کارگاه آموزشی همسفران روزسه شنبه مورخ 98/10/17
چهارشنبه 18 دی 1398 ساعت 03:01 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر لیلا | ( نظرات )

هفتمین جلسه از دوره پنجاه و دوم سری کارگاه‌های آموزشی خصوصی کنگره 60 ویژه همسفران شعبه شادآباد، روزهای سه‌شنبه مورخ 98/10/17 با استادی همسفر مینا، نگهبانی همسفر عزیزه و دبیری همسفر سمیه با دستور جلسه «کمک کنگره به من و کمک من به کنگره» رأس ساعت  15:000 آغاز به کار نمود.


سخنان استاد:

سلام دوستان مینا هستم یک همسفر 

خدا را شاکرم از اینکه مجدداً در این جایگاه می‌توانم خدمت کنم امیدوارم که بیشترین برداشت هم من و هم شما در کنار همدیگر در مورد دستور جلسه داشته باشیم .

کلامم را با این شروع می‌کنم این روزها همگی شاهد پر کشیدن یکی از بزرگ‌ترین مردان سرزمینمان هستیم اینکه همه یک غمی را در دلشان دارند و از این بابت ناراحت هستند.

نگاه می‌کردم که چقدر این روزها حس‌های خوبی به افراد القاء می‌شود همهٔ ما به سمت ناامیدی حرکت می‌کردیم ولی ایشان با مرگشان هر آنچه در زندگی‌شان دنبال می‌کردند صداقت، راستی، تلاش، امید و همه این‌ها را دوباره با مرگشان به جامعه القاء می‌کند. من می‌بینم افرادی که با دیدن ایشان به خودشان تلقین می‌کنند که ما باید بهتر باشیم ما باید دنباله‌رو ایشان باشیم .

داشتم به صحبت‌های ایشان گوش می‌کردم اینکه یکی از آرزوهایی که همیشه داشتند شهادت بود و ایشان می‌گفتند برای اینکه کسی شهید بشود باید شهید زندگی کند، یعنی اعمالش باید طوری باشد او را در جایگاه شهادت قرار بدهد عملکردش باید طوری باشد که قد و اندازه شخص، اندازه شهادت باشد .

داشتم با خودم فکر می‌کرد آیا عملکرد من مینا اندازه من شده است؟ اندازه جایگاهی که در آن قرارگرفته‌ام شده است؟ آیا کنگره که من را در خودش جای‌داده و خیلی از مسائل را برایم حل کرده آیا من قد و اندازه‌ام به همین اندازه رشد کرده است؟ و اینکه یک‌جمله‌ای که ما در کتاب‌های کنگره می‌خوانیم این هست که ایمان تجلی نور خداوند در انسان هست و امیدوارم که هرکدام از ما تجلی آموزش‌های کنگره، مسیر کنگره در زندگی‌مان در کنگره و بیرون از کنگره داشته  باشیم .

دستور جلسه کمک من به کنگره و کمک کنگره به من هست یک رابطه دوطرفه هست، یک دادوستد دوطرفه هست .

نمی‌توانیم بگوییم که کنگره برای من چه‌کار کرده، این را بگذاریم کنار، حالا من برای کنگره چه‌کار باید بکنم؟ یک رابطه دوطرفه هست. من باید چه‌کار بکنم و آن چیزهایی که ذر کنگره هست،  برداشت بکنم و اینکه کنگره باید چه‌کار کند؟ تا من به آن جایگاهی که می‌خواهم برسم .

یک مثلث ترسیم می‌شود؛ اینکه کمک من به کنگره یک ضلع و کمک کنگره به من و موضوعی که موردنظر ما هست.

کنگره عملکردش بر اساس معرفت، عدالت و عمل سالم است. هرکسی که در کنگره قرار می‌گیرد اولین چیزی که در موردش اجرا می‌شود عدالت هست. وقتی‌که منِ تازه‌وارد، وارد کنگره می‌شوم اولین چیزی که به من دادن، آموزش بود و این آموزش‌ها برای همه افراد یکسان هست مکانی به ما داده تا در این مکان قرار بگیریم و آموزش‌ها را دریافت کنیم، راهنمایی برای ما قرار داده شد. اولین راهنمای ما آقای مهندس دژاکام هستند و بعد راهنمایی که مستقیماً با ما در ارتباط هست راهنمایی که در لژیون هستند. این‌ها چیزهای اولیه هستند که کنگره به ما داده است.

در ادامه  شاید در ذهن افراد بیاید که این دستور جلسه برای کسانی هست که چند وقت آمدند کنگره و یا چند وقت است رها شدن یا آزادمرد شده‌اند و یا سفر دومی هستند، ولی این دستور جلسه حتی برای کسانی که تازه‌وارد هم هستند صدق می‌کند منی که یک ماه و دو ماه وارد کنگره شدم آموزش‌ها، کمک راهنما، مکان در اختیار من قرار داده‌شده و چیزی که کنگره از زندگی من گرفته است؛ مواد مخدر است، چیزی که هرلحظه ما را اذیت می‌کرده است، داشتم فکر می‌کردم که کنگره چه چیزهایی به ما داده و یکی از این چیزهایی که به همه ما داده شاید تفکرمان درست نبود این را همه ما قبول داریم. اول سفر واقعاً تفکر درست نداریم، تفکر نمی‌کردیم فکر می‌کردیم. به‌جای تفکر کردن، فکرمان را درست کردیم کنگره روحمان را به ما برگرداند، روانمان را به ما برگرداند.

یکی از اتفاق‌های خیلی خوبی که در کنگره می‌افتد این هست که رابطه ما با خداوند بهتر می‌شود، دین را می‌شناسیم، صراط مستقیم را می‌شناسیم و در مسیر آن شروع به حرکت کردن می‌کنیم. در مسیر صراط مستقیم باید از ضد ارزش‌ها دوری‌کنیم و به‌طرف ضد ارزش‌ها حرکت کنیم.

 وقتی‌که این کار را انجام می‌دهیم خیلی از مشکلات ما دارد حل می‌شود. بدهکاری‌هایمان، شأن اجتماعی‌مان به ما برمی‌گردد، اعتمادی که در خانواده نبوده به ما برمی‌گردد و عشق و محبتی که در خانواده از بین رفته به ما برمی‌گردد و خیلی از مسائل دیگر و یکی از چیزهایی که کنگره از ما می‌خواهد اول سفرمان این است که مسئولیت کارهایمان را بپذیریم و از دیگران هیچ توقعی نداشته باشیم.

من صحبت‌های آقای امین را که به شعبه آمده بودند را که گوش می‌کردم این را گفتند که این اولین کاری بوده که آقای مهندس کردند و وقتی این کار را انجام دادند سفرشان شروع شد و درست انجام شد. تمام این چیزهایی که گفته شد این‌ها را در قالب یکسری چیزها به ما می‌گویند. من می‌خواهم از ضد ارزش‌ها دوری‌کنم، حرکت کنم و درست شوم که یک پکیج به ما می‌دهند که آن خدمت کردن است در قالب این خدمت کردن من می‌توانم از چیزهایی که در کنگره است برداشت کنم گاه ما خدمتمان باخیانت کردن عوض می‌شود چرا؟

این هفته، هفتهٔ همسفر است که فکر می‌کنم بهترین جایگاهی که به ما داده‌شده جایگاه همسفری است که ما قد و اندازه خود را در این جایگاه پیدا کردیم و آدم‌هایی که اصلاً برای خودمان ارزش قائل نبودیم. اصلاً من به چه دردی می‌خورم؟ ای‌کاش از زندگی این آدم بیرون می‌رفتم؟ ولی جایگاه همسفر باعث شد که من خودم را پیدا کنم، من چه کسی هستم و چه‌کاره‌ام و چه ارزشی دارم ؟ و در این جایگاه شروع به خدمت کردن کردم. من اگر هیچ خدمتی در کنگره نکنم فقط در جایگاه همسفر بودن، درست حرکت کنم خودش کلی خدمت است من خیلی مسافرم را دوست دارم ولی به‌جای او سی دی می‌نویسم، خیلی مسافرم را دوست دارم به خاطر همین به راهنمایش زنگ می‌زنم و با او صحبت می‌کنم و آمار مسافرم را به راهنمایش می‌دهم که این‌ها عین خیانت کردن است، اصلاً خدمت نیست و می‌بینم که چرا حالم خوب نمی‌شود و حال مسافر من خوب نمی‌شود، من که به کنگره می‌آیم و حرکت می‌کنم ولی دارم به‌جای خدمت کردن خیانت می‌کنم.

حالا خدمت‌هایی که ما در کنگره می‌توانیم انجام دهیم را من از کوچک‌ترین آن‌ها شروع می‌کنم. شال سفید سر کردن. با شال سفید شما حال خوب و پاکی و حس خوب را به دیگران القاء می‌کنید مسافری که در خانه نشسته و اصلاً نمی‌خواهد حرکت کند ولی شما با پوشیدن شال سفید حس خوب را به او انتقال می‌دهید تا حرکت کند. سبد جلوی ما گرفته می‌شود و دستمان می‌لرزد در سبد پولی بیندازیم. به ما می‌گویند مشارکت کنید مشارکت نمی‌کنیم این‌ها همه کمک‌هایی هستند که ما می‌توانیم به کنگره کنیم قرار نیست که همه بیاییم عضو لژیون سردار شویم تا کمک کنیم قرار نیست همه کمک راهنما شویم تا کمک کنیم. به نظر من در همان جایگاهی که هستیم به کنگره کمک کنیم هر هفته سی دی آموزشی گذاشته می‌شود آیا سی دی را یک‌بار گوش می‌کنیم، اصلاً چیزی برداشت می‌کنیم.

آقای زرکش می‌گفتند شما در هر هفته از یک سی دی یک مطلب در سایت پیدا کنید می‌شود چند نکته اصلاً چه قدر از مشکلات شما حل می‌شود یا اصلاً نیازی دارید از راهنما سؤالی بپرسید به کنگره اصلاً نیازی پیدا نمی‌کنید.

دوست دارم همه‌کسانی که مشارکت می‌کنند کلی حرف نزنید از اینکه کنگره به من همه‌چیز داده من هم دارم خدمت می‌کنم  و کمک می‌کنم دوست دارم ریز شوید در زندگی‌تان واقعاً کنگره در کجاهای زندگی که حتی فکرش را هم نمی‌کردید درست شود و به شما برگردانده است و من مینا الآن که اینجا نشسته‌ام واقعاً در قبال کنگره چه‌کار کردم آیا خدمت‌هایم واقعاً چیزهایی بودند که کنگره را رشد بدهد یا فقط می‌خواستم که خودم رشد کنم. آیا واقعاً خدمت بوده باخیانت می‌کردم. دوست دارم تک‌تکمان ریز شویم در کوچک‌ترین کارهایی که کردیم. من شال سفید می‌پوشم به عشق اینکه همه حالشان خوب شود یا اینکه هر بار که به من مشارکت می‌دهند هر چیزی به ذهنم می‌رسد را می‌گویم که فقط تازه‌وارد حالش خوب شود یا اینکه وقتی‌که تازه‌وارد الآن خودش را معرفی می‌کند یا اینکه تازه مشارکت می‌کند دست زدن را ما دریغ  می‌کنیم. این‌ها چیزهایی هستند که شاید خیلی ابتدایی باشد ولی من دیدم کسانی که در کنگره خیلی رشد کردند این چیزها هنوز برایشان اهمیت دارد.

یک‌بار آقای خدامی که دیده‌بان تحقیقات هستند ایشان در جلسه که بودند گفتند چرا آن‌قدر شل دست می‌زنید برایشان دست زدن مهم است حالا ما چند وقت است که می‌آییم و رها که می‌شویم و حالمان خوب می‌شود می‌گوییم چه لزومی دارد من دست بزنم دست زدن من چه تأثیری می‌گذارد اصلاً یک نفر اعلام سفر کند وقتی همه برایش دست می‌زنند لذت می‌برد و حالش خوب می‌شود یعنی حس خوب می‌گیرد دوباره مشارکت کن و حرف بزن  و دوباره حس خود را به ما منتقل کن.

امیدوارم از این کوچک‌ترین کارهایی که انجام می‌دهیم شروع کنیم تا به کارهای بزرگ‌تری برسیم و همگی همان‌طور که در ابتدای صحبت‌هایم گفتم تجلی نور کنگره در زندگی خودمان و در کنگره و در بیرون از کنگره باشیم.

ممنون که به صحبت‌هایم گوش کردید.

 

تهیه گزارش و تایپ: همسفر نجیمه و همسفر سمانه

مرزبان کشیک: همسفر سمیه

لژیون خدمتگزار: لژیون بیستم

ویراستاری: همسفر لیلا

عکس: همسفر فاطمه 


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر حوریه شنبه 21 دی 1398 11:58 ق.ظ
خانم مینای عزیز با تبریک مجدد این جایگاه بسیار زیبا وپر معنی صحبت کردید ،بسیار آموزش گرفتم.بی نهایت سپاسگزارم
همسفرنسیم لژیون بیستم جمعه 20 دی 1398 12:48 ب.ظ
خداقوت خانم میناعزیز.مثل همیشه ازصحبتهاتون لذت بردم.باتشکرازوبلاگ نویسان
همسفر مهدیه از لژیون ۴ جمعه 20 دی 1398 01:46 ق.ظ
سلام وخداقوت به خانم مینا ی عزیز ممنون بابت صحبتهای
زهرا بیگدلی لژیون 12 جمعه 20 دی 1398 12:59 ق.ظ
درود و خدا قوت خدمت خانم مینای عزیز.
خیلی از خواندن مطالب شیوا و دلنشین شما لذت بردم. امیدوارم همه ما بتوانیم در حد توانمان قدمی برای کنگره برداریم تا این بستر امن، برای عزیزانی که در آینده به این مکان مقدس خواهند آمد مهیا باشد. امیدوارم برکات خدمت در زندگیتان جاری و ساری باشد.
با سپاس از گروه وبلاگ.
لیلا محمدلو پنجشنبه 19 دی 1398 08:29 ق.ظ
خداقوت و سپاس کمک راهنمای محترم خانم مینای عزیز, بسیار ساده, روان و جامع بیان نمودید, به نکته های جالبی اشاره نمودید, موفق باشید.
وبلاگنویسان عزیز خدا قوت
همسفر سکینه 24 پنجشنبه 19 دی 1398 01:41 ق.ظ
خدا قوت کمک راهنمای گرامی خانم مینا.سپاسگزارم.عالی بود.
خدا قوت خدمت دوستان عزیز وبلاگ نویس و عکاسان محترم شعبه
همسفر سمانه ۱۷ چهارشنبه 18 دی 1398 11:23 ب.ظ
خدا قوت خانم مینا کمک راهنمای محترم
واقعا از صحبتهاتون انرژی گرفتم و آموختم امیدوارم بتونم دینم را به کنگره ادا کنم هر چند میدانم نمیشود کنگره در حق من کاری کرده که جبران کردنش بسیار دشوار است و باید سراسر عشق و محبت شوم تا گوشه ای از این محبت را جبران کنم به امید آنروز.
همسفرمریم لژیون سوم چهارشنبه 18 دی 1398 09:04 ب.ظ
خدا قوت خدمت کمک راهنمای محترم خانم مینای عزیز بابت صحبتهای جامع و کاملتان،
خداقوت گروه وبلاگ عزیز
نسرین.اسیستنت چهارشنبه 18 دی 1398 08:53 ب.ظ
خانم مینا کمک راهنمای محترم شعبه بسیار روان و بی تکلف حق مطلب در مورد دستور جلسه را بیان نمودید اینکه حتی کف زدن و تشویق ویا مشارکت و بیان تجربه میتواند خدمت محسوب شود از نکات مورد توجه در صحبتهای شماست برایتان موفقیت و عشق بیش ازپیش در کنگره آرزومندم.با تشکر از گروه بسیار تلاشگر وبلاگ
همسفر اکرم چهارشنبه 18 دی 1398 08:31 ب.ظ
کمک راهنمای محترم ،خانم مینا صحبت های شما آرامش خاصی به من میدهد و بسیار سپاسگزارم.
امیدوارم در راه و هدف خود موفق و پیروز باشید.
وبلاگ نویسان عزیز خدا قوت
رقیه لژیون دهم چهارشنبه 18 دی 1398 07:32 ب.ظ
خدا قوت خدمت کمک راهنمای بزرگوار خانم مینا
خیلی راحت وروان در مورد دستور جلسه صحبت کردید
بسیار عالی وتاثیر گذار بود.ان شاالله بتوانم به عنوان کوچکترین عضو کنگره آموزش های کنگره را کاربردی کنم
وبلاگ نویسان خدا قوت
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic