گفتگو با مرزبانان محترم شعبه
یکشنبه 6 مرداد 1398 ساعت 08:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر فریده | ( نظرات )

انسان‌هایی که در مسیر حرکت خود قوانین را نادیده نمی‌گیرند و مجری فرامین و حرمت‌ها هستند، انسان‌هایی آگاه، متعادل و دانایند. درواقع رعایت قوانین، شرایط را برای ما فراهم می‌کند  که بهتر و راحت‌تر سفر کنیم و به دنبال آن احساسی را تجربه خواهیم کرد که دنیا به دنبال آن است؛ یعنی آرامش!

 من اگر فقط همین قسمت از حرمت را مدنظر داشته باشم که می‌گوید (کنگره مکان مقدس و امنی می‌باشد که هر شخصی با ورود به این مکان باید حرمت آن را رعایت کند) و این کلمه " باید " حکمِ واجب و لازم‌الاجرا بودن حرمت را برای ما تمام می‌کند و اگر تک‌تک ما بگوییم که برای اینکه کنگره مقدس و امن باشد و باقی بماند باید چه‌کارهایی انجام بدهیم و چه‌کارهایی انجام ندهیم، این مسئله خودش به ما کمک می‌کند تا حرمت‌ها و قوانین را درست اجرا کنیم.به نام قدرت مطلق الله

 گفتگویی دلنشین با مرزبانان محترم و دوست‌داشتنی شعبه شادآباد که هدف آنها پاسداری و حفاظت از اجرای قوانین و حرمت‌های کنگره ۶۰ می‌باشد و تنها سلاحشان عشق و محبت است!

خانم فاطمه عزیز و خانم سمیه بزرگوار پیشاپیش از خدمات شما بسیار سپاسگزارم و خوشحالم که این افتخار را دارم تا گفتگویی صمیمانه در کنار شما داشته باشم و آن را با همه همسفران شعبه به اشتراک بگذارم.خانم فاطمه، لطفاً یک بیوگرافی از خودتان بفرمایید.

ما همه برای خدمت و آموزش پا به حیات نهاده‌ایم؛ ابتدا آموزش، سپس خدمت.

به نام نامی اولین عاشق که اوست

سلام دوستان فاطمه هستم همسفر

آنتی ایکس مصرفی مسافرم قرص و تریاک، روش درمان DST، داروی درمان شربت OT، مدت سفر ده ماه و بیست‌وهفت روز با راهنمای مسافرم آقای نادری و راهنمای خودم در سفر اول خانم پریناز و سفر دوم خانم سمیرا، رهایی سه سال و هفت ماه و هشت روز

سفر سیگار داشتند به راهنمایی آقای خدامی، رهایی دو سال و هفت ماه و بیست‌وچهار روز.

دوره نگهبانی و دبیری را گذرانده‌ام، خدمتگزار وبلاگ شادآباد هستم، خدمت مشاوره تازه واردین را بر عهده‌دارم و اینک باافتخار مرزبان شعبه هستم.

 

  همه ما می‌دانیم که قوانین و حرمت‌ها توسط گروه دیده‌بانی تصویب و مکتوب شده‌اند و بسیار شفاف هستند و مرزبانان مجری و حافظ این قوانین در شعبات کنگره ۶۰ می‌باشند، ازنظر شما مرزبانی نیاز به چه ویژگی‌ها و خاصیتی دارد تا این خدمت به بهترین شکل ممکن به انجام برسد؟

از صاحب‌قلم کمک می‌طلبم تا به‌واسطه این قلم، جملاتی را به نگارش درآورم که بر دل‌ها بنشیند و چراغ راه گردد.

از دیدگاه من یک مرزبان باید عاشق باشد و بر پایه عشق، محبت و احترام با اطرافیانش برخورد نمایدمن ایمان‌دارم از محبت خارها گل می‌شود و تمام سعی و تلاشم را می‌کنم تا اعمالم در ابتدا بر این اصل استوار گردد.

مرزبان باید مجری قوانین و فرمان‌های صادره از بالا باشد. هدفم این است که در کنارِ اجرای قوانین، قلبی را نشکنم و باعث ناراحتی کسی نشوم. می‌دانم امکان‌پذیر نیست همه را راضی نگه داشت؛ اما من هرزمانی عزم رفتن به شعبه را دارم از خدایم مدد می‌جویم تا تمامی اعمال، رفتار و کردارم در چهارچوب رعایتِ قوانین الهی و رضایت خداوند باشد. زمانی که به شعبه می‌رسم با قوت گرفتن از قدرت مطلق کارم را آغاز می‌کنم و از او می‌خواهم کمکم کند تا روابطم برمبنای عدالت، معرفت و عمل سالم باشد و امیدوارم در سایه اجرای قوانین و حرمت‌ها، باز دلی را نرنجانم و باعث ناراحتی هیچ‌یک از همسفران نگردم.

 

 "مرزبانی؛ یعنی راه رفتن روی گداخته‌های آتش! " حستان را در مورد این جمله بفرمایید.

شاید جوابم ربطی به سؤالتان نداشته باشد؛ اما من هر وقت این جمله را جایی می‌شنوم و یا می‌خوانم به یاد امیر مؤمنان علی علیه‌السلام می‌افتم. لحظه‌ای که تیر را از پایشان بیرون می‌آورند و ایشان چون در حال راز و نیاز با معشوق خود بودند اصلاً دردی را متوجه نمی‌شوند! نمی‌خواهم بگویم مرزبانان همانند علی (ع) هستند، نه اصلاً، فقط می‌خواستم بگویم من با شنیدن این جمله این تصویر را به عینه می‌بینم و احساس می‌کنم یک مرزبان اگر عاشق باشد هیچ دردی را، هیچ سوزشی را احساس نمی‌کند؛ زیرا هدف والایی دارد و فقط به آن می‌اندیشد و آن کمک به احیای انسان‌های دربند است که ذره‌ای از وجود خداوند هستند.

 

  ازنظر شما رعایت قوانین و حرمت‌ها چه تأثیری در سفر ما دارد؟

یقیناً اجرای قوانین و حرمت‌ها برای یک مسافر، رهایی و به دنبالش آرامش به همراه دارد و این حس در همسفران نیز مشاهده می‌گردد. هرگاه همسفری قوانین را بی‌چون‌وچرا اجرا نماید حال خوش و آرامش را تجربه خواهد نمود

قوانینی که در کنگره وضع‌شده است قوانینی است برای بهتر زندگی کردن. قوانینی که کمک می‌کند هر انسانی از تاریکی‌های جهانش بیرون آید و نور و روشنایی را ببیند.

یقیناً آنانی که حرمت‌ها و قوانین را رعایت می‌کنند با آنانی که رعایت نمی‌کنند تفاوت دارند و این تفاوت را در حالشان، رفتارشان می‌توان شاهد بودانسان‌هایی که در مسیر حرکت خود قوانین را نادیده نمی‌گیرند و مجری فرمان‌ها و حرمت‌ها هستند، انسان‌هایی آگاه، متعادل و دانایند. درواقع رعایت قوانین، شرایط را برای ما فراهم می‌کند  که بهتر و راحت‌تر سفر کنیم و به دنبال آن احساسی را تجربه خواهیم کرد که دنیا به دنبال آن است؛ یعنی آرامش!

 

  سه مورد از حرمت‌ها که خودتان بسیار پایبند آنها هستید را بفرمایید.

کاش می‌پرسیدید مواردی را که زیاد در رعایت آن کوشا نیستید را عنوان کنیم

من باکسی اصلاً روابط کاری و مالی برقرار نمی‌کنم، باکسی از اعضای شعبه رفت‌وآمد ندارم، دروغ نمی‌گویماین سه مورد را رعایت می‌کنم و شماره‌ای اگر ردوبدل می‌شود  بابت خدمت در وبلاگ است، پوششم نیز مناسب است

آقای مهندس فرمودند: بدترین صفات انسان‌ها، پشت سرِ هم حرف زدن است؛ چون این کار فاصله درون و برون را زیاد می‌کند. من هر وقت دلم از کسی می‌گیرد و از او می‌رنجم، پشت سرش حرف می‌زنم؛ البته نه به‌دروغ بلکه عین اتفاق افتاده را برای شخص دیگر بازگو می‌نمایم و اکنون تمام سعی‌ام این است، اولاً دلم از کسی نرنجد و اگر رنجید توصیه استاد امین را اجرایی کنم؛ یعنی ابتدا آن را در خودم حل کنم یا با همان شخص در میان بگذارم؛ زیرا این کار باعث دوستی عمیق می‌شود و من جز این نمی‌خواهم.

 

  آیا تجربه‌ای دارید که با نقض یکی از قوانین یا حرمت‌ها دچار مشکل شوید، در صورت امکان توضیح دهید.

بله، از عنوانش معذورم و فقط به این دلیل که شاید طرف مقابل راضی نباشد. شوخی‌ای بود از طرف من که باعث شد عزیزی، جدی قلمداد نماید و از من برنجد و امیدوارم این مصاحبه را بخواند و از همین‌جا از ایشان صمیمانه عذرخواهی می‌کنم و ایمان‌دارم تکرار نخواهد شد.

در آخر خوشحالی‌ام را ابراز می‌کنم از اینکه خدمتگزار همسفران و عزیزانم در شعبه شادآباد هستم. خوشحالم از اینکه دوره مرزبانی‌ام با عزیزی چون خانم سمیه همراه شد که صمیمانه دوستشان دارم و از تجربیاتشان استفاده می‌کنم.


از شما هم بابت این مصاحبه سپاسگزارم، امیدوارم نیروهای الهی در رسیدن به اهدافمان که همان کمک به انسان‌های دربند است،همواره یاری‌مان نمایند.


 

خانم سمیه لطفاً یک بیوگرافی از خودتان بفرمایید.

سلام دوستان سمیه هستم همسفر سلمان

روزهای سرد زمستان سال ۱۳۸۸ بود که به همراه همسرم برای درمان به شعبه شادآباد آمدیم و مصرف همسرم تریاک و حشیش بود و به روش DST و داروی اپیوم سفرش را آغاز کرد. مدت سفر اول ۱۸ ماه و ۲۰ روز با راهنمایی‌های خوب جناب آقای رضا نادری و راهنمای خودم سرکار خانم نسرین اسدی و الآن هفت سال و ۱۰ ماه است که آزاد و رهاست.

خدمت‌هایی که تابه‌حال داشتم، کمک راهنمایی، یک دوره مسئول لژیون سفر دومی‌ها برای آزمون کمک راهنمایی، مربی لژیون همسفر کوچولوهای شعبه بودم و دوره نگهبانی و دبیری را هم گذرانده‌ام و الآن در جایگاه مرزبانی در خدمت شما هستم.

 

 چه چیزی سبب شد تا میل خدمت مرزبانی در شما به وجود بیاید و در انتخابات مرزبانی این دوره شرکت نمایید؟

من همیشه دوست داشتم که خدمت کردن در جایگاه مرزبانی را تجربه کنم و سالی که در آزمون کمک راهنمایی شرکت کردم و قبول شدم، مراسم بستن پیمانم و گرفتن شال کمک راهنمایی‌ام دقیقاً همزمان شده بود با رأی‌گیری مرزبانی شعبه و اتفاقاً همسرم برای رأی‌گیری مرزبانی کاندید شد و آن زمان آقای خان عزیز ایجنت شعبه بودند و مرا صدا کردند و گفتند که تشکیل لژیونت را یک سال به تعویق بینداز و برای کاندیدای مرزبانی ثبت‌نام کن. زمان خیلی خوبی است که با همسرت دوتایی در جایگاه مرزبانی خدمت کنید؛ ولی من دلم برای تشکیل لژیون و گرفتن رهجو پر می‌زد و بدون هیچ تأملی، با لبخندی به آقای خان گفتم: رهجوهایم منتظرم هستند و بعد از دوره کمک راهنمایی حتماً جایگاه مرزبانی را تجربه می‌کنم و واقعاً هم دوست داشتم که در این جایگاه خدمت کنم و الآن خیلی خوشحالم که آن روز این تصمیم را گرفتم و احساس می‌کنم که امسال با تجربه و آموزش بیشتری و دست پُرتر در این جایگاه قرار گرفتم و بعد از تحویل دادن لژیون، امسال اولین سالی بود که توانستم در کاندیدای مرزبانی شرکت کنم و با شور و شوق بسیاری این خدمت را طلب کردم و خدا را شکر می‌کنم که روزی‌ام شد تا بتوانم به بهترین بندگان خداوند خدمت کنم.

 

 با توجه به مدتی که در جایگاه مرزبانی شعبه شادآباد در حال خدمت هستید بفرمایید چه مواردی در حفظ حرمت‌ها و قوانین هست که قبلاً وقتی در سفر اول یا دوم بودید یا در خدمت‌های دیگری که تجربه کردید، از نگاه شما پنهان مانده بود و یا به اهمیت آنها پی نبرده بودید؟

همه ما می‌دانیم که حرمت کنگره تنها نوشتاری است که در هر جلسه دو بار قرائت می‌شود و این نشان از اهمیت مطلب دارد. من اگر فقط همین قسمت از حرمت را مدنظر داشته باشم که می‌گوید (کنگره مکان مقدس و امنی می‌باشد که هر شخصی با ورود به این مکان باید حرمت آن را رعایت کند) و این کلمه " باید " حکمِ واجب و لازم‌الاجرا بودن حرمت را برای ما تمام می‌کند و اگر تک‌تک ما بگوییم که برای اینکه کنگره مقدس و امن باشد و باقی بماند باید چه‌کارهایی انجام بدهیم و چه‌کارهایی انجام ندهیم، این مسئله خودش به ما کمک می‌کند تا حرمت‌ها و قوانین را درست اجرا کنیم.

نکته‌ای که هست، قبل از مرزبانی فکر نمی‌کردم که اجرای حرمت‌ها و قوانین کار سختی باشد؛ اما الآن می‌بینم سخت است و چیزی که آن را سخت می‌کند این است که باید خیلی خیلی مراقب بود که با بیان و لحن خوبی با عزیزان صحبت کرد تا مبادا خدایی نکرده کسی حتی کمی ته دلش از ما دلخور و ناراحت شود. اجرای همزمان حرمت و قوانین و اینکه کسی از دست ما ناراحت نشود کار خیلی سختی است.

 

 همکاری اعضای شعبه شادآباد بخش همسفران را با گروه مرزبانی چطور می‌بینید؟ آیا نکته‌ای هست که نیاز باشد از این طریق یادآوری کنید؟

خب مسلماً اگر بگویم صددرصد عالی است و همه مسائل خوب پیش می‌رود اغراق کرده‌ام و طبیعی است که همسفران سفر دوم و کسانی که مدتی است از کنگره آمدنشان می‌گذرد بیشتر و بهتر همکاری می‌کنند؛ چون بیشتر آموزش‌دیده‌اند و با حرمت‌ها و قوانین آشنا هستند و تازه واردین و یا همسفرانی که شرایط سخت‌تری دارند و شرایط روحی خوبی ندارند، کم‌کم تغییرات را در آنها حس می‌کنیم و اینکه آنها هم حافظ حرمت‌ها و قوانین می‌شوند؛ ولی به‌طورکلی همه همسفرها خوب هستند و فرمان‌بردار.

 نکته‌ای برای یادآوری ندارم؛ ولی دوست دارم بگویم نوشتار قوانین کنگره و حرمت کنگره را هرچند وقت یک‌بار بخوانیم، به‌خصوص حرمتِ کنگره و روی بندبند آن تمرکز کنیم و ببینیم چقدر در این چهارچوب حرکت می‌کنیم؛ مثلاً وقتی می‌گوید پوشش مناسب، همه ما در نظر بگیریم که پوشش مناسب یک همسفر یا مسافر در کنگره باید چگونه باشد و با در نظر گرفتن همین مطلب، کلی از مسائل حل خواهد شد.

 

 ازنظر شما یک مرزبان باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

به نظرم باید وجود یک مرزبان، لبریز و مالامال از عشق و محبت باشد و مردم‌دار باشد تا بتواند به اعضای شعبه خدمت کند و موفق باشد.  مهربانی در تمام رفتار و اعمالش موج بزند، همیشه لبخند بر لب داشته باشد، مخصوصاً برای تازه واردین. در جایگاه مرزبانی باید همه اعضا را به یک چشم دید، باید گوش شنوای خوبی بود برای انتقادهای سازنده اعضا و همه‌چیز را خیلی خوب و عمیق دید و در نظر گرفت

یک مرزبان باید رازدار خوبی باشد و از خیلی از موارد چشم‌پوشی کند، بخشش و گذشت داشته باشد و مهم‌تر از همه اینکه در مسیر معرفت، عدالت و عمل سالم حرکت کند.

یک مرزبان باید وقتی در شعبه حضور دارد همیشه حالش خوب باشد و انرژی مثبت و حال خوب به تک‌تک اعضا منتقل کند و در پایان از خداوند می‌خواهم که در این امر خطیر مرا یاری کند تا بتوانم به نحو احسن خدمت کنم.

 

 

تهیه و تنظیم: همسفر فریده

ویراستاری: همسفر الهام 

 


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر رعنا شنبه 19 مرداد 1398 05:54 ب.ظ
مرزبانان عزیز خانم سمیه و خانم فاطمه؛بی نهایت سپاسگزارم از خدمات عاشقانه و دلسوزانه شما.نوع رفتار و اخلاق شما عزیزان برای من آموزنده و درس است.اجرتان پاداش و آرامش الهی.
همسفر پروانه جمعه 18 مرداد 1398 02:26 ب.ظ
خانم سمیه و خانم فاطمه خداروشکر که در دوره مرزبانی شما دو بزرگوار در کنگره حضور دارم از خدا میخواهم مسافران سفرش رو شروع کند،خداقوت دارم و بهترین تقدیر ها رو آرزومندم
همسفر مهدیسا چهارشنبه 16 مرداد 1398 04:28 ب.ظ
خانم فاطمه عزیز و خانم سمیه عزیز خدمتتان پر برکت، صمیمانه از زحماتتان قدردانی میکنم، بهترینها نصیب و قسمتتان.
همسفر لیلا لژیون شش چهارشنبه 16 مرداد 1398 03:23 ق.ظ
سلام و خدا قوت خدمت مرزبانان محترم شعبه خانم فاطمه و خانم سمیه بابت زحماتی در شعبه می کشید بسیار سپاسگزارم آن شاالله خیر این خدمت در زندگیتان جاری باشد
همسفر افسانه لژیون 7 سه شنبه 15 مرداد 1398 02:59 ب.ظ
خانم فاطمه و خانم سمیه عزیزم بخاطر زحماتتان از شما تشکر میکنم در پناه خداوند سلامت باشید
همسفر نسیم دوشنبه 14 مرداد 1398 01:57 ق.ظ
خانم فاطمه عزیز و خانم سمیه ی مهربان، بسیار عالی و با تمام وجود و عاشقانه در حال خدمت و حافظ حرمت ها و مجری قوانین هستید، یکی از بهترین دوره هلی مرزبانی است که تا کنون داشته ایم ، به شخصه قدردان تک تک زحماتو دلسوزی هایتان هستم، برلی خلنم فاطمه ی عزیز خدمت در جایگاه کمک راهنمایی و برای خانم سمیه عزیز هر آنچه از خیر و خوبی که در مصلحتشان است از درگاه خدا میطلبم، امیدوارم در ادامه ی مسیر خدمت و اموزش همچنان سربلند و موفق باشید و خوش بدرخشید
فاطمه همسفر ابوالفضل یکشنبه 13 مرداد 1398 04:58 ب.ظ
از مرزبان های عزیزم کمال تشکر دارم خیلی زحمت میکشند و همیشه با روی باز و خندان خدمت میکنند.امیدوارم خیر و برکت در زندگیشان جاری باشد.
مسافر توحید شکیبایی شنبه 12 مرداد 1398 09:40 ق.ظ
خداقوت، گفتگوی عالی بود و بسیار آموزنده، خداقوت عرض میکنم خدمت مرزبانان نمایندگی و از ایشان بابت همه زحمت ها و خدمتاشان سپاسگزاری میکنم. حقیقتاً ایجاد بستر مناسب آموزشی سخت است و این نشانه زحمات شما بزرگواران است و شما خدمتگزاران نشانه محبت به همنوع خویش هستید.
خداوند به نیت و قدم هایتان برکت ایزدی عطا نماید، خوشا به سعادت خدمتگزارن چون شما
خداقوت وبلاگ نویسان گروه خانواده
همسفر حوریه شنبه 12 مرداد 1398 12:36 ق.ظ
از مرزبانان محترم خانم سمیه وفاطمه عزیز بی نهایت سپاسگزارم،وبابت تمام زحماتی که برای آرامش وامنیت جلسات می کشید تشکر می کنم.
شما دو عزیز یکی از بهترین الگوهای من در رابطه با تلاش همراه با محبت و عشق هستید
خداوند به مهرتان وبه خدمتتان برکت عنایت کند ان شالله.
خانم فریده والهام عزیزم از شما هم بسیار سپاسگزارم،خدمتتان پر خیر ان شالله
همسفر سکینه1 جمعه 11 مرداد 1398 11:28 ب.ظ
سلام و درود خداوند بر بهترین و خدمتگزارترین بندگانش.
مرزبانان محترم شعبه،سپاس فراوان برایذهمه ی تلاشها و زحماتی که متحمل می شوید.خدا قوت.
سمانه همسفر داود پنجشنبه 10 مرداد 1398 12:53 ب.ظ
خدا قوت به مرزبانان عزیز. بسیار سپاسگزارم بابت تمامی زحمتتان برایتان بهترین ها را از خداوند خواستارم.
فاطمه الیاسی چهارشنبه 9 مرداد 1398 04:39 ب.ظ
خدا قوت مرزبانان عزیز و زحمتکش ،انشاالله که در این جایگاه خدمتی به بهترین شکل وهمسو با قوانین کنگره شصت بدرخشید وبا تشکر از خانم فریده عزیزم وتمام عزیزانی که در وبلاگ زحمت میکشند.
همسفر مرضیه لژیون یکم چهارشنبه 9 مرداد 1398 10:30 ق.ظ
خانم فاطمه عزیز و خانم سمیه عزیز از خدمات شما برای هر چه بهتر برگزار شدن جلسات صمیمانه سپاسگزارم و بهترین ها را برایتان از خداوند خواستارم
الهام جان و فریده ی عزیزم سپاس و خدا قوت
خدیجه باقری از لژیون اول سه شنبه 8 مرداد 1398 08:06 ق.ظ
سلام وخدا قوت خدمت مرزبانان محترم شعبه سپاس گزارم از زحمات شما واز خانم فریده عزیز هم تشکر می کنم
یکشنبه 6 مرداد 1398 11:30 ب.ظ
خدا قوت به مرزبانان عزیز ،از شما بابت همه خدمات و زحماتتان سپاسگزارم ،همواره موفق و موید باشید
مهدی صافی یکشنبه 6 مرداد 1398 08:15 ب.ظ
خدمت مرزبانان محترم و پر تلاش همسفران نمایندگی شادآباد خداقوت عرض میکنم. موفق و سربلند باشید.
وبلاگ نویسان گرامی تشکر
☆دَرپَناه‌ِحَق‌باشید اِن‌شاءَالله☆
همسفر سمانه ۱۷ یکشنبه 6 مرداد 1398 04:03 ب.ظ
مرزبانان محترم خدا قوت ممنون و سپاسگزارم بابت تمام زحماتتون امیدوارم همواره پایدار باشید.با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
مریم کرمی یکشنبه 6 مرداد 1398 03:11 ب.ظ
مرزبانان گرامی ، خدا قوت. ممنون از تمام زحمات و خدمات شما.خدمتتان پر برکت.
همسفر صبا یکشنبه 6 مرداد 1398 09:24 ق.ظ
مرزبانان محترم ، واقعا از شما ممنونم که بسیار مهربان و عامل به قوانین هستید ، در این جایگاه بالاترین پاداش ها روزی تان باد
مریم حسینی یکشنبه 6 مرداد 1398 08:35 ق.ظ
خدا قوت به گروه وبلاک
خانم فاطمه و سمیه عزیز مرزبانان شعبه شادۀباد بسیار عالی بود و از شما بابت تمامی زحماتتان قدر دانی و تشکر می کنیم و برایتان بهترینها را از خداوند خواستارم
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic