برداشتی از سخنان آقای خدامی در خصوص دستور جلسه
یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 ساعت 08:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر مریم | ( نظرات )
قبله گم کردن ، تعبیری از همان خروج از وضعیت تعادل یا به هم ریختن است؛ یعنی شخص سرش گیج می رود ، نمی داند چه باید انجام دهد، نمی داند به کدام سو باید بایستد و فراموش می‌کند که چه افرادی و یا چه سیستمی او را در رسیدن به این جایگاه یاری رسانده اند و فراموش می‌کند که این مسئولیت را چه کسی به او داده است.

یا علیم
ظرفیت؛ یعنی یک ظرف تا چه اندازه ای گنجایش دارد و مسئولیت؛ یعنی کسی که مسئول است و مورد سوال قرار می‌گیرد و بایستی در قبال مسئولیت خود پاسخگو باشد.  مسئولیت؛ یعنی وظایفی که بر عهده ما  گذارده شده  و بایستی در مقابل سوالاتی که در ارتباط با آن مطرح می‌شود پاسخگو باشیم .
اگر یک لیوان آب را در نظر بگیرید ، این لیوان می‌تواند مقدار معینی آب  یا مایعات دیگر در خود جای دهد که به آن مظروف می‌گویند، اگر ما بیشتر از این گنجایش ، آب داخل لیوان بریزیم ، آب اضافی سرریز می‌شود؛ یعنی ظرف، گنجایش یا تحمل مظروف را ندارد .
همانگونه که در وادی نهم توضیح داده شده ، هر چیزی را در نظر بگیریم ، نسبت به شرایط و عوامل بیرونی و یا نیروهایی که به آن وارد می شود، یک نقطه تحمل دارد که اگر نیروی وارد شده بیش از نقطه تحمل باشد، از وضعیت تعادل خارج می‌شود؛ مانند سرریز شدن لیوان .
ما انسان ها نیز در مورد مسائل مختلف و عوامل و یا نیروهایی که در زندگی با آنها سر و کار داریم ، ظرفیت یا گنجایش مشخصی داریم ، برای مثال؛ نقطه تحمل ما برای تحمل آب سرد ، ممکن است در حدی باشد که بتوانیم حداکثر در آبی با دمای 15 درجه سانتی گراد شنا کنیم؛ اما اگر دمای آب 10 درجه و یا کمتر باشد دیگر نتوانیم شنا کنیم یا اینکه می توانیم مسافت 500 متر را بدویم و بیشتر از 500 متر، از تعادل خارج شویم و دیگر نتوانیم ادامه بدهیم یا مسائل مالی و پول و خلاصه هر موضوعی را که در ذهن خود تصویرسازی کنیم ، می‌بینیم که ظرفیت خاصی داریم که عبور از آن، ما را به آستانه آشوب می‌رساند و از تعادل خارج می‌کند .
پذیرشِ مسولیت نیز درست به همین شکل است؛ یعنی ظرفیت و تحمل ما برای پذیرش آن محدود است .
 همه انسان ها در زندگی خود دارای مسئولیت هایی می باشند ، حالا یکی مسئولِ اداره یک خانه است، یکی مسئولِ اداره  یک شرکت سهامی است، دیگری مسئولِ اداره یک مدرسه است، یکی دیگر مسئول اداره یک مغازه یا کارگاه است و یکی مسئولِ کارخانه و دیگری مسئول یک شهر . اگر کسی هم پیدا شود که هیچ کدام از این ها را نداشته باشد، فکر نکنیم بی مسئولیت است، او نیز مسئول است ، حداقل مسئول خودش که هست و مسئولیت خود و شهر عظیم وجودی ، بزرگترین و مهمترین مسئولیت است .
رابطه عجیبی بین ظرفیت و نقطه تحمل ما و مسئولیت های ما وجود دارد . در وضعیت تعادل ، هر کدام از ما درست در جایی هستیم که باید باشیم؛ یعنی امکانات ، توانایی ها و مسئولیت هایی داریم که مطابق با ظرفیت ماست و اگر مسئولیت ما اندکی از ظرفیت یا گنجایش ما بیشتر شود، از نقطه تعادل خارج می‌شویم . 
ما در کنگره 60 ، این نقطه را؛ یعنی جایی که شخص مسئولیتش، از ظرفیتش بیشتر باشد و از تعادل خارج شود را نوعی بی تعادلی می دانیم که اصطلاحاً به آن " قبله گم کردن "  می‌گویند . قبله گم کردن ، تعبیری از همان خروج از وضعیت تعادل یا به هم ریختن است؛ یعنی شخص سرش گیج می رود ، نمی داند چه باید انجام دهد، نمی داند به کدام سو باید بایستد و فراموش می‌کند که چه افرادی و یا چه سیستمی او را در رسیدن به این جایگاه یاری رسانده اند و فراموش می‌کند که این مسئولیت را چه کسی به او داده است . نمی‌داند در حوزه مسئولیتش چه برخوردی درست است و چه برخورد و عملکردی نادرست  و در قبال مسئولیت خود نمی تواند  پاسخگو باشد. 
 در حال حاضر، افرادی که به کنگره 60 وارد می شوند و سفر اول خود را برای درمان اعتیاد و رهایی آغاز می کنند ، حداقل 10 ماه طولِ سفرِ اول را پشت سر می‌گذارند و در طول این مدت ، حداقل 400 ساعت حضور در کنگره 60 و کلاس های آن و آموزش های همه جانبه آن را می‌گذرانند و مسائل بسیاری را تجربه می‌کنند و می آموزند که یکی از آنها ، آمادگی برای پذیرش مسئولیت هایی چون مهمانداری ، نگهبانی نظم یا  آبدارخانه است؛ زیرا همین مسئولیت ها نیز بعضاً می‌تواند  باعث قبله گم کردن بشود . 
 دیده شده است که حتی مسئولیت آبدارخانه هم باعث از تعادل خارج شدن فرد شده است  و همینطور مهمانداری یا نگهبانی نظم؛ چون فرد، ظرفیت این مسئولیت ها را نداشته است .
هم اکنون در کنگره 60 ، افراد به تدریج با مقوله پذیرش مسئولیت آشنا می‌شوند و آن را تجربه می‌کنند و به تدریج ظرفیت آنها افزایش پیدا می‌کند . در سفر دوم، حداقل یک سال طول می‌کشد تا شخص به درجه کمک راهنمایی برسد ؛ البته اگر از آزمون ها و دیگر مراحل ، با موفقیت عبور کند . در طول این یک سال نیز شخص، نزدیک به 500 ساعت حضور در کنگره 60 و کلاس های آن را تجربه می کند که با احتساب سفر اول، این عدد به حدود یک هزار ساعت می‌رسد و او در این مدت، مسئولیت‌های مختلف از جمله مهمانداری ، نگهبانی نظم ، میکروفن گردانی ، آبدارخانه ، دبیری و استادی را تجربه می‌کند و آرام آرام برای مسئولیت‌های مهمتر نظیر نگهبانی ، کمک راهنمایی و مرزبانی آماده می‌شود .
پس از گذشت نزدیک به 2 سال از حضور فرد در کنگره 60 ، او به اندازه کافی ظرفیت پذیرش مسئولیت را در خود به وجود می‌آورد . او اعتیاد خود را درمان کرده است؛ یعنی در مسئولیت شهر وجودی خود که شاید بزرگترین مسئولیت است، کوتاهی ننموده و کارش را درست انجام داده است . انسانی که در قبال مسئولیت شهر وجودی خویش کوتاهی ننماید و در قبال آن پاسخگو باشد و مسئول و فرمانده خوبی برای شهر وجودی‌اش باشد، قطعاً در دنیای بیرون نیز می‌تواند یک مسئول خوب و با کفایت باشد .
در جمع اعضای کنگره 60 ، باید در صراط مستقیم بود، باید صاف بود، باید درست بود، باید یکی بود، باید پیرو اصول، قوانین و حرمت کنگره 60  بود . باید آموخت و عمل کرد، در غیر این صورت  نمی‌توان با این جمع هماهنگ شد.
نگارنده : همسفر مریم از لژیون ۱۸
ویراستاری : همسفر الهام


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر فاطمه دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 05:28 ب.ظ
خدا قوت خانم مریم.
آموختم.
امیدوارم خداوند ظرفیت خدمت در جایگاه کمک راهنمایی را به همه ی آنانی که خواستار خدمت در این جایگاه هستند، نسیب نماید.
عزیزان وبلاگ، خدا قوت.
صدیقه دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 05:15 ق.ظ
خانم مریم عزیز بسیارعالی بیان نمودید,استفاده کردم,موفق باشید.
خداقوت به همه خدمتگزاران و
همسفر لیلا از لژیون شش دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 01:18 ق.ظ
سلام و خدا قوت خدمت خانم مریم عالی بود خدا قوت خدمت وبلاگ نویسان
سمانه ۱۷ دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 01:00 ق.ظ
خدا قوت بسیار عالی بود استفاده کردم.با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
مریم حسینی یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 04:41 ب.ظ
خدا قوت مریم عزیز
و خدا قوت به مریم عزیز بسیار عالی بود امیدوارم همه ما در هر جایگاهی که هستی ظرفیت ان را داشته باشیم و به رشد لازم برسیم تا قبله خود را گم نکنیم .
موفق باشید
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic