جهان بینیِ رهایی از ترس ها
دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 ساعت 06:30 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر سمیرا | ( نظرات )
برای ترس از دست دادن، سی دی شرک کمکم کرد و دیدی چندجانبه از مسئله‌ام را اختیارم گذاشت.در رابطه با ترس از اشتباه کردن و ترس از قضاوت هم سی‌دی‌های منیت، قضاوت، کبر برایم مفید بود که کمکم کردند ترس‌هایم را بشناسم و برای رویارویی و رفع آنها حرکتم را آغاز کنم.


به نام قادر متعال

هیچ‌چیز به‌اندازه نگاه و نگرش درست، نیاز به آموزش ندارد. کسی که بلد است چطور ببیند، او در دنیایی دیگر زندگی می‌کند و این بلد بودن درواقع همان علم درست زندگی کردن است که آقای مهندس همیشه به آن تأکیددارند و این علم در کنگره در قالب جهان‌بینی آموزش داده می‌شود.
دانش و شناخت از هستی، از خود و خواسته‌های خود، مسیری جدید را فراروی انسان می‌گشاید تا در رویارویی با مشکلات و فراز و نشیب‌های زندگی، به‌جای شکوه و شکایت کردن، از شرایط موجود، سکوی پرتابی برای خود بسازد و رشد کند و تمام اینها با جهان‌بینی درست حاصل می‌شود.
اولین چیزی که از جهان‌بینی کنگره آموختم این بود که شرایط امروزم نتیجه افکار، بینش و دیدِ غلطی بوده که نسبت به خودم، زندگی و جهان پیرامونم داشته‌ام.
تصور همگان بر این است که مشکلات مختص افرادی است که سواد و تحصیلات بالایی نداشته باشند؛ اما چیزی که در کنگره آموزش داده می‌شود این است که سواد و دانایی دو مقوله جدا از هم هستند و دانایی طیف وسیعی از آگاهی‌ها را شامل می‌شود و بر اساس این تعریف، مثلثی با اضلاع آموزش، تفکر و تجربه به‌عنوان مثلث دانایی ارائه شده است که رشد متوازن و متعادل اضلاع این مثلث، نشان از دانایی‌فرد دارد.
نکته دیگر در جهان‌بینی این است که جهان بر پایه اضداد بناشده که اگر فرد، دانایی داشته باشد، می‌تواند اضداد را به نیروهای مکمل تبدیل کرده و به رشد خود ادامه دهد، به‌شرط شناخت مکانیسم اضداد و نیروهایش. درواقع برای رسیدن به دانایی باید از مثلث جهالت عبور کرد که با اضلاع منیت، ترس و ناامیدی معرفی می‌شوند.
در کنگره آموختم که نقطه مقابل آموزش، منیت است و ترس، تفکر را می‌خورد و ناامیدی مانع حرکت است. 
با علم به این آموخته‌ها و بررسی مسائل و مشکلاتم، بیشترین تخریب‌های خود را در ضلع ترس دیدم؛ البته خیلی زمان برد تا ضعفم را بپذیرم و برای اصلاح آن حرکت کنم؛ اما در قدم اول با شناخت مقوله ترس و مکانیسم آن حرکتم را شروع کردم.
یکی از آثار مخرب ورود به تاریکی، ترس است و انسان هرچه بیشتر در تاریکی ورود کند ترس‌های بیشتری را هم تجربه خواهد کرد و در ادامه دامنه اختیارات خود را از دست می‌دهد و محدوده انتخاب‌هایش کاهش می‌یابد.
تأثیر دیگر ترس، سعی در کنترل اوضاع و شرایط است که روندی پرتنش و فرسایشی است که انسان را از تمرکز روی موضوعات و موقعیت‌های مثبت دور خواهد کرد.
از اثرات دیگر ترس این است که فرد، تصمیمی برای تغییر نگیرد و یا تصمیمات خود را به اجرا نگذارد و یا به تعویق بیندازد و اهداف و خواسته‌های خود را رها کند تا از اضطراب موجود رها شود و به آرامش برسد؛ درصورتی‌که این آرامش، آرامش کاذب است و به‌محض رویارویی و قرار گرفتن در شرایط قبلی، مجدد ترس ها  ظهور پیدا می‌کند و این روند فرسایشی، فرد را از حرکت در مسیر تکامل و رشد بازخواهد داشت.
اینها بخشی از مکانیسم ترس بود که با فراگیری آنها شروع به آنالیز ترس‌هایم کردم.
برای گام اول مسئله‌ام را نوشتم و در برابر آن از خود پرسیدم که چرا می‌ترسم و با پاسخ‌هایی که به این پرسشم دادم سه دلیل عمده برای موقعیت‌های مختلف که دچار ترس می‌شدم پیدا کردم که شامل؛ ترس از دست دادن، ترس از اشتباه کردن و ترس از قضاوت شدن بود.
برای ترس از دست دادن، سی دی شرک کمکم کرد و دیدی چندجانبه از مسئله‌ام را اختیارم گذاشت.
در رابطه با ترس از اشتباه کردن و ترس از قضاوت هم سی‌دی‌های منیت، قضاوت، کبر برایم مفید بود که کمکم کردند ترس‌هایم را بشناسم و برای رویارویی و رفع آنها حرکتم را آغاز کنم.
امروز تا حد زیادی از ترس‌هایم کاسته شده و توانستم در مواردی هم با رها کردن شرایطی که کنترل آنها در توانم نیست، آرامش ازدست‌رفته‌ام را بازیابم. خدا را شکر می‌کنم که با نظر لطف و رحمت خود، بودنِ در کنگره و دریافت آموزش‌هایش را روزی‌ام کرد، ان‌شاءالله با کاربردی کردن آموزش‌ها بتوانم به بنده ای که مورد رضایت اوست تبدیل شوم.
در پایان از آقای مهندس، آقای امین و خانواده محترمشان و تمام خدمتگزاران و همچنین از راهنمای صبور و پرتلاشم خانم صبای عزیز تشکر می‌کنم که با تشویق‌ها و محبت‌های خود ما را در مسیر بهتر بودن و بهتر زندگی کردن یاری می‌دهند. امیدوارم خداوند از فضل و رحمتش بالاترین درجات که به بندگان خاص خود عطا کرده، روزی این عزیزان هم بگرداند و در پناه امن خود، آنها را از هر گزند و آسیبی در امان بدارد.

نویسنده: همسفر الهام از لژیون یکم
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر حوریه شنبه 28 اردیبهشت 1398 05:13 ق.ظ
سلام خدمت خانم الهام عزیزم،تبریک ویژه دارم بابت نگرش زیبایی که از خودشناسی پیدا کرده اید ومطمئنا به خداشناسی هم خواهید رسید امیدوارم به آرامش واقعی برسید ودر پناه حق پایدار باشید.
به خانم سمیرا وخانم فریده عزیز هم خدا قوت ویژه دارم
ربابه لژیون پنجم چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 06:45 ب.ظ
سلام و خدا قوت به خانم الهام
بسیار عالی مقوله ترس را بیان فرمودید خیلی استفاده کردم انشالله به زودی شاهد رهایی شما باشیم .من همیشه از مطالب شما آموزشهای زیادی را میگیرم.
مریم نظری چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 07:16 ق.ظ
خدا قوت خانم الهام عزبزم، استفاده کردم و آموزش گرفتم.
به راستی که برای مقابله با ترس باید در دل ترس بریم.
انشاءالله که با آموزشهای ناب کنگره گره های خودمان را شناسایی کنیم و با راه حل اصولی از پس آن گره برآییم.
خدا قوت گروه وبلاگ نویسان عزیز
همسفر زهرا سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 01:04 ق.ظ
ممنون از شما الهام عزیز از مطالب ارزشمندی که مطرح نمودید ،در پناه حق موفق باشید
مریم نظری دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 11:54 ب.ظ
خدا قوت خانم الهام عزبزم، استفاده کردم و آموزش گرفتم.
به راستی که برای مقابله با ترس باید در دل ترس بریم.
انشاءالله که با آموزشهای ناب کنگره گره های خودمان را شناسایی کنیم و با راه حل اصولی از پس آن گره برآییم.
خدا قوت گروه وبلاگ نویسان عزیز
همسفر لیلا لژیون شش دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 10:55 ق.ظ
سلام وخدا قوت خدمت خانم الهام عزیز بسیار عالی بیان نمودید و یه خدا قوت بابت خدمت در سایت
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات