گزارش آموزشی همسفران سه شنبه مورخ 98/10/3
سه شنبه 3 دی 1398 ساعت 10:00 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر مریم | ( نظرات )
پنجمین جلسه از دوره پنجاه و دوم سری کارگاه‌های آموزشی خصوصی کنگره60 ویژه همسفران شعبه شادآباد، روزهای سه‌شنبه مورخ 98/10/3 با استادی همسفر فاطمه، نگهبانی همسفر عزیزه و دبیری همسفر سمیه با ستور جلسه « ازدواج » رأس ساعت  15:000 آغاز به کار نمود.

یا رحمان 
در ابتدا خدا را شاکرم که یک بار دیگر توفیق خدمت در این جایگاه را به من عطا کرد. 
دستور جلسه این هفته، ازدواج است و آقای مهندس این دستور جلسه را برای اولین بار در سال ۹۵ مطرح کردند و قرار گرفتن دستور جلسه ازدواج در جلسات هفتگی نشان می‌دهد که چقدر مسئله ازدواج با اهمیت و با ارزش است. 
ازدواج نخستین سنگ بنای تشکیل خانواده و بالطبع جامعه و اجتماع می‌باشد. مهم‌ترین پایه‌های ازدواج، عشق است. ازدواج؛ یعنی تشکیل خانواده و تشکیل خانواده؛ یعنی ساختن و هر ساختن نیاز به مصالحی دارد و برای حفظ و بقای نسل می‌باشد. 
ازدواج باعث آرامش و آسایش انسان می‌شود و افراد به زندگی بهتر و بیشتر دلبستگی پیدا می‌کنند و شخص خودش را تنها نمی‌بیند و همین امر باعث تقویت روحیه فرد و تلاش و کوشش در مسیر زندگی می‌شود.
انسان در زندگی نیازهایی دارد که باید تأمین شود، از جمله خوراک و پوشاک و غیره، ازدواج هم یکی از نیازهای انسان است که باید به آن توجه داشته باشیم. به طور کلی سن ازدواج در تمام دنیا به خاطر اوضاع اقتصادی و اجتماعی و بالاتر رفتن سطح توقعات بالا رفته و تغییر کرده است. 
 انسان‌ها در مقابل ازدواج به سه گروه تقسیم می‌شوند؛ 
یک گروه هستند که ازدواج کردند و دارند زندگی می‌کنند. 
یک گروه هستند که ازدواج کردند و بنا به دلایلی مثل طلاق یا فوت جدا شدند . 
گروه سوم هم که ازدواج نکردند و در شرف ازدواج هستند. 
در قضیه ازدواج باید به یکسری نکات توجه کرد که ضروری است و باید مد نظر داشته باشیم و به آنها عمل کنیم؛ چون زندگی یک هنر است. همانطور که سفر DST و درمان اعتیاد هم یک هنر است، یک زندگی را حفظ کردن و نگه داشتن آن هم یک هنر است و انسان باید یک هنرمند باشد تا بتواند یک زندگی را حفظ کند؛ ولی بعضی اوقات نکات پیش پا افتاده و کوچک باعث فروپاشی و نابودی زندگی می‌شود. 


 نکته مهمی که هست اینکه؛ هیچ موجودی شبیه موجودی دیگری نیست و از معجزات هستی است که حتی یک درخت شبیه یک درخت دیگر نیست و اگر نگاه کنیم حتی اثرانگشت یا موی انسانها هم شبیه هم نیست؛ پس در مسئله ازدواج چه آنهایی که ازدواج کردند و چه آنهایی که می‌خواهند ازدواج کنند نمی‌توانند کسی را پیدا کنند که صد درصد مشابه خودشان باشد، به قول آقای مهندس اگر هفتاد درصد شبیه باشند ایده آل است؛ البته این قضیه هست که باید شبیه هم باشد و نقاط مشترک داشته باشند که تقریباً در یک سطح و تا حدی مثل هم باشند. 
مسائلی هست که در زندگی دو نفره باید رعایت کرد؛ 
 ۱) اولین مسئله احترام گذاشتن چه قبل ازدواج و چه بعد ازدواج است . رعایت ادب و احترام برای همهٔ انسانها لازم است. 
۲) مسئله بعد رعایت بهداشت است، یکی از مهمترین مسائلی که بین یک مرد و زن باید رعایت بشود؛ البته با ظاهر سازی فرق می‌کند و آن چیزی که زیباست کلام و بیان زیباست. 
۳) مطلب بعدی مشارکت در زندگی است و باید در تمام سطوح مشارکت باشد و این دو مکمل همدیگر هستند و در کنار هم و با هم زندگی را بچرخانند. 
ازدواج روی نقاط مشترک کار کردن است، اگر ازدواج را یک مثلث در نظر بگیریم؛ یک ضلع جنس مذکر، یک ضلع جنس مؤنث و قاعده آن، روابط فی مابین که این دو جنس چگونه با هم رابطه داشته باشند است .دو نفری که دارند با هم زندگی می‌کنند باید روی نقاط مشترکشان کار کنند نه نقاط غیرمشترک و هرچه قاعده این مثلث؛ یعنی نقاط غیرمشترک بزرگتر شود،ضلع دیگر مثلث؛ یعنی زن و مرد  بالا و بالاتر می‌آید و به یک خط صاف تبدیل می‌شود و این مثلث از بین می‌رود. 
یکی از مسائل مهمی که در کنگره دور هم هستیم و با هم سلام و علیک داریم به خاطر این است که روی نقاط مشترک کار می‌کنیم و با نقاط غیر مشترک کار نداریم و نقطهٔ مشترک و درد مشترک همهٔ ما، اعتیاد است و می‌خواهیم آن را درمان کنیم؛ پس چه در مرحلهٔ ازدواج و چه در مرحلهٔ ازدواج کردن باید یکسری ارزشها برای هم قائل باشیم که طرف مقابل از چه چیزی خوشش می‌آید . آقای مهندس  با ازدواج در کنگره هیچ مخالفتی ندارند و فرمودند فقط طبق رسم و سنت و از طریق خانواده‌ها انجام بگیرد. 

می دانیم مهم‌ترین پایه‌های ازدواج، عشق است و مثلث عشق که یک ضلعش سایه بود، یک ضلع حس بود و ضله دیگر جاذبه بود و گفتیم برای پدیدار شدن عشق، شرط اول آن بود که باید چیزی وجود داشته باشد که عاشق و معشوق مفهوم پیدا کند؛ پس در مسئله ازدواج فقط سایه نیست و سایه یک قسمت است. طرف می‌گوید ازدواج نمی‌کنم؛ چون حسش را ندارم؛ پس وقتی حس باشد جاذبه هم راه می‌افتد و همه چیز به حس برمی‌گردد. جاذبه برمبنای حس به وجود می‌آید و فعال می‌شود، وقتی حس درست باشد امواج جاذبه را ساطع می‌کند و وقتی ساطع کرد فردی که این امواج ساطعه را می‌گیرد یکی را انتخاب می‌کند؛  ولی بعضی از انسان‌ها در شرایطی هستند که به دلایلی یا دوست ندارند یا آن حس هنوز مهیا و آماده نشده و یا آن حس را پیدا نکردند؛ چون اگر حس باشد قطعاً این کار انجام میگیرد؛ پس نباید کسی را به خاطر ازدواج نکردن سرزنش کنیم و یا ایراد بگیریم. 
یک مسئله دیگر هم تقدیر است و نباید آن را نادیده بگیریم. گاهی خداوند در زندگی ما کسی را به ما نمی‌دهد که می‌خواهیم بلکه کسی را سر راهمان می‌گذارد که لازم داریم تا از ما همان را بسازد که می‌خواهیم. 
به امید روزی که تمام جوان‌های سرزمینمان بدون دغدغه و راحت ازدواج کنند و با ازدواج خود باعث رشد و موفقیت جامعه بشوند و ازلحاظ مادی و معنوی طعم شیرین عشق را بچشند. 
ممنون که به صحبت‌های من گوش دادید.مرزبان کشیک : همسفر سمیه
لژیون خدمتگزار : لژیون نوزده
ویراستاری : همسفر الهام
عکاس : همسفر فاطمه


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سمانه ۱۷ شنبه 7 دی 1398 03:16 ب.ظ
خانم فاطمه عزیز کمک راهنمای محترم بسیار عالی دستور جلسه رو باز کردید وبه نکات خوبی اشاره کردید سپاسگزارم و امیدوارم در این روزگار همه جوانها بتوانند با چشم باز و تفکر درست ازدواج کنند و خوشبخت شوند.
مریم حسینی شنبه 7 دی 1398 01:58 ب.ظ
خدا قوت به وبلاک نویسان عزیز
خانم فاطمه عزیز خدا قوت بسیار عالی بود برایتان بهترینها را آرزومندم موفق باشید
مریم نظری پنجشنبه 5 دی 1398 05:49 ب.ظ
خدا قوت خانم فاطمه عزیز و مهربانم
مثل همیشه عالی بودی و خوش درخشیدی.
از صحبتهای گوهربار شما استفاده کردم و آموزش گرفتم.
خدا قوت خانم الهام عزیز و خانم فاطمه عزیز
همسفرلیلا پنجشنبه 5 دی 1398 04:02 ب.ظ
خانم فاطمه عزیز خیلی عالی بود خداقوت
ربابه لژیون پنجم پنجشنبه 5 دی 1398 10:08 ق.ظ
کمک راهنمای محترم خانم فاطمه
بسیار جامع و عالی دستور جلسه ازدواج را بیان فرمودید .اعضا کنگره ۶۰ روی نقاط مشترک کار میکنند و همین مسئله باعث ایجاد ارتباط صمیمی تر و ایجاد محبت و عشق شده است و این یک الگو مناسب برای ایجاد زندگی آرام میباشد .
نسرین.اسیستنت چهارشنبه 4 دی 1398 11:14 ب.ظ
خانم فاطمه کمک راهنمای متین و دانای شعبه از مطالب آموزنده و ارزشمندی که بیان فرمودید بسیار لذت بردم و به خاطر سپردم برایتان در مسیر کنگره جایگاه بالاتر آرزومندم.تشکر ویژه دارم از گروه وبلاگ وعکاس بزرگوار
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات