نوع نگاهِ ما
جمعه 20 اردیبهشت 1398 ساعت 07:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر سمیرا | ( نظرات )
واقعاً نوع برداشت ما از هستی چقدر متفاوت است، اگر این اتفاق برای من می‌افتاد و از من سؤال می‌کردند؛ چون آن روز حال خیلی خوبی داشتم در پاسخ می‌گفتم: سلامت باشی؛ ولی اگر قبل از کنگره و روزهای حال خرابی‌هایم بود جواب می‌دادم، این هم شانسِ بدِ من است، هر چه سنگ است برای پای لنگ است ، مردم تصادف می‌کنند هیچ اتفاقی برایشان نمی‌افتد؛ ولی من با یک زمین خوردن دستم شکست و ...

یا علیم
در ابتدا از سخنان گهربار استاد امین استفاده می‌کنم.
استاد چه زیبا فرمودند: جهان‌بینی متعلق به همه انسان‌هاست و برای کسانی که در درون تاریکی‌ها هستند به‌صورت یک نیاز مبرم درمی‌آید. برای کسانی که در درون تاریکی‌ها هستند و می‌خواهند از تاریکی‌ها خارج شوند نیاز به یک طناب است و جهان‌بینی مثل یک طناب است که می‌تواند انسان را از عمق تاریکی‌ها خارج کند؛ اما باقی انسان‌ها هم به این طناب احتیاج دارند؛ ولی نه به‌اندازه کسانی که در تاریکی‌ها غرق هستند.
جهان‌بینی؛ به آنچه ما نسبت به‌کل هستی برداشت، ادراک، دریافت و احساس می‌کنیم اطلاق می شود که شامل جهان‌بینی درون و جهان‌بینی بیرون است. در جهان‌بینی درون برداشت، ادراک و احساس ما نسبت به خودمان است؛ ولی در جهان‌بینی بیرون، برداشت، ادراک و احساس ما نسبت به‌کل هستی است؛ البته نوعِ برداشت و ادراک ما انسان‌ها باهم متفاوت است.
آن روز را هرگز فراموش نمی‌کنم ۹۴/۱/۲۶ روز رهایی مسافرم بود و موج انرژی خیلی زیاد بود، همگی منتظر آمدن آقای مهندس بودیم که خانم آنی با دستِ گچ گرفته داخل شد. شخصی به ایشان گفت: خدا بد ندهد، دستتان چه شده است؟ خانم آنی بزرگوار در پاسخ گفت: خدا که بد نمی‌دهد.
واقعاً نوع برداشت ما از هستی چقدر متفاوت است، اگر این اتفاق برای من می‌افتاد و از من سؤال می‌کردند؛ چون آن روز حال خیلی خوبی داشتم در پاسخ می‌گفتم: سلامت باشی؛ ولی اگر قبل از کنگره و روزهای حال خرابی‌هایم بود جواب می‌دادم، این هم شانسِ بدِ من است، هر چه سنگ است برای پای لنگ است ، مردم تصادف می‌کنند هیچ اتفاقی برایشان نمی‌افتد؛ ولی من با یک زمین خوردن دستم شکست و ...
به‌راستی‌که کائنات خیلی هوشمند هستند و هر انرژی به آنها بدهیم همان را برداشت می‌کنیم؛ پس چقدر خوب می‌شود انرژی مثبت بدهیم تا انرژی مثبت تحویل بگیریم.
جهان‌بینی به‌قدری مهم است که یکی از پارامترها و مؤلف‌های درمان اعتیاد در کنگره است. بیشترین قسمتی که در جهان‌بینی روی آن تأکید می‌شود مسئله دانایی است که هدف اصلی نیروهای بازدارنده، توقفِ فرایندِ دانایی است که بیشتر، دانایی مؤثر را هدف اصلی قرار می‌دهند. راه صراط مستقیم و عمل سالم و همچنین قدرت تشخیص به دانایی مربوط می‌شود.
همان‌طور که می‌دانیم مثلث دانایی شامل تفکر، آموزش و تجربه است.
ما قبل از کنگره و درمان هم فکر می‌کردیم و به قول خودمان راه‌حل هم پیدا می‌کردیم و راه‌حل ما استفاده از داروهای گیاهی، متادون درمانی و... بود و به قول خودمان عالی بود؛ ولی غافل از اثرات وخیمی که به‌جا می‌گذاشت و نه‌تنها راه درمان نبود بلکه یک نوع مواد دیگر به زندگی مان وارد می‌شد و آموزش‌های اشتباه و ترک‌های پی‌درپی باعث شده اضلاع مثلث ما درزمینهٔ تجربه بیشتر پیشرفت کند.  درواقع مثلث دانایی ما به علت اضلاع نامتقارنی که پیداکرده بود، ما را از مسیر رسیدن به هدفمان دور کرده و مسائلی همچون ترس، ناامیدی و منیت گریبان گیر زندگی‌مان شده بود.
ازآنجایی‌که نیروهایی تخریبی و بازدارنده از هر راهی استفاده می‌کنند تا به هدفشان برسند، وقتی ما می‌خواهیم راه درستی را انتخاب کنیم و تفکر کنیم، ترس مانعِ کار می‌شود و تفکر تحت تأثیر ترس قرار می گیرد، ترس از دست دادن موقعیت، جایگاه، عاطفه و...که حس بدی در فرد به وجود می‌آید.
اگر ما بخواهیم بر ترس غلبه کنیم باید نیرو و پتانسیل آن را پیدا کنیم. ترس بر دو قسم است ؛ ترس بازدارنده که مانع رشد و پیشرفت در انسان می‌شود و ترس نگه‌دارنده که باعث حفاظت انسان می‌شود. 
محصول ترس، از دست دادن اعتمادبه‌نفس، دست‌کم گرفتن خود، خشم و نفرت... است .
خشم و ترس مکمل هم هستند و کلید ترس، در خشم است. اگر در هنگام
 خشم بتوانیم بر خود تسلط داشته باشیم و پاسخ ندهیم کمی از ترسمان را می‌توانیم دفع کنیم. برای غلبه بر ترس باید سیر و سلوکی انجام دهیم.
مقابل ضلع تجربه، حس ناامیدی قرار دارد که باعث توقف فرایند تجربه است و این کار را به نحو احسن انجام می‌دهد و انسان را زمین‌گیر می‌کند و محصول ناامیدی؛ افسردگی، پوچی، لجاجت، بی‌حسی و... است .
در مقابل آموزش، منیت قرار دارد. در منیت، شخص جایگاه خودش را بالاتر ازآنچه که هست می‌بیند. محصول منیت؛ شرک، کبر، غرور، خودبرتربینی است. وقتی ما منیت داشته باشیم و دچار خودبرتربینی ‌شویم، آموزش‌هایمان کند و حتی متوقف می‌شود.
منیت دو نوع است؛ منیت زمینه‌ای و منیت کلی
 منیت زمینه‌ای؛ انسان به‌جایی می رسد که فقط خودش را قبول دارد و در منیت کلی، هیچ‌چیز را قبول ندارد.
شرک؛ یعنی زیر پا گذاشتن یکسری فرامین و قوانین الهی .
میزان مقاومت انسان در تغییرات، چه در جهت مثبت و منفی به جهالت ما بستگی دارد.
منشأ حس‌های منفی یا بازدارنده شامل؛ نفس گرسنه، ذرات ناخالص نفس، خواسته‌های درونی، عدم رشد دانایی‌های ماست.
بنابراین، نقش تربیتی ارائه بینش این است که انسان را اهل عبور از غفلت به بصیرت کند و او را از خانه غرور بیرون آورد و به خانه شعور برساند و مادام که انسان در خانه غرور خویش گرفتار است، ازآنچه بر سر دیگران رفته است درس نمی‌آموزد و خطاهای گذشتگان را تکرار می‌کند و به همان راهی می‌رود که آنان رفته‌اند. تجربه تاریخ سرشار از وجود کسانی است که به دلیل نداشتن بینش و جهان‌بینی درست، هر یک، بارِ خطایی را به دوش کشیده‌اند و تجربه‌های تلخ و شیرینی را پشت سر گذاشته‌اند. ازاین‌رو لازم نیست حتماً ما نیز خود به تجربه بنشینیم و راه طی شده آنان را بار دیگر بیازماییم؛ چراکه این بهای گزافی است و نیکو گفته‌اند که " آزموده را آزمودن خطاست "
در آخر برای بهشت کوچک زندگی‌مان (کنگره ۶۰) و برای وجود آقای مهندس، استاد امین، خانم آنی و همهٔ کسانی که فقط هدفشان رهایی نبوده و برای انسان‌های در بندِ تاریکی، خدمت عاشقانه می‌کنند شکر شکر شکر می‌گویم.
پایدار و پیروز باشید و همیشه در اوج بدرخشید. الهی آمین
نویسنده: همسفر مریم 
ویراستار :همسفر الهام 
عکاس :همسفر فریده 
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر حوریه شنبه 28 اردیبهشت 1398 05:20 ق.ظ
سلام خانم مریم عزیز وممنون از مطلب بسیار آموزنده تان،شما نمونه بارز یک رهجوی فرمانبردار هستید ونشان از دانایی موثر شما دارد ،موفق وپیروز باشید.
همسفر زهرا سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 01:20 ق.ظ
ممنون و خدا قوت ،مطالب خوبی را مطرح نمودید استفاده کردم ،موفق باشید
فاطمه همسفر پوریا یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 01:11 ق.ظ
خانم مریم عزیز خداقوت و ممنون از مطالبی که ارائه دادید.
امیدوارم شما را در جایگاه های بالای خدمتی ببینیم.
همسفر معصومه عبدی شنبه 21 اردیبهشت 1398 04:33 ب.ظ
مریم عزیزم امیدوارم بزودی با شال نارنجی بدرخشی.
خداقوت به عزیزان خدمتگزار
همسفر سمانه ۱۷ شنبه 21 اردیبهشت 1398 03:15 ب.ظ
خدا قوت بسیار عالی بود استفاده کردم.با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
لیلا محمدلو شنبه 21 اردیبهشت 1398 11:29 ق.ظ
خداقوت و سپاس خانم مریم عزیزم بسیار عالی درباره جهان بینی بیان نمودید استفاده کردم. انشاءالله قبولی در آزمون
خداقوت خانم سمیرای عزیز
مریم حسینی شنبه 21 اردیبهشت 1398 10:50 ق.ظ
خدا قوت به گروه وبلاک نویسان
و خدا قوت به خواهر عزیزم خانم مریم بسیار عالی بود امیدوارم همه ما با استفاده از آموزش های کنگره در مسیر دانایی موثر به کمال انسانیت خود برسیم موفق باشید
همسفر نجیمه جمعه 20 اردیبهشت 1398 10:14 ب.ظ
سلام خداقوت خدمت خانم مریم مطالبتون بسیار عالی بود موفق باشی
همسفرسهیلا لژیون دهم جمعه 20 اردیبهشت 1398 02:41 ب.ظ
خداقوت خانم مریم.خیلی شیوا وکامل در مورد جهان بینی نوشتیید. بهترین جایگاههارا براتون آرزو میکنم.
همسفر لیلا لژیون شش جمعه 20 اردیبهشت 1398 01:25 ب.ظ
سلام خدا قوت خدمت خانم مریم ان شاالله در تمام مراحل زندگی موفق و موید باشید
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات