بازتاب شکرگزاری
شنبه 17 خرداد 1399 ساعت 02:00 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر شمسیان | ( نظرات )
شاید مفهوم این بیت شعر، یکی از اصولی‌ترین سرفصل‌های آموزشی ما در کنگره باشد که «هرچه کنی به خود کنی، گر همه نیک و بد کنی»
امروز به لطف کنگره که تغییر عظیمی در جهان‌بینی ما ایجاد کرد، به این باور رسیده‌ایم که بازتاب تک‌تک اعمال و رفتارمان را دیر یا زود خواهیم دید. شکرگزاری هم می‌تواند یکی از بهترین عملکردهای ما باشد، چه از خالق نعمت‌ها و چه همهٔ افرادی که در طول مسیر تکاملی‌مان به ما کمک کرده‌اند، چه با خوبی‌هایشان و چه با رفتارهای اشتباهشان.
من به‌شخصه بسیار بازتاب شکرگزاری از داشته‌هایم را دیده‌ام؛ حتی شکرگزاری برای آنچه هنوز به دست نیاورده‌ام. درواقع قدردانی و سپاسگزار بودن مثل سایر کارها قرار است بازتابش برای خودمان باشد؛ پس مثل سایر اعمال نیک به آن تشویق می‌شویم تا زمانی که مزه آن را بچشیم و تبدیل به عادت رفتاری‌مان شود.

بسم‌الله الرحمن الرحیم

در هفته‌ای قرار داریم که دستور جلسه قدردانی از کنگره است و بر این شدیم تا طی مصاحبه، با یکی از کمک راهنمایان قدردان شعبه شادآباد، هم از خدمات ایشان سپاسگزاری کنیم و هم از تجربیاتشان بهره‌مند شویم. خانم نسیم کمک راهنمای لژیون یازدهم هستند که دقایقی در خدمت ایشان خواهیم بود.

سلام دوستان نسیم هستم همسفر
خداوند را بسیار شاکرم که باری دیگر، فرصتی برای خدمتی کوچک به من داده شد. از شما و سایر عزیزانِ خدمتگزار در وبلاگ نیز سپاسگزارم.

خداوند به قدردانی ما نیاز ندارد؛ اما بسیار به مواهب شکرگزاری در کلام‌الله اشاره و به انجام آن توصیه‌شده است. در کنگره هم بارها شنیده‌ایم که مهندس فرمودند: شما هیچ بدهی به کنگره ندارید؛ اما بسیار به ما آموزش قدردانی و سپاسگزاری می‌دهند، ازنظر شما چه حکمتی در دل این ویژگی نهفته است که تا این حد مورد اهمیت است؟
شاید مفهوم این بیت شعر، یکی از اصولی‌ترین سرفصل‌های آموزشی ما در کنگره باشد که «هرچه کنی به خود کنی، گر همه نیک و بد کنی»
امروز به لطف کنگره که تغییر عظیمی در جهان‌بینی ما ایجاد کرد، به این باور رسیده‌ایم که بازتاب تک‌تک اعمال و رفتارمان را دیر یا زود خواهیم دید. شکرگزاری هم می‌تواند یکی از بهترین عملکردهای ما باشد، چه از خالق نعمت‌ها و چه همهٔ افرادی که در طول مسیر تکاملی‌مان به ما کمک کرده‌اند، چه با خوبی‌هایشان و چه با رفتارهای اشتباهشان.
من به‌شخصه بسیار بازتاب شکرگزاری از داشته‌هایم را دیده‌ام؛ حتی شکرگزاری برای آنچه هنوز به دست نیاورده‌ام. درواقع قدردانی و سپاسگزار بودن مثل سایر کارها قرار است بازتابش برای خودمان باشد؛ پس مثل سایر اعمال نیک به آن تشویق می‌شویم تا زمانی که مزه آن را بچشیم و تبدیل به عادت رفتاری‌مان شود.

ازنظر شما افراد قدردان و شکرگزار چه ویژگی‌هایی دارند؟
شکرگزاری، دیدِ ما را نسبت به زندگی و کل هستی تغییر می‌دهد و به‌مرور عادت می‌کنیم که نکات مثبت را ببینیم. افراد شکرگزار انسان‌هایی شاد هستند؛ چراکه عادت کرده‌اند اتفاقات منفی، حالشان را خراب نکند و برعکس کوچک‌ترین اتفاقات مثبت حالشان را خوب کند. قدر انسان‌ها و روابط خوبی را که با آنها دارند می‌دانند و درعین‌حال مراقب خودشان و سلامتی‌شان هم هستند. نقاط ضعف خودشان را می‌بینند و سعی می‌کنند برطرفشان کنند . همچنین زندگی خودشان را با دیگران مقایسه نمی‌کنند، درنتیجه هیچ‌وقت تنها نیستند. افراد شکرگزار قدر زمانی که در اختیار دارند را می‌دانند و از آن درست استفاده می‌کنند.آیا برای قدردانی از یک شخص یا یک سیستم باید توان و میزان خدمت او را در نظرم بگیریم یا توان خودمان را و چرا، گاهی وقتی قدردانی ما با خدمتی که به ما شده برابری نمی‌کند دچار حس حقارت می‌شویم؟
اگر منظور جبران مادی است که قطعاً هر کس به میزان توان مالی خودش می‌تواند قدردانی کند؛ البته اگر فاکتور ترس دخیل نباشد. شاید کسانی که به قول شما این حس حقارت را دارند انتظارشان این است که جبرانی برابر محبتی که دریافت کردند داشته باشند و این در خیلی از مواقع نشدنی است؛ مثل فرزندی که هرچقدر هم سعی در جبران زحمات مادر و پدرش داشته باشد هرگز نمی‌تواند برابرِ محبتی که دریافت کرده را به آنها برگرداند. کنگره برای همهٔ ما نقش دلسوزترین معلم، پدر، مادر و خانوادهٔ ما را داشته و دارد. در مورد خودم می‌گویم که حتی اگر تا روزی که زنده هستم در خدمت کنگره باشم بازهم درصدی از الطاف کنگره را جبران نخواهد کرد؛ چراکه هرروزِ حضورِ در کنگره آن‌قدر آموزش دارد که تا هستیم و حتی اگر نباشیم مسیری که کنگره به ما نشان داد تا ابد دریافتی‌هایش جاری است.
باید سعی کنیم در حد توانمان از خدمت در کنگره دریغ نکنیم و از هرلحظه استفاده کنیم و همین حرکت، آن‌قدر حس سبکی و مفید بودن به همراه دارد که جایی برای حس‌های منفی نمی‌گذارد. در ادامه نیز بر همهٔ ما واجب است که در حد توانمان به جبران تمام خسارت‌هایی که کنگره مانع آنها شد و در عوض همهٔ خیرهایی که در زندگی‌مان جاری شد، ازنظر مالی، کنگره و ادامه‌دار بودن آن را در آینده حمایت کنیم.

ازنظر شما قدردانی کردن چهارچوب یا قانون مشخصی دارد و فقط متعلق به افرادی خوب و مثبت است؟
قطعاً اینکه برای قدردانی منتظر شرایط یا موقعیت خاص یا روز و زمان ویژه‌ای باشیم منطقی نیست؛ چراکه هیچ‌کدام ما از لحظهٔ بعدمان خبر نداریم. تمام کسانی که لحظات آخر زندگی‌شان را سپری می‌کردند اظهار داشتند بزرگ‌ترین پشیمانی‌شان، بابت حسرتِ کارهایی است که به تعویق انداختند و انجام ندادند نه آنهایی که انجام داده‌اند؛ البته مثلث انجام کارها که جناب مهندس برایمان ترسیم کردند که شامل زمان مناسب، مکان مناسب و کلام مناسب است هم باید مدنظر باشد؛ اما چارچوب خاص آن صرفاً این است که متناسب با موقعیت فرد باشد و به‌موقع جبران مادی و یا با توجه به نیاز فرد یا مجموعه، جبران‌های غیرمادی هم قدردانی ارزشمندی است و هم حال خودمان را خوب خواهد کرد

ازنظر شما افراد ناسپاس چه ویژگی‌هایی دارند و ناسپاسی چه عواقبی دارد؟
«شکر نعمت نعمتت افزون کند     کفر، نعمت از کفت بیرون کند»
این بارزترین بازتاب ناسپاسی است که نه‌تنها نعمت دیگری دریافت نخواهیم کرد بلکه داشته‌هایمان هم از ما گرفته خواهد شد. ما هم اگر کسی قدر کارهایی که برایش می‌کنیم نداند یا به‌اصطلاح جواب خوبی را با بدی بدهد، بارِ دیگر در حق او خوبی نخواهیم کرد.
گاهی هم افراد ناسپاس این‌گونه هستند که به‌وقت نیاز، دستشان و زبانشان دراز است؛ اما پس از رفع مشکلات همه‌چیز را فراموش می‌کنند. امیدوارم هیچ‌یک از ما در رابطه با کنگره این‌گونه نباشیم و همیشه قدردان آرامش امروزمان باشیم، چه با حمایت مالی‌مان و چه با خدمت‌های پیاپی.

از لقمان حکیم می‌پرسند: «ادب از که آموختی؟ می‌گوید: از بی‌ادبان» ازنظر شما با معلمانی ازاین‌دست چگونه رفتار کنیم و چگونه از آنها قدردانی کنیم؟
اگر اجازه بدهید پرسش قبلی هم که آیا قدردانی متعلق به افراد خوب و مثبت است را در کنار همین پرسش پاسخ دهم. برای تک‌تک ما که در کنگره حضور داشتیم، اعتیاد همان معلمی بود که شاید در ظاهر از وجودش بسیار سختی کشیدیم؛ اما درس‌های بسیار خوبی در کنارش گرفتیم. من که به‌شخصه تا همیشه قدردان اعتیاد مسافرم و شرایطی که به‌ناچار در آن قرار گرفتم هستم؛ چراکه باعث شد آگاهی بسیار بیشتری از هرگونه شرایطی که ممکن بود در آن قرار بگیرم پیدا کنم.
اما برای افرادی که با رفتار نادرستشان باعث آزار ما می‌شوند و به ما می‌آموزند که چقدر انجام یکسری کارها می‌تواند عواقب بدی داشته باشد، می‌توان دعا و آرزو کرد که در مسیر درست قرار بگیرند و شاید این، به‌نوعی قدردانی از درسی باشد که با اشتباهاتشان به ما داده‌اند.

و درآخر، اگر تجربهٔ خوبی از سپاسگزاری یا عواقب ناسپاسی دارید با گوش جان می‌شنویم.

همیشه حتی در زمان کودکی در ارتباط با همسالان و خانواده‌ام سعی کردم قدردان باشم. خدا را شکر عواقبی از ناسپاسی ندیده‌ام؛ اما قدردانی و سپاسگزاری بسیار داشته‌ام و دیده‌ام و در هر دو حال تجربهٔ حس بسیار بسیار زیبایی است، چه زمانی که قدردانی می‌کنی و چه زمانی که مورد قدردانی قرار می‌گیری؛ حتی در بدترین شرایط هم باشی حالت به بهترین شکل تغییر می‌کند. اینکه گاهی حتی اگر کسی حواسش به ما نبود خودمان با کادویی کوچک از خودمان قدردانی کنیم برای ایجاد همین حس ناب است.
از صمیم قلب امیدوارم تا همیشه انسان‌های قدردانی باشیم، از کوچک‌ترین موارد و اتفاقات تا شکرگزاری از خالق برای تک‌تک نعمت‌هایی که در اختیار داریم و شاید گاهی فراموشمان شود، نعمت نفس کشیدن، راه رفتن، حرف زدن و در رأس نعمت قدردان بودن.
بازهم برای فرصتی که در اختیارم قرار دادید بسیار ممنونم، سربلند و موفق باشید.

خانم نسیم عزیز از تمامی خدمات مادی و علمی شما در شعبه شادآباد سپاسگزاریم و جا دارد بگویم شما از مشتاق‌ترین کمک راهنمایان در امر همکاری با وبلاگ هستید؛ خدمت‌هایتان پربرکت.

تهیه و تنظیم:همسفر فریده، همسفر مرجان
ویراستاری: همسفر الهام
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نوشین پنجشنبه 22 خرداد 1399 09:46 ق.ظ
سلام و درود
خدا رو شکر بخاطر وجود شما نازنین
خیلی مطالب خوبی بود ممنون از عزیزان خدمتگزار سایت که سوالات خوبی انجام دادند .
فاطمه الیاسی ۱۹ چهارشنبه 21 خرداد 1399 10:30 ب.ظ
خانم نسیم عزیز بسیار عالی بود پایدار باشید.
با تشکر از عزیزان وبلاگ.
عزیزه 15 سه شنبه 20 خرداد 1399 09:22 ب.ظ
خداقوت کمک راهنمای گرانقدر خانم نسیم عزیز ممنونم ازجواب های جامع تان انشالله همیشه قدردان همه چیز باشیم سپاس از گروه وبلاگ
فرشته لژیون یازده سه شنبه 20 خرداد 1399 03:12 ب.ظ
خدا قوت ویژه خدمت راهنمای با محبت و مخلص خودم خانم نسیم عزیز و دوست داشتنی خیلی زیبا بیان کردین و من همیشه شکر گزارم که چون شما راهنمای من در زندگی قرار گرفت و از محبتهای دلسوزانه تان در جهت رشد در زندگی بهره ببرم و به نوبه خود قدر دان شما و کنگره هستم در ضمن از محبت وبلاگ نویسان کمال تشکر را دارم
فاطمه لژیون یازدهم سه شنبه 20 خرداد 1399 12:50 ق.ظ
راهنمای گرانقدرم خانم نسیم عزیزم مثل همیشه از مطالبتون استفاده کردم و آموختم .
بینهایت بابت آموزش های خوبتان از شما سپاسگزارم و از خداوند متعال بهترین ها را در زندگی برایتان خواستارم .
همسفر سمانه ۱۷ دوشنبه 19 خرداد 1399 01:51 ق.ظ
خدا قوت به کمک راهنمای محترم خانم نسیم عزیز بسیار عالی و جامع پاسخگوی سوالات بودید استفاده کردم امیدوارم همیشه پایدار باشید با تشکر از وبلاگ نویسان محترم.
اکرم همسفر لژیون یازدهم یکشنبه 18 خرداد 1399 03:47 ب.ظ
راهنمای عزیزم مطالبتون مثل همیشه بسیار تاثیر گذار بود خیلی انرژی گرفتم ایشالاه همیشه موفق وتندرست باشین
همسفر مرضیه لژیون یکم یکشنبه 18 خرداد 1399 09:21 ق.ظ
خانم نسیم عزیز سپاس از پاسخ های خوب شما و ممنونم از زحماتتان، همواره سلامت و موفق باشید
وبلاگ نویسان عزیز خدا قوت
صعری همسفر یوسف یکشنبه 18 خرداد 1399 12:11 ق.ظ
راهنمای عزیزم سپاس بابت تمامی خدمت هایی ارزشمند شما انشاا. برکت این خدمتش همیشه در زندگیتان جاری باشد وهمیشه از صحبتهای شما انرژی مثبت گرفتم موفق و سربلند باشید گروه وبلاک خداقوت
نسرین.اسیستنت شنبه 17 خرداد 1399 11:27 ب.ظ
خانم نسیم عزیز از مصاحبه خوب شما لذت بردم همانگونه که فرمودید با قدردانی حال دل خوبتر و خوبتر خواهد شد و نعمت افزونتر.
خدارا شکر که در کنگره قرار گرفتیم تا خدمت راهی باشد برای قدردانی و شکرگزاری از آفریدگار یکتا.
ازشما سپاسگزارم و آمین بر دعاهای زیبای شما
گروه مصاحبه خدا قوت
پوران همسفرعباس 1 شنبه 17 خرداد 1399 09:32 ب.ظ
خداقوت کمک راهنمای موفق وبخشنده ،بسبار عالی بود ،خداوند به مال وجانتان برکت دهد .
سیده زهرالژیون دوم شنبه 17 خرداد 1399 04:38 ب.ظ
ممنون از نکات عالی و برداشت زیبایتان .خداقوت
همسفر حوریه شنبه 17 خرداد 1399 03:33 ب.ظ
باعرض سلام وخداقوت خدمت کمک راهنمای محترم خانم نسیم عزیز وخدمتگزاران وبلاگ، از مصاحبه پربار وآموزنده تان بسار سپاسگزارم.
شنبه 17 خرداد 1399 03:31 ب.ظ
با سلام وعرض خدا قوت خدمت همه عزیزان.
مصاحبه پر باری بود سپاسگزارم.
مهدیه لژیون چهارم شنبه 17 خرداد 1399 02:30 ب.ظ
سلام وخداقوت به کمک راهنمای محترم خانم نسیم ممنون بابت مصاحبه خوبتون موفق باشید
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic