گزارش عملکرد لژیون سردار
دوشنبه 13 مرداد 1399 ساعت 07:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر الهام | ( نظرات )
سومین جلسه از دوره اول لژیون‌های سردار همسفران شعبه شادآباد، با نگهبانی همسفر زهرا، دبیری موقت همسفر فریده و ‌استادی همسفر نوشین با دستور جلسه « پس انداز » مورخ ۱۳۹۹/۴/۳۱ راس ساعت ۱۵ به صورت مجازی آغاز به کار نمود.

« به نام قدرت مطلق الله »


خلاصه سخنان استاد: 

سلام دوستان نوشین هستم یک همسفر
امروز ۳۱ تیرماه ۱۳۹۹ با دستور جلسه پس‌انداز در لژیون سردار همسفران شعبه شادآباد در خدمت شما هستم. از سرکار خانم نسرین اسیستنت محترم شعبه تشکر می‌کنم که من را برای این خدمت انتخاب کردند.
 
در ابتدای صحبتم عرض تسلیت دارم خدمت خانم آزاده، خانم الهام، خانم صبا و خانم آیدا عزیز، بابت غم فراق و دوری عزیزشان و امیدوارم که غم آخرشان باشد و برای این عزیز از خداوند منان، علو درجات را خواهانم.

امیدوارم با هر طلوع ‌آفتاب قدمی به الله نزدیکتر شویم و اما دستور جلسه پس‌انداز؛
راجع به این دستور جلسه وقتی دقت می‌کنم می‌بینم که آشنایی من با این واژه؛ یعنی کلمه پس‌انداز و حتی درکِ آن، از ابتدا صحیح نبوده است. من از ابتدای زندگی‌ام، کد اشتباه در  این مورد دریافت کرده بودم و درواقع آدرس اشتباهی به من داده شده بود، به طوری که فکر می‌کردم باید پول مازادی داشته باشم یا خیلی پول داشته باشم تا بتوانم مقداری از آن را پس‌انداز کنم و کد دیگری که غلط به من داده شده بود این بود که این پس‌انداز برای چه کاری باید صرف شود را نمی‌دانستم. همیشه وقتی پس‌انداز می‌کردم، دوباره آن چیزی را که نیاز داشتم برای خودم و خانواده می‌خریدم و واقعاً نمی‌دانستم که برای چه راهی باید هزینه شود؛ البته این مسئله مربوط به سال‌های ابتدایی زندگی من بود؛ اما کم‌کم وقتی که بزرگتر شدم و در اجتماع گشتم، با مفاهیم به طور صحیح تا حدی توانستم آشنا شوم.  

آشنایی با کارهای خیر و نیکو نداشتم و من نمی‌دانستم چطوری می‌شود از مبلغ کم به خیرهای بزرگ دست پیدا کنم. در سی دی کج فهمی، مهندس می‌گویند که انسان دچار کج فهمی است و در ادامه می‌گویند که دو گروه انسان داریم؛ یکسری که آه در بساط ندارند؛ پس باید بدانند که امور مالی را باید قوت بدهند و این کار را همیشه باید انجام بدهند؛ حتی در مواقع سخت و باید مستدام باشد.

 مسئله پس انداز و سرمایه‌گذاری، نیاز به تفکر دارد و این خیلی مهم است که بتوانیم در پس‌انداز کردن و سرمایه‌گذاری، حتماً جوانب امر را درنظر بگیریم و بدانیم که چه کار باید بکنیم؛ پس نیاز داریم به تفکر کردن.

مخلصین دو دسته اند: گروه اول حرف زیاد می‌زنند و عمل ندارند. گروه دوم بی حرف و زاری عمل می‌کنند.
می‌خواهم این را بگویم که کنگره برای خود من و ما این بستر را مهیا کرد که هم بتوانیم با این مفهوم آشنا شویم ( با مفهوم پس‌انداز ) و هم آموزش گرفتم که پس‌انداز یعنی چه و چند شکل دارد؟ 
پس انداز دو شکل دارد؛ مادی و معنوی که هر دو مهم و حیاتی و ضروری است و اینکه پس‌انداز فقط برای انسان‌های پولدار نیست و برعکس افراد کم درآمد نیاز بیشتر به پس‌انداز دارند. این مهم در وادی پنجم به‌عنوان یک پله مطرح شده است. مهندس ابتدای پله پس‌انداز نوشتند که دانه دانه است غله در انبار. 

اگر که ما مبلغ را پس‌انداز می‌کردیم، کنگره بهترین مکان را به ما معرفی می‌کند برای اینکه بتوانیم آنجا اینها را هزینه کنیم یا خرج کنیم و بهترین آن، لژیون سردار است که هم خیرِ دنیوی در بردارد و هم خیرِ اخروی.

در بحث پس‌انداز کردن باید ابتدا خودمان را به قناعت آراسته کنیم، درواقع این دو کلمه « قناعت و پس‌انداز» در هم تنیده شده‌اند و باید منِ نوشین با جدیت به این مسئله نگاه بکنم و انجام بدهم و عملی کنم تا همانطور که در وادی پنجم گفته شد بتوانم به فرزندانم هم این امر را بیاموزم؛ یعنی آنقدر این کار را عملی بکنم و آنقدر بچه هایم ببینند، لذت و برکاتش را ببینند تا ادامه دهنده این راه باشند.

همانطور که مهندس گفتند: پس‌انداز، بعضی اوقات مسائل و مشکلات را حل می‌کند؛ پس مسائل مالی برای ما خیلی اهمیت دارد و اگر هوشیار نباشیم، واقعاً باید بدانیم به بندهای سختی می‌رسیم. ده سال پیش مهندس راجع به پس‌انداز گفتند. از اهمیتش، از اینکه طلا جمع کنید، چه کار کنید و ... و همه مسائل را تحت عنوان مطالب مختلف درسی به ما گوشزد کردند و گفتند که اهل افراط و تفریط نباشید.
یعنی چه در مورد پس‌انداز اهل افراط و تفریط نباشیم؟
یعنی اینکه بدانیم پس‌انداز تا یک اندازه‌ای است و تا پایان عمر قرار نیست که مدام پس‌انداز کنیم برای روز مبادا! روز مبادا همه روزایی است که سپری می‌کنیم، درواقع باید مقداری از آن را هزینه کنیم برای جاها و مکانها و افراد خاص که بتوانیم برکاتش را خودمان در دنیا ببینیم.
از جویهای کوچک، رودهای خروشان تولید می‌شود؛ یعنی اگر ما دست به دست هم بدهیم فکر کنیم هر کدوممان یک جوی کوچکی هستیم؛ ولی اگر بیاییم و به منبع مشترک برسیم، می‌شویم یک رود خروشان.جناب مهندس می‌گویند: ما گفتنی‌ها را گفتیم؛ اما سکاندار شما هستید و خودتان هستید که باید تصمیم بگیرید؛ پس ما اختیار داریم که چه کار کنیم. 

اگر مسائل مالی را سروسامان ندهیم، یکی از تبعاتی که دارد این است که فکر را درگیر می‌کند و ‌کسی که فکرش درگیر باشد هیچ هدف و برنامه‌ای را نمی‌تواند دنبال کند و درواقع شکوفایی و حرکتی ندارد و این بدترین حالت ممکن است و کلاً دغدغه مالی انسان را از همه کار ساقط می‌کند و باعث می‌شود کارمان ابتر بماند و به نتیجه نرسد.

کسانی که قدرت دارند می‌توانند بمانند و کسانی که قدرت ندارند همیشه زیر پا له می‌شوند. حالا این قدرت می‌تواند مالی باشد و می‌تواند معنوی باشد و می‌تواند جسمی باشد. همه جا قدرت می‌تواند باشد؛ ولی یک شاخه همان مالی است که با پس‌انداز انجام می‌شود. ان شاالله که بتوانیم قدرتمند باشیم و قدرتمند بمانیم.

حضرت علی می‌فرمایند: کاری که مکرراً انجام بدهیم ملکه می‌شود و به راحتی می‌توانیم  انجامش بدهیم!
پس باید یکسری کارها را روزانه انجام بدهیم و تکرار بکنیم تا برای ما ملکه شود؛ یعنی من روزانه مبلغی را کنار بگذارم و یک مقدار مشخص، که این تکرارها و این کاری که انجام می‌دهم، درواقع برای من نقش زیربنایی دارد؛ برای من که می‌خواهم خودم را بسازم و درواقع انسان سازی داشته باشم می‌تواند برای من تبعات خوبی داشته باشد. 

یکی از پس‌انداز معنوی دنیا می‌تواند خوش خلقی باشد. فرد خوش خلق، اعتبار پس‌انداز می‌کند‌. کسی که خوش خلق است همیشه اعتبار دارد و همیشه دیگران روی او حساب می‌کنند و همیشه به دیگران امید می‌دهد.

چند دقیقه فکر کنیم که واقعاً واریزی های امروز ما در بانک آخرت ما چیست؟
بالاخره ما می‌دانیم که همه مان مسافریم و باید برای آن طرف یک پس‌اندازهایی داشته باشیم. من خودم فکر کردم که دستِ مثلاً افتاده ای را گرفتن و حتی بیرون که برای خرید روزمره می‌رویم به مردم لبخند زدن، امید دادن با حرف هایمان به کسی، ذکر گفتن، ذکر به معنی یادکردن است؛ پس من یادی بکنم از دوستانم و اینها همه می‌تواند به نظر من واریزی های روزانه من در بانک آخرت باشد. در هر حال کار نیکو را دست کم نگیریم. امیدوارم حساب‌های ما در ذهن و قلب افراد و آشناهایمان پر باشد و هیچ‌گاه با مشکل مالی و معنوی مواجه نباشیم.

می‌دانم که زیرمجموعه محبت شما هستم و هر چه دارم واقعاً از تک‌تک شما عزیزان است. من برای سروسامان دادن به امور مالی خودم امسال تصمیم گرفتم که مبلغ اندکی را در بورس سرمایه‌گذاری کنم، با اینکه هیچ آشنایی ندارم؛ ولی گفتم خب به هر حال با حرکت راه نمایان می‌شود و به خدا توکل می‌کنم و آنقدر از خدا می‌خواهم که اینکار انجام شود تا بتوانم در کنار شما عزیزان در لژیون سردار باقی بمانم.

از خدا می‌خواهم همه ما پر روزی باشیم، پر رزق باشیم. مفهوم رزق فراتر از آن است که من فکر می‌کردم!
وقتی بدون کوک کردن ساعت، سحر از خواب بیداری می‌شوی این رزق است. وقتی عزیزی از دست می‌دهی و خداوند صبر می‌دهد، این رزق است. وقتی یک لیوان آب دست پدر و مادرت می‌دهی، این فرصت یک رزق است. بعضی تلنگرها رزق هستند!
رزق واقعی رزق خوبی‌هاست، نه ماشین و درآمد و ... اینها را خداوند کماکان به بنده هایش می‌دهد، بنابر دلایلی کم و زیاد می‌شود؛ ولی رزق منظور چیز دیگری است فراتر از روزی؛ مثلاً فرصت خوبی‌ها را فقط به دوستدارانش می‌دهد. اگر هنوز عزیزانتان در کنارتان هستند و نفسشان گرم است و سلامت هستند، به نظرم این بزرگ‌ترین رزق خداوند است. 

و در آخر می‌خواستم این را بگویم؛ با سلام شروع کردم با سلام خاتمه می‌دهم؛ چون که می‌گویند: وارد بهشت نمی‌شویم  مگراینکه مومن باشیم و مومن نمی‌شویم مگراینکه همدیگر را دوست داشته باشیم با سلام.

امیدوارم که جلسه خوبی را داشته باشیم. امروز در کنار شما عزیزان هستم تا دوباره بیاموزم برای اینکه خودم را در جمع شما احساس می‌کنم خیلی خوشحالم، خواهش می‌کنم مشارکت کنید و با شنیدن صدای شما جلسه پرانرژی را در این روزها که دلتنگ هم هستیم داشته باشیم.

ممنونم که به صحبت‌های من‌گوش کردید.


جلسه با حضور ۱۵ نفر از اعضای لژیون به صورت مجازی برگزار شد. 
تعداد مشارکت کنندگان: ۸ نفر 
جمع واریزی های زمین: ۲/۴۳۰/۰۰۰ تومان .
خانم الهام قدیری به‌عنوان خزانه دار لژیون سردار همسفران انتخاب شدند.

تهیه و تنظیم: همسفر فریده
ویراستاری: همسفر الهام

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: لژیون سردار،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
زهره پنجشنبه 23 مرداد 1399 07:34 ق.ظ
خداقوت به کمک راهنمای عزیز خانم نوشین وتک تک اعضای لژیون سردار بسیار مفیدبود استفاده کردم وخداقوت به وبلاگ نویسان عزیز.
عزیزه ۱۵ دوشنبه 20 مرداد 1399 11:08 ق.ظ
خداقوت خانم نوشین عزیز ومهربانم چه قدر عالی در مورد پس انداز دراین جهان وجهان آخرت بیان نمودید برای من واقعا یک تکانه بود که بیاندیشم ودر اعمال روزانه ام دقت کنم خیلی ازشما سپاسگزارم وعرض تسلیت به خانم آزاده خانم الهام خانم ایدا وخانم صبای مهربانم خدلوند به شما صبر عطا کند وان عزیز را قرین رحمت خود قراردهد
همسفر سمانه ۱۷ شنبه 18 مرداد 1399 02:26 ق.ظ
خدا قوت خدمت کمک راهنمای محترم خانم نوشین عزیز بسیار تا بسیار عالی بود مثل همیشه آموزش گرفتم و چقدر زیبا مفهوم رزق را بیان نمودید واقعا عالی بود امیدوارم برکات خدمتتون همواره در زندگیتان جاری باشد و همیشه پایدار باشید با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
همچنین جایگاه خانم الهام عزیز را تبریک میگم.
همینطور برای دل خانم الهام و خانم آزاده و خانم صبا و خانم آیدای عزیز از خداوند صبر جمیل خواهانم.
فاطمه الیاسی ۱۹ چهارشنبه 15 مرداد 1399 11:39 ب.ظ
خدا قوت به خانم نوشین عزیز و تمام عزیزان لژیون سردار
مثل همیشه پر از آموزش بود، خدا را شکر بخاطر وجود نازنیتان ، پایدار باشید و همیشه سبز .
پوران همسفر عباس 1 سه شنبه 14 مرداد 1399 10:45 ق.ظ
خداقوت به تک تک دوستان بسیار عالی بود .خداوند به جان ومالتان برکت دهد
نسرین اسیستنت دوشنبه 13 مرداد 1399 10:30 ب.ظ
خانم فریده عزیز از گزارش کامل و جامع لژیون سردار که ارائه نمودید سپاسگزارم.
از همه اعضا لژیون سردار سپاسگزارم
سولماز فداکار دوشنبه 13 مرداد 1399 09:07 ب.ظ
همسفران عزیز خدا قوت و سپاس از بخشندگی و سخاوت شما عزیزان.انشالله زندگی تان به سبب این بخشش ها پر از برکات الهی شود و دلتان آرام آرام باشد
مهدیه لژیون چهارم دوشنبه 13 مرداد 1399 12:47 ب.ظ
خداقوت به خانم نوشین عزیز کمک راهنمای محترم وممنون بابت صحبتهای خوبتون وخداقوت به تک تک اعضای لژیون سردار وخداقوت به وبلاگ نویسان
سیده زهرالژیون دوم دوشنبه 13 مرداد 1399 09:46 ق.ظ
خانم نوشین عزیز مثل همیشه از خواندن صحبتهای نابتان لذت بردم و آموختم.تلنگرهای به جایی بیان کردید.به حق اعضای لژیون سردار و شما کمک راهنماها بهترین الگوهای زندگی و خدمت برای ما هستید.خداقوت به همه
فاطمه همسفر ابوالفضل 18 دوشنبه 13 مرداد 1399 08:30 ق.ظ
خدا قوت به شما عزیزان الهی که خیر و برکت در زندگیتان جاری باشد.
خدا قوت به وبلاگ نویسان
همسفر فاطمه لژیون سوم دوشنبه 13 مرداد 1399 07:14 ق.ظ
خدا قوت به شما اعضای لژیون سردار. امیدوارم خیر و برکت این خدمت در زندگیتان جاری و ساری باشد.
خدا قوت به وبلاگ نویسان
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic