برداشت از لژیون پزشکان
سه شنبه 12 شهریور 1398 ساعت 10:17 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر شمسیان | ( نظرات )
استاد امین در صحبت‌هایشان فرمودند: دانایی؛ یعنی تشخیص ماهیت خواسته‌ها در هر لباس و هر رنگی. یک اصلی که خیلی در قضاوت مهم است، تشخیص است؛ حالا تشخیص وقایع، تشخیص ماهیت وقایع، تشخیص خواسته‌ها، اگر ما بدانیم جنس خواسته‌ها از چیست آن زمان است که می‌توانیم درست حرکت کنیم

یا رحمان
سلام دوستان لیلا هستم همسفر
این جلسه از لژیون پزشکان با استادی آقای امین دژاکام در تاریخ ۹۸/۶/۸ آغاز به کار نمود. 
ایشان در مورد دستور جلسه قضاوت و جهالت مطالب ارزشمند دیگری را ارائه نمودند؛ اینکه چطور می‌شود که انسان به‌راحتی در مورد هر مسئله‌ای یا در مورد هر چیزی قضاوت می‌کند ؟  نشانه‌اش این است که هرکسی و در هر موردی از او سؤال می‌کند جواب می دهد و اصلاً نمی گوید من متوجه این موضوع نیستم یا این موضوع در حد دانش و تخصص من نیست. سیاست باشد جواب می‌دهد، در مورد اقتصاد باشد جواب می‌دهد، در مورد علوم اجتماعی باشد جواب می‌دهد، روانشناسی باشد، فضانوردی باشد، هرچه باشد این کار را انجام می‌دهد. 
این فرد باید یک قضاوتی بکند که بتواند جواب سؤال را بدهد و این ناشی از چه می‌شود؟ ناشی از این می‌شود که من خیلی خودم را در همه مسائل استاد و در همه مسائل خیلی دانشمند می‌دانم و دارم از خیلی بالا به قضیه نگاه می‌کنم؛ چون آدم هرچه بالاتر برود شعاع دید او بیشتر می‌شود؛ مثلاً اگر شما بروید بالای درخت تا شعاع ده کیلومتری را راحت می‌توانید بینید؛ ولی اگر روی زمین باشید شاید تا پانصد متری را ببینید.
 من جایگاه خودم را خیلی بالا می‌دیدم، به خاطر همین شعاع دیدم خیلی زیاد شده بود؛ ولی این وهم بود، واقعیت نبود و به خاطر همین در مورد همه مسائل شروع می‌کردم به قضاوت کردن.
فرد آن زمان اثرات آن قضاوت را احساس نمی‌کند؛ اما یک مدت که می‌گذرد و بازتاب و نتیجه آن‌که برمی‌گردد می‌بیند که دارد اتفاقات بدی می‌افتد؛ اولاً خود این قضیه ارتباط مرا با انسان‌ها خراب می‌کند؛ چون وقتی راجع به یک قضیه به‌راحتی قضاوت می‌کنم و این قضاوت معمولاً درست نیست؛ ازنظر حسی ممکن است به آن آدم آسیب وارد کنم و آن آدم معمولاً دیگر از انسان فاصله می‌گیرد، در مسائل دیگر هم همین‌طور می‌شود و این از کجا ناشی می‌شد، اینکه من خودم را خیلی بالاتر می‌دیدم و این ناشی از جهل انسان است؛ چون می‌گوییم قضاوت و جهالت؛ چون من نمی‌دانم که نمی‌دانم و این کار را انجام می‌دهم و آدم فکر می‌کند که اگر بگوید نمی‌دانم، کم آورده است و این مثلاً خوب نیست.
من متوجه شدم هر چیزی یک بازتابی دارد؛ چون جهان بر اساس قانون عمل و عکس‌العمل پایه‌گذاری شده است. وقتی من در مورد یک انسانی به‌اشتباه قضاوت می‌کنم؛ مثلاً فکر می‌کنم که او آدم سوءاستفاده‌ گری است، آدم دزدی است، وقتی این حکم را درون خودم می‌دهم این دقیقاً مثل این می‌ماند در صور پنهان که من یک کشوری هستم و یک موشکی را پرتاب می‌کنم به سمت یک کشور دیگر، خب آن کشوری که موشک به آن برخورد می‌کند چه عکس‌العملی نشان می‌دهد؟ حداقل این است اگر خیلی خوب برخورد کند، رابطه‌اش را با من قطع کند یا ممکن است یک موشک به سمت من پرتاب کند؛ یعنی من سیستم دفاعی خودم را از بین می‌برم و اجازه می‌دهم آن آدم به من حمله کند و به من آسیب برساند.
برای کسی که قضاوت نمی‌کند، این دروازه باز نمی‌شود و این اتفاق نمی‌افتد و آن‌وقت خیلی از انسان‌ها مجوز این را پیدا نمی‌کنند که در مورد من قضاوت کنند، مجوز این را پیدا نمی‌کنند که به من آسیب برسانند یا فکر بدی در مورد من بکنند .
در میان مشارکت‌ها، خانم دکتر مینا فرمودند: هرچقدر انسان جهلش بیشتر باشد، قضاوتش بیشتر است. در کنگره 60 یک اصطلاحی است که می‌گویند دوربینت را بیاور روی خودت؛ یعنی فقط راجع به خودت می‌توانی قضاوت کنی و مقایسه کنی خودت را مثلاً با مینای چند وقت پیش. ما در کنگره این را یاد می‌گیریم و واقعاً فضای کنگره خیلی مثبت است، به خاطر اینکه آن قضاوت و ارزیابی نیست. 
در مورد سی دی بیگانه ؛ 
 در آن سی دی جناب مهندس مطرح می‌کنند که پایه
 محبت، دانش و آگاهی است و وقتی به آن باور پیدا کنی واقعاً درکش می‌کنی. فقط یاد خداوند نیست که باید همواره در نظر ما باشد ما باید کارهای زمینی خودمان را هم انجام بدهیم و به امورات زندگی روزمره خود توجه کنیم. یک یار واقعی از صد یار دروغین ارزشش بیشتر است.

این دستور جلسه و این خدمت، برداشت و آموزشی برای من داشت که قضاوت درست از دانایی می‌آید که از دانش و تجربه به دست می‌آید و حس سالم در پشت قضیه باید وجود داشته باشد و اگر احساس می‌کنم که در هر امر و عملی می‌توانم مشارکت داشته باشم توهم دانایی است که در من پدیدار شده است.
استاد امین در صحبت‌هایشان فرمودند: دانایی؛ یعنی تشخیص ماهیت خواسته‌ها در هر لباس و هر رنگی. یک اصلی که خیلی در قضاوت مهم است، تشخیص است؛ حالا تشخیص وقایع، تشخیص ماهیت وقایع، تشخیص خواسته‌ها، اگر ما بدانیم جنس خواسته‌ها از چیست آن زمان است که می‌توانیم درست حرکت کنیم. خب در این مسئله تشخیص دادن، متوجه می‌شویم چیزی که خیلی در قضاوت مهم است، دانایی است و دانایی شامل آموزش، تجربه و تفکر می‌شود؛ یعنی باید نسبت به آن قضیه انسان کاملاً آموزش‌دیده باشد. این آموزش‌ها و نگاه کردن به مسائل با دانش جهان‌بینی به ما در حل و ساده شدن مسائل کمک می‌کند .
امیدوارم که این آموزش هم در تلاش و تبدیل به انسان بهتری بودن و در مسیر درست حرکت کردن برای من مفید واقع شود.

ویراستاری : همسفر الهام


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
دیبــا سه شنبه 19 شهریور 1398 04:22 ب.ظ
خانوم لیلای عزیز ،آرامشی که دارید همیشه برای من قابل تحسین بوده.امیدوارم درپناه امن پروردگار زندگی امن و آرامی داشته باشید
همسفرسکینه1 شنبه 16 شهریور 1398 02:06 ق.ظ
کمک راهنمای گرامی،خانم لیلای عزیز،برداشت خوبی از سی دی داشتید.موفق و موید باشید.
با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
مریم کرمی جمعه 15 شهریور 1398 06:14 ق.ظ
خدا قوت خانم لیلای عزیز، ممنون از مطلب خوب و آموزنده اتان. پیروز و سربلند باشید.
همسفر نسیم پنجشنبه 14 شهریور 1398 10:07 ق.ظ
لیلای عزیزم بسیار عالی بود و سپاس بابت انتقال زیبای سخنان استاد امین، موفق باشی
عزیزان وبلاگ خداقوت، تبریک و سپاس
همسفر رعنا چهارشنبه 13 شهریور 1398 05:37 ب.ظ
خانم لیلای عزیز کمک راهنمای گرامی؛متشکرم بابت ارائه اطلاعات و برداشتهایی که داشتید.همچنین نکات قابل توجهی را در خصوص ارتباط بین قضاوت و جهالت بیان کردید.
عزیزان گروه وبلاگ از خدمات عاشقانه شما بی نهایت سپاسگزارم.
همسفر زینب چهارشنبه 13 شهریور 1398 05:58 ق.ظ
بسیار کامل وجامع نوشتید کمک راهنمای عزیزم خانم لیلا خداقوت
همسفر سمانه ۱۷ سه شنبه 12 شهریور 1398 10:25 ب.ظ
خدا قوت راهنمای عزیزم مثل همیشه عالی بیان نمودید انشاء الله برکات این خدمات و زحماتی که برای ما در لژیون می کشید همواره در زندگیتان جاری باشد.باتشکر از وبلاگ نویسان محترم.
مینا سه شنبه 12 شهریور 1398 08:27 ب.ظ
خداقوت . بسیار عالی و آموزنده بود.
آرزو۱۷ سه شنبه 12 شهریور 1398 05:52 ب.ظ
خدا قوت کمک راهنمای عزیزم
پوران همسفر عباس سه شنبه 12 شهریور 1398 03:38 ب.ظ
خداقوت خانم لیلا ممنون ازمطالبی که بیان کردیدبسیار عالی بود.آن شاالا با آموزشهایی کنگره وار بردی کردن آن به قدرت تشخیص برسم که هرگز نمی توانم درجایگاه قضاوت حتی بجابنشینم.
خداقوت خانم الهام
ایرج ورمزیار(۲۱) سه شنبه 12 شهریور 1398 02:07 ب.ظ
کمک راهنمای بزرگوار سرکارخانم لیلا...خداقوت وتشکرازشمابابت برداشتهای خوبی که ازدوموضوع موردنظرمان فرمودید..انسانها اگر به مرحله ای از تعادل برسندوآموزش جناب دریافت نمایندمتوجه خواهند شدقضاوت نابجاازمواردضدارزشی میباشدوصورپنهان انسان راتاریک مینماید آنموقع است که درمسیرارزشهاحرکت خواهندنمودوراه رستگاری رادرپیش خواهندگرفت..پیروز و سربلند باشید تشکرازوبلاگ نویسان محترم گروه خانواده...
همسفر زهرا سه شنبه 12 شهریور 1398 01:16 ب.ظ
خانم لیلای عزیز ممنون از برداشت خوب شما و ممنون از وبلاگ نویسان ،موفق و پیروز باشید
رضا از لژیون2 سه شنبه 12 شهریور 1398 01:05 ب.ظ
همسفر محترم سرکار خانم از مطالب شما استفاده کردیم ولذت بردیم.خدا قوت وقلمتان پر توان.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic