برداشت از لژیون پزشکان ; "سم‌زدایی و متد D.S.T و سی دی ماشین"
چهارشنبه 20 آذر 1398 ساعت 08:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر شمسیان | ( نظرات )

سؤالی که پرسیده بودید که بعضی افراد می آیند در کلینیک‌ها دور بزنند و می گویند ما می‌خواهیم سریع درمان بشویم. بله درست است شما یک درمان اعتیاد و یک ریکاوری دارید و مسئله بعدی توجیه مریض است 


"سم‌زدایی و روش‌های ترک و تجربه من از متد D.S.T و سی دی ماشین" 
خلاصا سخنان: 
نکته مهمی که در درمان اعتیاد هست و همه دنیا با این مشکل به‌شدت مواجه هستند، این است که وقتی گوینده نمی‌داند که چه می‌گوید، شنونده چه می‌فهمد؟! ما برای  
خیلی چیزها تعریفی نداریم و اصلاً نمی‌دانیم داریم چه‌کار می‌کنیم. اصلاً خود اعتیاد چیست؟ ما تعریف واحدی نداریم که اصلاً معتاد چه کسی است؟ روان چیست؟ شما اگر از ده دکتر روان‌شناس سؤال کنید که روان چیست تعجب می‌کنند و هرکدام به شما یک جواب می‌دهند.  
اولین چیزی که نیاز داشتیم و در سطح جهانی نامشخص و مبهم بود؛ اینکه می‌گفتند اعتیاد مسمومیت مزمن است که اصلاً غلط و نادرست بود. بعد می‌گفتند اعتیاد وابستگی دارویی است که باز معنی ندارد؛ یعنی تعریفی نبود، پایه تعریف و در حقیقت صورت‌مسئله مشخص نبود. در طب، هر چیزی پروتکل و صورت‌مسئله اش معلوم است. سنگ کلیه همه‌چیز آن معلوم است. گرفتگی رگ‌های قلب، کبد همه‌چیز آن معلوم است؛ اما در مورد اعتیاد چه؟ اعتیاد را چه می‌خواهید بکنید؟ شما برای چه متادون می‌دهید؟ برای چه بوپرنورفین می‌دهید؟ چه‌کار می‌خواهید بکنید؟ چه چیزی را می‌خواهید درست کنید؟ اصلاً متادون را می‌دهیم که چه بشود؟ OT را می‌دهیم که چه بشود؟ به شما mmt آموزش می‌دهند می گویند که مریض را اول نبین. تا آخر عمر باید مصرف کند و اینها سردرگمی است. شما یک پنج میلی‌گرم متادون به یک شتر یا گاو بدهید بلانسبت آنجا می‌خوابد. الآن بعضی‌اوقات بیست‌تا متادون ۴۰ یا بیست‌تا متادون ۲۰ می‌خورد که وحشتناک است.  نمی‌دانیم چه‌کار کنیم؟ مبهم است. 
 پس اولین چیزی که لازم بود، صورت‌مسئله اعتیاد بود؛ اینکه اصلاً مسئله اعتیاد چه هست؟ من با چند تا از دوستان خود که اساتید بودند صحبت می‌کردم گفتم شما در درمان اعتیاد همه کاری انجام می‌دهید جز کار پزشکی. کجا را می‌خواهید درست کنید؟ هدف کجاست؟ گفتم شما متادون می‌دهید عطاری هم متادون می‌دهد و باهم یکی است. شخص شب‌ها خوابش نمی‌برد و می گویید کولونازپام، دیازپام را بخور. این را من هم می‌توانم بدهم؛ پس کار طبی انجام نمی‌گیرد.  
برای اینکه کار طبی انجام شود باید برود هدف را بزند؟ ببیند علت چیست؟ ریشه چیست و آن راحل کند؛ بنابراین ما در متد DST مطرح کردیم اعتیاد؛ یعنی جایگزینی. جایگزینی مواد مخدر بیرون یا الکل به‌جای مواد شبه افیونی داخل بدن؛ یعنی جایگزینی تریاک و شیره و الکل و ... که از سد خونی مغز عبور می‌کند و در فرایند عملیات مغز مداخله می‌کنند؛ یعنی جایگزین می‌شوند و وقتی جانشین شدند میزان دوپامین، انکفالین، سروتونین، آدرنالین و استیل کولین و بالانس همه سیستم به هم می‌ریزد و  ما برای درمان اعتیاد باید این سیستم را به حالت تعادل برسانیم و درمان کنیم.  
 این مقاله‌ای بود که من تحت عنوان صورت‌مسئله اعتیاد به کنگره سراسری علوم پزشکی دانشگاه سیستان بلوچستان در سال ۷۸ ارائه کردم. ما اصلاً به این قضیه نگاه نمی‌کنیم. کدام‌یک از ما به نوروترانسمیترها در درمان اعتیاد نگاه می‌کنیم؟ به ناقل‌های عصبی نگاه می‌کنیم؟ خوب وقتی ما تریاک فردی را قطع می‌کنیم او دچار انزال سریع می‌شودو  این مسئله روحی و روانی نیست بلکه فیزیولوژی است. وقتی مواد را قطع می‌کنیم شش ماه خواب نمی‌رود که این مسئله روحی روانی نیست و مسئله فیزیولوژی است که کار نمی‌کند. برای اینکه شخص به خواب برود باید استیل کولین، سروتونین و آدرنالین بدن او ترشح کند که کار نمی‌کند و شخص به خواب نمی‌رود؛ پس گوینده نمی‌داند که چه می‌گوید. در سطح جهانی می گویم؛ چون هنرپیشه هالیوود دریافت‌کننده جایزه اسکار نتوانست خود را درمان کند و خودکشی کرد و خیلی از موارد مشابه دیگر؛ چون آنجا بلد نیستند و آنجا خیلی بدتر از ایران است. تازه ایران خیلی پیشرفت کرده است؛ بنابراین اولین کاری که باید در درمان اعتیاد شکل بگیرد و ما این کار را انجام داده‌ایم صورت‌مسئله اعتیاد است. 
سؤالی که پرسیده بودید که بعضی افراد می آیند در کلینیک‌ها دور بزنند و می گویند ما می‌خواهیم سریع درمان بشویم. بله درست است شما یک درمان اعتیاد و یک ریکاوری دارید و مسئله بعدی توجیه مریض است که مشاوره تازه واردین هست. الآن ما در کنگره ۶۰ راهنمای تازه واردین داریم که آموزش می‌دهیم؛ یعنی فرد متخصص باید با کسی که به کلینیک وارد می‌شود صحبت کند و کار پزشک نیست که او وقت نمی‌کند، باید برای مریض صحبت کند. کاری که ما در کنگره انجام می‌دهیم در سه جلسه، یک ساعت و نیم، شخص مصرف‌کننده می‌نشیند برای او توضیح می‌دهیم که شما مریضی‌ات چیست، اعتیاد چه هست، مشکل در چیست، چطوری درست می‌شود و چقدر زمان می‌برد تا به درمان برسد. اگر از شما بپرسند من چه زمانی خوب می‌شوم کدام‌یک به او جواب می‌دهید؟ هیچ‌کدام پاسخ ندارید. در سطح جهانی پاسخ ندارند که چه زمانی خوب می‌شوند و زمانش چقدر است؛ ولی برای تمام مریضی‌ها زمان داریم که شکستگی چقدر طول می‌کشد که این هفته استخوان

شما جوش می‌خورد یا شما باردار شده‌اید این‌قدر زمان طول می‌کشد بچه به دنیا بیاید. آیا شده که کسی بیاید بگوید من باردار شده‌ام و می‌خواهم بچه‌ام سه‌ماهه به دنیا بیاید یا یک‌روزه به دنیا بیاید؟! 
 
راجع به اعتیاد هم اعتیاد هم همین است. ما فرد را توجیه کنیم که بداند زمان درمان اعتیاد چقدر است. ما در کنگره ۶۰ برای تازه واردین شرح می‌دهیم که اگر بخواهید کامل خوب بشوید زمان درمان اعتیاد زیر ۱۰ ماه نمی‌شود و ده ماه طول می‌کشد؛ درست مثل بارداری است ؛ چون فرایند سلولی است؛ چون تمام سیستم‌های عصبی، مغزی، تعادل‌های ناقل‌های عصبی به‌هم‌ریخته است و برای اینکه بخواهیم این را بالانس کنیم وبه تعادل برسانیم این‌قدر زمان می‌برد. این را قشنگ به او توضیح می‌دهیم.  
ما هنوز در سیستم جهانی یک سیستم متعارف که جواب آن برای پس گرفتن دارو منطقی باشد نداریم. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات روان‌پزشکان همین است. داروهایی که داده می‌شود دیگر پس گرفته نمی‌شود؛ مثلاً یک سال و نیم شخص دارو را می خورد دیگر این داروها را نمی‌توان پس گرفت و باید حتماً یک‌چیز دیگر به‌جای آن بدهند و متد DST روشی است برای پس گرفتن دارو. هر دارویی که به شخص بدهید می‌توانید با این متد پس بگیرید و زمان تثبیت پله‌ها 21 روزه است و ضریب کاهش 0.8 است. فرمول‌ها هستند که قشنگ می‌توانیم با DST کامل به درمان برسیم. 
پس اول باید بدانیم خودمان می‌خواهیم چه‌کار کنیم، اول گفتیم گوینده بداند چه می‌گوید وقتی گوینده نمی‌داند چه بگوید شنونده چه می‌فهمد؟ ما باید خودمان به درمان کاملاً مسلط باشیم و بدانیم چیست و داریم چه‌کار می‌کنیم؟ چه چیزی را می‌خواهیم درست کنیم؟ کجا را می‌خواهیم درست کنیم؟ چقدر زمان می‌برد؟ راه‌حل آن چیست؟ داروی آن چیست؟ میزان آن چیست؟  
پس یک پروتکل دارید که ناقص است؛ مثلاً در پروتکل اپیوم تینکچر بیایید شخص را بنشانید به او ده سی‌سی شربت تریاک بدهید، اگر دیدید حال او خوب است که خوب ده سی‌سی خوب است و اگر خوب نشد پنج سی‌سی دیگر را هم بدهید یا می‌خواهید آشپزی کنید؛ در دیگ ده من سبزی بریزید، اگر کم بود دوباره بریزید ، اگر بازهم کم بود دوباره بریزید و اگر زیادی بود از آن بردارید یا می‌خواهید کت‌شلوار را بدوزید همه را سایز لارج بدوزید، اگر تنگ بود گشادش کنید و اگر گشاد بود تنگش کنید. این‌جوری که نمی‌شود . 
خیاط یک متر برمی‌دارد می‌گوید آستین آن آنقدر است، ارتفاع این‌قدر است و برای هر شخص اندازه می زند که درست کند. شخص هم می آید پیش پزشک متخصص و پزشک باید بپرسد چقدر تریاک مصرف می‌کنید؟ می‌کشید؟ می‌خورید؟ با وافور می‌کشید؟ شیره یا تریاک می‌کشید؟ هرویین می‌کشد؟ هرویین با تریاک است؟ با الکل است؟ شیشه با حشیش است؟ این‌ها هرکدام فرق می‌کند و باید بررسی کند چقدر و چگونه است و معادل آن داروی آن را به او بدهد.  
در کنگره ۶۰، اپیوم تینکچر را از دوز 0.3 سی‌سی شروع می‌کنیم. یک نفر می آید TDS او 0.3 سی‌سی است یا گاهی اوقات 0.2 سی‌سی و یک فردی می آید 5.5 سی‌سی در هر وعده است. یکی 0.3 سی‌سی است ۱۰۰ یا ۱۵۰ برابر دوز فرق می‌کند. چطور شما می آیید و به همه از دم 10 سی‌سی می‌دهید؟ خوب 10 سی‌سی تریاک کشنده است. اگر یک گرم تا یک و نیم گرم تریاک را فرد بزرگ‌سالی که عادت نداشته باشد مصرف کند منجر به مرگ می‌شود.  
شما چطوری همه را ده سی‌سی می‌دهید؟ آیا این پروتکل است؟ وزارت خانه هم آن را تائید کرده است. خوب معلوم است به نتیجه نمی‌رسد؛ مثل‌اینکه فشنگ‌های ژ-۳ را بدهید برای تفنگ کلاشینکف و هیچ‌وقت قابل استفاده نیست و این است که ما باید اولین کاری که انجام می‌دهیم بنشینیم کلاهمان را قاضی کنیم و یک پروتکل درست، یک تعاریف درست داشته باشیم تا بتوانیم به نتیجه برسیم. 
من با خیلی از کسانی که درزمینهٔ اعتیاد کار می‌کنند صحبت کرده ام که در حال حاضر یا از این کار خارج‌شده‌اند و یا اینکه عده‌ای از آنها دارویشان را به‌راحتی در اختیار دیگران قرار می‌دهند و دو علت را مطرح کرده‌اند؛ یکی ناامید شدن از درمان است و اینکه نتیجه‌ای نمی‌گیرند و دیگر هزینه‌های پروتکل درمان است که وزارت خانه تعریف کرده و بر اساس آن پروتکل هزینه‌هایی دارد که به کلینیک‌ها تحمیل می‌شود.  
من چند وقت پیش که به معاونت غذا و دارو رفته بودم غیرمستقیم به من گفتند که اینجا را اجاره بدهید؛ چون من آن‌وقت صد و خورده‌ای مریض داشتم که اپیوم مصرف می‌کردند که مجموعاً شاید 16 هزار سی‌سی دارو مصرف می‌کردند که زیر سقف پنجاه نفر است و جالب است که به من می‌گفتند شما باید پنجاه نفر مریض داشته باشید؛ ولی خب 25 هزار داروی خود را بگیرید من به آنها می‌گفتم نگاه  کنید این تعداد مریض را که ما داریم شما با توجه به مصرف دارو مقایسه کنید که چه اتفاقی دارد می افتد. ماسال گذشته ۴۰ نفر رهایی داشتیم هم از کلینیک و هم از کنگره و من اسامی آنها را دادم و اثر خوبی روی آنها گذاشت. 
می‌خواهم ای

ن را بگویم که در این ۴ سالی که من با کنگره آشنا شدم روی بحث درمان امیدوار شدم و دیدم نتیجه‌ای که از این روش می‌شود گرفت جواب داد. بعضی‌ها به کلینیک ما می آیند که فقط دارو بگیرند. بعضی‌ها می آیند که فقط یک مدت آزمایش‌های آنها منفی شود و دوباره برگردند. تجربه من این است که هرچه ما به این اشخاص بها می‌دهیم و سعی می‌کنیم آنها را روی درمان مجاب کنیم نتیجه عکس می‌گیریم . خیلی وقت‌ها آقای مهندس گفتند که فرد گفت من می‌خواهم مصرف کنم گفتند بیا و مصرف کن و فرد خلع سلاح شد (دکتر علی‌رضا) 
من تجربه خود را در کلینیک خودمان می گویم؛ افرادی بودند که از من خواستند که سم‌زدایی کنم و متأسفانه خیلی‌ها می‌خواهند سریع این مشکل را حل کنند و به دیگران اعلام کنند که من پاک هستم و مشکلی ندارم . گاهی اوقات می آمدند و روی صندلی می‌نشستند و به ما این‌طور نگاه می‌کردند که این پزشک که خودش نه خماری کشیده است و نه نشئگی، چطور می‌خواهد مرا درمان کند؟! و متأسفانه این باعث مقاومت در بیمار می‌شد و دور زدن این مقاومت کار بسیار سختی بوده و هنوز هم هست. من یک همفکری می‌خواهم که چطور می‌شود که این مقاومت را از بین ببریم. درست است که به قول استاد ما تجربه طولانی داریم ده سال پانزده سال روی درمان نگه‌دارنده DST کارکردیم و به‌صورت مسئله اعتیاد مطرح شد و روش mmt آمد و پیشرفت‌های خیلی خوبی انجام شد؛ ولی هنوز ما با این چالش روبرو هستیم که فرد مصرف‌کننده مواد مخدر می‌خواهد خیلی سریع به نتیجه برسد. 


سلام دوستان صغری هستم همسفر مرتضی 

و اما برداشت من ار این دستور جلسه:
یکی از مهم‌ترین چیزهایی که خیلی از ما انسان‌ها نمی‌دانیم این است که ما نمی‌دانیم اعتیاد چیست و این باور غلط بین مردم جاافتاده است که اعتیاد مسمومیت مزمن است یا یک وابستگی دارویی است و درواقع مهم‌ترین و اصلی‌ترین مقوله، مشخص نبودن صورت‌مسئله اعتیاد بود که جناب مهندس آن را کشف کردند و روش DST را مطرح کردند، در روش DST به‌مرورزمان این سیستمی که مختل شده آرام‌آرام بازسازی می‌شود و تعادل می‌یابد. دیگر مزایای این روش این است که هنوز در جهان یک سیستم متعارف که جواب آن منطقی باشد نداریم؛ مثلاً پس گرفتن دارو از مریض و یک سال و نیم روان‌پزشک دارو می‌دهد؛ ولی دیگر پس گرفته نمی‌شود و باید حتماً یک‌چیز دیگری به‌جای آن بدهند و روش DST روشی است برای پس گرفتن دارو ، درواقع در فرایند زمان و پله‌های 21 روزه و ضریب کاهش 0.8 به‌راحتی می‌توان به درمان رسید و نتیجه درستی گرفت.
تایپ : همسفر مهین
ویراستاری : همسفر الهام

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
فاطمه الیاسی پنجشنبه 21 آذر 1398 01:07 ب.ظ
خانم صغری عزیز عالی بود.موفق باشید.
همسفر سمانه ۱۷ پنجشنبه 21 آذر 1398 12:08 ق.ظ
خانم صغری عزیز خدا قوت بسیار عالی بود ممنون و سپاسگزارم بابت ارائه لژیون پزشکان امیدوارم که خداوند به شما سلامتی بدهد و به خواسته دلتان برسید.
سمیه9 چهارشنبه 20 آذر 1398 03:41 ب.ظ
خانم صغری عزیز خداقوت. امیدوارم باخدمت درکنگره به هر چه در دل دارید برسید.
نسرین.اسیستنت چهارشنبه 20 آذر 1398 01:57 ب.ظ
خانم صغری عزیز از شما بابت رساندن مطالب لژیون پزشکان به اعضای شعبه شادآباد متشکرم برایتان موفقیت در راه کنگره آرزومندم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic