سیگار ؛ مشارکت‌ مکتوب لژیون دوم
یکشنبه 11 خرداد 1399 ساعت 10:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر مریم | ( نظرات )
وقتی پدرم مریض شدند بعد از مدتی دکترها گفتند باید سیگار را ترک کند. پدرم که سال‌ها این مادهٔ را استفاده می‌کرد برایش خیلی سخت بود تا ترکش کند؛ ولی با اصرارهای مادرم بالاخره کمی سیگارش را کمتر کرد و آن موقع که کم کرد چنان سرفه‌های شدیدی می‌کرد که باورتان نمی‌شود و هنوز صدای سرفه‌های پدرم در گوشم مانده است و بعد از مدتی از سینه‌اش ترشحاتی می‌آمد و طوری شدید بود که مادرم پیش‌بند می‌بست.

سلام دوستان کبری هستم همسفر محسن
بدن ماده‌ای به نام نیکوتین تولید می‌کند که باعث آرامش می‌شود و افرادی که سیگار می‌کشند نیکوتین لازم را از سیگار دریافت می‌کنند و این کار باعث می‌شود که دیگر بدن از طریق هورمون‌ها، نیکوتین موردنظر را تولید نکند و این اتفاق به‌مرورزمان می‌افتد.
سیگار مضرات زیادی دارد و برای جسم مضر است و تخریب‌های زیادی به دنبال دارد. کسی که در معرض دود سیگار قرار می‌گیرد 70 درصد و کسی که سیگار می‌کشد 30 درصد آسیب می‌بیند.
پسرم محسن، از بچگی وقتی به دیدن پدربزرگ و عمویم می‌رفتیم از آنها الگوبرداری می‌کرد و وقتی به منزل می‌آمدیم به‌صورت ماهرانه‌ای خودکار را لای انگشت می‌گذاشت و تقلید می‌کرد و من مرتب دعوا می‌کردم تا اینکه در سن 14 سالگی در راه پشت‌بام متوجه شدم که سیگار می‌کشد و تا حالا که 29 سال دارد این کار را انجام می‌دهد؛ البته خودش اعتراف می‌کند که خیلی بد است و مضر و می‌گوید که کنار می‌گذارم؛ اما هنوز اراده به خرج نداده و هنوز اقدام نکرده که امیدوارم با این دستور جلسه علم و آگاهی‌اش بالا برود و بتواند سفر سیگارش را آغاز کند، به امید آن روز.

سلام دوستان مریم هستم یک همسفر
می‌خواستم دربارهٔ مضرات سیگار کمی صحبت کنم.
ما چقدر از مضرات سیگار آگاهیم؟ من فکر می‌کنم خیلی کم؛ چون اگر آگاهی خوبی داشتیم این‌همه سیگاری نداشتیم.
کشیدن تنباکو برای سلامتی خیلی مضر است و به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان این ماده را دود کرد و سالم ماند. فرقی نمی‌کند که پیپ می‌کشید یا قلیان یا سیگار، درهرحال تنباکو دشمن درجهٔ یک شماست.
سیگار حاوی 600 نوع مادهٔ مختلف است و بسیاری از این مواد در سیگار و در برگ و قلیان موجود است و وقتی‌که این ماده را آتش می‌زنی بیش از 7000 ماده شیمیایی تولید می‌شود و بسیاری از این مواد سمی هستند و تقریباً 69 مورد از آنها نیز باعث بروز سرطان می‌شود. سیگار بر هرکدام از اعضای بدن تأثیر بدی می‌گذارد؛ مثلاً بر روی دستگاه تنفسی و دستگاه اعصاب مرکزی.
می‌خواهم یک خاطرهٔ تلخ از پدرم برای شما بگویم؛ وقتی پدرم مریض شدند بعد از مدتی دکترها گفتند باید سیگار را ترک کند. پدرم که سال‌ها این مادهٔ را استفاده می‌کرد برایش خیلی سخت بود تا ترکش کند؛ ولی با اصرارهای مادرم بالاخره کمی سیگارش را کمتر کرد و آن موقع که کم کرد چنان سرفه‌های شدیدی می‌کرد که باورتان نمی‌شود و هنوز صدای سرفه‌های پدرم در گوشم مانده است و بعد از مدتی از سینه‌اش ترشحاتی می‌آمد و طوری شدید بود که مادرم پیش‌بند می‌بست.
یک روز که مادرم پیش‌بند پدرم را عوض می‌کرد، پدرم گریه کرد و به برادرهایم گفت بچه‌ها من برای شما یک آیینه عبرت بشوم که مثل من سیگار نکشید. می‌بینید که من چه عذابی می‌کشم و مثل بچه‌ها پیش‌بند بستم...
آن روز خیلی برای من دردآور بود؛ ولی برای الآن خیلی خوشحالم که هیچ‌کدام از برادرانم طرف هیچ موادی نرفتند.

سلام دوستان زهرا هستم یک همسفر
ابتدا از تخریب‌های سیگار بر روی خودم بگویم که چون پدرم همیشه در محیط خانه سیگار می‌کشید، این دودها مثل لایه‌ای بر روی ریه‌هایم سنگینی می‌کند و در پاییز و زمستان بسیار اذیتم می‌کند و سرماخوردگی ساده من ماه‌ها طول می‌کشد تا آرام شود و مثل آتش زیر خاکستر است.
اما در مورد مسافرم، سه بار سفر را شروع کرد؛ اما در دوره سازگاری به نتیجه نمی‌رسید و ناامید برمی‌گشت.
با شروع این دستور جلسه و خواندن مقاله‌های سایت اصلی کنگره و وبلاگ‌های مسافران شادآباد، جواب بسیاری از سؤالاتم را گرفتم.
همیشه فکر می‌کردم سفر سیگار بسیار آسان‌تر است و برای کسی که ۱۰ سال آموزش‌های کنگره را برای درمان موادش گرفته کاری ندارد و باید بتواند به‌آسانی انجام دهد؛ اما نکات بسیار ریز و مهمی دارد که با خواندن آن در این هفته، من و مسافرم هر دو به فکر فرورفتیم. خداوند را بسیار شاکرم که گره‌های من و مسافرم با خواندن این مقاله‌ها و نکات باز شد.
امیدوارم مسافرم با آگاهی بیشتر، ایمان قوی‌تر، منیت کمتر نسبت به آموزش گرفتن، در خصوص سیگار سفرش را شروع و به پایان برساند.
 از خداوند می‌خواهم کمکم کند تا با افکار و قدرت ذهنم به‌عنوان همسفر، مانعی برای ادامه مسیر مسافرم نباشم و ناخودآگاه انرژی‌های منفی، ناامیدی و تحقیر را برایش ارسال نکنم. از حمایت‌ها و دلگرمی‌ها و دعاهای راهنمای عزیزم خانم نوشین بسیار سپاسگزارم.

سلام دوستان الهه هستم یک همسفر 
فرد سیگاری که می‌خواهد  سیگارش را قطع کند دچار اضطراب و عصبانیت می‌شود و حتی بعضی‌ها که سیگار را ترک کردند، بعد از چند سال یک نفر را که می‌بینند دلشان می‌خواهد دوباره سیگار بکشند.
علت این است که در سیگار هم مثل مواد مخدر، عملیات جایگزینی انجام می‌گیرد. خاصیتی که سیگار برای شخص دارد این است که تنباکو دارای ماده ای به نام نیکوتین است که از سد خونی مغز می‌گذرد و وارد سیستم مغز شده و باعث آرامش می‌شود و فرد حال خوبی را تجربه می‌کند. بعدها نیکوتین خارجی به مرور جایگزین می‌شود؛ چون شبیه آن در بدن هست و این نیکوتین وارد جریان خون می‌شود و بعد مدتی اثرش از بین می‌رود و فرد مجبور است که دوباره سیگار بکشد؛ یعنی وقتی فرد سیگار نکشد، آن ماده در مغز و بدنش کم شده و فرد را دچار پریشانی می‌کند؛  پس علت اصلی و اساسی اعتیاد، عملیات جایگزینی است که ایجاد مشکل می‌کند.
فرد برای خارج شدن از این حالت باید ماده خارجی را ذره ذره از بدنش خارج نماید تا سیستم به حالت اصلی خود برگردد و این امر فقط یک راه دارد و آن هم عملیات جایگزینی است. 
زمانی که نیکوتین خارجی آمده و جایگزین نیکوتین داخلی شده حالا برای جایگزینی جدید نیاز به زمان دارد.
سیگار هم اعتیاد دارد و مثل اعتیاد به مخدرها باید درمان شود. درمان سیگار باید در جسم و روان و جهان‌بینی انجام شود.
کسانی که شروع به درمان ‌سیگار می کنند دهانشان تاول می‌زند و علتش این است که بیشترین باکتریها در بزاق دهان است. فضای دهان مملو از باکتری است و حتی در دهان  انسان ماده مخدری به نام  اوپیورفین هست که ۶ برابر مرفین قدرت دارد و در بزاق دهان است.

سلام دوستان زری هستم همسفر
به نظر من مصرف مواد مخدر فقط به جسم و روح خود مصرف‌کننده آسیب می‌زند و مضر است و تخریب دارد و خود فرد را درگیر می‌کند؛ اما سیگار همهٔ اطرافیان را درگیر می‌کند.
من در اطرافیانم سیگاری نداشتم و فقط مسافرم مصرف‌کننده است که اصلاً هم در منزل سیگار نمی‌کشد و بیرون می‌رود که ریه‌های حساس ما آسیب نبیند؛ ولی روی ریه‌های خودش بسیار مشکل‌ساز شده و سرفه‌ها
ی شدید می‌کند و مثل پیرمردهای 70 ساله شده است.
تجربه خودم هم مربوط به همسر خواهرشوهرم بود که روزی سه بسته سیگار می‌کشید و این مسئله موجب شد ریه‌هایش آسیب جدی ببیند و کارشان به بیمارستان کشید و حتی در بیمارستان هم با توجه به منع دکتر باز سیگار می‌کشید و همین موضوع هم باعث شد که فوت کند و مسافرم خیلی ترسید و مصرف سیگار را کم کرد و در آخر خدا را شکر که درمان سیگار به دست پرمهر جناب مهندس انجام‌شده و امیدوارم یک روزی مسافرهای ما هم با درمان سیگار به رهایی کامل برسند.

تهیه‌ مطلب : کمک راهنما خانم نوشین 
ویراستاری : همسفر الهام


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر حوریه جمعه 23 خرداد 1399 08:01 ق.ظ
از مشارکت تنک تک عزیزان بسیار سپاسگزارم.بسیار عالی مضرات سیگار را بیان فرمودید،ان شالله روزی راجع به حس رهاییتان از سیگار مشارکت کنید،آن روز دور نیست.
پوران همسفرعباس 1 سه شنبه 13 خرداد 1399 07:53 ق.ظ
خداقوت به دوستان عالی بیان کردنند
همسفرنسیم لژیون بیستم سه شنبه 13 خرداد 1399 12:26 ق.ظ
همسفران عزیزخیلی خوب وعالی مشارکت کردیدسلامت باشیدوخداقوت
دوشنبه 12 خرداد 1399 02:13 ب.ظ
سلام وخسته نباشید به خواهرای خوبم در لژیون دوم .واقعا لذت بردم.امیدوارم همیشه سلامت وتندرست باشید.
ربابه لژیون پنجم یکشنبه 11 خرداد 1399 02:50 ب.ظ
خدا قوت به همسفران لژیون
از مشارکت همگی استفاده کردم از همه شما سپاسگزارم
در پناه خداوند منان سالم و تندرست باشید
نوشین یکشنبه 11 خرداد 1399 02:28 ب.ظ
عرض سلام
به همه ی عزیزان م ممنون از مشارکتهای تک تک شما
خداقوت
سیده زهرالژیون دوم یکشنبه 11 خرداد 1399 01:14 ب.ظ
ممنون از مشارکتهای خواهرای گلم.مثل همیشه عالی بود.الهی برکتش رهایی مسافرانتان
همسفر سکینه24 یکشنبه 11 خرداد 1399 11:43 ق.ظ
ممنون از اطلاعات و تجربیات دوستان عزیز،در لژیون دوم.به نکات خوبی اشاره کردید.خدا قوت
وبلاگ نویسان عزیز و مهربان شعبه خدا قوت.
فاطمه همسفر ابوالفضل 18 یکشنبه 11 خرداد 1399 11:28 ق.ظ
خداقوت به شما عزیزان بسیار عالی بود
خداقوت به وبلاگ نویسان
مینا لژیون ۲ یکشنبه 11 خرداد 1399 10:20 ق.ظ
عرض سلام و خدا قوت خدمت خواهرهای عزیزم ، خانم مریم ،خانم کبری،خانم زهرا ، خانم الهه وخانم زری از مشارکتهاتون بسیار لذت بردم انشاالله خداوند به قلمتان برکت بدهد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic