وادی چهاردهم و تاثیر بخشش
چهارشنبه 27 شهریور 1398 ساعت 12:00 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر الهام | ( نظرات )

وقتی برای نجات انسان‌ها بدون هیچ چشم‌داشتی و دریافت مزدی، با جان‌ودل کار می‌کنی و وقت و کار و زندگی خود را بر سر این راه می‌گذاری و لذت‌بخش‌ترین لحظات زندگی برایت همین کار است؛ یعنی عاشقی و حس عشق تو خدایی شده و هر چه بیشتر آن را انجام می‌دهی بیشتر آرام می‌گیری.

بنام قدرت مطلق الله


 کجا به دنبال خدا می‌گردی، خدا در قلب انسان‌های بی‌کینه است، در قلب‌های زلال و شفاف .

زندگی ، آفرینش و کل هستی در یک مرکز بناشده و آن‌هم عشق است ، همان‌طور که مرکز جسم انسان قلب اوست؛ اما عشق در آفرینش چگونه صورت می‌گیرد؟

وقتی فردی با تمام وجود بر روی یک اختراع وقت می‌گذارد یا برای بقای جنگل‌ها یا طبیعت تا پای جان تلاش می‌کند یا دانشمندی برای کشف یک بیماری شبانه‌روز تحقیق می‌کند، اینها همه از عشق است، جاذبه‌ای است که خیلی فراتر ازآنچه که فکر کنیم به انسان، الهام و انتقال داده می‌شود و حتی حیوانات هم عشق فطری خود را دارند که در هنگام خطر تا پای جان دادن، از فرزندان خود دفاع می‌کنند؛ اما اینجا صحبت از عشق و ایمان است.

کسی که عاشق است ایمان و عقل هم دارد؛ زیرا اگر اینها کنار هم نباشند خطرناک است و در واقع اینها باید مکمل هم باشند. عشق خالی می‌شود جنون و عقلِ بدون عشق هم خودشیدایی است؛ پس اگر مکمل عشق وجود نداشته باشد عشق معنای واقعی پیدا نمی‌کند. قلبی که مملو از محبت و مهربانی و عطوفت است چنان زیبا عشق را به همه نثار می‌کند که بدون هیچ ریاکاری و بدون هیچ زحمتِ بَیانی، نور محبتش بر دل‌وجان مستولی می‌گردد؛ زیرا ایمان بزرگی دارد و با ایمان، محبت رشد می‌کند و در سایه ایمان و عشق، عقل به‌راحتی فرمان می‌دهد که چگونه قدم برداری و حرکت کنی.

وادی چهاردهم به ما یاد می‌دهد که وقتی عاشق باشی دیگر طلبکار نیستی و برای هر نعمتی که خداوند به تو عطا کرده شکرگزاری، به خصوص سلامتی و به خاطر وجود همه آنها از خداوند سپاسگزاری و هر چه شکر و قدردانی تو بیشتر باشد، عشق تو به هستی بیشتر است و این حس را همان‌طور که از هستی دریافت می‌کنی عشق و محبت را به آن پس می‌دهی و تا جایی پیش می‌روی که به خداوند که مرکز عشق و مهربانی است نزدیک می‌شوی.

وقتی نماز می‌خوانیم، در شروع، کلمه بسم‌الله الرحمن الرحیم را به کار می‌بریم؛ یعنی خداوند بخشنده و مهربان؛ یعنی این بخشندگی و مهربانی در وجود من هم رشد کند؛ وگرنه چه فایده از تکرار این کلمات؟!  وقتی خداوند ستارالعیوب است؛ یعنی من هم از عیب‌گویی به دور باشم و عیب انسان‌ها را به زبان نیاورم.

همه زیبایی‌ها  و مهربانی‌ها، تمام آرامش، صلح، دوستی، رحم و مروت در کل هستی، از وجود عشق است و اگر عشق نباشد تمامی بدبختی‌ها شروع می‌شود و اگر مفلس و نیازمندی را ببینی بی‌تفاوت گذر می‌کنی و اشتباه دیگران برایت غیرقابل‌بخشش است. وقتی من به بخشش خداوند نیازمندم باید این حس را اول در وجود خودم پرورش، رشد و تکامل دهم و از قصور دیگران چشم‌پوشی کنم تا به عفو الله برسم؛ البته بخشش باید در جهت درست باشد، نه اینکه هر جفاکار و خطاکاری را ببخشیم؛ زیرا خدای‌نکرده حقی پایمال می‌شود و ظلم واقع می‌گردد.

نفرت و حسد و کینه، شمشیری هستند بُرنده در مقابل عشق و مهربانی و گذشت؛ اما وقتی حسِ بخشندگی در ما رشد کرد، این حس، چون نوری تمام جسم ما را احاطه می‌کند و حس زیبایی را در ما ایجاد می‌کند و این حس می‌تواند برای بخشش مال و انفاق هم اتفاق بیفتد.

در سوره بقره آیه ۲۴۵ خداوند می‌فرماید: کیست که به خدا قرض‌الحسنه‌ای دهد و از اموالی که خداوند به او می‌بخشد انفاق کند تا آن را برای او چند برابر کند و خداوند است که روزی بندگان را محدود یا گسترده می‌سازد و انفاق هرگز باعث کمبود روزی آنها نمی‌شود و به‌سوی او بازمی‌گردد.

در اینجا خداوند به چند مسئله اشاره‌کرده است ؛ اینکه بخشش کردن و انفاق نمودن باید درراه خداوند باشد و جهت رضای خداوند و این‌گونه مال شما چندین برابر می‌گردد و دیگر اینکه اختیار دارا بودن و ندار شدن، دست ما نیست که بخواهیم با مال‌اندوزی آن را زیاد کنیم و درواقع با بخشش، دارایی ما دوباره چندین برابر به ما بازگردانده می‌شود و اگر بخواهیم نگران از دست دادن آن باشیم خواه‌ناخواه از دست می‌دهیم؛ زیرا حس آن در زندگی بر ما اثر می‌گذارد و فراموش می‌کنیم که چه نعمتی داریم و آرام‌آرام ناسپاسی آن را از ما می‌گیرد. شکر نعمت نعمتت افزون کند، کفر، نعمت از کفت بیرون کند و زمانی به ما بازگردانده می‌شود که دوباره حس عشق، بخشش و دوست داشتن در ما عجین شود و چرخه زندگی هم بر همین دایره می‌چرخد؛ چون عشق داری و نهایتاً دارای حس دوست داشتن هستی و مایل به محبت کردن هستی و می‌خواهی آن را به دیگران نثار کنی؛ حتی این حس را، به طبیعت، به اشیا و به هر چه خداوند خلق کرده پیدا می‌کنی و سپاسگزاری. به نیازمندان در وقت نیاز کمک می‌کنی؛ زیرا عقل و عشق و ایمان در وجودت خدایی می‌شود و کاری را انجام می‌دهی که در بدو خلقت و آفرینش، خداوند در هستی انجام داد تا از چشمه محبتش سیراب شوند و بعد آن را به دیگران بنوشانند.

 در زمان سخاوت و بخشش، دستی نمی‌لرزد بلکه با شوق وصف‌ناشدنی آن را هدیه می‌دهد و به بازگشت آن فکر نمی‌کند؛ زیرا نیازی را که در بخشیدن خود انجام  می‌دهد ناخودآگاه دریافت می‌کند و آرام می‌گیرد؛ حتی این آرامش به‌قدری شفابخش است که آثار بسیاری از بیماری ها را هم از بین می‌برد. این بخشش زیبا چنان با روح و جان انسان عجین می‌گردد که هیچ‌وقت نمی‌خواهد از این حال خوش خارج شود.

 سخاوت و بخشش تنها در مال خلاصه نمی‌شود بلکه بخشش با جان، جهت فداکاری و ایثار برای نجات جان انسان‌ها از هر خطر، بیماری و مشکلاتی هم سخاوت است؛ چون عاشق است و در مسلخ عشق میان خون باید رفت و چنان مبارزه می‌کند که یا به نتیجه برسد یا در این راه کشته شود؛ همانند اباعبدالله الحسین(ع) و یا جناب مهندس که چقدر شبانه‌روز برای نجات بیماران مبتلا به اعتیاد جنگیدند و تلاش می‌کنند و ادامه می‌دهند و این عاشقی قابل وصف نیست.

وقتی برای نجات انسان‌ها بدون هیچ چشم‌داشتی و دریافت مزدی، با جان‌ودل کار می‌کنی و وقت و کار و زندگی خود را بر سر این راه می‌گذاری و لذت‌بخش‌ترین لحظات زندگی برایت همین کار است؛ یعنی عاشقی و حس عشق تو خدایی شده و هر چه بیشتر آن را انجام می‌دهی بیشتر آرام می‌گیری؛ مثل کسانی که در کنگره زحمت می‌کشند و تلاش می‌کنند و اگر این وظیفه را از آنها بگیری فرقی با مرگ برایشان ندارد؛ چراکه آن حس قشنگ را به‌خوبی گرفته‌اند و نمی‌خواهند آن را از دست بدهند.

وقتی راهنما به شما کمک می‌کند بدون هیچ توقع و انتظاری ؛ حتی اگر مسیرش از شهری به شهر دیگر باشد، این همان عشق بلاعوض است که توانسته تمام خدمتگزاران کنگره را پاگیر کند و از هر محبتی چشم‌پوشی نکنند تا رسالت بزرگ کنگره ۶۰ را به بالاترین درجه پیشرفت و گستردگی در سطح جهانی برسانند؛ زیرا در ظاهر چیزی دریافت نمی‌کنند؛ اما به قول جناب مهندس دژاکام ، چیزی را دریافت می‌کنند که با هیچ‌چیز قابل‌مقایسه نیست و ارزشمند است و انرژی زیادی دارد.

 به امید آنکه همه ما یاد بگیریم دوست داشتن؛ یعنی کمک کردن به دیگران. عشق؛ یعنی دوست داشتن بدون حسد، کینه، نفرت و خودخواهی؛ که همه می دانیم جایگاه این عشق، خداوند است .

 پیروز و موفق و پایدار و همیشه عاشق باشید ‌.

 

نویسنده : همسفر فرشته از لژیون یازدهم

ویراستاری : همسفر الهام

عکس : همسفر فریده

 


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافر توحید سه شنبه 2 مهر 1398 02:29 ب.ظ
خداقوت و بسیار عالی
عقل، عشق و ایمان یعنی در مسیر حقیقت بودن، حقیقت در عین عدالت است. بخشش نشانه بزرگی نفس است و وقتی نفس انسان در راه ایمان و حقیقت باشد، بخشیدن یا بخشش مانند عسل شیرین است.
خداقوت مطلب بسیار عالی و تاثیر گذار بود.
خداقوت به وبلاگ نویسان گروه خانواده
پوران همسفر عباس لژیون 1 یکشنبه 31 شهریور 1398 12:37 ب.ظ
خداقوت خانم فرشته چه زیبا بیان کردید بخشش وبخشیدن را ،خداوند لیاقت بخشش از مال را به هر کس نمی دهد وامروز شما دراین جایگاه قرار گرفتید ؛خداوند به جان ومالتان برکت دهد .
همسفرسکینه1 یکشنبه 31 شهریور 1398 05:58 ق.ظ
خدا قوت و سپاس خانم فرشته عزیز
همسفر لیلا لژیون شش یکشنبه 31 شهریور 1398 03:01 ق.ظ
سلام و خدا قوت خدمت خانم فرشته عزیز مطلبتان عالی بود با تشکر از وبلاگ نویسان
همسفر رعنا شنبه 30 شهریور 1398 05:35 ب.ظ
خانم فرشته عزیز؛ممنون از مقاله خوبتان.قطعا کسی که عشق و محبت در وجودش نهادینه شده میتواند بخشنده هم باشد.موفق باشید.
خدا قوت وبلاگ نویسان گرامی.
مریم نظری شنبه 30 شهریور 1398 06:31 ق.ظ
خدا قوت خانم فرشته عزیز، شما نمونه ی بارز عشق هستید.
مقاله شما پر از نکته های آموزشی بود و این نشان می دهد که شما چه قدر خوب آموزشها را کاربردی می کنید.
انشاءالله که همه ی ما بتوانیم به بالاترین مرحله عشق برسیم.
خدا قوت گروه وبلاگ نویسان
همسفر الهام لژیون یکم شنبه 30 شهریور 1398 02:34 ق.ظ
خانم فرشته عزیز عضو محترم لژیون سردار ،چه زیبا از عشق و بخشش سخن گفتید و اینها همه نشان از این دارد که شما عشق را با تمام وجود لمس کرده اید و چه زیباست بخشش بدون توقع وانتظار.امیدوارم روزی در جایگاه کمک راهنمایی بدرخشید و رهجوهایتان را از این همه عشق نابی که در سینه دارید سیراب گردانید.
خدا قوت به خانم الهام و خانم فریده عزیز
همسفر نجیمه جمعه 29 شهریور 1398 08:53 ب.ظ
سلام
ان شاءالله به امید اون روز همه انسانها با آموزش درست گرفتن به همه این باورها برسن و تو زندگیشون پیاده کنن هم خودشون به آرامش برسن و هم کمک کنن تا دیگران به آرامش برسن
خانم فرشته عزیز مطالبتون بسیار عالی و پخته بود
همسفرنسیم لژیون بیستم جمعه 29 شهریور 1398 07:59 ب.ظ
خداقوت خانم فرشته عزیز.موفق باشید
صغری همسفر یوسف از لژیون یازدهم جمعه 29 شهریور 1398 06:06 ب.ظ
خداقوت فرشته عزیز بابت مطلب زیبا تان انشا.آذر جایگاه بالاتری شما را ببینیم وبلاک نویسان خداقوت
همسفر حوریه جمعه 29 شهریور 1398 05:55 ب.ظ
خانم فرشته عزیز ممنون از مقاله پرمحتوایتان،امیدوارم به برکت همین نوشتنها به بهترین شکل وادی را درک وعمل کنیم.
امیدوارم توفیق خدمت به بندگان وهدیه دادن محبت به دیگران را روزیمان کند.

ء
فاطمه لژیون یازده جمعه 29 شهریور 1398 04:40 ب.ظ
خانم فرشته عزیزم بسیار جامع و زیبا عشق را بیان کردید امیدوارم همیشه در زندگی موفق و سربلند باشید و در جایگاه های بالا خوش بدرخشید.
عزیزان وبلاگ تشکر و خداقوت.
عزیزه 15 جمعه 29 شهریور 1398 12:50 ب.ظ
خانم فرشته عزیزم ممنون بابت مقاله زیبایتان شما نشانه بارزی از عشق ومحبت هستید
تشکراز وبلاک نویسان وخانم فریده عزیزم
همسفر نسیم پنجشنبه 28 شهریور 1398 02:14 ب.ظ
مثل همیشه نشان دادید رهجوی خلفی برای کنگره هستید، امیدوارم بزودی در جایگاه مقدس کمک راهنمایی ادای خدمت کنید
عزیزان وبلاگ سپاس
الهام قدیری پنجشنبه 28 شهریور 1398 12:53 ب.ظ
خانم فرشته عزیز ممنون، بسیار استفاده کردم و آموختم.
نکته مهمی که به آن اشاره کردید ؛ عشق بدون عقل و ایمان ، جنون است و عقل بدون عشق ، خودشیدایی .
امیدوارم با آموزش های ناب کنگره بتوانیم عشق و عقل و ایمان را در کنار هم و در مراتب بالا تحربه کنیم .

در پناه یزدان برقرار و پیروز باشید .
فریده پنجشنبه 28 شهریور 1398 11:56 ق.ظ
خانم فرشته عزیز بی شک متانت و حرکت های اثربخش شما ریشه در این اندیشه ها و باورهای نابتان دارد؛
چه زیبا می اندیشید و چه زیبا رفتار می کنید...
در مسیر عشق باشید
ایرج ورمزیار(۲۱) پنجشنبه 28 شهریور 1398 11:40 ق.ظ
همسفرگرامی سرکارخانم فرشته..خداقوت وتشکرازشمابابت مقاله خوبتون بسیار عالی بود...یکی از صفات خداوند متعال که دروجودانسانها وجوددارد صفت بخشندگی و محبت کردن است واین صفت دل و جان راصفامیخشد و روح راجلامیدهد خداوندروشاکریم که با درک این وادی میتوانیم وجودمان راالهی نماییم وازانوارالهی بهره مندگردیم..پیروزوسربلندباشید تشکر ازوبلاگ نویسان محترم گروه خانواده. .
مریم حسینی پنجشنبه 28 شهریور 1398 08:45 ق.ظ
خانم فرشته عزیز بسیار عالی در مورد عشق و دوست داشتن و اینکه چگونه در مسیر عشق قدم برداریم و اینکه مسیر عشق و خدمت به انسانها در رشد و سعادت ما بسیار موثر می باشد موفق باشید
خدا قوت به وبلاک نویسان عزیز
مریم کرمی پنجشنبه 28 شهریور 1398 06:13 ق.ظ
خانم فرشته عزیز، ممنونم از مقاله بسیار خوبتان، خیلی زیبا و شیوا در مورد عشق و بخشش نوشتید. وجودتان لبریز از عشق و روزی هایتان افزون.
فرحناز چهارشنبه 27 شهریور 1398 09:33 ب.ظ
خانم فرشته عزیز خیلی زیبا و شیوا مطالب رو بیان فرمودید براستی ما انسانها ذره ای از وجود خداوند هستیم پس باید تلاش کنیم خودمان را به صفات الهی نزدیک کنیم اگر خداوند بخشنده است اگر رحیم است اگر غفور است اگر... پس ماهم تلاش میکنیم تا این صفات رو در خودمان پرورش دهیم با تشکر از وبلاگ نویسان محترم
دیبــا چهارشنبه 27 شهریور 1398 05:13 ب.ظ
خانوم فرشته عزیز، امیدوارم تمام وجودتان از عشق و محبت لبریز باشه. خداقوت به شما و تمام دوستانی که در وبلاگ خدمت می‌کنند.
همسفر زهرا چهارشنبه 27 شهریور 1398 02:28 ب.ظ
خانم فرشته عزیز
ممنون از مطالب ارزشمندتان ،انسانها عشق خود را به اشکال مختلف نثار دیگران می کنند ویکی از آنها بخشش است و شما این ویژگی گرانبها را دارید ،انشاالله بالاترین درجات عشق را هم تجربه کنید
با تشکر از وبلاگ نویسان
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات