گزارش عملکرد لژیون سردار
یکشنبه 18 خرداد 1399 ساعت 08:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر الهام | ( نظرات )
جلسه اول از دورهٔ اولِ لژیون‌های سردارِ همسفران شعبه شادآباد، با نگهبانی همسفر آزاده و استادی همسفر مینا و دبیری موقت همسفر فریده و با حضور همسفر نسرین اسیستانت شعبه شادآباد و راهنمای لژیون سردار همسفران با دستور جلسهٔ « رمضان معلم بخشش (قدر و تقدیر)» مورخ ۱۳۹۹/۲/۳۰ رأس ساعت ۱۷ آغاز به کار نمود.

خلاصه سخنان استاد:


سلام دوستان مینا هستم یک همسفر
خدا را شکر می‌کنم که این توفیق نصیب من شد تا امروز در این لژیون خدمتگزار باشم و ممنونم از خانم آزاده که این فرصت را به من دادند. دستور جلسه امروز رمضان، معلم بخشش (قدر و تقدیر) است. 
دعایی از امام سجاد می‌خواندم که ایشان فرموده بودند: سپاس خدای را که ازجمله راه‌های هدایت ما، ماه خود، ماه رمضان را قرارداد. ماه روزه، اسلام، طهارت، قیام و ماهی که در آن قرآن را نازل کرد و برای هدایت کردن مردم و مشخص شدن حق از باطل.
همان‌طور که همه ما می‌دانیم، ماه رمضان ماهی است که افراد به میهمانی خداوند می‌روند. ماه میهمانی خداوند است و این میهمانی، یک شباهتی به میهمانی‌های ما دارد. ما میهمانی می‌گیریم برای اینکه با نحوه پذیرایی و میزبانی و معاشرتی که داریم،  خود را به دیگران نشان دهیم و خداوند هم در این ماه می‌خواهد خود را با میزبانی و خدایی کردن به بندگانش نشان بدهد؛ چون پرده‌ها و حجاب‌ها در این ماه برداشته می‌شود و افراد با اعمالی که انجام می‌دهند می‌توانند خداوند را بهتر ببینند و حس کنند.
اما چطور می‌توانیم خداوند را ببینیم و اصلاً چرا می‌خواهیم خداوند را ببینیم؟
خدا را ببینیم تا شبیه صفات خداوند باشیم نه اینکه بخواهیم خدایی کنیم. در دعای جوشن کبیر هزار صفت از صفت‌های خداوند عنوان‌شده است که یکی از بارزترین صفات خداوند، رحمان و رحیم بودنش است و تمام سوره‌های قرآن هم با بسم‌الله الرحمن الرحیم آغازشده است و من فکر می‌کنم رحمان بودن خداوند در این ماه بیشتر به افراد القا می‌شود. رحمان؛ یعنی بخشنده و مهرگستر و در خیلی از آیات کلام‌الله به صفات خداوند اشاره‌شده است و انسان‌ها را به آن صفات دعوت می‌کند، به‌خصوص به بخشنده بودن.
داشتم با خودم فکر می‌کردم چه بخشندگی‌هایی را خداوند در ماه رمضان بر ما ارزانی داشته که بسیار تأثیرگذار بوده است؟ 
یکی از این رحمت‌ها نزول قرآن کریم بوده است که در ماه رمضان و در شب قدر نازل‌شده است و مایهٔ هدایت ما بوده که تا به امروز خیلی از افراد را از تاریکی‌ها نجات داده و هر کس به آن توسل جوید و از آن کمک بخواهد به او کمک می‌کند. 
زمان ما هم همین بخشندگی به صورت‌های دیگری وجود دارد؛ مثلاً متد DST که در این ماه به یکی از بندگان خوب خداوند الهام شد که نه‌تنها مصرف‌کنندگان مواد مخدر با این روش درمان شدند و از تاریکی نجات پیدا کردند بلکه افراد بسیاری از خانواده‌های این افراد توانستند به کمک این روش از تاریکی‌های خود نجات پیدا کنند.
همیشه وقتی آیات قرآن را می‌خوانیم، انسان را به دو چیز بسیار دعوت می‌کند؛ یکی نماز و دیگری انفاق و زکات.
ما نعمت‌ها و دارایی‌های زیادی در زندگی خود داریم که روزی از دست ما می‌روند؛ مانند زیبایی، ثروت، علم و ... اما چیزی که باعث می‌شود عمر به چیزی سودمند و ارزشمند تبدیل شود و درواقع اثر ماندگارتری داشته باشد همین انفاق و بخشش است و با بخشش باعث می‌شویم این دارایی‌ها برکت پیدا بکنند.
یکی از دلایلی که باعث می‌شود انسان‌ها نبخشند این است که فکر می‌کنند این دارایی‌ها برای خودشان است و فکر می‌کنند که این زیبایی‌ها و ثروت‌ها و علوم هستند که باعث بقای آنها می‌شوند؛ درصورتی‌که با بخشیدن آنهاست که ما دوام و بقا پیدا می‌کنیم!

اگر ما از خودخواهی‌های خود بگذریم می‌توانیم از آن امانتی که از جانب خدا در دست ماست به دیگران ببخشیم. هر چه مال و مقام داریم نتیجه تلاشِ گروهی گذشتگان و حاضران و آیندگان در زمان گذشته و حال و آینده است که به ما رسیده است و با بخشش، آنها را به دیگران هدیه می‌کنیم تا این زنجیره ادامه پیدا کند.
یکی از شب‌های ماه رمضان، شب قدر است که تقدیر انسان‌ها در آن شب نوشته‌شده است. در کتاب ۶۰ درجه می‌خوانیم که تقدیر مانند چله ای است که از کمانش رها شده است و به سمت هدف در حرکت است؛ اما اعمال ما روی خطوط تقدیر تأثیر می‌گذارند!
اما چه اعمالی می‌توانند تقدیر ما را تغییر بدهند؟
یک داستانی از حضرت موسی می‌خواندم که یک خانم و آقایی که وضعیت مالی بسیار بدی داشتند و فقیر بودند نزد حضرت موسی می‌روند و از ایشان می‌خواهند که برایشان دعا کند تا خداوند تقدیر آنها را تغییر بدهد و وضع مالی آنها بهتر شود. حضرت موسی از خداوند می‌خواهد که این اتفاق بیفتد و خداوند هم می‌پذیرد و می‌گوید: من از رحمت خود بر اینها می‌بخشم؛ اما فقط یک سال این شرایط را برایشان مهیا می‌کنم و آنها می‌توانند در مدت یک سال از آن بهره‌مند شود.
بعد از چند روز شرایط زندگی آن زوج تغییر می‌کند و وضع مالی‌شان بسیار بهتر می‌شود. زن و شوهر باهم فکر می‌کنند که ما تنها یک سال می‌توانیم از این شرایط استفاده کنیم و بعد از یک سال دوباره به شرایط سخت قبلی برمی‌گردیم، چه‌کار کنیم تا بیشترین بهره را ببریم؟
یک خانه‌ای به آنها داده شده بود که هفت راه به خانه آنها می‌رسید و آنها نیز هفت در باز کردند و تمام وقتشان را صرف کمک به نیازمندان کردند. 
یک سال گذشت و شرایط آنها تغییری نکرد! 
حضرت موسی از خداوند می‌پرسد: یک سال گذشت؛ اما آنها همچنان غرق در نعمت هستند که خداوند می‌گوید: من یک درب به روی بنده‌ام باز کردم و آنها هفت درب به روی خلق من باز کردند، شرمم آمد که در را بر آنها ببندم، وقتی بنده‌ام از من بخشنده‌تر باشد!
دقیقاً کاری که انفاق در تقدیر ما می‌کند به همین شکل است. شاید یک دری به‌سوی ما باز شود و ما اگر بدانیم که این نعمت تنها برای ما نیست و از آن ببخشیم، درهای بیشتری به روی ما باز خواهد شد و این نعمت ادامه‌دار خواهد بود، ان‌شاءالله.
یکی از فرصت‌هایی که برای ما به وجود آمده، همین عضویت در لژیون سردار است. ما با عضویت در این لژیون نه‌تنها تقدیر خود را تغییر دادیم (همین الآن شاید در ذهن ما بیاید که بعد از عضویت در لژیون سردار چه اتفاق‌ها و چه برکاتی چه مادی و چه معنوی در زندگی ما رخ‌داده است) بلکه می‌توانیم تقدیر دیگر انسان‌ها را هم تغییر بدهیم، به این صورت که با این کمک‌های مالی، امکاناتی فراهم شود و یا دانشگاهی تأسیس شود و افرادی که به آنجا می‌آیند در مسیر نور و روشنایی قرار بگیرند؛ پس ما در تغییر تقدیر آنها نقش داریم.
ممنونم که به صحبت‌های من گوش کردید.

در پایان ، همسفر زهرا بیگدلی به عنوان دبیر جلسه انتخاب شدند .تهیه و تایپ : همسفر فریده
ویراستاری: همسفر الهام
عکس : همسفر فریده


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
فاطمه الیاسی ۱۹ چهارشنبه 21 خرداد 1399 10:24 ب.ظ
عالی بود خانم مینای عزیز به نکات آموزنده ای اشاره کردید انشاالله خداوند به جان و مالتان برکت بدهد.4
همسفرنسیم لژیون بیستم سه شنبه 20 خرداد 1399 11:18 ب.ظ
راهنمای خوبم خانم مینای عزیزم بسیارلذت بردم ازصحبتهاتون.خداقوت وامیدوارم همیشه سلامت وموفق باشین.
عزیزه 15 سه شنبه 20 خرداد 1399 09:15 ب.ظ
خداقوت کمک راهنمای مهربان خانم مینا عزیزودوست داشتنی سپاس گزارم بابت مطالب آموزنده تان استفاده کردم انشالله من هم بتوانم از هرآنچه دارم ببخشم درودوسپاس ازگروه وبلاک
فرشته لژیون یازده سه شنبه 20 خرداد 1399 03:08 ب.ظ
خانم مینا عزیز خدا قوت خیلی قشنگ و دلنشین تمام نکات بخشندگی و انفاق و رمصان و قدر دانی رو بیان کردین و استفاده بردم امیدوارم توفیق دوباره در نشان دادن قدردانی خود دراین لژیون رو داشته باشم و خوشا به جایگاهتان همیشه بدرخشین و با تشکر فرلوان از وبلاگ نویسان با محبت
همسفر نسیم دوشنبه 19 خرداد 1399 11:03 ق.ظ
بسیار لذت بردم خانم مینا عزیز و چه حیف که لایق حضور در جمع تان نبودم، خداوند به سلامتی و مال تک تک اعضا برکت عطا کند
عزیزان دست اندرکار سپاس
نسرین.اسیستنت دوشنبه 19 خرداد 1399 08:04 ق.ظ
خانم فریده عزیز از گزترش مفصل شما از لژیون سردار همسفران شعبه بسیار سپاسگزارم.
از خانم مینا بابت صحبتهای خوبشون سپاس فراوان دارم.
از گروه وبلاگ و گروه مرزبانی برای پوشش دادن این گزارش بسیار قدردانی میکنم.
همسفر سمانه ۱۷ دوشنبه 19 خرداد 1399 01:30 ق.ظ
خدا قوت به کمک راهنمای محترم خانم مینا عزیز مثل همیشه عالی بیان نمودید و استفاده کردم امیدوارم همیشه پایدار باشید با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
همسفر پوران لژیون یکم دوشنبه 19 خرداد 1399 12:33 ق.ظ
خداقوت خانم مینا عزیز، بسیار عالی بیان گردید. خداوند به جان و مالتان برکت دهد.
سیده زهرالژیون دوم یکشنبه 18 خرداد 1399 04:35 ب.ظ
خانم مینای عزیز چقدر صحبتهای نکاتی که بیان کردید برایم زیبا و جالب بود تا به حال این نوع نگاه را ندیده بودم این هم از برکت سایت و خدمتگذاران آن است.ممنون عزیزان
مهدیه لژیون چهارم یکشنبه 18 خرداد 1399 12:13 ب.ظ
سلام وخداقوت خانم مینا عزیز کمک راهنمای محترم ممنون از مطلب زیباتون وآرزومندم روزی من هم بشود از خدمتگذاران لژیون سردار بشوم
فاطمه همسفر ابوالفضل 18 یکشنبه 18 خرداد 1399 11:46 ق.ظ
خانم مینا عزیز خدا قوت موفق باشید
خدا قوت به وبلاگ نویسان
همسفر مرضیه لژیون یکم یکشنبه 18 خرداد 1399 09:06 ق.ظ
خانم مینای عزیز ممنونم از صحبت های خوب شما، مثالی هم که در مورد تغییر تقدیر زدید بسیار زیبا بود، خدا قوت
وبلاگ نویسان عزیز خدا قوت
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic