مهاجرتی به سوی عدل ؛ در باب دستور جلسه عدالت
دوشنبه 18 شهریور 1398 ساعت 10:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر الهام | ( نظرات )

آموزش و خدمت در کنگره از موهبت‌های الهی است که فرد را به‌سوی عدالت و محبت رهنمون می‌کند. یک رهاشده در کنگره 60 اول‌ازهمه به درکِ عدالت و محبت در درون خود می‌رسد و تعادل و تکامل را با تلاشِ خود برای رسیدن به احیای انسانی طی می‌کند.  در کنار این مسافر، همسفر نیز از ظلم‌هایی که به خویشتنِ خویش نموده، با سعی و تلاش، مهاجرتی به‌سوی عدل و محبت می‌نماید.

یا اعدل العادلین، یا احکم الحاکمین، ارحم  یا ارحم‌الراحمین

و بدین‌جهت دعوت به‌سوی خدا کن و چنانکه دستور داده‌شده است، استقامت نما، پیرو آنان مباش و به آنان بگو: من به آن کتاب که خدا نازل کرده است، ایمان آورده‌ام و من مأمور گشته‌ام که میان شما عدالت را برپای دارم. خدا پروردگار ما و شما است. ما درگرو اعمال خود و شما مرهون کردارهای خویشتن می‌باشید. میان ما و شما حجتی نمانده که بیان‌نشده باشد و خداوند همهٔ ما را جمع خواهد کرد و بازگشت نهایی ما به‌سوی اوست. 

« سورهٔ شوری آیه 15 »


در قرآن کریم بیش از ده بار سفارش بر عدالت شده است. در روایات و احادیث نیز بر این امر مهم و اساسی تأکید شده است. همچنین در سخنان گهربار امام علی در نهج‌البلاغه و در کتب مهم اسلامی دراین‌باره مباحث حائز اهمیتی ارائه‌شده است. عدالت نه‌تنها در ادیان الهی به‌ویژه دین مبین اسلام مطرح‌شده است، بلکه دغدغهٔ جهان بشریت است و کائنات و هستی بر پایهٔ عدل بنیان نهاده شده است و هر چیز درنهایت اعتدال در جای خود قرارگرفته است.

اگر علاقه‌مند به مطالعه و پیگیری دربارهٔ مبحث عدالت باشیم، کتب فراوان دینی، فقهی و علمی دراین‌باره وجود دارد و در این برهه از زمان، اگر مروری در سایت‌ها و دنیای اینترنت داشته باشیم می‌توانیم به‌طور وسیع و گسترده در این موردتحقیق نماییم.

اولین نکته ای که در ذهنم جرقه می‌زند، این است که درکِ هر فردی دربارهٔ هر موضوعی و اینک به‌طور ویژه دربارهٔ عدالت، به تفکرات خاص هر انسان برمی‌گردد؛ چرا که تفکرات غلط، تحلیل‌های غلط را رقم می‌زند و تفکرات راستین، باورهای سالم را می‌سازد.

در دین اسلام عدل از اصول دین است و هستی بر پایهٔ عدل می‌چرخد و آن عدل، عدلی برمبنای معنای واقعی است. هر چیزی اگر در جای خودش قرار نگیرد، حاصلش بی‌نظمی و سردرگمی است. عدل زیبایی می‌آفریند و در تمامی امورات کائنات، اگر عدل حکم‌فرما باشد، آرامش وجود دارد. خداوند عدل را قرار داد تا صلح و آرامش در هستی حکمفرما شود.

در این بحث‌های عمیق و چندجانبه، علمی و فلسفه ای وجود دارد که عقل بنده قد نمی‌دهد و در این مبحث مجال آن نیست؛ اما یک موضوع هست که به‌طور حتم، تحلیلش آسان است؛ که منِ انسان هستم که با جهل خود و ناتوانی در فهم امورات، عدل را به بی عدلی تبدیل می‌کنم و آرامش هستی را بر هم می‌زنم و بر اساس خواسته‌های نفسانی عمل کرده و هستی، جامعه، خانواده را به‌سوی ظلم سوق می‌دهم.

خداوند تمامی هستی، طبیعت و نعمت‌های الهی را به‌طور مساوی و منظم در زمین بنا نهاد تا در خدمت انسان باشند. تا انسان در زمین سیر کند و آنچه می‌خواهد برداشت کند و به منافع و سودهایی دست یابد. تلاش در جهت تفکر راستین، بشر را به نهایت تکامل می‌رساند و او را خلیفة الله می‌سازد و در مقابل و سوی دیگر، انسان با تفکرات غلط می‌تواند هستی و طبیعت را نابود کرده، چنانکه می‌بینیم با زیاده‌خواهی و لذت‌های دنیوی، محیط‌زیست را رو به نابودی سوق داده و بنیان‌های خانواده و جامعه با رعایت نکردن عدالت رو به تبعیض و ظلم در حرکت هستند و حتی انسان به نقطه‌ای رسیده که با تفکرات سیاه و کورکورانه، سخن از بی‌عدالتی خداوند می‌راند.

یکی از این تفکرات، تفکرات افیونی است که مصرف‌کنندگان مواد مخدر، با مصرف مواد، بر خود ظلم می‌نمایند و عدل درونی جسم خود را بر هم زده و این‌گونه می‌اندیشند که بر ما ظلم شده و عدل الهی و انسانی کجاست که ما را نجات دهد. اولین نکته اینکه نظم و تعادل را از مواد می‌طلبند و در ناچاری و جهل رو به‌سوی درمان‌های غلط آورده و بی‌نظمی دوباره را در وجود خود جای می‌دهند.

یک مصرف‌کننده، عدل الهی که برمبنای محبت است را در درون خود گم‌کرده و به فراموشی می‌سپارد و به دنبال آن بذرِ جملهٔ چرا من و هزاران چرای دیگر را در ذهن خود می‌کارد و هر چه بیشتر، خود را به‌سوی پوچی و نادانی سوق می‌دهد.

در این میان خانواده‌ها نیز در این کلاف سربسته به‌گونه‌ای پیچیده می‌شوند و در ناامیدی، غم و رنج بیهوده‌ای وارد می‌شوند؛ چون راهی برای نجات نمی‌یابند، بیشتر و بیشتر در جهل خود فرو می‌روند و با جنگ و نزاع، جدایی‌ها صورت می‌گیرد و بنیان خانواده‌ها فرومی‌پاشد. وقتی عدل وجود نداشته باشد، محبت‌ها رخت برمی‌بندند، عشق همسرها و متقابلاً والدین و فرزندان در بی‌عدالتی‌ها رنگ می‌بازد و ظلم جایگزین عدل می‌شود؛ چون وجود و پایداری عدل و محبت، به تفکرات و عملکرد انسان‌ها برمی‌گردد و زمانی که دانایی و توانایی وجود نداشته باشد، جهل و پذیرش ظلم درهم‌پیچیده می‌شود.

گذشته از تمام این مباحث این سؤال مطرح است؛ که آیا عدالت در هستی؛ یعنی مساوات و برابری در تمام امورات دربارهٔ موجودات و به‌ویژه انسان؟

اگر در این مورد تحقیقی به عمل‌آوریم می‌بینیم، این‌گونه نیست. همچنان که در قبل گفتیم: خداوند تمامی امکانات در هستی را برای آسایش و آرامش انسان قرار داد؛ اما نکتهٔ به دست آوردن و تلاش انسان در اینجا حائز اهمیت است. در سکون هیچ احیا، تعادل و تکاملی وجود ندارد و هر فردی در هستی باید در جهت دانایی تلاش کند و آموزش‌های خود را در جهت تجربه و خدمت در هستی به بار بنشاند.


عدالت در کنگره 60 ؛

مصرف‌کننده با تفکرات افیونی و غلط و کهنهٔ خود به کنگره می‌آید و اول‌از همه‌چیز با درمان صحیح به روش DST از او می‌خواهند که مسئول درمان و رسیدن به‌سلامتی و رهایی خود باشد. اولین نظم و عدلی که به او هدیه داده می‌شود، نام مسافر است و منِ عضو خانوادهٔ مصرف‌کننده، همسفر نامیده می‌شوم. اولین نکته که می‌آموزیم نظم در اجرای سفر است، سفر تدریجی، سفری بر اساس نظم است.

در جسم مصرف‌کننده، هیچ‌چیز سر جای خود نیست و بی‌تعادلی در اوج خود، جسم را تسخیر کرده است و روان و جهان‌بینی در این میان برطبق تأثیر جسم، در ناآرامی ، گیجی و پوچی بسر می‌برند.

 

عدالت در لژیون؛

جایگاه راهنما از والاترین جایگاه‌ها در کنگره 60 است؛ چون نشان راه ، یاری‌رسان ، هادی خواستاران و رهجویانِ به‌سوی درمان و رهایی است. راهنما با زحمات و تلاش‌های فراوان و در عین فرمان‌برداری به این جایگاه رسیده است و رهجو باید مطیع بی‌چون‌وچرای راهنما، در جهت اهداف کنگره که همانا درمان و رهایی و درنهایت احیای انسانی است می باشد.

رهجو نمی‌تواند راهنما را قضاوت کند و یا برای راهنما تعیین تکلیف نماید؛ چون علمش را ندارد؛ اما راهنما چون علم دارد و مسیر آموزش و خدمت را طی نموده است و گویی از مکانی بالاتر می‌تواند اوضاع‌واحوال رهجو را رصد نماید، می‌تواند به رهجو فرمان دهد و راه را نمایان کند و حرکت و رسیدن به درمان، در دستِ خود رهجو است.

راهنما در لژیون با عدالت و محبت رفتار نموده و به‌طور حتم این ابراز محبت و رفتار راهنما، بر طبق حرکت رهجو است و رهجوی فرمان‌بردار و مطیع با رهجوی نافرمان تفاوت دارد و این عین عدالت است. رهجوی فرمان‌بردار به مزد زحماتش که درمان و رهایی است می‌رسد و در طی تلاش در جهت آموزش و خدمت، طعم شیرین خدمت در جایگاه‌های والاتر و بالاتر را می‌چشد؛ اما درعین‌حال همواره شاکر جایگاه‌های بالاتر است و گذشتهٔ خود را فراموش نمی‌کند و پذیرای عدالت در کنگره و در تمامی زندگی‌اش است.

راهنمای دانا و توانا با عدالت رفتار نموده و مانند یک باغبان ماهر، آب و کود و هرس کردن شاخه‌ها را در عین محبت و عدالت، در جهت رشد و بالندگی انجام می‌دهد. آیا اگر باغبان به درختی آب کمتر یا به‌اندازه بدهد یا در فصل مناسب شاخه‌ها را هرس کند، نامهربان و ظالم است؟ پس محبت هم باید عادلانه و به‌اندازه و تعادل باشد. جسم انسان، روح و روان و تفکراتش نیز مانند یک درخت به مراقبت بجا و به‌موقع نیاز دارد و این یعنی عدالت و غیر این یعنی ظلم!


موهبت الهی در کنگره 60؛

در کنگره یک مسافر به روش  DST درمان و رها می‌شود.  

آموزش و خدمت در کنگره از موهبت‌های الهی است که فرد را به‌سوی عدالت و محبت رهنمون می‌کند. یک رهاشده در کنگره 60 اول‌ازهمه به درکِ عدالت و محبت در درون خود می‌رسد و تعادل و تکامل را با تلاشِ خود برای رسیدن به احیای انسانی طی می‌کند.  در کنار این مسافر، همسفر نیز از ظلم‌هایی که به خویشتنِ خویش نموده، با سعی و تلاش، مهاجرتی به‌سوی عدل و محبت می‌نماید. عشق نسبت به همسر، فرزندان و بنیان خانواده در کنگره 60 به بار می‌نشیند و در واقع یک مسافر و همسفر در کنگره، تازه به درکِ والای جایگاه پدر، مادر، همسر و فرزندان می‌رسند.

در کنگره هر فردی رزق و روزی تلاش خود را می‌خورد. اجرای عدل و به تعادل رسیدن، بزرگ‌ترین نعمت و روزی از سوی پروردگار است . خداوند تبارک‌وتعالی، به خاطر محبت و دوستی به انسان، عدل را قرار داد تا انسان رسیدن به گنج را با زحمت و تلاش به دست آورد و قدردان آن باشد.

عدل همان حق است و ظلم، باطل است. ظلم هیچ‌گاه پایدار نیست و این عدل است که همیشگی و جاودان است. شاید منِ انسان بخواهم بدون زحمت، داد از عدل و انصاف بزنم و بدون تلاش به‌جایی برسم، لذت و انرژی کسب کنم و چند صباحی خوش باشم؛ اما اینها همه ناپایدار هستند و انسان را روبه‌زوال می‌برند.

در کنگره یک مسافر و همسفر، تمامی امورات مربوط به درمان خود را انجام می‌دهد و صاحب یک درمان صحیح می‌شود. مطیع و فرمان‌بردار، زمان می‌گذارد و بهای درمان خود را پرداخت می‌کند، از نظافت مکانی که در آن است، سرویس بهداشتی، نظم مکانی که از آن استفاده می‌کند و مسئولیت‌هایی که با اطاعت از جایگاه بالاتر می‌گیرد. در کنگره همه‌چیز در جای خود قرار دارد و زمان نیز درنهایت تعادل اجرا می‌شود.

نظم در امورات، دوستی و محبت ایجاد می‌کند و کسی طلبکار دیگری نیست. مراتب و جایگاه‌ها با رعایت عدل جان گرفتند و به وجود آمدند و احترام بین اعضا نیز درنهایت عدل است. همگی اعضا به همدیگر نهایت احترام و محبت را دارند، تواضع در اجرای عدل است و فخرفروشی، کبر و غرور جایی در این مکان ندارند و اگر فردی بخواهد بی‌قانونی نماید، خودبه‌خود در سیستم پاسخ خود را می‌گیرد و از سیستم دور می‌شود.

جایگاه‌هایی چون راهنما، مرزبان، اسیستانت، دیده‌بان، در کنگره از احترام والایی برخوردار هستند و این عین عدالت است؛ چون تمامی این افراد مراحل رشد، تعادل و تعالی خود را با تلاش و رعایت اصول و قوانین طی کردند و در طی مسیر، آموزش و مراقبت در سایهٔ خدمت ادامه دارد و این‌گونه عدالت در کنگره وجود دارد.

یک مسافر با تلاش حرکت می‌کند، اول به محبت به خود می‌رسد و با خود با عدالت برخورد می‌کند و بعد می‌تواند در خانه با پدر، مادر، همسر و فرزندان خود با عدالت رفتار کند؛ حتی به این درک می‌رسد که با فرزندان خود چگونه رفتار کند و همچنان که در دین اسلام سفارش شده؛ حتی دست نوازش خود را با عدالت به معنای مساوی بر سر فرزندان بکشد و در جای دیگر با رعایت عدالت و در جای خود، با فرزندان خود نسبت به دانایی و توانایی ای که دارند رفتار نماید.

عدالت در سایهٔ محبت و قوانین و حرمت‌ها در هر زمان و مکانی می‌تواند اجرا شود. در کنگره جایگاه‌ها بر طبق عدالت، معرفت و عمل سالم رفتار می‌کنند و این رفتار را در خانواده و جامعه تعمیم می‌دهند؛ چون تمامی ذرات هستی غرق در عدالت و محبت الهی است و منِ انسان نیز باید این‌گونه رفتار نمایم.

 

معنای عدالت در رفتار مولا؛

زمانی که برادر امام علی علیه‌السلام برای دریافت بیشتری از بیت‌المال از امام درخواست سکهٔ بیشتر کرد، امام گداخته‌ای از آتش در دستان برادرش نهاد و عدل را معنا نمود و طعم عدل را تا به ابد به هستی چشاند! آیا امام نامهربان بود؟ آیا کف دست برادرش را سوزاند بر او ظلم و ستم کرد؟ در سوزش دست برادر به او فهماند بیشتر از حقش و زحمتش گرفتن، ظلم بر دیگران است و با سوختن دستش به او فهماند اگر سکه‌ای اضافه در دستانت بگذارم دین و دنیای هر دو نفرمان این‌گونه می‌سوزد!

عدالت الهی در دست کسانی که درکِ حکمتش را نمی‌دانند، چون آتش سوزنده است و آن‌کس که معنایش را بداند و به آن رفتار نماید شیرینی و آرامش دنیا و آخرت را به دنبال دارد.

هرگاه از رفتاری سوختم و ناراحت شدم به خود نهیب بزنم که حتماً عدالت را درک نکردم و معنای واقعی محبت را نفهمیدم و اگر از اجرای عدالت آرام گرفتیم، بدانیم مطیع امر الهی بودیم.

با عنایات الهی، لطف و رحمت واسعه‌اش ان‌شاءالله بتوانیم فضل و محبت مولا علی را در عدل و انصافش درک نماییم.

خدایا بر من به‌عنوان یک عضو کنگرهٔ 60، شکرگزاری از این مکان مقدس و امن که درمان و رهایی انسان‌ها در آن رقم می‌خورد را بیاموز و به درکِ جایگاهی که در آن قرار دارم نائل بگردان و قدرتی بر من عطا فرما تا مطیع ذات باری‌تعالی‌ات باشم تا بتوانم مطیع و شکرگزار انسان‌های والا و خدمتگزار باشم. خدایا بر من عطا فرما رفتار با فضل و مهربانی خود را یا ارحم‌الراحمین

 

نویسنده : کمک راهنمای محترم همسفر فاطمه می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مریم کرمی یکشنبه 24 شهریور 1398 11:28 ب.ظ
خانم فاطمه عزیز، مانند همیشه بسیار زیبا و با تفکری عمیق و دقیق قلم زدید. نوشته های شما همیشه بسیار آموزنده هستند.از فضل خداوند ، بهترینها را برایتان آرزومندم.در پناه خداوند باشید.
همسفر سکینه1 پنجشنبه 21 شهریور 1398 05:11 ب.ظ
کمک راهنمای مهربان و صبور،خانم فاطمه عزیز،مقاله ریزپردازنده و پر بازی بود.خدا قوت.مثل همیشه قلمتان نافذ و سر شار از دانایی و حکمت بود.خداوند به عمرتان،علمتان،قلم تان و زبانتان برکت بدهد تا در راه کنگره و عدل الهی قدم بردارید.
با تشکر از وبلاگ نویسان و خانم فریده عزیز.
سمانه همسفر داود پنجشنبه 21 شهریور 1398 10:23 ق.ظ
خانم فاطمه عزیز بسیار عالی بیان نمودید خدا قوت و سپاس فراوان بابت نظرات و مقاله های همیشه خوب و پرانرژی شما در وبلاگ همیشه از خواندن آنها لذت و انرژی می برم ان شاله همیشه موفق و شاد باشید.
همسفر سمانه ۱۷ پنجشنبه 21 شهریور 1398 02:24 ق.ظ
خدا قوت خدمت کمک راهنمای محترم خانم فاطمه عزیز مثل همیشه با بهترین نوشته هاتون مواجه شدم و امیدوارم خداوند به قلمتان برکت دهد و همیشه موفق و سلامت باشین.خانم الهام عزیز خدا قوت.
همسفر سمیرا چهارشنبه 20 شهریور 1398 03:59 ب.ظ
خانم فاطمه عزیزم
امیدوارم به میزانی که وقت و انرژی صرف کردید تا مفهوم عدالت را به حقیقتش نزدیکتر کنید، عدالت کنگره و فضل خداوند شما را به حقیقت و برکات خدماتتان نزدیکتر کند.
خاتم الهام نازنین خداقوت،
همسفر الهام لژیون یکم چهارشنبه 20 شهریور 1398 01:56 ق.ظ
خانم فاطمه عزیز،احسنت به این قلم زیبای شما و ممنون از نکات خوبی که پیرامون مبحث عدالت مطرح نمودید
الهام عزیزم خداقوت
همسفر حوریه چهارشنبه 20 شهریور 1398 12:12 ق.ظ
کمک راهنمای محترم خانم فاطمه عزیز ممنون وسپاسگزارم بابت مطالب بسیار آموزنده ونگاه ریز بینانه تان،که به قطع یقین نوع نگاهتان نشات گرفته از استادی بی بدیل راهنمای گرانقدرمان خانم صبای عزیز است.
همیشه موفق ورکاب دار عشق ومحبت باشید‌
فریده سه شنبه 19 شهریور 1398 11:28 ب.ظ
خانم فاطمه عزیز باید بارها و بارها این مقاله را بخوانم تا قابل هضم شود برایم!
قلم شما همیشه مرا شگفت زده می کند...

ممنونم از شما و از جهان بینی وسیعتان
دیبــا سه شنبه 19 شهریور 1398 01:42 ب.ظ
خانوم فاطمه خوش سخن، همیشه از کامنت ها و مشارکت هاتون کلی انرژی میگیرم، الهی که هزاران برابر این انرژی در زندگی تون جاری باشه
خدیجه باقری از لژیون اول سه شنبه 19 شهریور 1398 05:38 ق.ظ
سرکار خانم فا طمه خدا قوت ممنونم از مطالب خوبتان که همیشه پر از آموزش است امیدوارم همیشه موفق باشید واز تمام وبلاگ نویسان هم تشکر می کنم
فرحناز دوشنبه 18 شهریور 1398 10:21 ب.ظ
کمک راهنمای محترم و گرامی خانم فاطمه بسیار قلم شیوا وروانی دارید خداوند این چنین بندگان شکر گذار و توانا را غرق نعمت های بیکرانی میکند ازجمله دانایی و توانایی شکافتن مباحث کنگره را امیدوارم همیشه اینچنین بدرخشید از وبلاگ نویسان هم کمال تشکر رو دارم موفق باشید⚘
همسفر فاطمه دوشنبه 18 شهریور 1398 10:20 ب.ظ
کمک راهنمی محترم خانم فاطمه.
آفرین باید گفت به قلم توانا و درک بالای تان.
خوشا به حالتان که درک بالا و عمیقی از مفاهیم مختلف دارید.
امیدوارم همچنان ما را با نوشتن مقالات آموزنده تان راهنما باشید.
خدا قوت به عزیزان وبلاگ
مینا دوشنبه 18 شهریور 1398 07:34 ب.ظ
خانم فاطمه عزیز خداقوت . مثل همیشه از زوایای گوناگون به موضوع نگریسته و مطالب جالبی را عنوان نمودید.
ایرج ورمزیار(۲۱) دوشنبه 18 شهریور 1398 05:44 ب.ظ
کمک راهنمای گرامی سرکارخانم فاطمه..خداقوت وتشکرازشمابابت مقاله بسیارخوبتان...تفکرشماکه منجربه قلم میشودانسان را بسوی حقیقت سوق میدهدوالحق والانصاف همواره مقاله های شمامفاهیمی عمیق و آموزنده را درخودداردکه با کمی تامل گره گشای خیلی ازنکات گنگ ومبهم میباشد این مقاله هم سرشار از آموزشهای ناب کنگره و درک والاوتراوشهای ذهن پاک شما میباشد که مارابامفهوم عدالت آشنامیسازدانشالله در تمامی سطوح زندگی پیروزوسربلندباشید..تشکرازوبلاگ نویسان محترم گروه خانواده..
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic