست؛ چون من با جهل خودم انرژی‌هایم را به باتلاق می‌ریختم. درنهایت طبیعی بود که شروع به معرکه‌گیری کنم و ترجیح دهم که کناره‌گیری کنم تا ناتوانی من دیده نشود.
داشتم مسابقه دارت را تماشا می کردم که در یک‌لحظه شکاف عمیقی از آگاهی برایم نمایان شد و مسیر زندگی خودم را درصحنهٔ ورزش دارت دیدم!
وقتی یک ورزش ساده که هنوز خیلی‌ها مثل من آن را بازی می‌دانند نیاز به آموزش و مهارت و تمرین دارد، واقعاً بازی زندگی، اجرای نقش‌ها و جایگاه‌هایی که ما مسئولش هستیم نیاز به این آگاهی و مهارت ندارد؟!
هیچ‌کسی با دانستن اصول بازی به‌صورت تئوری و خواندن جزوه‌های آن، تبدیل به تیرانداز خوبی نمی‌شود؛ همان‌طور که فقط دریافت آموزش و گوش کردن به سی دی و خواندن کتاب نمی‌تواند ما را به انسان‌های بهتری تبدیل کند، به همسفر بهتری، مادر بهتری، رهجوی بهتری و ... بلکه گاهی معکوس هم عمل کرده و ما را دچار تورم منیت و توهم دانایی می‌کند.
حتی یک بازی ساده نیاز به تمرین و مهارت دارد؛ باید اصول بازی را اجرایی کرد، باید بارها و بارها تمرین کرد، خطا کرد، شکست خورد تا نقاط ضعف، خود را نمایان کنند و جالب اینکه حرفه‌ای‌ها زمان بیشتری برای تمرین خود می‌گذارند تا همیشه ورزیده و آماده بمانند.
اما بازهم دو نکته وجود داشت که نظر مرا جلب کرد؛
یکی اینکه با تمام مهارت و توانایی و آمادگی جسمانی که در یک رشتهٔ ورزشی داریم، در یک‌لحظه اگر تمرکز ما و روان ما همراهی‌مان نکند طوری عمل خواهیم که حتی یک آماتور و تازه‌وارد عمل نمی‌کند! 
این نکته همان هماهنگی صور آشکار و پنهان ما در امور زندگی است که وقتی باهم هماهنگ و منطبق نشوند در انجام آن مورد خاص نتیجهٔ خوبی نخواهیم گرفت و گاهی با داشتن آگاهی بسیار و توانایی بالا، به خاطر حس آلوده از یک فرد نادان هم احمقانه‌تر رفتار می‌کنیم.
دوم اینکه، باوجود تمام توانایی، مهارت، ابزار درجه‌یک و آمادگی جسمی و ذهنی لازم، در یک‌لحظه یک نسیم ملایم می‌تواند تمام معادلات بازی را به هم بزند و تیر ما به هدف نخورد و این همان خط تقدیر است که بدانیم همیشه معادلات بازی آن طوری نخواهد شد که ما می‌خواهیم و خود را برایش آماده کرده‌ایم.
شاید هنوز تیرانداز ماهری نیستم؛ اما ورزش دارت نگاه مرا تغییر داد...
 ویراستاری : همسفر الهام 
نگارنده: همسفر فریده
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
فاطمه ربی همسفر حمید یکشنبه 27 بهمن 1398 01:42 ب.ظ
خدا قوت خانم فریده عزیز مثل همیشه ودر همه مورد عالی بیان کردید موفق باشید
پوران همسفرعباس 1 پنجشنبه 24 بهمن 1398 12:55 ب.ظ
خداقوت خانم فریده عزیز ؛شما درلژیون وقتی درمورد مطلب یا موۻوعی صحبت می کنید انقدر به زیبایی از تمام جهات این مطلب را باز می کنید برای همه جذب وشنیدنی است وکلام وصوت وقلم شما انقدر نیرو دارد که به همه انرژی می دهد وشما الگوی خوبی از یک همسفر صبور ؛با علم ودانش بالاوداشتن قلب بزرگ برای بخشیدن هستید امیدوارم من هم بتوانم از شما درس بگیرم ومثل شما حرکت کنم .
خداقوت به گروه وبلاگ نویسان
مریم نظری چهارشنبه 23 بهمن 1398 08:20 ق.ظ
خدا قوت خانم فریده عزیزم، واقعاً لذت برم از نوع نگاه و نگرش شما
چقدر زیبا ورزش دارت را با زندگی روزمره وقف دادیند.
من هم مثل شما از روی جهل و نادانی تیرهای زهرآگین به جسم و روح و روان خود وارد کردم.
با خواندن مقاله شما گره‌های خودم را بیشتر پیدا کردم.
انشاءالله خداوند یاریمان کند تا در مسیر ارزشها حرکت کنیم و جبران خسارت کنیم.
خانم فریده عزیزم بسیار آموختم و آموزش گرفتم.
خداوند به قلمتان و وجودتان خیر و برکت ببخشد.
خدا قوت عزیزان گروه وبلاگ
همسفر حوریه سه شنبه 22 بهمن 1398 09:54 ب.ظ
خانم فریده عزیز ممنون وسپاسگزارم بابت بیان نگاههای زیبا وکنجکاوانه تان .که با اشتراک گذاشتن آنها روزنه جدیدی از دنیای پر از علم برای ما باز می نمایید.
همسفر بهنار سه شنبه 22 بهمن 1398 03:28 ق.ظ
خانم فریده عزیز بسیار عالی حستان به ورزش را بیان کردید ، انشاالله با همین حس و حال زیبایی که دارید در تمام مراحل زندگیتان موفق و موید باشید
تشکر از وبلاگ تویسان محترم‌
سیده زهرالژیون 2 دوشنبه 21 بهمن 1398 12:17 ق.ظ
ورزشکاران و دوست داران دارت .امیدوارم همه ما در مقابله با اهریمن در رمی جمرات شیاطین نفسمان با سنگ های آموزشی که به دارت نفسمان پرتاب میکنیم همه تیرها وسنگهایمان به مرکز دارت نفس برخوردکند و همه درمبارزه با نفس اماره مان پیروز شویم.به امید آن روز و موفقیت همه ورزشکاران و همسفران کنگره
نسرین.اسیستنت یکشنبه 20 بهمن 1398 10:18 ب.ظ
خانم فریده عزیز کمک راهنمای ویلیام وایت حضرت علی فرمودند عقل سالم در بدن سالم است و شما با روایت داستان مسیر ورودتان به ورزش و تغییر دیدگاه شما بعد از انجام یک ورزش بصورت مستمر حقانیت این حدیث را نشان دادید ورزش که یکی از راههای سالم بازسازی و عملکرد درست سیستم شبه افیونی جسم انسان است یکی از عوامل بالا رفتن سطح انرژی، بعلاوه آموزش جهان بینی،باعث الهام و زایش دیدگاه درست وسالم میشود.به شما بزرگوار برای این تیزبینی تبریک میگویم.موفق و موید باشید.
با تشکر از گروه وبلاگ
همسفر رعنا یکشنبه 20 بهمن 1398 11:05 ق.ظ
فریده عزیز نگاه بسیار دقیق و ریزبینانه ایی از یک رشته ورزشی برای آموزش گرفتن مسایل زندگی داشتید.بسیار سپاسگزارم از استنباط بسیار خوب و تاثیرگذارتان.موفق باشید.
وبلاگ نویسان عزیز دستتان پر توان.خدا قوت.
خدیجه باقری یکشنبه 20 بهمن 1398 09:39 ق.ظ
خانم فریده خواهر خوبم مطالبتان خیلی خوب وعالی بود درسهای زیادی در آن بود مانند همیشه از آنها آموزش گرفتم
سمانه همسفر داود یکشنبه 20 بهمن 1398 08:45 ق.ظ
مثل همیشه عالی خانم فریده عزیز خدا قوت و سپاس.
مریم حسینی یکشنبه 20 بهمن 1398 08:34 ق.ظ
خدا قوت به وبلاک نویسان عزیز
خدا قوت به خانم فریده عزیز بسیار عالی در مورد ورزش دارت و نگاه هوشمندان در باره این رشته بیان کردید و اینکه بهتر و با دقت بیشتری در بازی زندکیمان توجه داشته باشیم تا تیر ها و یا به عبارتی فرصتهای را به هدر ندهیم و انها را با آموزش و جهانبینی درست به هدف برسانیم برایتان آرزوی موفقیت در زندگی و زدن هدف با قدرت و تمرکز بالارا خواسارم ئ
موفق باشید
همسفر سمانه ۱۷ یکشنبه 20 بهمن 1398 08:13 ق.ظ
خدا قوت کمک راهنمای ویلیام وایت سرکار خانم فریده
بسیار عالی نگاه خودتون را راجع به ورزش دارت بیان نمودید و واقعا استفاده کردم امیدوارم همیشه پایدار باشید.با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
همسر فتانه یکشنبه 20 بهمن 1398 08:10 ق.ظ
خانم فریده عزیز بسیار عالی از حس و حال قبل از ورزش و گامی که در راستای سلامتی خود برداشته اید نوشته اید و من همیشه از وجودتان انرژی گرفته ام و این بخاطر حال خوبتان است . تبریک به شما که تفکراتتان را اجرایی می کنید . بسیار آموزنده بود .
همسفر سکینه 24 یکشنبه 20 بهمن 1398 06:53 ق.ظ
خانم فریده عزیز، کمک راهنمای ویلیام وایت،بسیار عالی بیان نمودید.ان شاالله با یاری خداوند و آموزشهای کنگره مهارت درست زیستن و انجام عمل سالم را پیدا کنیم و به حال خوش برسیم.ممنونم.
خدا قوت گروه وبلاگ و عکاس محترم.
همسفرخدیجه م یکشنبه 20 بهمن 1398 05:23 ق.ظ
چقدر لذت بخش و عالی بیان کردید واقعا دیدگاه قشنگی به ورزش دارت و دیگر ورزشها بود خیلی آموزش گرفتم ممنونم خواهر گلم خداقوت خوشابحال کسانی که درست ترین برداشتها را از مسائلشان دارند انشاءالله خداوند به همه برداشتهایمان در زندگی برکت دهد
زهرا جدید ی شنبه 19 بهمن 1398 11:38 ب.ظ
خداقوت
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات