قوانینِ جهان بینی
دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 ساعت 10:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر سمیرا | ( نظرات )
قوانینی که با شنیدن چراهایش انقلابی در درونت بر پا می‌شود و تو را اتوماتیک وار در اجرایی کردن آن‌ها راهنمایی می‌کند و اگر می‌خواهیم بدانیم آیا جهان‌بینی ما تغییر کرده است یا خیر؟....

یا علیم

با شنیدن هر دستور جلسه‌ای به اینترنت رجوع می‌کنم، کلمه یا جمله‌ای را جستجو می‌نمایم و در مورد آن دستور جلسه خارج از نوشتارهای کنگره تحقیق می‌کنم.

به‌جرئت می‌توانم بگویم هیچ متنی، هیچ مطلبی یافت نمی‌کنم که به‌اندازه مطالب کنگره بار آموزشی داشته باشد و گره از گره‌های وجود آدمی را بازنماید و وقتی دلیلش را جستجو کردم متوجه شدم ساده و روان بودن مطالب و استفاده نمودن مدل‌ها و مثال‌های پی‌درپی است که باعث شده قابل‌فهم و درک برای همه اقشار جامعه باشد.

(البته الهی بودن مطالب نیز در این امر بی‌تأثیر نیست که خود بحث گسترده‌ای دارد.)

برای مثال وقتی در مورد جهان‌بینی تحقیق می‌کردم به این تعریف رسیدم؛ جهان‌بینی یک‌جهت گیری شناخت اساسی است که می‌تواند شامل فلسفه طبیعی، اصول اساسی، هنجارها، ارزش‌ها، احساسات و اخلاقیات شود، درحالی‌که ما در جهان‌بینی کنگره می‌خوانیم، جهان‌بینی یعنی؛ آنچه ما به ‌کل هستی، جهان درون و جهان بیرون برداشت، ادراک، احساس و دریافت می‌نماییم.

جمله‌ای که قابل‌فهم و درک برای تمام گروه از مردم است و این از خصوصیات بارز نوشتارهای کنگره است.

جهان‌بینی علمی است که با آن می‌توان زندگی کردن را آموخت و یا بهتر بگویم علمی است که می‌شود به کمک آن چالش‌های زندگی را برطرف نمود و یا به قول جناب مهندس دژاکام، جهان‌بینی یعنی: قوانین زندگی را یادگرفتن و اجرایی کردن که متعلق به همهٔ انسان‌هاست. چرا؟ چون همهٔ ما به دنبال آرامش و حال خوش هستیم و این میسر نمی‌شود مگر با اجرایی کردن درست قوانین زندگی، قوانین الهی. همان قوانینی که می‌گوید؛ دروغ نگویید و چرا دروغ نگویید؟

غیبت نکنید و چرا غیبت نکنید؟ تجسس نکنید و چرا تجسس نکنید؟ خیانت نکنید. مال حرام نخورید. از مواد مخدر استفاده نکنید و چرا ...؟

قوانینی که با شنیدن چراهایش انقلابی در درونت بر پا می‌شود و تو را اتوماتیک وار در اجرایی کردن آن‌ها راهنمایی می‌کند و اگر می‌خواهیم بدانیم آیا جهان‌بینی ما تغییر کرده است یا خیر؟ 

می‌توانیم امروزمان را بازمان قبل از حضورمان در کنگره قیاس نماییم ببینیم آیا نگرش ما نسبت به جهان پیرامون ما تغییر کرده است؟ آیا داناتر شده‌ایم؟ آیا مسئولیت‌پذیرتر شده‌ایم؟ آیا همچنان با یادآوری خاطرات تلخ گذشته خشم، کینه، نفرت، حسادت و ... در درون ما زنده می‌شود؟ و آیا ... انسان‌تر شده‌ایم؟ باید بمیریم تا یک شخصیت دیگر از ما به وجود آید در غیر این صورت جهان‌بینی ما آن رشد لازم را نداشته است.

باید از تمامی مطالبی که از جهان‌بینی می‌آموزیم برای خود جهانی با تصاویر ذهنی بسازیم و در زندگی روزانه‌مان از آن‌ها استفاده نماییم.

طبق جزوه جهان‌بینی، همیشه اطلاعات هستی را در یک سطح مستطیل شکل و نامحدود مجسم می‌کنم و آموخته‌های خود را در سطحی مثلث شکل. مطالبی که از درست و نادرست بودن آن آگاهی دارم. مثلثی با اضلاع متفاوت. مثلثی که هیچ‌یک از اضلاع آن‌هم اندازه نیستند.

ضلع آموزش بزرگ‌تر از همه است و در حال رشد؛ زیرا همچنان احساس می‌کنم تشنه آموزش گرفتن هستم. تجربه کوتاه‌تر و ضلع تفکر اصلاً قابل قیاس با اضلاع دیگر نیست و یک مثلث کوچک‌تر با اضلاعی برابر در داخل آن مثلث مختلف‌الاضلاع. مثلث دانایی مؤثر. همان دانایی که می‌توانم اجرایی کنم.

مجسم می‌کنم این اشکال را و با هر حرکتی در هر زمینه‌ای اضلاعش را تغییر می‌دهم و سعی می‌کنم روی ضلع تفکرم بیشتر کار نمایم.

در جزوه جهان‌بینی استاد امین مطلبی نوشته‌شده است که ملکه ذهنم شده و باپوست و گوشت و استخوانم عجین گشته. همیشه از این موضوع تصویری در ذهنم می‌سازم و روزمرگی‌هایم را بر حول آن می‌چرخانم. «بر این باوریم که هرکسی بر مبنای خواسته‌اش آزمایش و یا آزمایش‌های بخصوصی را انتخاب می‌کند. ابتدا آموزش می‌بیند وارد تجربه می‌شود تفکر می‌کند و در پایان رفع اشکال می‌شود و اگر ناقص بود دوباره قسمت‌های ضعیف را تکرار می‌کند.»

همه اتفاقات زندگی ما حکمتی دارد و هرکسی با توجه به خواسته‌اش آزمایش‌هایی را انتخاب می‌کند. همان انتخاب ما در روز الست که به خواست خدا به یاد نمی‌آوریم که اگر از آزمایش سربلند بیرون آمدیم که هیچ وگرنه دوباره باید تکرار کنیم.

من وقتی حواسم پرت است و مثل آن دانشجو آموزش‌ها را نمی‌گیرم به خاطر وجود ناخالصی‌های درونم است. ناخالصی‌هایی که حتی باعث بیماری جسمم می‌شود.

منه دانشجویی که خواست دوری از ضد ارزش‌ها را دارم اما به‌واسطه جهلم به‌واسطه ناخالصی‌های درونم و نیرومند بودن نفس امر کننده‌ام مجبور به تکرار یک رویداد می‌شوم و یک اتفاق را چندین بار تجربه می‌کنم و به‌یقین تا زمانی که بر علم آن واقف نشوم تکرار خواهد شد و «تکرار صرفاً به این دلیل پیش می‌آید که ما در یک مرحله دانایی متوقف‌شده‌ایم»  و چقدر دردناک است در یک زمینه بارها و بارها تاریکی‌ها را تجربه نمایی و بر علم آن واقف نشوی و نپرسی که چرا این اتفاقدر زندگی من تکرار می‌شود؟

و چه چیزی را باید بیاموزم تا از این مرحله بگذرم؟ 

و هزاران چرای دیگر

و حتی بعدازاین که متوجه شوی و بیاموزی که به خاطر متوقف شدن دانایی است، باز همچنان غرق نادانی باقی بمانی و نتوانی برای رفع تاریکی‌های درونت گامی برداری.

سعی می‌کنم، آموزش بگیرم، دانایی خود را بالا ببرم و روی اضلاع تجربه و تفکر خود نیز کار نمایم نقاط ضعف و ریشه دردها و مشکلاتم را پیدا نمایم و باور داشته باشم که مشکلات جزء برنامه است  و وجود آن‌ها در زندگی طبیعی  است و اگر این را بدانم ناامید نخواهم شد و از حرکت و تکاپو بازنخواهم ایستاد.

امیدوارم خداوند کمکمان کند تا جهان‌بینی ما به جهان‌بینی الهی نزدیکتر شود.

نویسنده :همسفر فاطمه شمسیان

عکاس: همسفر فریده 

 

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر فتانه یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 10:04 ب.ظ
خداقوت به خانم فاطمه عزیز که همیشه مطالبشان بر جان و دل آدمی می نشیند خیلی زیبا در مورد جهانبینی گفته اید و این جهانبینی کنگره است که وسعت دیدم را بزرگتر و زیبا تر ساخته و حس های خوب را روانه زندگیمان ساخته و من تشنه ام تا بیشتر بیاموزم .

خداقوت به خانم سمیرا و خانم فریده
همسفر حوریه شنبه 28 اردیبهشت 1398 05:02 ق.ظ
سلام وخدا قوت خدمت خانم فاطمه عزیز بسیار عالی در مورد جهان بینی بیان نمودی ،بسیار آموزنده وروان.
شما یک الگوی بسیار خوب برای من به عنوان بهترین مادر هستید ،همیشه موفق باشید وخدمتگزار.
ربابه لژیون پنجم چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 06:55 ب.ظ
خواهر خوبم خانم فاطمه عزیز
خیلی زیبا جهان بینی را بیان فرمودید شما همیشه آموزش ها را به خوبی فرا میگیرید و روی خودتان پیاده میکنید و کاربردی میکنید شما برای من یک الگوی کامل هستید.
انشالله در جایگاه کمک راهنمایی بدرخشید
مریم حسینی چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 09:27 ق.ظ
خدا قوت خانم سمیرا عزیز
و خدا قوت به خانم فاطمه عزیز بسیار عالی در مورد جهان بینی بیان نمودی اینها همه از نگرش و آموزش های کنگره می باشد موفق باشید
همسفر لیلا لژیون شش سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 01:38 ق.ظ
سلام و خدا قوت خدمت خانم فاطمه عزیز مطلبتون عالی بود ان شاالله کمک راهنمایی خدا قوت خدمت خانم فریده و خانم سمیرا
همسفر زهرا سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 01:12 ق.ظ
خانم فاطمه عزیز بسیار عالی بود ،خواندن مطالب شما همیشه لذت بخش هستند ،موفق و پیروز باشید
مریم نظری دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 11:41 ب.ظ
خدا قوت خانم فاطمه بزرگوار، واقعا عااالی و حرف دل من بود.
به راستی که مشکلات برای ساختن ما است و بازپرداخت بدهی است که باید پرداخت کنیم، پس باید ناامید نشویم و با دانایی و آموزش و تفکر گره های زندگیمان را باز کنیم.
خدا قوت گروه وبلاگ نویسان عزیز
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic