مسئولیت پذیری و تلاش برای بقای هستی
جمعه 8 آذر 1398 ساعت 05:00 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر الهام | ( نظرات )

اینکه خودمان را بدون مسئولیت بدانیم درست نیست و ما هم باید برای بقای هستی تلاش کنیم، نه اینکه با انجام رفتارهای غلط مانند ویروسی باعث نابودی آن شویم و در آخر هم مسئولیت خراب‌کاری‌های خود را در نظام هستی به گردن بگیریم و به‌دقت به خودمان بنگریم و ببینیم در این هستی نقشمان چیست و تا حد امکان مفید و مثبت و مؤثر واقع شویم.


به نام قدرت مطلق الله 

 

 با سلام خدمت عزیزان همیشه همراه، در رابطه با دستور جلسه وادی سوم گفتگویی ترتیب دادیم که در ادامه دعوت می‌کنیم با ما همراه باشید.

 

 لطفاً خودتان را به‌رسم کنگره معرفی نمایید.

سلام دوستان مریم هستم همسفر

مسافرم با تخریب تریاک وارد کنگره شد، مدت یازده ماه و بیست‌ویک روز سفر کردیم، به راهنمایی راهنمای مسافرم جناب آقای نوری و راهنمای خوب خودم سرکار خانم منیره، به روش Dst با شربت OT، ورزش مسافرم دارت و در حال حاضر هفت ماه است که آزاد و رها هستیم.

 

در دستور جلسه وادی سوم هستیم، در این وادی دو سناریو مطرح می‌شود؛ یکی ناامیدی و سکون و دیگری امید و حرکت و تلاش. لطفاً از تجربه خودتان در این خصوص، قبل و بعد از ورود به کنگره بفرمائید

قبل از ورودم به کنگره، ناامیدی یکی از ویژگی‌های بارز شخصیتی‌ام شده بود. زندگی کردن با یک شخص مصرف‌کننده تمام انرژی‌ام را گرفته بود و تبدیل به یک چوب خشک شده بودم .مسافرم ترک‌های متعدد و شکست‌های متوالی داشت و دیگر هیچ امید و راهی برای درمانش نداشتم و همین تفکر، شروع بسیاری از تنش‌ها، دل سردی‌ها و ناامیدی‌هایم بود و زندگی خود را همانند حبابی می‌دیدم که هرلحظه ممکن بود با کوچک‌ترین فشاری نابود شود.

روزهایی بود که حتی انگیزه‌ای برای انجام ساده‌ترین کارهای منزل نداشتم و نیروهای منفی چنان احاطه‌ام می‌کردند که حتی انگیزه محبت به مسافرم را هم از دست می‌دادم؛ چون فقط و فقط مسافرم را مسبب تمام مسائل زندگی‌مان می‌دانستم و تا جایی پیش رفتم که در تمام مسائل زندگی به دلسردی زیادی رسیدم.

با ورود به کنگره، از همان روزهای اول بذر امید در دلم کاشته شد و با قرار گرفتن در مسیر آموزش‌ها و بهره بردن از رهنمودهای راهنمای عزیزم، این بذرها رشد کردند و حالا یکی پس از دیگری به بار می‌نشینند.

یاد گرفتم مشکلات و سختی‌ها برای انسان است و اگر نبودند، زندگی معنا و مفهومی نداشت. متوجه شدم زندگی؛ یعنی تلاش و امید و حرکت و باید در هر شرایطی از سختی و مشکلات که هستم، استوار و مقاوم حرکت کنم و از هیچ تلاشی دریغ نکنم و امیدوار باشم که با امیدواری،  طی مسیر برای حل مشکلات، سهل‌تر است و نیروی بیشتری را برای مقابله با مسائل داریم و امروز به مدد دانش کنگره یاد گرفتم که حتی امیدواری صوری بهتر از ناامیدی است.

 

در قرآن آمده است که هیچ نفسی بار نفس دیگر را به دوش نمی‌کشد، ازنظر شما ارتباط این آیه با وادی سوم در چیست؟ 

آقای مهندس با الهام گرفتن از این آیه شریف کلام‌الله یادآور می‌شوند که مسئولیت تمام کارها و اتفاقاتی که برای هر فردی می‌افتد، در وهله اول بر عهده خودش است و هرکسی باید در زندگی عهده‌دار تمام کارهای خود باشد.

یکی از دلایل شکست و ناکامی افراد در سطوح مختلف زندگی، عدم قبول مسئولیت است، برای مثال وقتی یک مصرف‌کننده همه عالم را در اعتیاد خود مقصر و خودش را پاک و بی‌تقصیر می‌داند، طبق این تفکر نادرست،  هیچ‌گاه درصدد درمان برنمی‌آید.

 

آخرین سی دی که گوش کردید و تأثیر زیادی رویتان داشته چه بود و چه نکته و آموزشی از آن گرفتید؟ 

آخرین سی دی، سی دی بیل بود که مانند تمام سی‌دی‌ها، سراسر نکته و پند بود. مطالبی در این سی دی عنوان‌شده بود که بی‌ارتباط با وادی سوم نبود؛ اینکه تمام هستی و کائنات با حساب‌وکتابی دقیق به وجود آمده است و تمام موجودات، از ذرات کوچک تا بزرگ در هستی عهده‌دار مسئولیت و وظیفه‌ای هستند.  اینکه خودمان را بدون مسئولیت بدانیم درست نیست و ما هم باید برای بقای هستی تلاش کنیم نه اینکه با انجام رفتارهای غلط مانند ویروسی باعث نابودی آن شویم و در آخر هم مسئولیت خراب‌کاری‌های خود را در نظام هستی به گردن بگیریم و به‌دقت به خودمان بنگریم و ببینیم در این هستی نقشمان چیست و تا حد امکان مفید و مثبت و مؤثر واقع شویم.

 

به نظر شما چرا برخی از انسان‌ها، در مشکلات تمام تمرکزشان بر بیرون است و دیگران را مقصر مشکلاتشان قلمداد می‌کنند؟

دلیل بارز این کار فقط این است که شخص، از بار مسئولیت کاری که انجام داده است شانه خالی کند. زمانی که فردی مشکلی را به وجود می‌آورد،  خطایی انجام می‌دهد و یا مسیر ضد ارزشی را طی می‌کند و جز خودش،  همه عالم را در اتفاقات به وجود آمده مقصر می‌داند، درواقع این شخص دچار معرکه‌گیری است و در ظاهر خود را قربانی تمام عوامل بیرونی می‌داند؛ ولی از درون، خود، آگاه است درنتیجه عدم قبول مسئولیت نمی‌تواند ناشی از ناآگاهی فرد باشد.

 

سخن پایانی؛ 

کنگره ۶۰ نقطه عطف زندگی من در اوج دل سردی‌ها و ناامیدی‌ها بود. کنگره به من یاد داد، امید داشتن در اوج سختی‌ها و ناهمواری‌های زندگی، ریسمان محکمی بین من و قدرت مطلق است که اگر به آن چنگ بزنم هیچ ضد ارزشی و هیچ نیروی منفی و هیچ سختی‌ای مرا از پای درنخواهد آورد.

در پایان هم قدرت مطلق را شکر می‌کنم که برکت کنگره و آموزش‌هایش روزی‌ام شد

 

تهیه مطلب: همسفر معصومه، همسفر الهام 

ویراستاری: همسفر الهام 

عکس: همسفر دیبامی توانید دیدگاه خود را بنویسید
نسرین.اسیستنت یکشنبه 10 آذر 1398 11:53 ب.ظ
خانم مریم عزیز از مصاحبه و نکات کلیدی که بیان کردید لذت بردم برایتان آرزوی جایگاه کمک راهنمایی دارم تشکر از گروه وبلاگ
همسفر سمانه ۱۷ یکشنبه 10 آذر 1398 03:27 ب.ظ
خدا قوت خداوند به قلمتان برکت دهد.
مریم کرمی یکشنبه 10 آذر 1398 06:26 ق.ظ
خانم مریم عزیز، ممنونم از پاسخهای خوب و هوشمندانه اتان، خیلی عالی و آموزنده بود. موفق و موید باشید.
خداقوت به گروه محترم وبلاگ
صغری همسفریوسف لژ یون یازدهم شنبه 9 آذر 1398 02:41 ب.ظ
مریم جان خداقوت انشا ا.همیشه در آرامش و سلامتی باشید بسیار عالی بود موفق باشید
شنبه 9 آذر 1398 09:20 ق.ظ
خانم مریم تبریک برای رهایی وحرکت خوبتون براتون جایگاه خدمتی عالی در کنگره آرزو دارم خداقوت گروه وبلاگ
سمانه همسفر داود شنبه 9 آذر 1398 09:10 ق.ظ
خدا قوت بسیار عالی موفق و پیروز باشید.
همسفر رعنا شنبه 9 آذر 1398 07:55 ق.ظ
خانم مریم عزیز؛ بسیار عالی ممنون از ارائه مطلب مفیدتان.موفق و سربلند باشید.
وبلاگ نویسان گرامی خدا قوت. پاینده باشید.
سمیه9 شنبه 9 آذر 1398 12:00 ق.ظ
خدا قوت خانم مریم عزیز.واقعا لذت بردم.امیدوارم شمارا در مراحل بالاتر ببینم.
خانم معصومه والهام وخانم دیبا خسته نباشید خداقوت.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic