کارگاه آموزشی خصوصی همسفران روز های سه شنبه 98/06/05
سه شنبه 5 شهریور 1398 ساعت 09:00 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر الهام | ( نظرات )

پنجمین جلسه از دوره پنجاه و یکم سری کارگاه‌های آموزشی خصوصی کنگره60 ویژه همسفران شعبه شادآباد روزهای سه‌شنبه مورخ 98/06/05 با استادی اسیستانت محترم شعبه ستارخان همسفر پریناز، نگهبانی همسفر فتانه و دبیری همسفر فاطمه با دستور جلسه « قضاوت و جهالت» رأس ساعت 16:00  آغاز به کار نمود.

بسم‌الله الرحمن الرحیم

 

سلام دوستان پریناز هستم یک همسفر

از فتانه عزیزم بابت دعوتشان تشکر می‌کنم و دو تبریک دارم؛ اول به کمک راهنمایان و مشاوران تازه واردین شعبه که با دیدن اسامی یکسری خیلی خوشحال شدم و از ندیدن اسم عده‌ای دیگر واقعاً ناراحت شدم. تبریک دومم به خاطر موفقیت‌های اخیر کنگره است، عزیزانی که در همایش دانش اعتیاد حضور داشتند شاهد بودند که مقاله کنگره به‌عنوان مقاله برتر در جمع مقالات انجیوهای دیگر قرار گرفت، این موفقیت مبارک همه‌مان باشد.

من قرار بود دو هفته پیش در شعبه شادآباد به‌عنوان استاد خدمت کنم و بنا به دلایلی کنسل شد و دستور جلسه امروز روزی‌ام شد. وقتی فکر کردم دیدم انتخاب این دستور جلسه برای استادی من واقعاً بی‌دلیل نیست و من در بخشی از مسئله قضاوت در حال کار کردن هستم و از خدا می‌خواهم که این دستور جلسه کمکم کند تا آموزشی که نیاز دارم را بگیرم.

و اما دستور جلسه قضاوت و جهالت؛

خاطرم هست هفته دوم یا سوم بود که وارد کنگره شده بودم که با این دستور جلسه مواجه شدم. آن زمان به این فکر می‌کردم که چه ارتباطی بین اعتیاد و مسئله قضاوت و جهالت هست و بعدها متوجه شدم که رسالت کنگره این است که من همسفر یا مسافر را به آرامش برساند و درمان اعتیاد هم بخشی از این امر مهم است. در این مسیر باید نگاه کنم، هر چیزی که مانع از رسیدن من به آرامش می‌شود را در خودم حل‌وفصل کنم و درواقع در درون خودم آن مسئله را حل کنم که مسئله قضاوت و جهالت هم یکی از این مسائل است.

انسان موجودی است که ذاتاً قاضی آفریده‌شده و آن‌هم به دلیل خلقتی است که انسان دارد، به دلیل قدرت اختیاری است که درون تک‌تک ما قرار داده‌شده است. ما از زمانی که متولد می‌شویم، دائماً در حال قضاوتِ مسائل و رفتار و کردار خودمان هستیم که این کار را بکنم یا نکنم، کجا بروم یا کجا نروم و ...

تا به اینجای کار خیلی خوب است که افراد عملکرد خود را قضاوت می‌کنند؛ اما یک‌زمانی هم هست که مسئله قضاوت به یک مسئله ضد ارزشی تبدیل می‌شود و آن‌هم زمانی است که ما مسائل و رفتارهای دیگران را مورد قضاوت قرار می‌دهیم.

گفتیم قضاوت مسئله خوبی است؛ اما یکجایی هست که از ما دعوت می‌شود که راجع به موضوعی قضاوت کنیم، اگر قضاوت ما برمبنای معرفت که همان علم لازم است و عمل سالم و عدالت نباشد، بازهم قضاوت نادرستی است و نتیجه‌اش، نتیجه خوبی نخواهد بود.

قضاوت‌هایی که ریشه در نادانی و جهل ما دارد، قضاوت‌هایی است که درواقع بنیان و شالوده‌شان همان مثلث جهالت است که شامل ترس، منیت و ناامیدی است. یک‌وقتی هست که من ترسِ از دست دادن جایگاهی را دارم، ترس از دست دادن قدرتم را دارم، ترس از دست دادن ثروتم را دارم و ناخواسته وارد قضاوت می‌شوم و دیگران را مورد قضاوت قرار می‌دهم یا یکجاهایی آن ضد ارزش‌ها و حس‌های منفی‌ای که در درون من هست؛ مثل حسادت، کینه، نفرت و...‌. باعث می‌شود که ناخواسته در مسیرِ مغناطیسی قضاوت‌های ناسالم قرار بگیرم و دیگران را مورد قضاوت قرار دهم یا درجایی دیگر به خاطر منیت ام، به خاطر اینکه خودم را برتر از دیگری می‌بینم بیایم و خیلی راحت به خودم اجازه دهم که دیگران را مورد قضاوت نادرست خود قرار دهم؛ البته گاهاً ناخواسته و ندانسته این اتفاق می‌افتد؛ ولی قطعاً این حس‌های منفی می‌تواند ریشه در قضاوت‌های ناسالم ما داشته باشد.

نقطه مقابل قضاوت، جهالت است. منی که نادان هستم، منی که ناآگاه هستم، منی که جاهل هستم خیلی راحت و خیلی زود دیگران را قضاوت می‌کنم. انسان‌هایی که دانا هستند و به دانایی رسیدند، حداقل کمی درنگ می‌کنند و بعد راجع به کسی صحبت می‌کنند و نظر می‌دهند. خیلی مواقع دیده‌شده، افرادی به آن درجه دانایی رسیدند که حتی دشمنان خود را به دوست تبدیل می‌کنند و برعکس، کسانی که در جهل و نادانی هستند، به خاطر قضاوت‌های نادرستی که دارند حتی صمیمی‌ترین دوستان خود را هم به دشمن تبدیل می‌کنند و اینها همه ریشه در قضاوت‌های ناسالم دارد. ما در طول روز ممکن است هزاران نفر را مورد قضاوت قرار دهیم.

 قضاوت کار بسیار سختی است و در فیلم‌ها و حتی واقعیت دیده‌ایم که فردی را به جرم قتل دستگیر می‌کنند و تحقیقات بسیار گسترده‌ای برای اثبات اتهام این فرد انجام می‌دهند و آن قاضی یا تیمی که پرونده را در دست دارند زحمات زیادی می‌کشند و ممکن است سال‌ها زمان ببرد تا فرد محکوم و حکم اجرا شود و پرونده‌ای بسته شود و بعد از گذشت سال‌ها شخص دیگری می‌آید و خودش را به‌عنوان قاتل معرفی می‌کند. در اینجا می‌بینیم، این قاضی باوجوداینکه علم این کار را داشته و تحقیقات فراوانی کرده و طبیعتاً حکم هم برمبنای عدالت بوده؛ ولی حکم اشتباه صادرکرده است؛ درصورتی‌که خیلی از ما، در طول روز بدون اینکه هیچ علمی داشته باشیم و بدون اینکه دیده باشیم چه اتفاقی افتاده، خیلی راحت دیگران را قضاوت می‌کنیم و حکم صادر می‌کنیم.

حضرت علی (ع) یک جمله خوبی گفته‌اند که فاصله بین حق و باطل، چهار انگشت است. وقتی ما چهار انگشتمان را به هم می‌چسبانیم و بین گوش و چشم خود قرار می‌دهیم، درواقع این فاصله بین حق و باطل است. باطل، آن چیزی است که من می‌شنوم و حق، آن چیزی است که من با چشم‌هایم می‌بینم و خیلی جاها گفته‌شده که حتی اگر چیزی را با چشم خودتان هم دیدید به زبان نیاورید و به‌واسطه آن چیزی که دیده‌اید دیگران را قضاوت نکنید.

یک‌جمله‌ای هم در کتاب تسخیرشدگان داستایوفسکی خواندم که همیشه در ذهنم است تا دیگران را قضاوت نکنم و آن جمله این بود که وقتی دیگران را قضاوت می‌کنید، دنیا تمام تلاشش را می‌کند تا شمارا در همان شرایط قرار دهد. ما این را یاد گرفتیم که کارما، تاریخ انقضا ندارد و آنقدر دنیا می‌چرخد و می‌چرخد تا من را در آن شرایط قرار دهد تا ثابت کند که همه ما انسان‌ها در تاریکی مثل هم هستیم و همه در تاریکی ممکن است اشتباه کنیم.

درست است که قضاوت مسئله خیلی خوبی است و لازم است که انسان در یکسری جاها خودش را مورد قضاوت قرار دهد؛ ولی در مقابل لازم نیست خیلی جاها دیگران را مورد قضاوت قرار دهیم.

در آخر پناه می‌برم به خدا به خاطر عیبی که امروز در خودم می‌بینم و دیروز به خاطر همین عیب دیگران را ملامت کرده بودم؛ پس سعی کنیم در قضاوت‌ها و سرزنش‌هایمان خیلی محتاط باشیم؛ چون ما نه از دیروز دیگران خبرداریم و نه از فردای خودمان.

ممنونم که به صحبت‌هایم گوش کردید.

 عکس : همسفر فریده 


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
ربابه لژیون پنجم یکشنبه 10 شهریور 1398 11:00 ب.ظ
خانم پریناز
جایگاه استادی و اسیسانتی را به شما تبریک میگویم.مثل همیشه از سخنان شما آموزش گرفتم.حصور شما در شعبه انرژی زیادی را به همراه داشت .
از گروه وبلاگ هم تشکر میکنم .
همسفر رعنا یکشنبه 10 شهریور 1398 08:25 ق.ظ
راهنمای عزیز سرکار خانم پریناز؛از توضیحات کامل و مفیدی که بیان نمودید متشکرم.پاینده باشید.
عزیزان گروه وبلاگ حق یارتان.
همسفر سمانه ۱۷ شنبه 9 شهریور 1398 12:04 ب.ظ
خانم پریناز عزیز خدا قوت میگم و تبریک بابت اسیستانتی شعبه استاد معین.
مثل همیشه عالی بیان نمودید انشاء الله برکات خدمات بی دریغتان همواره در زندگیتان جاری باشد.با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
همسفر حوریه پنجشنبه 7 شهریور 1398 06:23 ب.ظ
خانم پریناز عزیز،ضمن عرض تبریک بابت جایگاه استادی،از شما بابت صحبتهای آموزنده تان بی نهایت سپاسگزارم.
همیشه در پناه حق باشید.
همسفر فاطمه پنجشنبه 7 شهریور 1398 11:27 ق.ظ
راهنمای عزیزم، خانم پریناز
بابت تمامی زحماتی که برایم در طی این چند سال کشیدید صمیمانه تشکر می نمایم.
دستان مهربان تان را می بوسم و برایتان از خداوند بزرگ آرامش واقعی آرزو می کنم.
همیشه از صحبت های شما استفاده کردیم و این بار نیز.
امیدوارم بتوانم مجری آموزش هایی که از شما گرفتم باشم.
در پناه حق تندرست باشید انشاءالله.
خدا قوت به عزیزان وبلاگ.
سمانه همسفر داود پنجشنبه 7 شهریور 1398 08:33 ق.ظ
بسیار عالی خانم پریناز عزیزم همیشه موفق و شاد باشید.
رضا از لژیون2 چهارشنبه 6 شهریور 1398 01:28 ب.ظ
سرکارخانم پریناز کمک راهنمای محترم بسیار عالی بود موفق باشید وخداقوت .
چهارشنبه 6 شهریور 1398 10:47 ق.ظ
خانم پریناز عزیز جایگاهتون روتبریک میگم شما لایق بهترینها هستید از صحبتهاتون واقعا انرژی گرفتم دوستتون دارم
همسفر مهدیه از لژیون ۴ چهارشنبه 6 شهریور 1398 10:38 ق.ظ
سلام وخداقوت به خانم پریناز واقعا از صحبتهای شما استفاده. کردیم ممنون
همسفر مهدیه از لژیون ۴ چهارشنبه 6 شهریور 1398 10:37 ق.ظ
سلام وخداقوت به خانم پریناز واقعا از صحبتهای شما استفاده. کردیم ممنون
همسفر مرضیه لژیون یکم چهارشنبه 6 شهریور 1398 07:47 ق.ظ
خانم پریناز عزیز سپاس از صحبت های بسیار خوبتان. خدا قوت
الهام جان، فریده ی عزیزم سپاس
زهرا لژیون شانزدهم چهارشنبه 6 شهریور 1398 01:19 ق.ظ
خدا قوت خدمت خانم پریناز عزیز از مطالب ارزشمند شما استفاده کردم موفق و پیروز باشید
نسترن چهارشنبه 6 شهریور 1398 12:26 ق.ظ
سلام و خدا قوت خدمت خانم پریناز و عرض تبریک برای ایشون .خیلی از صحبتهای ایشون استفاده کردم واقعا عالی بود.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات