مقاله ای در باب جهان بینی ورزش
یکشنبه 8 دی 1398 ساعت 04:00 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر فریده | ( نظرات )

دید و نگرش کنگره به ورزش بسیار متفاوت با آن چیزی است که در جوامع شاهد آن هستیم؛ چراکه نگاهی که کنگره به ورزش دارد برای سالم‌سازی جسم و روان و پویایی و تحرک و لذت است که فرد را به تعادل و حال خوش برساند، به‌عبارت‌دیگر در کنگره، نوع نگاه به ورزش، نگاه قهرمانی نیست بلکه نگاه پهلوانی است؛ یعنی اخلاق و رعایت حرمت‌ها و احترام به پیشکسوتان و جایگاه‌ها در اولویت است و بردوباخت چندان مهم نیست و مهم آموزش گرفتن از شرایط مختلف است.


به نام قدرت مطلق الله

 

کنگره ۶۰ به‌عنوان انجیوی برتر در درمان اعتیاد، تعادل سه مؤلفه جسم، روان و جهان‌بینی را اساس کار خود قرار داده است.

جسم به‌عنوان اصلی‌ترین مؤلفه درمان محسوب می‌شود؛ چراکه اگر فرد ازلحاظ جسمی در تعادل نباشد، آموزش پذیر هم نخواهد بود و این بخش با روش DST و شربت OT طی یازده ماه به درمان و تعادل می‌رسد.

در کنار مقوله جسم، ضلع جهان‌بینی هم به‌عنوان یکی دیگر از مؤلفه‌های درمان، نقش بسزایی دارد؛ چراکه تا جهان‌بینی و نگرش فرد تغییر نکند، درمان به‌صورت کامل صورت نمی‌گیرد. این بخش هم با آموزش‌هایی که در قالب متون و سی‌دی‌ها ارائه می‌شود به تعادل می‌رسد.

جهان‌بینی؛ یعنی نگرش و دید شخص در مورد جهان درون و برون، حال جهان‌بینی در مورد هر موضوعی می‌تواند باشد که در این دستور جلسه، جهان‌بینی ورزش مدنظر است؛ یعنی نگرش فرد به‌عنوان یک همسفر یا مسافر به مقوله ورزش چگونه باشد، چطور این مقوله را کاربردی کند و از فرصتی که در اختیارش قرارگرفته بهترین استفاده را بکند .

کنگره 60 در کنار آموزش‌های خاص خود، ورزش را به‌عنوان ابزار کمکی برای درمان و به تعادل رسیدن مسافران و همسفران مهم تلقی کرده و امکانات و فضای ورزشی را نیز مهیا نموده است.

حال ممکن است این سؤال پیش آید که ورزش چه نیازی به جهان‌بینی دارد؟

در پاسخ به این سؤال می‌توان گفت: باید بدانیم که چرا ورزش می‌کنیم و نگاهمان به ورزش چگونه است؟ اگر در ورزش هدفی را دنبال می‌کنیم، برای رسیدن به آن حاضریم چه‌کارهایی را انجام دهم و اگر به هدف خود نرسیم چه‌کارهایی انجام خواهیم داد؟

توجه و پاسخ به این سؤالات، جهان‌بینی و نوع نگاه فرد را مشخص می‌کند؛ چون تغییر جهان‌بینی و نگرش فرد که در حال درمان و بعدازآن به وجود می‌آید باید درجایی در بوته آزمایش قرار گیرد و خودش را نشان دهد و عرصه ورزش و کارهای گروهی و در جمع بودن، بهترین بستر برای نمایش این تغییرات است که فرد آموزش‌های دریافتی خود را در این بستر کاربردی نماید.

 دید و نگرش کنگره به ورزش بسیار متفاوت با آن چیزی است که در جوامع شاهد آن هستیم؛ چراکه نگاهی که کنگره به ورزش دارد برای سالم‌سازی جسم و روان و پویایی و تحرک و لذت است که فرد را به تعادل و حال خوش برساند، به‌عبارت‌دیگر در کنگره، نوع نگاه به ورزش، نگاه قهرمانی نیست بلکه نگاه پهلوانی است؛ یعنی اخلاق و رعایت حرمت‌ها و احترام به پیشکسوتان و جایگاه‌ها در اولویت است و بردوباخت چندان مهم نیست و مهم آموزش گرفتن از شرایط مختلف است.

 جهان‌بینی ورزش باعث رشد، شکوفایی و نظم همسفران و مسافران در ورزش شده و باعث گردیده که مسافران و همسفران با تعادل و بدون کشمکش در کنار هم ورزش کنند و از سلامتی جسمی و روانی برخوردار شوند.

متأسفانه در عصر حاضر به دلیل صنعتی شدن زندگی‌ها و تغییر و تحولات ایجادشده، نسل جدید بسیار کم‌تحرک‌تر از نسل‌های پیشین هستند و جسم آنها از آمادگی کمتری برخوردار است و بدیهی است که روی آوردن به فعالیت‌های جسمی برای سلامتی و تندرستی، بیش از هر زمان دیگر ضرورت دارد و همه افراد باید ورزش کردن را بخشی از زندگی روزمره خود قرار دهند.

ورزش به‌عنوان پارامتر مهم در سلامتی و نشاط انسان ،  شرایط خاصی را می‌طلبد که شامل ورزش مناسب، زمان مناسب و مکان مناسب می‌باشد، به عبارتی فرد می‌بایست در زمان و مکان مناسب، ورزشِ متناسب با سن و فیزیولوژی و روحیات خود را انتخاب نماید تا بیشترین بهره را از این امر داشته باشد.

ورزش، مقاومت بدن در مقابل بسیاری از مشکلات جسمی و روانی را افزایش داده و دستگاه قلبی و عروقی در شرایط بهتر و ایده آلی قرار می‌گیرند. انگیزه فرد در تلاش به سمت سلامتی و قوی کردن خود افزایش می‌یابد. عضلات و مفاصل سالم و قوی باقی می‌مانند و از پیری زودرس جلوگیری می‌شود. از فشارهای روحی و روانی کم شده و بدن انسان را باقدرت کنار آمدن با این فشارها تقویت می‌کند.

همان‌طور که می‌دانیم اولین وادی در آموزش‌های کنگره، وادی تفکر است و تفکر لازمه هر حرکتی است و با تفکر ساختارها آغاز می‌گردد؛ اما داشتنِ تفکر درست و اصولی شرایطی را می‌طلبد؛ اینکه چگونه فکر کنیم، به چه چیزی فکر کنیم و به چه چیزی فکر نکنیم.

 به‌عنوان ورزشبان شطرنج، این ورزش را به‌عنوان یک ورزش فکری و ذهنی؛ که کمک شایانی به داشتن تفکر درست و اصولی می‌کند، به همسفران عزیز توصیه می‌کنم.

شطرنج فقط یک سرگرمی برای گذران وقت نیست بلکه ورزشی کاملاً فکری است که برای انجام آن، تمرکز، یکی از فاکتورهای اصلی می‌باشد؛ چراکه فکر را درگیر می‌کند و موجب تقویت ویژگی‌های مفید و ارزشمند مغز می‌گردد؛ درواقع شطرنج فعالیت مغزی پیچیده‌ای است که نیاز به تعقل، تمرکز و قدرت تصمیم‌گیری بالا دارد.

ورزش شطرنج فواید مغزی زیادی به همراه دارد که به بخشی از آنها اشاره می‌کنم؛

1- ازآنجایی‌که مغز مانند یک ماهیچه عمل می‌کند، نیاز به ورزش دادن دارد و شطرنج با پرورش هر دو نیمکره مغز قدرت مغز را افزایش داده و از بروز آلزایمر جلوگیری می‌کند.

 -2شطرنج خلاقیت، قدرت تمرکز و حافظه را افزایش می‌دهد و با بالا بردن توان تحلیل و آنالیز مسائل، توانایی حل مسئله را بالا می‌برد.

3 - سلول‌های عصبی به شکل درخت هستند و سیگنال‌های عصبی را منتقل می‌کنند. هرچقدر سلول‌های عصبی بیشتر باشند، سیگنال‌های بیشتری جابه‌جا می‌شوند. انجام فعالیت‌های پیچیده مغزی همچون شطرنج رشد سلول‌های عصبی را افزایش می‌دهد.

4- قسمت جلوی مغز مربوط به برنامه‌ریزی، قضاوت و کنترل می‌شود. گسترش این قسمت از مغز باعث انجام تصمیم‌گیری‌های بهتر در شرایط پیچیده می‌شود و شطرنج با گسترش پوسته جلوی مغز، عملکرد این بخش را تقویت می‌کند.

 مهارت‌هایی که برای بازی شطرنج آموزش داده می‌شود در تمام شئون زندگی به کار می‌روند؛ چراکه به‌مرور این توانایی‌های ذهنی به عادت تبدیل‌شده و در تمامی لحظات زندگی استفاده می‌گردد. درواقع زندگی به‌نوعی شطرنج است و آموزش شطرنج افراد را برای رویارویی با دشواری‌های زندگی آماده می‌کند. انتخاب‌های سخت در این بازی، افراد را برای رفع موانع زندگی با روش‌های خلاقانه تربیت می‌کند.

ان شاءالله که قدردان امکانات و موقعیت هایی که در اختیارمان قرار داده شده باشیم و بالاترین بهره ها را داشته باشیم

در پایان خداوند را برای نعمت عظیم و ارزشمند کنگره شاکرم و از آقای مهندس و خانم آنی کماندار عزیز برای فراهم کردن این بستر بی‌نهایت سپاسگزارم و امیدوارم با دریافت آموزش‌ها و کاربردی کردن و خدمت صادقانه، رهجو و خدمتگزاری صدیق و اثرگذار در جهت پیشبرد اهداف کنگره باشم.

 

نویسنده: همسفر الهام

 


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سمانه ۱۷ شنبه 14 دی 1398 12:04 ق.ظ
خدا قوت بسیار عالی راجع به فواید شطرنج بیان نمودید سپاسگزارم و بهترینها را برایتان آرزو میکنم.
ناهید سه شنبه 10 دی 1398 11:28 ب.ظ
الهام عزیزم بسیارممنون وسپاسگزارم بابت مقاله زیبا وپرمحتوایتان درموردبازی شطرنج خیلی استفاده کردم خداقوت به خاطرتمام خدمتتان درشعبه امیدوارم بزودی شاهد رهاییتان باشیم فریده عزیزم خداقوت
ربابه لژیون پنجم سه شنبه 10 دی 1398 11:55 ق.ظ
خانم الهام عزیز
بسیار سپاسگزارم از نقاله خوب و کاملتان .در مورد شطرنج نکات خیلی جالبی را بیان فرمودید استفاده کردم.
شما از جمله نیروهای فعال و باانگیزه کنگره ۶۰ هستید و به خوبی جهان بینی ورزش را کاربردی کردید برایتان بهترین را آرزو میکنم .
گروه وبلاگ خدا قوت
همسفر ربابه لژیون یکم سه شنبه 10 دی 1398 06:04 ق.ظ
خدا قوت خدمت خانم الهام،ممنون از مقاله خوبتان ،بسیار عالی جهان بینی ورزش را بیان کردید الهام عزیز شما یکی از رهجوهای خوب لزیون هستید وبا خدمتهای که میکنید سپاسگزارم انشاءالله برکت این خدمتها در زندگیتان جاری شود وهر چه زودتر به خواسته ای که داری برسی،
خدا قوت خدمت وبلاگ نویسان محترم
صعری همسفر یوسف سه شنبه 10 دی 1398 12:15 ق.ظ
آلها م جان خدا قوت موفق باشید بسیا ر عالی پرمحتوا دست به قلم بردید
صعری همسفر یوسف سه شنبه 10 دی 1398 12:14 ق.ظ
آلها م جان خدا قوت موفق باشید بسیا ر عالی پرمحتوا دست به قلم بردید
مریم همسفر محمد لژیون دوازدهم دوشنبه 9 دی 1398 08:58 ب.ظ
درود وخدا قوت سرکار خانم الهام.
درود به همت شما در بیان اینچنین مطالب زیبا کامل وارزنده.
سلامت روان شما درسایه جسم سالم وبانشاط شما می باشد.
امیدوارم به زودی گل رهایی شما به زودی شکفته شودونشاط شما روز افزون گردد.
خدمتتان پربرکت سلامت وسبزو سرافراز باشید.
نسرین.اسیستنت دوشنبه 9 دی 1398 02:22 ب.ظ
خانم الهام عزیز بسیار عالی و در مورد جهان بینی ورزش نوشته اید همینطور فوائد ورزش شطرنج و تاثیر مثبت آن بر عملکرد مغز که فرمانده جسم است را به درستی بیان نمودید برایتان سلامتی و موفقیت و تیم شطرنج قوی و فعال از شعبه شتدآباد آرزو دارم.تشکر گروه وبلاگ
پوران همسفرعباس 1 دوشنبه 9 دی 1398 01:27 ب.ظ
خداقوت خانم فریده عزیز بسیار عالی درمورد جهان بیتی ورزش صحبت کزدید عالی بود واستفاده کردم .خداقوت الهام عزیز
همسفر رعنا دوشنبه 9 دی 1398 11:18 ق.ظ
الهام عزیزم؛بسیار عالی و سپاس فراوان از مقاله پر محتوا و با درایتی که نوشته اید.ممنون از تمام خدمات عاشقانه و خالصانه تان.وجودت سبز و توانایت مانا.
فریده عزیز سپاسگزارم.خدمتتان سرشار از نور و برکت الهی.
همسفر زهرا دوشنبه 9 دی 1398 01:51 ق.ظ
الهام عزیزم
ممنون از مقاله کامل و ارزشمندتان ،الهی همیشه سلامت باشید و همواره در مسیر آموزشی ورزشی کنگره موفق و پیروز باشید
ممنون از وبلاگ نویسان عزیز
ثریا ۱۲ یکشنبه 8 دی 1398 10:31 ب.ظ
خانم الهام عزیز خدا قوت بسیارعالی بود. خدارو شکر که تندرست هستید و ورزش در برنامه شما وجود دارد .امیدوارم من هم در امر ورزش کوشا باشم .
ممنون از مطالب آموزنده شما .
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات