وبگردی؛ خوشبختی همین حوالی است...
دوشنبه 2 دی 1398 ساعت 04:00 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر الهام | ( نظرات )
ازدواج مثال عینی وادی پنجم است، آنجا که از دوری از ضد ارزش‌ها، خودداری، قناعت و پس‌انداز، غیبت نکردن‌ها سخن می‌راند. ازدواج وادی دهم است، آن اندازه که می‌بایست تغییر داد صفاتی را که ویران می‌کند ساختاری را که بناشده است.


به نام خدا 

ازدواج کردن شاید رفتن به یک سفر باشد، دو همسفر و دو همراه از یک مبدأ به یک مقصد و با یک مسیر حرکت تا رسیدن به تکامل و نیک بختی. آدمی برای سفر یک‌روزه، کوله بارش را با دقت می‌بندد و خوب می‌اندیشد تا تمام ابزارهای لازم را به همراه بردارد، جدای از آنکه در انتخاب همسفر، دقت تمام به کار می‌گیرد تا همراهی انتخاب کند که در کنارش خاطراتی زیبا بیافریند.
ازدواج نیز جز این نیست که نیازمند ابزارهای لازم و مخصوصی است، یک همسفر و همراه خوب می‌طلبد که در گذرگاه‌های سخت زندگی آنجا که توان کم می‌شود و راه باریک می‌گردد، پیوند محبت را محکم‌تر نماید، تکیه‌گاه و دل گرمی باشد. همسفری که در سراب‌های مسیر، چشم را با حقیقت امر، آشنا سازد.
باید دانست که در انتخاب همسفر راه، شباهت محض و یکی بودن چیزی جز خیال و وهم نیست و تمامی انسان‌ها در خلق‌وخو و روحیات، از یکدیگر متمایزند؛ حتی دوقلوهای همسان، چه رسد به زن و مردی که در بستری متفاوت از هم رشد یافته‌اند؛ اما آن چیزی می‌تواند مسیر زندگی را هموار و لذت‌بخش نماید درک این حقیقت است که چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید. 
تمرکز و تفکر بر روی تفاوت‌ها و نقطه نظر‌های مخالف، ثمره و محصولی نخواهد داشت و آفرینشی زیبا ازاین‌گونه اندیشیدن حادث نمی‌گردد که حتی فرسنگ‌ها فاصله دارد با دانایی!
شخص دانا می‌داند این سفر نیازمند یکی شدن‌هاست، هم سر شدن‌هاست، هم‌اندازه بودن‌هاست، نیازمند گذشت و عشق ورزیدن است، نیازمند عبور از مرز خودخواهی تا رسیدن به دیگر خواهی است و جز این از دانا انتظار نمی‌رود.


در این زمانه حقیقت گریز آنجا که تجملات و زرق‌وبرق اساس و معیار قرار می‌گیرد، آنجا که عمل‌های زیبایی نشان کمال و ترقی است، آنجا که آدمیان از خویشتن خویش فاصله گرفته‌اند، دریغ از این حقیقت خاک خورده که سیرت زیباست که آدمی را به‌جایی وصل می‌کند که ازآنجا انشعاب یافته است.
ازدواج چونان نمازی است که با اقامه الله اکبر، تمام توجه به آن باید باشد و در این گذار است که خوشبختی احساس می‌گردد، خوشبختی در دوردست‌ها نیست، هدیه‌ای نیست که به ارمغان آورده شود، ساختنی است، رسیدنی است.
خوشبختی در کلام انسان نهفته است، آن زمانی که قلب ناآرامی را آرام می‌سازد، در زبانی است که به زیبایی سخن می‌راند و در دهانی است که به خاموشی می‌نشیند در وقت خشم و هیاهو که ناگاه گلستان می‌کند آتشی را که می‌توانست بسوزاند خرمن یک زندگی را.


خوشبختی همین حوالی است، در گذار از خودخواهی‌ها، منیت و تکبرها، در گذار از توقعات نا به‌جا.
خوشبختی در توجه به خواست‌های یکدیگر است، در تلاش برای هم سر بودن است و حتی یک مهربانی بی‌دریغ که گاه تا مدت‌های مدید، یادش، لبخند بر لب می‌نشاند.
خوشبختی در نوع نگاه آدمی است که رنگ می‌گیرد، چونان صفحه سفیدی که یک نقاش رنگ میزند با قلم‌مویی که در دستان خود دارد، با تمامی اختیار و انتخابی که خداوند به او عرضه داشته است.
ازدواج مصداق واقعی وادی اول است که بیان می‌دارد با تفکر ساختارها آغاز می‌شود و بدون تفکر هر آنچه هست روبه‌زوال می‌رود. برای ایجاد این ساختار نیاز به تفکری درست و هم سو با حس‌های درست است که اگر این تفکر درست در ادامه راه نباشد، هر آنچه ساخته‌شده است، رو به نابودی می‌رود.
ازدواج مثال عینی وادی پنجم است، آنجا که از دوری از ضد ارزش‌ها، خودداری، قناعت و پس‌انداز، غیبت نکردن‌ها سخن می‌راند.
ازدواج وادی دهم است، آن اندازه که می‌بایست تغییر داد صفاتی را که ویران می‌کند ساختاری را که بناشده است.
ازدواج مثلث زندگی است، ازدواج وادی عشق است تا رسیدن به عشق بلاعوض، آنجا که حتی خداوند به تحسین بنشید آنچه را که خلق کرده است.

 نویسنده: هم سفر حمیده
منبع : وب نمایندگی کاسپین قزوین

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سمانه ۱۷ شنبه 7 دی 1398 12:31 ق.ظ
با سپاس فراوان از خانم الهام عزیز بسیار مطلب خوب و آموزنده ای بود ممنون.خدمتتان پربرکت.
نسرین.اسیستنت سه شنبه 3 دی 1398 09:43 ب.ظ
اصلاحیه:دیدگاه پرمعنا صحیح است
نسرین.اسیستنت سه شنبه 3 دی 1398 09:41 ب.ظ
آفرین و هزاران مرحبا بر این قلم زیبا که متاثر از حس زیبای شماست خانم حمیده عزیز زیباترین و پراحساسترین کلمات را که شایسته مسیر یکی شدن و رسیدن به وحدت است را در مقاله خود نگاشتید دیدگان پر معنای شما تا همیشه در دلم حک خواهد بود. تشکر فراوان از گروه وبلاگ عزیز
صغری همسفر یوسف سه شنبه 3 دی 1398 07:56 ب.ظ
خانم حمیده عزیز بسیار عالی بود موفق باشید
همسفر فاطمه سه شنبه 3 دی 1398 05:04 ق.ظ
بسیار تا بسیار زیبا ، پرمحتوا و آهنگین چون آهنگ عشق.....
احسنت بر این تفکر و قلم،
ممنون خانم حمیده ی عزیز ، خداوند به قلم شیوا و شیرینتان برکت عنایت فرماید.
ازدواج امری الهی که کامل شدن را رقم میزند بسوی رشد و تکامل.
سپاس از بنیان کنکره 60 که ابن دستور جلسه حائز اهمیت در زندگی انسان را در محور امورات کنگره 60 قرار دادند ،که قابل تامل و تعمق است.

خانم الهام عزیزم تشکر و سپاس عالی بود ، بسیار انتخاب عالی و زیبایی.
خداقوت.
سپاس وب نمایندگی کاسپین قزوین. موفق باشید.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات