گزارش آموزشی ویژه همسفران مورخ ۹۸/۰۷/۱۶
چهارشنبه 17 مهر 1398 ساعت 07:32 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر نوشین | ( نظرات )
دهمین جلسه از دوره پنجاه و یکم سری کارگاه‌های آموزشی _ خصوصی کنگره60 ویژه همسفران شعبه شادآباد روزهای سه‌شنبه مورخ98/07/16 با استادی اسیستانت محترم خانم نسرین ، نگهبانی همسفر فتانه و دبیری همسفر لیلا  با دستور جلسه «هفته ایجنت ، اسیستانت، مرزبان » رأس ساعت 15:00  . آغاز به کار نمود


سخنان استاد :
سلام دوستان نسرین هستم همسفر ،

خداروشکر می کنم که امروز در این جلسه ، جلسه جشن ایجنت و اسیستانت و گروه مرزبان هستم . 
البته منظور از جشن گرفتن ها ، جشن گرفتن برای شخص خاصی نیست بلکه برای آن جایگاهی هست که در کنگره 60 وجود دارد.
 برای اجرای قوانین و نظارت بر قوانین هر سیستمی و تشکیلاتی برای اینکه بتواند توسعه پیدا کند و بتواند پیشرفت کند ، قطعا نیاز دارد که یکسری از قوانین و چهار چوب ها را برای خودش رعایت کند . 
اینکه سیستم کنگره 60 هم از این قاعده مستثنی نیست کاملا طبیعی هست . خب اوایل که کنگره شروع به کار کرد به این بزرگی و عظمت نبود . شعبه انقلاب بود و آکادمی . که مرزبان داشتند که برای دوره های متعدد می توانستند کاندید بشوند و رأی بیاورند . بعد شد یک دوره ی 14 ماهه .قوانینی داشت که حتما باید کمک راهنما باشند که این قانون برداشته شد و به مرور زمان بنا به آن نیازی که کنگره داشته قوانین تغییر و اصلاح شده . 


 اگر بخواهیم پیروی از قوانین را خیلی خوب درک کنیم و بفهمیم که به چه علت هست ، زیباترین مثال از نظر من قلعه عقل هست . در قلعه عقل استاد امین می فرمایند: اگر شهری را در نظر بگیریم در آن هم انسانهای شرور هست و هم انسانهای عاقل و فرهیخته و خواسته های معقول نفس را به آن انسانهای عاقل و فرهیخته تشبیه کردند و خواسته های نامعقول را به انسانهای شرور و بزهکار .

دقیقا این اتفاق در انسان می افتد و انسانهایی که به یکسری چهار چوب و قوانین اخلاقی اعتقاد دارند قطعا خواسته های معقول نفسشان می چربد به خواسته های غیر معقول نفسشان و ما می خواهیم خیلی جاها بشینیم و راحت حرف بزنیم ولی آیا همه جا خانه ی ماهست که که هر جوری بخواهم حرف بزنم و هرجوری خواستم بشینم و هر پوششی که دلم خواست داشته باشم . قطعا عقل سلیم حکم می کند که نه !
هر مکان بسته به آن موقعیت فرهنگی و آموزشی و اجتماعی که دارد ، پوشش و کردار و گفتار مناسب همان مکان را می طلبد و قوانین کنگره 60 ، قوانین پایه ای و اصلی آن در قالب حرمت کنگره 60 در هر جلسه دوبار خوانده می شود . اینها نکاتی هست که همه باید بدانند و باید رعایت کنند . و این شامل عزیزانی می شود که کارت عضویت دارند . اگر از این قوانین تخطی کنند دقیقا"همان اتفاقی می افتد که برای قلعه عقل می افتد و نفس می رود و قلعه عقل را تسخیر می کند همان اتفاق برای انسان می افتد و در کنگره 60 وارد حاشیه می شود ،.

چرا ؟ چون من این قانون را دوست ندارم و یا آن شخصی که دارد این قانون را اجرا می کند را دوست ندارد .و یا اصلا "حقش نبوده که بنشیند در این جایگاه .چرا آن شخص باید بشود مرزبان ؟ 
البته یک نفر این حرف را زد و گفت : فلان شخص حقش نبوده که فلان جایگاه را داشته باشد . 
گفتم : ببین این حق را من و شما تایین نمی کنیم ! حق را خداوند بنا به صلاح دید خودش برای هرکسی تایین می کند و روزیش می کند .اگر به حساب تفکر من باشد به طور مثال ، به نظر من این ماشینی که زیر پای شماهست بیشتر از شما شایسته من هست . چون بیشتر از شما زحمت کشیدم و بیشتر از شما کار کردم ، ولی ماشین ندارم حالا اگر بیام و به خاطر حس منفی که درون من هست کلید بگیرم دستم  و دور تا دور ماشین تو را خط بیاندازم چی را نشان می دهد ؟ بیشتر از این که ماشین تورا آسیب بزنم دارم خط خطی بودن اعصاب خودم را نشان می دهم . 

اگر یک نفر بخواهد در کنگره 60 ، بخواهد فکر کند که این جایگاه لایق  این خانم نبوده !! این شخص نباید قانون را به من تذکر بده ! و این خانم نباید به من دستور بدهد ! این دقیقا دارد حال خراب خودش را نشان می دهد . و این اصلا نه در کنگره می تواند بماند و نه در جای دیگری ! 
چون هر جا برود می خواهد خواسته های نامعقول خودش را انجام بدهد وبشود قانون و اینکه چقدر آن قانون چی هست اصلا" برایش قابل هضم نیست . یا این آقای مرزبان و این خانم مرزبان و ایجنت و یا اسیستانت برای چی دارد به من تذکر می دهد قابل هضم نیست و مرتب تخریب شخصیت می کند . و مرتب حال مرزبان را می گیرد ودر مورد آنها صحبت می کند !! خب نتیجه چی می شود ؟ اینکه از حلقه ی کنگره اوت می شود . و ما تا هم حس آن مکان نباشیم دیر یا زود از آن مکان اوت می شویم چه کنگره باشد ، چه هر جاو مکانی دیگر باشد . فرمانده کل کنگره 60 جناب آقای مهندس فرمودند : که اگر یک چوب خشک آوردم و شال انداختم گردن آن مرزبان و یا اسیستانت شما وظیفه دارید از آن اطاعت کنید . حالا می آییم روز جشن می شود می خواهیم دو روز ، سه روز مانده به جشن به جای اینکه بیاییم از مرزبان تشکر کنیم و قدر دانی کنیم ، باری را به آنها اضافه می کنیم  . بار مسئولیتی اجرایی در هر شعبه ای بیشتر به گردن مرزبان هست تا ایجنت و یا اسیستانت و این عزیزان بیشتر نقش ابلاغ کننده ی قوانین و نظارت به اجرای آن قوانین را دارند . 


وخدا می داند که این مرزبان ها چقدر زحمت می کشند . و واقعا "آنقدر زحمتشان زیاد هست که من همیشه گفتم که اجرشان را فقط خداوند می تواند بدهد . ما خودمان زندگی دو، سه نفر را به سختی می توانیم اداره کنیم . اگر یک بچه از ما یک درخواستی داشته باشد و دومی یک درخواست دیگری کند زود از کوره در می رویم ولی دو مرزبان خانواده در جلسات  حداقل در این شعبه باید 100، 150 نفر را به خواسته هایشان پاسخ بدهند و حواسشان باشد که قوانین درست اجرا بشود . مرزبان ها که از جیب خودشان که قانون در نمی آورند . به آنها ابلاغ می کنند .وقتی می گویند: این قانون باید اجرا بشود . خود جناب مهندس و خانم آنی که نمی توانندبه همه ی شعب سر کشی کنندو ببینند که چه اتفاقاتی می افتد . بنابراین از کسانی که مدت طولانی در کنگره بودند و امین هستند و دوره دیدند آنها را انتخاب می کنندبعنوان نماینده بیایند  تا قوانین به روز و آپدیت شده را اجرا کنند . شاید این شعبه خورده ریز قوانینی داشته باشد که بقیه شعب نداشته باشند . 

 وضع این قوانین از طرف ایجنت و یا اسیستانت نیست . اینها قوانینی هست که از بالا و بین کنگره دیده بان ها تصویب شده و فرمان را آقای مهندس و خانم آنی داده اند . و ما وظیفه داریم قوانین را رعایت کنیم و  فرمانبردار اسیستانت و مرزبان باشیم . حالا میاییم می گوییم به مرزبان که تو کی خدمتت تمام میشه که ما راحت بشویم ! خب ،خودم را یک لحظه بگذارم جای آن مرزبان . این 14 ماه تمام میشه و مرزبان میاد در لژیون خودش می شیند و اسیستانت می رود سر کار خودش و آن شخص می ماند با آن حس منفی که در مرزبان ایجاد کرده و مرزبان با وجود تمام خدماتی که می کند سعی می کند بخندد و اخلاق خوب داشته باشد و به کسی با ترش رویی جواب ندهد بعد یک دفعه می آید می بیند که یک تذکر می دهد و حرف می شنود . البته انتقاد سازنده اگر از فعل باشد اصلا" ایرادی ندارد .شما فلان کاری را انجام دادید و این پیامدها و تخریب ها را داشت . که این اصلا" اشکالی ندارد ولی تخریب شخصیت اصلا"در شأن یک آموزش دیده ی کنگره 60هست ، نه در شأن آن مرزبان و اسیستانت . 
البته مطمئن باشید که مرزبان و اسیستانت محکمتر از آن هستند که با این چیزها بشکنند،ولی حس ها را در نظر بگیرید . 

از اینکه به صحبتهای من گوش کردید از همه ی شما ممنونم و آرزو می کنم همه ی ما در کنار هم در هر جایگاهی موفق باشیم و همه ی اعضاء شعبه شادآباد همانطور که همیشه همکاری کردند و فرمانبردار بودند بعد از این هم این اتفاق بیافتد . 
ممنون و متشکرم . 
در ادامه ، از مرزبانهای حال و گذشته دعوت شد تا مشارکت نمایند و از اسیستانت قبل و مرزبانها تقدیر بعمل آمد . 


با تشکر از همسفر مریم نظری 
عکس : همسفر فریده 

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic