نظم، ریشه در دل و جان آدمی دارد
چهارشنبه 9 بهمن 1398 ساعت 12:00 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر الهام | ( نظرات )
با تمام تعاریفی که از نظم و انضباط گفته شد، می‌خواهم به این نکته مهم اشاره کنم که هرچند نظم در صور آشکار و ظاهر جلوه می‌کند؛ اما به عقیده بنده ریشه در دل و جان آدمی دارد و مطمئناً روح آشفته و نابسامان، ظاهر را نیز بی‌نظم و نابسامان می‌کند. سخن، رفتار، کردار و اعمال زیبا و دلنشین، ریشه در روح آراسته فرد دارد.


به نام نقش بند صفحه خاک 
عذار افروز مه رویان افلاک  
خداوندی که در ذاتش علل نیست 
جهانداری که در ملکش خلل نیست 

در ابتدای کلام اشاره می‌کنم به تعریفی  که در وادی، از خلقت ارائه شده است. در این وادی گفته شده، خلقت سازمان و تشکیلاتی است که همه چیز در آن با نهایت دقت، برنامه ریزی شده و در هرلحظه کنترل می‌شود و یک نیروی مافوق بر آن نظارت دارد.
با توجه به این تعریف از خلقت و هستی، کاملاً می‌توان درک کرد که هستی و کائنات بر پایه نظم و انضباط بناشده است. هرچه بیشتر در گستره زمین و آفریده های هستی دقت کنیم، نظم حیرت‌انگیز آنهاچشمان ما را بیشتر خیره خواهد کرد.
آری، جهان باتمام عظمت و بزرگی اش چنان در نظم وانسجام عظیمی به سر می‌برد که اگر کوچکترین بی‌نظمی در گوشه ای از این چرخه حیات راه می‌افتاد، منجر به نابودی و فنای هستی و کائنات می‌شد و به جرئت می‌توان گفت در جهان هستی هیچ گونه ناهماهنگی و بی‌نظمی دیده نمی‌شود.
اگر بخواهیم به یک تعریف کلی از نظم و انضباط اشاره کنم، ابتدا باید بگویم که نظم و انضباط در معنی متفاوت هستند. 
نظم، تعریف روشن و مشخصی دارد و نقطه مقابل آن هرج و مرج است. با شنیدن کلمه نظم، معانی مختلفی مثل هماهنگی، آراستگی، ترتیب، نظام و یا تعدادی از کارها که به‌صورت زنجیروار و در زمان مناسب خودش انجام شود در ذهن نقش می بندد؛ ولی انضباط؛ یعنی نظم داشتن و سامان گرفتن.
انضباط؛ یعنی انسان در درون خودش، خویشتن را به قانون و قاعده و باید و نبایدها دعوت کند و می‌پذیرد که باید خویشتن دار باشد و بر خود و اعمالش احاطه کامل پیدا می‌کند. وقتی این تسلط و احاطه بر خویشتن(نفس) اتفاق می‌افتد، شخص تبدیل به فردی منضبط  می‌شود که خود به خود، راستی و درستی در اعمال و کردار از او سر می‌زند؛ ولی نظم؛ یعنی انسان با دیگران و در فعالیت‌ها، همسو و هم جهت شود، درواقع همان سازگاری با محیط و انسان‌های اطراف.
 نکته اینجاست که همه افراد همواره با نظم و همکاری در جمع خشنود نیستند؛ ولی اگر بخواهیم همسویی و نظم همیشگی باشد و سیستمی پایدار باشد ناچار به اجرای نظم در جمع هستیم.
این مسئله را بنده در خدمت مرزبانی کاملاً حس کرده ام. همیشه اجرای قوانین  و گفتن باید و نبایدها برای تعدادی از افراد خوشایند نیست و این مسئله را به راحتی در برخورد با افراد، در چهره آنها کاملاً می‌شود درک کرد و من همیشه یاد مامورین نیروی انتظامی یا مامورین راهنمایی و رانندگی می افتم. اجرای قوانین و یا حتی جریمه شدن به مزاج ما خوش نمی‌آید؛ ولی نتیجه آن، نظم و ایجاد امنیت است.
در اینجا می‌خواهم به لزوم نظم اشاره کنم؛ انسان‌ها چون موجوداتی هستند با گرایش‌ها، سلیقه‌ها و عقاید مختلف و متنوع که کاملاً طبیعی است؛ بنابراین شیوه و آداب خاصی را می‌پسندند؛ اما برای جلوگیری از ناسازگاری و نجات انسان‌ها از تنش و تشنج در محیط زندگی قطعاً باید نظم را رعایت کرد. نظم و انضباط ما را از بی خطرترین و مطمئن ترین راه به مقصد می‌رساند و در نظم از حدوحدودها عبور نمی‌کنیم. 
حضرت علی(ع) می‌فرماید: برترین ادب آن است که انسان به حّد خویش بایستد و از اندازه خود فراتر نرود‌.
برای اینکه تبدیل به فرد منضبطی شویم  ابتدا باید در زندگی هدف و یا هدفهایی داشته باشیم و برای رسیدن به آنها برنامه‌ریزی کنیم؛ چون با برنامه‌ریزی دقیق و منظم، نیمی از راه را طی کرده ایم و برای اجرای برنامه‌ها مدیریت لازم است.
منظم بودن دستاوردهای زیادی برای ما به ارمغان خواهد آورد؛ سرعت در انجام کارها با آرامش و طمانینه و بالا رفتن روحیه و سطح انرژی و پیدا کردن اعتماد به نفس و همچنین افزایش کیفیت و کمیت در تمام امور.
نظم، تضمین کننده موفقیت ماست و بدون نظم به هیچ موفقیتی دست پیدا نمی‌کنیم. 
منظم بودن یکی از راه های چیره شدن بر سختی‌های زندگی است. فرد منظم همیشه آینده نگر و دوراندیش است و همیشه اهل محکم کاری است و سستی و سهل انگاری در کارهایش وجود ندارد و همیشه استوار و پایدار قدم برمی‌دارند.
با تمام تعاریفی که از نظم و انضباط گفته شد، می‌خواهم به این نکته مهم اشاره کنم که هرچند نظم در صور آشکار و ظاهر جلوه می‌کند؛ اما به عقیده بنده ریشه در دل و جان آدمی دارد و مطمئناً روح آشفته و نابسامان، ظاهر را نیز بی‌نظم و نابسامان می‌کند. سخن، رفتار، کردار و اعمال زیبا و دلنشین، ریشه در روح آراسته فرد دارد. درواقع نظم، فقط سروقت آمدن و رفتن نیست، فقط لباس مرتب و شیک پوشیدن  نیست بلکه اینها جزئی از نظم است؛ ولی نظم هم فکر را در بر می‌گیرد و هم عمل و درون فرد را‌.
به یاد دارم در گذشته مطلبی خواندم که یکی از بزرگان دین در واپسین روزهای عمرش به فرزندانش تقوی و نظم در کارها را توصیه کرد. آن زمان برایم خیلی عجیب بود و اصلاً قابل لمس برایم نبود و جای سوال بود که چرا تقوا که از والاترین ارزش های انسانی است با نظم هم ردیف شمرده شده است؟! اما  بعد‌ها با گرفتن آموزش‌ها به جواب سوالم رسیدم و به اهمیت موضوع نظم در تمام امور زندگی پی بردم.
من، نامِ دیگرِ نظم را زیبایی می نامم‌.
در پایان صحبت‌هایم اشاره به این بیت شعر می‌کنم که به خوبی بیانگر موضوع نظم است. 
جهان چون زلف و خط و خال و ابروست 
 که هر چیزی به جای خویش نیکوست 

با سپاس فراوان از عزیزان خدمتگزار وبلاگ همسفران شادآباد و خداوند را شاکرم که اذن خدمت به من داده شد، امیدوارم سخنانم مفید واقع شده باشد.


نویسنده : مرزبان محترم خانم سمیه 
تهیه و تایپ : همسفر ربابه و همسفر اکرم 
ویراستاری : همسفر الهام 
عکس : همسفر فریده


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سمانه ۱۷ سه شنبه 15 بهمن 1398 11:04 ق.ظ
خانم سمیه عزیز و مهربان مرزبان محترم
بسیار عالی نظم و انظباط را توصیف کردید استفاده کردم و از زحمات بی دریغ شما در امور نظم و انظباط شعبه بی نهایت سپاسگزارم و امیدوارم برکات خدمات ارزشمند شما در زندگیتان جاری باشد و همواره پایدار باشید.
فرزانه از لژیون پنجم شنبه 12 بهمن 1398 03:39 ب.ظ
خانم سمیه عزیز چقدر مطالبتان پرمحتوا بود و پراز آموزش.امیدوارم ما هم در کنار شما عزیزان نظم و انضباط را یاد بگیریم و از شما الگو بگیریم.
زهرا بیگدلی لژیون 12 شنبه 12 بهمن 1398 12:18 ب.ظ
سلام و خدا قوت خانم سمیه عزیز
بسیار جامع و کامل در مورد نظم و انضباط صحبت کردید. از شما مرزبان گرامی سپاس گزارم و برایتان از درگاه خداوند متعال بهترین ها را خواهانم.
درود وخدا قوت خدمت وبلاگ نویسان عزیز.
سیده زهرالژیون 2 جمعه 11 بهمن 1398 08:38 ب.ظ
خانم سمیه عزیزومهربان و دوست داشتنی ازنشانه های آدم منظم ظاهر وارسته و مرتب هست که شما همیشه همینگونه این و سفیدپوش و قانونمند.ازتون می آموزم و همیشه دوست دارم بغلتون کنم روم نمیشه.خیلی باوقارین.ممنون از خدمتتون درشعبه.اجرتون باقدرت مطلق
همسفر فاطمه پنجشنبه 10 بهمن 1398 03:45 ب.ظ
خانم سمیه عزیزم.
فقط خدا می داند که چقدر از بودن کنار شما خوشحالم.
در مقاله تان فرمودید؛ نظم ریشه در دل و جان آدمی دارد.من این را با تمام وجودم در شما حس کردم و آموختم.
تمامی کارهای شما با برنامه ریزی و دقت کامل انجام می گیرد. الگوی خوبی برای من هستید و خوشحالم در این مرحله از آزمایش الهی در کنار شما آموختم و در حال حساب پس دادن هستم.
خیلی دوستان دارم و امیدوارم آرامش واقعی مزد خدمت خالصانه تان باشد.
ممنون از گروه وبلاگ
مریم کرمی پنجشنبه 10 بهمن 1398 01:33 ق.ظ
خانم سمیه عزیزم ، بسیار از خواندن مقاله شما لذت بردم و آموزش گرفتم. از شما سپاسگزارم برای همه زحماتی که متحمل می شوید تا نظم و قانون در نمایندگی حاکم شود .در پناه خداوند مهربان باشید.
مریم نظری چهارشنبه 9 بهمن 1398 06:32 ب.ظ
خانم سمیه عزیز و مهربانم چقدر زیبا نظم و انضباط را شرح دادین.
من هم با شما هم عقیده هستم که نظم باید هم در صور آشکار و هم در صور پنهان انسان باشد.
خداوند جهان خلقت را بر اساس نظم آفریده است.
بی نظمی هرج و مرج می آورد.
خدا قوت به شما و گروه مرزبانی می گویم با نظم و مهربانی و با آرامش همسفران و همسفر کوچولوها را راهنمایی و حمایت می کنید.
خدا قوت گروه وبلاگ
نسرین.اسیستنت چهارشنبه 9 بهمن 1398 03:47 ب.ظ
خانم سمیه عزیز بسیار زیبا نظم در افکار را که در صور ظاهر انسان متجلی میشود یادآور شدهاید اینکه کسی که لاابالی فکر میکند، لاابالی راه میرود،لاابالی حرف میزند، لاابالی،لباس میپوشد.درواقع بعلت فکر پریشان،نمیتواند که از قاعده و قانونی پیروی کند چراکه در هرلحظه دلش هوای تازه ای دارد.
عزیرم شما همواره در هر جایگاه خدمتی که قرار گرفتید به زیبایی نظم را به نمایش گذاشتی از اینکه در دوره خدمتم شما و خانم فاطمه در کنارم هستید خداوند را شاکر و سپاسگزارم چنانکه شما دوعزیز در خدمت خود نظم دارید آسودگی خیال مضاعفی را نصیبم کرده اید همواره در پناه حق زیبا و منظم باشید.
با تشکر از گروه وبلاگ برای انتخاب مناسب مقاله نویسان.
همسفر سمیرا چهارشنبه 9 بهمن 1398 03:39 ب.ظ
خانم سمیه نازنین، مقاله هایتان همیشه برایم پر از اموزش بوده و پر محتوا. بسیار اموختم.
چقدر خوب بیان فرمودید، نظم ریشه در دل و جان ادمی دارد...
از شما بزرگوار بابت تمام زحماتی که در زیباترشدن جلسات متحمل میشوید سپاسگزارم و امیدوارم همواره دستان خداوند باشید برای تبدیل کردن هستی به مکانی زیباتر
خداقوت به وبلاگنویسان
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic